Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie punktu neutralnego agregatu

04 Lis 2012 12:57 9873 25
  • Poziom 12  
    Dzień dobry,

potrzebuję przez kilka godzin w roku zasilić awaryjnie kocioł gazowy.
    Zasilać będzie agregat prądotwórczy pracujący w układzie IT.
    Niestety zapłon kotła wymaga uziemionego punktu neutralnego od strony zasilania, dlatego z tego co się dowiedziałem, muszę uziemić jeden z biegunów.

Elektryk, który wykonywał instalację w domu proponuje wykorzystać uziemienie domu (GSU) wskazując na porządnie wykonany uziom fundamentowy naturalny o znanej, okresowo kontrolowanej rezystancji.

Inny z kolei proponuje wykonać osobny, niezależny uziom dedykowany tylko dla tego celu (szpila), wskazując na jego separację od sieci (w pierwszym przypadku przewód ochronny wydziela się z PEN-a). Rezystancja takiego uziomu na pewno będzie większa oraz mniej pewna.

Zastanawia mnie trochę ta pierwsza sugestia, ponieważ elementy instalacji (w kolejności GSU, PE, PEN) aktywnie uczestniczą w alternatywnym zasilaniu. Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne ? Co w przypadku powrotu zasilania sieciowego ?

Układy zasilania: TN-C (WLZ), TN-S (instalacja domowa), pkt rozdziału uziemiony
  • Moderator
    Piszesz tak:

tmsx napisał:

potrzebuję przez kilka godzin w roku zasilić awaryjnie kocioł gazowy.
    Zasilać będzie agregat prądotwórczy pracujący w układzie IT.

A tytuł wątku:
    Cytat:

Nie widzisz sprzeczności?
  • Poziom 12  
    Popraw mnie proszę w moim rozumowaniu:

- agregat w IT ma punkt neutralny izolowany
    - kocioł wymaga uziemionego punktu neutralnego czyli TN
    - jest możliwe uziemienie jednego z biegunów takiego agregatu

EDIT:
    Już chyba wiem o co chodzi, nie uziemienie punktu neutralnego, a jednej z faz.
  • Poziom 12  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Osobiście skłaniam się ku pierwszej argumentacji, czyli podłączenie wg schematu:

Ponowię jeszcze pytanie, czy takie połączenie nie będzie miało negatywnego wpływu na pracę instalacji w przypadku powrotu zasilania sieciowego ?
  • Moderator
    A gdzie przełącznik rodzaju pracy agregat - sieć?
  • Poziom 12  
    Ale nie rozważamy tu wpięcia agregatu w instalacje a jedynie wykorzystanie uziomu domu.
    Poza tym który tor przełącznik miałby przerywać w podanym schemacie ?

Chyba, że w takim zastosowaniu nie mogę użyć gotowego uziomu, musi być dedykowany, odseparowany ? (pytałem o to na początku)
  • Moderator
    tmsx napisał:
    Ale nie rozważamy tu wpięcia agregatu w instalacje a jedynie wykorzystanie uziomu domu.
    Poza tym który tor przełącznik miałby przerywać w podanym schemacie ?

Chyba, że w takim zastosowaniu nie mogę użyć gotowego uziomu, musi być dedykowany, odseparowany ? (pytałem o to na początku)

Skoro żądasz odpowiedzi tylko na to pytanie, to żaden dedykowany, a tym bardziej separowany. Po to wykonuje się uziom fundamentowy, by wyrównywał potencjały w całym budynku, najskuteczniej ze wszystkich uziomów.
    We wszystkich sytuacjach, łącznie z sytuacjami wyładowania atmosferycznego.
  • Poziom 12  
    Dziękuję, tak myślałem.
    Czy w takim razie schemat, który narysowałem jest poprawny w kontekście opisywanego problemu ?
    Jeżeli nie, czy mógłbyś wskazać błąd ?

PS. Niczego nie żądam, zawsze grzecznie proszę.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista elektryk
    Masz straszny mętlik w wiedzy Kolego Bronku a co gorsza przenosisz ten mętlik na czytających. IT to system (układ) zasilania a separacja to środek ochrony przeciwporażeniowej.
    Wracając do tematu. Schemacik jest kompletnie zły, piec ani przewodu N ani PE nie ma tak podłączonego jak na rysunku, nie ma śladu zasilania podstawowego, nie ma przewodu uziemiającego korpus agregatu (a agregat ma zacisk uziemiający), do podłączenia odbioru agregat ma zapewne gniazdo i to ze stykiem ochronnym.
    Zacznij Kolego od narysowania poprawnego schematu zasilania pieca z instalacji domowej, obok narysuj schematycznie sam agregat (zacisk uziemiający i gniazdo agregatu), potem dopiero pomyśl jak to podłączyć.
  • Poziom 34  
    Myślę ,że trzeba określić pobór mocy elektroniki kotła i zastosować jakiś transformator separujący.Szkoda "psuć" spec. agregat.
  • Poziom 12  
    Bronku, przyznaję, że nie znam dokładnej budowy prądnicy agregatu.
    Producenci rzadko piszą w kartach o układzie zasilania, a co dopiero o szczegółach. Wiem natomiast, że uzwojenie prądnicy nie ma galwanicznego połączenia z ziemią, a co za tym idzie, także żaden z biegunów.
    Elektronice, pompce i wentylatorom wspomnianego kotła to nie przeszkadza, wszak napięcie pomiędzy biegunami wyniesie 230V. Problemem będzie sam zapłon (elektroda jonizacyjna), który wymaga połączenia z ziemią.

Mar_ciku, dziękuję za ocenę schematu i wskazanie błędów. Chcę jednak zauważyć, że w najprostszym przypadku rozpatrujemy tutaj połączenie bezpośrednie kocioł - agregat i za wyjątkiem uziomu nie chcę mieszać w to instalacji domowej.

Agregat posiada zacisk uziemiający, ale wg producenta:

"W celu odprowadzenia gromadzącego się ładunku statycznego dopuszczalne
    jest uziemienie obudowy."

Gniazd ze stykiem ochronnym brak, co chyba nie dziwi w zastosowanym układzie zasilania ?

KaW, ja nie che psuć agregatu. Gdyby była taka możliwość kupiłbym agregat przygotowany do pracy w układach TN, ale tu zahaczamy już o SZR i kwoty > 10 000. Dla kilkunastu - kilkudziesięciu godzin w roku ?
  • Moderator
    tmsx napisał:
    Chcę jednak zauważyć, że w najprostszym przypadku rozpatrujemy tutaj połączenie bezpośrednie kocioł - agregat i za wyjątkiem uziomu nie chcę mieszać w to instalacji domowej.

A kiedy zechcesz zrozumieć, że Twoje chcenie nie ma tu nic do rzeczy? Ty masz rozpatrywać rzeczywistość, a nie chcenie. Napisał Ci Bronek:
    Cytat:
    Kolego, agregat połączasz do konkretnej instalacji o konkretnym typie.
    I agregat musisz dopasować do tej instalacji.

Do całej instalacji, a nie tylko do uziemienia.
    I całość zagadnienia należy rozpatrywać.
  • Specjalista elektryk
    tmsx napisał:
    Gniazd ze stykiem ochronnym brak, co chyba nie dziwi w zastosowanym układzie zasilania ?

Czy to oznacza że agregat ma gniazdo bez styku ochronnego? Wogóle nie ma gniazda tylko zaciski?
  • Poziom 12  
    Nie mam zamiaru włączać agregatu do instalacji.
    Mam zamiar bezpośrednio zasilić jeden odbiornik.

Odp. wyżej: Agregat posiada 2 gniazda 2P B/U
  • Poziom 34  
    A jakie dane są na tabliczce znamionowej agregatu i oczywiście kotła gazowego?
    Proszę uprzejmie o konkretne foto obu tych rzeczy.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator
    KaW napisał:
    Znalazłem takie coś

http://bezel.com.pl/index.php/instalacje-elektryczne/ukady-sieci.html

to chyba nie ma nic wspólnego z IT ?.

A tam pisze jak wół:
    Cytat:
    2) Druga litera określa związek między częściami przewodzącymi dostępnymi instalacji a ziemią:
    N - oznacza bezpośrednie połączenie elektryczne części przewodzących dostępnych z uziemionym punktem układu sieci (uziemionym punktem układu sieci jest zazwyczaj punkt neutralny, albo przewód fazowy jeżeli punkt neutralny nie jest dostępny).
  • Poziom 11  
    Witam
    Kolego tmsx, jakiej mocy zasilania potrzebuje Twój kocioł gazowy do poprawnej pracy? Zazwyczaj niewiele jeżeli to jest domek a nie zakład przemysłowy. Czy na kilka godzin pracy agregatu rocznie to wszystko ma sens?
    Podłącz sobie kocioł przez mały zasilacz awaryjny i po sprawie. Ewentualnie zastosuj dodatkowy akumulator. Rozwiązanie takie prawie nie wymaga żadnej obsługi.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Elektronika + pompka + wentylator to łącznie jakieś 100W.
    Niestety awarie zasilania na naszych terenach są rzadkie ale długotrwałe, np. 3 dni.
    Tak więc ups nawet z dodatkowym aku się tutaj raczej nie sprawdzi.
  • Poziom 11  
    A miało być tylko kilka godzin w roku?
  • Poziom 12  
    Rzeczywiście raz piszę o kilku, a raz o kilkudziesięciu godzinach.
    Jednak statystycznie patrząc awarie trwają przeważnie dłużej niż kilka godzin.

PS.
    W dziale Systemy Grzewcze Serwis znalazłem taki post:

lobo6666 napisał:
    Przekazuję kolegom odpowiedź na moje pytanie od działu technicznego Junkersa na moje pytanie o obsługę UPSów:

Witam serdecznie.

Przy sieci 2-fazowej aby zabezpieczyć odpowiedni prąd jonizacji, należy zamontować rezystor (Nr kat. 8 900 431 516) pomiędzy przewodem N a podłączeniem ochronnym.

Rezystor można kupić w Regionalnym Centrum Serwisowym (namiary na te firmy zamieszczam poniżej). Koszt ok. 1,5 zł brutto.

Do współpracy z naszymi kotłami polecamy agregaty marki EVER.

Serdecznie pozdrawiam
    Grzegorz Zając
    Robert Bosch Sp. z o.o.
    ul. Jutrzenki 105, 02-231 Warszawa, Polska
    http://www.junkers.pl
    KRS: 0000051814
    XIII Wydział Gospodarczy KRS Sądu Rejonowego dla m.st Warszawy
    NIP: 526-10-27-992
    Kapitał Zakładowy: 157 566 400 PLN
    Tel: +48 22 715 46 25
    Fax: +48 22 715 46 98

EDIT:

A dodatkowo w instrukcji serwisowej:

Cytat:
    Sieć 2-fazowa (IT)
    ► Przy sieci 2-fazowej:
    aby zabezpieczyć odpowiedni prąd jonizacji,
    zamontować rezystor pomiędzy przewodem N a
    podłączeniem ochronnym.
    -lub-
    ► Zastosować transformator separujący (osprzęt
    nr 969, (Nr kat. 7 719 002 301).
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Bronek22 napisał:
    Kolego, zarówno sieć TN jak i TN-S jak i TN-C, jaki TT jak i IT także separacja to sposoby ochrony przed dotykiem pośrednim.
    Wszystkie są w rodziadziale 413 starej normy. Wystarczy przeczytąc tytuł rozdziału. Nie ja mam metlik w głowie tylko kolega ma to nieprzemyślane.

Myslę jednak Kolego Bronku że masz mętlik i robisz mętlik innym.
    Nawet w najstarszej normie PN /E-05009/41 tuż pod
    "413. Ochrona przed dotykiem pośrednim (ochrona dodatkowa)"
    napisane jest jak wół:
    "413.1 Ochrona przez zastosowanie samoczynnego wyłączenia zasilania".
    W kolejnych podrozdziałach zaś omawiane są warunki jakie muszą być spełnione w poszczególnych układach sieci.
    Następne części:
    "413.2 Ochrona przez zastosowanie urządzenia II klasy ochronności lub o izolacji równoważnej"
    "413.3 Ochrona przez zastosowanie izolowania stanowiska"
    "413.4 Ochrona przez zastosowanie nieuziemionych połączeń wyrównawczych miejscowych"
    "413.5 Ochrona przez zastosowanie separacji elektrycznej".

W nowszych normach jest nieco zmian, niemniej układy sieci to nadal układy sieci a środki ochrony to nadal środki ochrony.
  • Poziom 27  
    Już temat " Uziemienie punktu neutralnego agregatu" posiada błąd logiczny.
    Uziemiony punkt (środkowy | zerowy | odniesienia) staje się punktem neutralnym, bezstronnym dla człowieka. Neutralność dotyczy bezpośrednio ludzi.
    Uziemienie i zerowanie należą do ochrony dodatkowej i nadają neutralność.

Ps. - mówiąc zerowanie - domyślnie TN.