Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

volvo v70 2.4d - Siłownik zamykający klapę bagażnika - przekaźniki

04 Lis 2012 16:40 7272 4
  • Poziom 9  
    Witajcie

W Moim Volvo V70 (2003) pojawił się ciekawy problem. Nie reaguje siłownik klapy bagażnika (nie dochodzi napięcie). Już kiedyś miałem taki problem, ale minął po kilku dniach.

Zgodnie z opisem na jednym z forów, sprawdziłem co się jeszcze dało (względnie prosty sposób).
    http://www.volvoforums.org.uk/showthread.php?t=58099&highlight=v70+tailgate+relay
    http://www.volvoforums.org.uk/showthread.php?t=163839&highlight=v70+tailgate
    http://www.volvoforums.org.uk/showthread.php?t=161851&highlight=v70+tailgate+relay

Zgodnie z opisem w tym pdf (str. 10), przekaźnik, który mnie interesuje to RMI19 (ewentualnie RMI20). Po demontażu cewka siłownika działa, mechanizm jest sprawny. Przekaźniki tez działają sprawnie.
    http://www.matthewsvolvosite.com/downloads/2003_V70_XC70_XC90_Supplement.pdf

Wniosek: coś jest nie tak "po drodze". Wiele wskazuje, ze problem jest dośc typowy w tym modelu / roczniku, ponieważ jest wiele wątków (bez rozwiązania niestety)... a jednak nie potrafię go zidentyfikować. Czy ktoś z Was miał podobny problem i go rozwiązał (zakładając, że to nie uszkodzony przekaźnik i niesprawny siłownik)?

Jako ciekawostkę dodam, ze pilot umożliwia niezależne otwarcie bagażnika... a wówczas żaden przekaźnik nie reaguje i tu szukałbym przyczyn problemu. Skąd jednak ten "niezależny" sygnał(?) otwierający bagażnik przychodzi i jak to jest zrealizowane? Oczywiście sprawdzałem innym pilotem i przyciskami w kabinie - wszędzie jest identyczny efekt.

Cos przeoczyłem? Sygnał przychodzi z CEM (central electronic module) do REM (rear electronic module)? Jakieś sugestie?

EDIT: Nie ma żadnych innych usterek, w stylu nie dzialajacych lamp itd itp.
  • Relpol przekaźniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    Motronic napisał:
    Sprawdź, czy są spełnione warunki do zadziałania siłownika, czyli jest widziane to, w jakim stanie jest klapa. (zamknięta/otwarta), oraz to, czy nie jest źle widziane za długie operowanie przyciskiem otwierania.

Sprawdzalem. Wyglada ok. Ja raczej podejrzewam peknieta wiazke (jutro sprawdze jeszcze raz testerem ciaglosci lub poprowadze oddzielne przewody do zlaczki w slupku i zobacze rezultat. Skoro na przekaznikach jest napiecie, a do silownika nie dochodzi, to nie ma innej opcji, niz zlamany przewod (domyslam sie, ze moze chodzic o punkt, w ktorym zamykamy/otwieramy klape):

volvo v70 2.4d - Siłownik zamykający klapę bagażnika - przekaźnikivolvo v70 2.4d - Siłownik zamykający klapę bagażnika - przekaźniki

Byc moze otwarta klapa powodowala chwilowa "ciaglosc" i dlatego nie wykrylem problemu ;)?
  • Poziom 12  
    Możliwe, że przełamane przewody w przelotce klapy, ale ja niedawno z tym walczyłem i okazało się, że siłownik blokuje się czasami w skrajnych położeniach, a szczególnie po zamknięciu. Pozostaje wymiana albo kombinowanie ze starym ewentualna regulacja. Niestety jest tam dużo plastiku a czas robi swoje i to wszystko wypracowuje się.
  • Poziom 9  
    polibyk napisał:
    Możliwe, że przełamane przewody w przelotce klapy, ale ja niedawno z tym walczyłem i okazało się, że siłownik blokuje się czasami w skrajnych położeniach, a szczególnie po zamknięciu. Pozostaje wymiana albo kombinowanie ze starym ewentualna regulacja. Niestety jest tam dużo plastiku a czas robi swoje i to wszystko wypracowuje się.
    Problemem (nie wiem jeszcze, czy jedynym) jest złamany przewód (żółty - z pary żółty i szary - podających napięcie na cewkę siłownika). Jutro wymienię i zobaczymy, czy problem zniknie.

EDIT: Przewodow polamanych w wiazce bylo znacznie wiecej (trzy). Peknieta izolacja na czterech, dwa wiszace "na wlosku". Tylko trzy przewody nie byly naruszone w zaden sposob. Fatalne rozwiazanie, nawet zastoswanie oslony ("pleciona") nie uchronilo od uszkodzen.