Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows 8 - początek końca darmowego oprogramowania ?

kekon 05 Lis 2012 23:21 9339 80
  • #31 05 Lis 2012 23:21
    daavid117
    Poziom 42  

.sk napisał:
    No to naprawdę wyjątkowo zaawansowane funkcje, a jak będę sobie chciał np. wypakować dźwięk z jakiegoś pliku wideo, to już lepiej włączyć Windowsa zainstalowanego na drugiej partycji nie ? Podstawa każdego linuksiarza, Windows w pogotowiu :D
    Niech kolega czyta ze zrozumieniem - mówiłem o podstawowych zadaniach. Takich przed jakimi jakieś 80 - 90% użytkowników stawia swój system.

• #32 05 Lis 2012 23:55
    465016
    Użytkownik usunął konto  
  • #33 06 Lis 2012 00:18
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

tomazzi napisał:
    Zwykły użytkownik, który nie miał komputera? - doprawdy zabawne...

Naprawdę? Już doszliśmy do tego, że każdy rodzi się już z komputerem? Doprawdy zabawne.

tomazzi napisał:
    Gdy wyszedł win Vista to na forach pojawiło się milion tematów jak to coś wywalić i zainstalować XP - fakty bolą.

A nie było przypadkiem miliona tematów o tym, jak to coś wywalić i zainstalować Linuksa -fakty bolą.

tomazzi napisał:
    Trzeba być celowo nieobiektywnym żeby stwierdzić że istnieją "linuxowe problemy" i jednocześnie nie dostrzegać "windowsowych" - jak na przykład stada wirusów z sality i stuxnet'em na czele...

Jak sądzisz, dlaczego powstał stuxnet? Czy nie przypadkiem dlatego, że instalacje wirówek służących do separacji uranu nie pracują pod kontrolą Linuksa tylko akurat pod Windows? Ciekawe dlaczego.

tomazzi napisał:
    a problem leży jedynie w dezinformacji - że niby linux jest dla "hackerów"

I tą dezinformację sieją użytkownicy Windows czy guru linuksowi?

tomazzi napisał:
    ...że kto nie pisze pod linuxa? To rozumiem że w NASA, Boeingu, w Tilera, Google itd to jacyś debile pracują, bo piszą i używają tylko softu pod linuxem?

Rozumiem, że w wymienionych przez Ciebie firmach powstaje oprogramowanie które może dostać przeciętny użytkownik komputera. Podałbyś nazwy tych programów i do czego mogą mi się przydać?

tomazzi napisał:
    A to, że praktycznie wszystkie najdroższe programy typu CAD mają wersję na Linuxa to już ciężko przełknąć?

Tak? Mógłbyś przykładami sypnąć? Może AutoCAD?

tomazzi napisał:
    however: powyższe oznacza, że nie trzeba pisać tysiąca wersji gry, tylko jedną - np. UT2004, Doom3, wszystko Quake-podobne miało 1 (jedną) wersję dla wszystkich dystrybucji - fakty bolą.

Po tych strasznie mądrych słowach, których nie odważylem się zacytować podałeś przykłady bardzo prymitywnych gier. A może tak sypnąłbyś przykładami nowych gier, które mają wersje i na Windows i na wszystkie dystrybucje Linuksa?

tomazzi napisał:
    a poza tym jest to stabilne ABI (wbrew kłamliwym plotkom), o czym można się przekonać np. po sprawdzeniu specyfikacji LSB - ale to wymaga zrozumienia podstawowych zagadnień z zakresu "jak działa komputer", którego próżno szukać u przeciętnego fanboya

Zademonstrowałeś właśnie typowy przykład języka używanego przez linuksowych guru dzięki któremu Linuks nie osiągnął popularności Windows (i nawet się do niej nie zbliży), chociaż jest zupełnie darmowy. Doskonale zobrazowałeś własne słowa:
    tomazzi napisał:
    Nikt tu się nie stawia ponad przeciętnymi zjadzczami chleba

• #34 06 Lis 2012 01:38
    jurek.adam
    Poziom 43  

Obydwa systemy mają swoje wady jak i zalety. Wszystko zależy od zastosowań, nie ma rozwiązań dobrych dla wszystkich i na każdą okazję.

• #35 06 Lis 2012 08:21
    Artur k.
    Admin grupy audio

tomazzi napisał:
    To rozumiem że w NASA, Boeingu, w Tilera, Google itd to jacyś debile pracują, bo piszą i używają tylko softu pod linuxem? A to, że praktycznie wszystkie najdroższe programy typu CAD mają wersję na Linuxa to już ciężko przełknąć?

Chyba Linuxa z OS X pomyliłeś...
    Cóż:
    tomazzi napisał:
    przykre i ... śmieszne.

• #36 06 Lis 2012 08:39
    465016
    Użytkownik usunął konto  
  • #37 06 Lis 2012 13:38
    jurek.adam
    Poziom 43  

tomazzi napisał:
    Zademonstrowałem tutaj, że fanboye pitolą o rzeczach, o których nie mają żadnego pojęcia i szerzą dezinformację (może odpłatnie - kto wie...).
    Może i niektórzy nie mają głębszej wiedzy w temacie, ale sugestia za daleko posunięta, Windows nie potrzebuje takiej "protekcji", bo większość chce go używać sama z siebie. Z kolei ci, którzy są "fachurami" od "alternatywy" nie powinni czuć takiej wyższości, bo to przegięcie w drugą stronę. System to tylko takie narzędzie, jak każde inne, a nie żadna religia, żeby się tak wykłócać.

Znajomość podstaw Unix-a, Linux-a powoduje, że z łatwością można zmieniać distro, więc nie rozumiem tego strachu przed wielością dystrybucji. Dla początkujących są też przyjazne wersje free jak Mint, OpenSuSE, Ubuntu itd. Zwłaszcza w tym drugim da się mnóstwo rzeczy dotyczących konfiguracji po prostu wyklikać. Rada dla autora: spróbuj zainstalować jakiego Linux-a na obecnym sprzęcie, jeśli uda Ci się go doszlifować do Twoich wymagań, to problem będziesz miał z głowy. Co oczywiście nie zlikwiduje Twoich rozterek odnośnie Windows 8...

• #38 06 Lis 2012 14:38
    2077864
    Użytkownik usunął konto  
  • #39 06 Lis 2012 15:00
    jurek.adam
    Poziom 43  

.sk napisał:

jurek.adam napisał:
    Rada dla autora: spróbuj zainstalować jakiego Linux-a na obecnym sprzęcie, jeśli uda Ci się go doszlifować do Twoich wymagań, to problem będziesz miał z głowy. Co oczywiście nie zlikwiduje Twoich rozterek odnośnie Windows 8...
    Piękne podsumowanie Linuksa w zastosowaniach amatorskich. JEŻELI SIĘ UDA, ale ze wskazaniem, że połowa rzeczy się nie uda...
    Czy połowa to bym polemizował choć oczywiście zgadzam się, że jest dużo rzeczy, do których Linux się na razie nie nadaje. Sam na innym komp. mam Windows właśnie z tego powodu. I wcale nie poległem przez brak wiedzy, czy zacięcia, ale przez brak sterowników albo niemożność uruchomienia potrzebnej aplikacji przez Wine z powodu ograniczeń, również licencyjnych (np. wymóg instalacji .NET Framework itp.).

Mimo tego uważam alternatywne OS-y za pozytywne zjawisko i polecam spróbować, zwłaszcza bardziej dopracowane i dość intuicyjne dystrybucje. Wbrew pozorom przybywa użytkowników Linux-a, może nie w zawrotnym tempie, ale jednak. Jak pojawi się Steam, to poprawi się też sprawa gier. Dużo dobrego zrobił tu projekt Winetricks (skrypt dla Wine) oraz PlayOnLinux również w kwestii uruchamiania programów dedykowanych dla Windows.

• #40 06 Lis 2012 15:50
    Katoo
    Poziom 17  

Tylko popatrzcie na to z innej strony. Od strony programisty. Oni ulepszają linuxa dla własnych potrzeb , jest ileś tam dystrybucji każdy preferuje tylko własną a co ważne robią to jako hobby .Bo jeszcze nie spotkałem się z twierdzeniem żeby jakaś firma płaciła programiście za tworzenie poprawek pod Linuxa. I jestem tego zdania że gdyby tak jak MS ludzie zarabiali na tworzeniu nowego Windowsa( bo na pewno mają kupę siana za to) tak gdyby znalazł się potężny inwestor dla Linuxa ,mniemam że linux stałby się ogromnym zagrożeniem dla MS. Ludzie mieli by płacone za płacone za swoją prace odpowiednie pieniądze i pracując przy budowie takiego linuxa przez 8h dziennie na pewno wyeliminowali by duże lub mniejsze nie dociągnięcia, a nie wracając po pracy posiedzą 2-4h i z pewnością nie zrobią tego tak dobrze jak by mieli mieć za to zapłacone. Mówicie że linux jest beee W8 the best , a kto z was ma nowy telefon??czy tableta, jakie tam macie oprogramowanie nie przypadkiem Androida?? To jest odmiana linuxa , tyle że sieci komórkowe płacą hajs za udoskonalanie go i tak Android już wypiera WM z telefonów, palmtopów . Czemu w telewizji wszędzie już słyszymy z jest z systemem android. Miałem okazje bawić się z WM8 na lumi oraz Androidem i niestety stwierdzam że Android jest dużo lepszy. Dlatego tak jak mówię gdyby znalazł by się hajs Linux byłby poważnym konkurentem dla W a tak stoi narazię w jego cieniu. A co do gier na linuxa jest pełno World of Warcraft każdy dodatek... Wiedzmin
    http://gry.linux.pl/?id=katalog&kategoria=3&show=52
    wow
    http://www.youtube.com/watch?v=DIzgUq4Lpa4 - jest juz wersja bez wine.
    Assassins Creed Brotherhood
    http://www.youtube.com/watch?v=aUfexhI16Lg&feature=relmfu
    The Elder Scrolls V Skyrim
    http://www.youtube.com/watch?v=MHi3_TBoS-w&feature=relmfu

• #41 06 Lis 2012 15:56
    jurek.adam
    Poziom 43  

Katoo napisał:
    jeszcze nie spotkałem się z twierdzeniem żeby jakaś firma płaciła programiście za tworzenie poprawek pod Linuxa
    Novell to robi dla komercyjnych wersji swojego SuSE (desktop oraz serwer). Mało tego, współpracuje też z Microsoft-em, który udostępnia im swoje opatentowane technologie.

Natomiast co do gier i aplikacji obsługiwanych przez Wine, to jest postęp, kto nie wierzy niech zajrzy tu:
    http://appdb.winehq.org/votestats.php

• #42 06 Lis 2012 16:06
    Katoo
    Poziom 17  

To przepraszam ale nie wiedziałem o tym. Lecz na pewno nie zarabiają tak jak w MS. Linux jest naprawdę przyjazny , zwłaszcza nowe wersje prosta instalacja, nie obciąża komputera jak ms, jest multum programów zamienników OpenOffice niemal że nie różniący się do microsoft office. Po prostu jak ktoś niema linuxa nie szuka programów i zamienników potem powstają takie a nie inne opinie. Dodam że społeczność linuxowska sie rozrasta. Coraz więcej osób go wybiera.

Prosta instalacja i bardzo rozbudowane i przejrzyste menu

http://www.youtube.com/watch?v=1YW2ar9FQ2Q

A jeżeli nie chcesz go instalować a tylko przetestować wystarczy pendrive i unetboting i masz gotowego linuxa na pendrive. Jest także program na MS. Ściągasz 12.04 LTS PL tworzysz system bardzo prosto na pendrive .Odpalasz komputer z USB i włącza się linux wersja z pendrive ładuje się wolniej niż z dysku.

• #43 06 Lis 2012 16:17
    465016
    Użytkownik usunął konto  
  • #44 06 Lis 2012 16:24
    Katoo
    Poziom 17  

Prawda leży trochę głebiej:D .sk kupił wm8 wydal pieniążki , niestety nie przypadł mu do gustu ale żeby się nie pogrążyć musi coś o nim napisać , coś dobrego żeby nie było:D kosztem linuxa. Nie ukrywam mam wm7 ale mam i ubuntu 12.04 i szybciej sie uruchamia. Aplikacje szybciej startują.

• #45 06 Lis 2012 16:28
    jurek.adam
    Poziom 43  

tomazzi napisał:
    Jakiej k. wyższości - gość bredzi o konieczności tworzenia specjalnych wersji gier pod każdą dystrybucję, co jest zwyczajnym kłamstwem - a nie da się inaczej wytłumaczyć dlaczego jest to bzdura, jak powiedzieć o istnieniu "takiego czegoś" jak standardowe API.
    ...No tak, teraz też się wywyższam bo użyłem magicznego skrótu "API"...
    Da się to wytłumaczyć inaczej: spokojnie i kulturalnie. I warto tylko tak. Niepotrzebne te nerwy. Jednak chodziło mi o to, że często spotyka się taką niezdrową postawę "linuksiarzy" mających się za coś lepszego z powodu znajomości niby bardziej "elitarnego" systemu. Niektórzy zakochani w Windows też tak mają, co dobrze widać w tym wątku. A na rzecz trzeba patrzeć obiektywnie, ale to wymaga znajomości obydwu systemów na podobnym poziomie, czego tu niektórym wyraźnie brak, podobnie jak pewnego dystansu.

• #46 06 Lis 2012 16:33
    Katoo
    Poziom 17  

Tak na wszystko trza patrzeć obiektywnie , ja ani nie jestem "linuksiarzem ani windosowcem" dlatego autor wątku ma 2 możliwości jedną już ktoś podał wcześniej WM8 -90dniowy trial lub ubuntu+UNETBOTING . Przetestuje i sam będzie wiedzieć co ma wybrać pod swój gust.

Pozdrawiam.

• #47 06 Lis 2012 16:36
    465016
    Użytkownik usunął konto  
  • #48 06 Lis 2012 17:10
    jankolo

tomazzi napisał:
    Stuxnet powstał w celu zaatakowania gospodarki jednego kraju przez drugi - za pośrednictwem windowsa - ale przecież dla Pana to nie jest problem ...

Naprawdę nie zrozumiałeś sensu mojej wypowiedzi czy tylko udajesz? Napiszę więc inaczej: z jakiego to powodu tak ważne i tak odpowiedzialne instalacje jak systemy sterowania wirówek wzbogacania uranu nie pracują na tak wspaniałym systemie Linux tylko pracują na tym badziewnym Windows? Amatorszczyzna i buractwo producentów systemów sterowania?

tomazzi napisał:
    Urban Terror, Nexuiz/Xonotic, Warsow

Czy jesteś całkowicie pewien, że ta sama wersja gry będzie działała pod każdą dystrybucją linuxa bez specyficznych dla danej dystrybucji poprawek?

tomazzi napisał:
    poza tym dzięki emulatorowi API windowsa można bez problemu uruchomić wiele gier z tej platformy - na prawdę nie jest tak źle.

A wymieniłbyś tak kilka nowszych gier z tej mnogości?

tomazzi napisał:
    edit: ...zapomniałem zupełnie, że przecierz właśnie powstaje Steam pod linuxa, i przynajmniej Left4Dead jest już gotowy :) /edit.

Poczekamy jak powstanie i zacznie funkcjonować.

tomazzi napisał:
    Zademonstrowałem tutaj, że fanboye pitolą o rzeczach, o których nie mają żadnego pojęcia i szerzą dezinformację (może odpłatnie - kto wie...).

Ciąg dalszy przykładów przyjaznej komunikacji guru linuksowych ze zwyczajnymi ludźmi?

tomazzi napisał:
    np: ANSYS, CATIA, DraftSight (płatne), openCASCADE, Salome (płatny support).

AutoCAD? Mathcad?
    I dlaczego National Instrument's LabView działa tylko pod dwiema dystrybucjami linuxa a nie pod wszystkimi? Jakieś problemy ze standardem interface'u programisty?

• #49 06 Lis 2012 18:22
    jurek.adam
    Poziom 43  

jankolo napisał:
    z jakiego to powodu tak ważne i tak odpowiedzialne instalacje jak systemy sterowania wirówek wzbogacania uranu nie pracują na tak wspaniałym systemie Linux tylko pracują na tym badziewnym Windows?
    Na którym Windows? Bo z licencji popularnych jego odmian (również serwer) wynika, że producent nie kryje jak marny to produkt. Dlatego w np. sprzęcie medycznym do ratowania życia nie ma żadnego Windows, podobnie jak w komp. obsługujących kontrolę lotów i w wielu innych miejscach, gdzie liczy się przede wszystkim bezawaryjność, ciągłość pracy, bez żadnych niebieskich ekranów. Brak gwarancji niezawodności jak i wyłączenie odpowiedzialności za szkody dyskwalifikują ten system przy naprawdę ważnych zastosowaniach. Dlatego takie niusy traktowałbym z przymrużeniem oka, choć teoretycznie możliwe jest, że to miało miejsce z powodu skrajnej głupoty lub sabotażu albo chodzi o polityczny cel (dezinformację).
    jankolo napisał:
    Czy jesteś całkowicie pewien, że ta sama wersja gry będzie działała pod każdą dystrybucją linuxa bez specyficznych dla danej dystrybucji poprawek?
    Zdarza się, że przenoszę cały katalog Wine z zainstalowanym softem i bez trudu uruchamiam aplikacje pod inną dystrybucją.
    jankolo napisał:
    A wymieniłbyś tak kilka nowszych gier z tej mnogości?
    Dałem link: http://appdb.winehq.org/votestats.php - wybrać Section: Games oraz wyświetlanie więcej pozycji niż 25. Może szału nie ma, ale nie jest tak źle.
    jankolo napisał:
    AutoCAD? Mathcad?
    Tu nie wiem jak sprawa wygląda na dzień dzisiejszy, podejrzewam, że nieciekawie, ale to nie wyłączna wina Linux-a, bo do tanga trzeba dwojga.
    jankolo napisał:
    I dlaczego National Instrument's LabView działa tylko pod dwiema dystrybucjami linuxa a nie pod wszystkimi?
    To decyzja producenta. Oznacza, że daje gwarancję na działanie pod tymi systemami, że to zostało przetestowane. Dwa to systemy klasy Enterprise, gdzie nacisk jest położony na niezawodność. Płatne, choć pojawiły się też darmowe odpowiedniki. Dedykowane dla przemysłu, nauki itd. Choć z tego co widzę, to na liście jest jako trzecie zwykłe open SUSE =>11.4, a więc prawdopodobne, że na innych distro też da się zainstalować. Tylko po co się męczyć, łatwiej przesiąść się na open SuSE, to naprawdę jedna z najlepszych dystrybucji. Widać, że współpraca Novella z Microsoft nie poszła na marne.

• #50 06 Lis 2012 18:38
    jankolo

jurek.adam napisał:
    Brak gwarancji niezawodności jak i wyłączenie odpowiedzialności za szkody dyskwalifikują ten system przy naprawdę ważnych zastosowaniach. Dlatego takie niusy traktowałbym z przymrużeniem oka, choć teoretycznie możliwe jest, że to miało miejsce z powodu skrajnej głupoty lub sabotażu albo chodzi o polityczny cel (dezinformację).

Czy jesteś pewien, że zrozumiałeś temat, na ktory się wypowiadasz? Wirówki do wzbogacania uranu i systemy nimi sterujące nie są zabawką i nie są ani wytwarzane, ani sprzedawane w Biedronce w promocji. Zatem nie wypisuj głupot o głupocie i sabotażu.

jurek.adam napisał:
    Zdarza się, że przenoszę cały katalog Wine z zainstalowanym softem i bez trudu uruchamiam aplikacje pod inną dystrybucją.

Nie wypowiadałem się na temat gier napisanych pod Windows a działających pod Wine, tylko na temat gier napisanych dla systemu Linux.

jurek.adam napisał:
    Tu nie wiem jak sprawa wygląda na dzień dzisiejszy, podejrzewam, że nieciekawie, ale to nie wyłączna wina Linux-a.

A czyja? Zapewne producenta programu, który jest takim osłem, że nie chce przenieść swojego programu na najlepszy z systemów i zarobić kroci.

jurek.adam napisał:
    Bo to decyzja producenta. Oznacza, że daje gwarancję na działanie pod tymi systemami, że to zostało przetestowane. Dwa to systemy klasy Enterprise, gdzie nacisk jest położony na niezawodność. Płatne, choć pojawiły się też darmowe odpowiedniki. Dedykowane dla przemysłu, nauki itd. Choć z tego co widzę, to na liście jest jako trzecie zwykłe open SUSE =>11.4, a więc prawdopodobne, że na innych distro też da się zainstalować.

A czym jest spowodowane to, że producent LabView nie chce dać gwarancji poprawności funkcjonowania pod innymi dystrybucjami? Przecież nie powinno być żadnych problemów - API jest standaryzowane. Testować mu się nie chce? A to leń!
    Czy mam rozumieć, że systemy Linux nie należące do klasy Enterprise są zawodne?
    I nie trzecie, tylko co najwyżej drugie, bo National Instruments wycofał zastosowanie labview pod mandrake/mandriva.

• #51 06 Lis 2012 18:56
    jurek.adam
    Poziom 43  

Sam fakt, że nie zadałeś sobie nawet trudu sprawdzenia jakie i ile distr obsługuje soft przez Ciebie wspomniany to już przesada: Link

PS. Reszty nawet nie komentuję z oczywistych powodów.

• #52 06 Lis 2012 19:07
    tzok
    Moderator Samochody

Teoretycznie dla Linuksa i ogólnie systemów *niksowych standardem jest/miał być POSIX... Windows też nie ma jednego standardowego API, jest WinAPI, .NET/WinForms, WPF/Avalon.

Dla Linuksa jest np. MONO, aplikacje wyglądają tak sobie ale w większości działają, niestety są problemy - np. potrzebowałem użyć niestandardowej prędkości transmisji portu szeregowego - w .NET wszystko działa, w MONO... pozornie też z tą tylko "drobną" różnicą, że nic nie jest wysyłane ani odbierane. Także chciałem dobrze ale nie wyszło i mój IAW ECU Scan, co prawda da się skompilować pod MONO i nawet się uruchamia ale niestety nie działa.

Dla równowagi Qt/Win też miało trudne początki i też nie wszystkie aplikacje są "przenaszalne" bez przeróbek.

• #54 06 Lis 2012 19:17
    1177712
    Użytkownik usunął konto  
  • #55 06 Lis 2012 19:59
    465016
    Użytkownik usunął konto  
  • #56 07 Lis 2012 01:48
    Artur k.
    Admin grupy audio

tomazzi napisał:
    np: ANSYS, CATIA, DraftSight (płatne), openCASCADE, Salome (płatny support).

Taaa, po kolei:
    ANSYS - informacja bezpośrednio od producenta:
    Cytat:
    We only support enterprise editions of Linux from Red Hat and Novell. Unlike consumer editions or open-source versions, Enterprise Linux versions provide long-term operating system stability and product maintainability. Other Linux variants are not certified or supported.

http://www.ansys.com/staticassets/ANSYS/stati...m-support-strategy-and-plans-14.0_11-2011.pdf
    Nawet napisali dlaczego oprogramowanie jest zoptymalizowane pod komercyjne wersje Linuxa. A przecież o tym cały czas mowa, tyle że najtańsze komercyjne wersje Linuxa kosztują 4x tyle co najdroższa wersja Windows 7.

CATIA - i owszem podobno działa na Linuxie, ale producent nie zapewnia wsparcia technicznego dla swojego produktu pod systemem Linux. Zapewne dlatego, że za wiele jest dystrybucji i różnic pomiędzy nimi. Też bym się nie podjął, a jeśli już to na tych zasadach, jakie mamy w przypadku wcześniejszego programu.
    Czyli generalnie jak zainstalujesz i będzie działało, to ok, ale jak nie to radź sobie sam.

Draftsight jest programem freeware, jest darmową "alternatywą" dla popularnego AutoCAD-a.
    http://www.3ds.com/products/draftsight/overview/
    Natomiast dokupować trzeba dodatki.

openCASCADE - z założenia projekt open source, nie może nie działać na innym open source jakim jest Linux. Zapewne od początku był tworzony właśnie dla Linuxa.
    Ale nie mówimy tu o oprogramowaniu open source, tylko o komercyjnym oprogramowaniu.

Czyli podsumowując - dyskutujemy o komercyjnym oprogramowaniu dla Linux-a, Ty podałeś jakieś przykłady z czego jeden ma gwarantowane działanie tylko na konkretnych dystrybucjach Linux i producent sam napisał dlaczego tak. Drugi nie ma supportu, więc jak działa to dobrze, jak nie działa to trudno. Pozostałe dwa programy są darmowe, więc nie mieszczą się w kategoriach oprogramowania profesjonalnego/komercyjnego.

I w tym właśnie jest lepszy Windows. Jak chcesz robić coś poważnego, kupujesz program, instalujesz i robisz. Jak coś się wyłoży, to kontaktujesz się z pomocą techniczną.

Linux jest dobry dla dwóch grup ludzi - dla tych, którzy chcą włączyć komputer, przeglądać strony w sieci, odbierać pocztę, czasem napisać jakiś dokument w OpenOffice, oraz głównie dla programistów i twórców systemów embedded.
    Na tym ostatnim polu się sprawdza dobrze i tak powinno pozostać. Na innych polach sprawdza się różnie, zaś próba wprowadzenia go "pod strzechy" spowodowała właśnie mnogość dystrybucji, bo każdy chciał po swojemu, pod własne potrzeby. Jeśli ktoś chce się bawić, niech się bawi, ale niech nie wmawia innym że Linux jest realną alternatywą dla Windowsa - bo nie jest.

• #57 07 Lis 2012 09:38
    465016
    Użytkownik usunął konto  
  • #58 07 Lis 2012 12:06
    Tommy82
    Poziom 39  

jankolo
    Przeciętny użytkownik nie decyduje o wyborze systemu przeciętny użytkownik dostaje go czy chce czy nie chce.

Co do piracenia to przypominam nieśmiało ze w czasach w których czasem słyszało się ze ktoś widział modem z bliska telefoniczna rejestracja produktu załatwiła by sprawę dość szybko. Przypominam też ze Windows 3.11 nie wymagał seriala do instalacji a 95 instalował się na moim serialu z vobisowego WFW 3.11. To nie bajka to fakt możemy jedynie dyskutować o jego interpretacji.
    Kolejna sprawa jest taka ze Microsoft współpracował/konkurował wtedy z wielkim niebieskim gigantem to jest IBM i jego os/2 i wystrychnął ich na dudka. Zresztą seria NT ma więcej wspólnego z systemem IBM niż z w95.

tzok
    ->Niestety niby jest zasada, że Linux dobrze wspiera starszy sprzęt

Bardo niby na przykład Ubuntu wymaga pae, jedynie Xubuntu się opierało ale 12.04 lts działa na non pae ale już 12.10 nie.

Christophorus
    to jest taka pobudka to jest skutek kryzysu. Kryzys pokazał ze nie trzeba biec po ciężarówki nowych komputerów tylko dla tego ze Ms nowy system wydał.
    Sposób wydawania microsoftowych systemów w pewnym takcie był motorem branży. Bo generował ruch. Jeśli MS nie zapewni tego ruchu producenci sprzętu nie będą zadowoleni. Ale właśnie kryzys pokazał ze komputer może być używany trochę dłużej a suport można wykupić w zewnętrznej firmie. To taka pułapka Windowsa nie mógł z jednej strony zrobić dobrego systemu bo zawsze coś sobie musiał zostawić na następną wersje żeby był lepszy itp.

tzok
    ->Windows to nie Linux - tu nie ma sensu aktualizacja do nowszej wersji, aktualizacje robi się przy okazji wymiany sprzętu. Seven jeszcze przez lata będzie wspierany i aktualizowany, wiec nie ma żadnych przesłanek ku upgrade.

A jaki ma to sens w linuxie?
    A na serio to ja jestem zdania ze system ma działać na systemie ze swoich czasów i jeśli jest to komp z dziś to trudno oczekiwać pełnego wsparcia dla rożnych rzeczy po systemie z wczoraj i na odwrót. Ale ludzi instalują nowe Windowsy na starych kompach i się cieszą jak Indianin paciorkami. Ale niestety nauczył tego ludzi sam Microsoft bo nagle się okazuje ze czegoś w danym systemie nie ma i nie będzie.

jankolo
    ->Naprawdę? Już doszliśmy do tego, że każdy rodzi się już z komputerem? Doprawdy zabawne.

Coś w tym jest bo nawet inkubatorem steruje dziś komputer nawet w telewizorze taki siedzi przyczajony.
    Komputeryzacja tak bombarduje z każdej strony ludzi trudno znaleźć "dziewiczego klienta".

->Jak sądzisz, dlaczego powstał stuxnet? Czy nie przypadkiem dlatego, że instalacje wirówek służących do separacji uranu nie pracują pod kontrolą Linuksa tylko akurat pod Windows? Ciekawe dlaczego.
    Sprawa stuxneta jest prosta Siemens sprzedał systemy oparte na windzie bo tak.

->Rozumiem, że w wymienionych przez Ciebie firmach powstaje oprogramowanie które może dostać przeciętny użytkownik komputera. Podałbyś nazwy tych programów i do czego mogą mi się przydać?

Jedziesz po bandzie. Ale z Google to już wypadłeś poza bandę.

Artur k.
    Ciekawostka jest taka ze OS X jest Unixem.

Katoo
    Ciekawym case study był przypadek kompów w Walmarcie(chyba?) z Linusem ludzie łykali i nawet nie zauważyli ze to z Linusem.

jankolo
    -> z jakiego to powodu tak ważne i tak odpowiedzialne instalacje jak systemy sterowania wirówek wzbogacania uranu nie pracują na tak wspaniałym systemie Linux

Na Windowsie też nie pracują, i to dosłownie może właśnie dla tego został tam zastosowany wspaniały Windows.
    A na serio to tylko umowa handlowa miedzy dwoma firmami o "wymianie klientów"
    Chodzi o to żeby jednego złapanego klienta oskubać 2 razy. To nie ma związku z jakością i wspaniałością systemu tylko to działa w zupełne innym uniwersum ekonomi kreowanego popytu.

tzok
    Microsoft udostępnia POSIXowe API. Nawet MS się do unixów tyłem nie wypina.
    http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=274

.net powstał właśnie po to żeby się pod Linuksem nie dało.

• #59 07 Lis 2012 12:13
    2077864
    Użytkownik usunął konto  
  • #60 07 Lis 2012 12:33
    tzok
    Moderator Samochody

kekon napisał:
    Obecna najnowsza darmowa wersja 2012 typu "Express" z tego co wiem, umożliwia tworzenie tylko aplikacji Metro.
    Jest zarówno wersja Windows Desktop jak i Windows 8 (Metro), więc bez obaw.

Tommy82 napisał:
    Microsoft udostępnia POSIXowe API. Nawet MS się do unixów tyłem nie wypina.
    Udostępniał... Standardowo było w linii NTdo Win 2000 albo XP, w XP SP2 albo 3 już przestało być. A do Visty/Seven już się nie da zainstalować. Niestety ta warstwa POSIX i tak na niewiele się zdawała, bo standardu trzyma się tylko (w miarę) Solaris i jako tako BSD.

Tommy82 napisał:
    Microsoft współpracował/konkurował wtedy z wielkim niebieskim gigantem to jest IBM i jego os/2 i wystrychnął ich na dudka
    OS/2 jest w dużej mierze dziełem Microsoftu...