Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Kenwood KA-5040R - Zły Potencjometr balansu

04 Lis 2012 18:06 2481 5
  • Poziom 9  
    Witam
    Od 15 lat posiadam wzmacniacz KA-5040R, raz serwisowałem go osobiście tzn. wykręciłem z niego trzeszczące potencjometry basu , sopranu i balansu. Doradzili (podobne) na giełdzie elektronicznej i zamontowałem. Udało się i wzmacniacz działał prze kolejne 6 lat ,aż do niedawna kiedy to trzaski z kolumn uniemożliwiały normalny odsłuch, do tego pojawił się problem z już wymienionymi potencjometrami (naciskając na nie traciły barwę dźwięku). Moja diagnoza (po przeczytaniu forum) -kondensatory i przy okazji potencjometry. Wybrałem profesjonalny serwis specjalizujący się tylko w wzmacniaczach. W opisie na swojej stronie internetowej mieli wypisany świetny sprzęt na którym pracują i informację o wyjątkowości swojego klienta, że sprzęt 2 dni jest testowany na profesjonalnych kolumnach przed odesłaniem klientowi. Morał... Wzmacniacz po otrzymaniu nie trzeszczy ale potencjometr balansu jest źle zamontowany. W punktach skrajności L bądź R wybrany kanał gra prawidłowo ,po zrównoważeniu grają oba ale dźwięk ścisza się o połowę i dźwięk jest stłumiony (jakby monofoniczny). Firma poinformowała mnie że wszystko było sprawdzone i że na pewno jest dobrze, starego potencjometru już nie mają.Odesłać nie chcę ze względu na"zlewające" podejście i koszty przesyłki ,oraz brak gwarancji ponownej naprawy. Wydaje mi się że problem może być błahy.....dlatego też postanowiłem zamieścić tego posta.
    Może ktoś wie jaki tam ma być potencjometr "parametry" bo starego nie dostałem by odczytać z niego wartości a ten który źle działa to TELPOD 2x1MA 94-05
    Będę wdzięczny za wskazówki.
    Pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie dość, że nie ta wartość rezystancji (oryginalnie 200 kiloomów, Twój ma 1 Megaom), to jeszcze absolutnie nie ta charakterystyka.
    Do balansu stosuje się potencjometry o charakterystyce M+N, Tobie zamontowali zwykły, liniowy (A).
    Reklamuj usługę
  • Poziom 9  
    Dzięki za informację.
    Kupię taki sam potencjometr jak podałeś i sam go wlutuję.
    Sprzęt już rozebrałem ponieważ byłem ciekawy czemu nie działało.
    Odnośnie tamtej firmy nie wierzę , żeby akurat tą czynność zrobili lepiej skoro zamontowali mi takie coś. Zaoszczędzę trochę czasu i nerwów.
    Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

P.S
    Czy jeśli użyłbym popularnego 2x47 M+N to stwarzałoby to jakiś problem?
    Rozumiem że w pozycji równowaga potencjometr ten zachowuje się neutralnie. Skrajności i tak nie używam. Ten 2x200 nie jest łatwy do kupienia.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Właściwa rezystancja potencjometra balansu ma wpływ zarówno na zakres regulacji tłumienia sygnału w poszczególnych kanałach, jak i elektryczne dopasowanie do sąsiadujących stopni wzmacniacza.
    Jeśli nie używasz regulatora balansu, potencjometr 2x47 ewentualnie mógłby być zamontowany, aczkolwiek mógłbyś poszukać 2x150k lub 2x220k.
  • Poziom 9  
    Wygląda na to że zastosuję dwa rezystory oporowe 220k i zmostkuję kanały.
    Będzie prościej niż znalezienie potencjometra 2x200KMN (jedyny dostępny podobny to 2x47KMN)
  • Poziom 38  
    Jak zmostkujesz ? Jak już rezystancja potencjometrów balansu jest odpięta od sygnału do masy, w neutrum suwak pobiera sygnał bezpośrednio.

Nie mogę się zgodzić z przedmówcą ,iż zmiana ,czy brak tej rezystancji w znaczący sposób spowoduje niedopasowanie ze stopniem końcowym.

Otóż rezystancja wejściowa stopnia końcowego jest mniejsza niż te 200-220K ( zwykle 10K do 47K).
    Gdyby tak było regulacja balansu wiązała by się z niedopasowaniem ,a o ile wiem to polega na zmianie napięcia wejściowego.

Zmniejszenie rezystancji potencjometru na pewno wpłynie na szybkość wytłumiania kanału w funkcji obrotu gałki( przy mniejszym przekręceniu sygnał zmaleje całkowicie) i może nieznacznie wpłynąć na poziom sygnału ,ale czy to będzie znacząco słyszalne, przecież jest regulacja wzmocnienia ?