Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki Ozonator do domu np szafa, pokój lub auta

tomek_ord 04 Lis 2012 19:58 76329 49
  • #1 04 Lis 2012 19:58
    tomek_ord
    Poziom 8  

Witam sytuacja jest taka:

Potrzebuje kupić ozonator z uwagi na silne alergie u dzieciaków (u mnie niestety też) na grzyby i pleśnie. Ma on być stosowany głównie w pomieszczeniach (sypialnia, garderoba, pokój dzieciaków). Wiem, że to forum skupia się głównie na autach, ale w necie po prostu nie ma rzetelnych opinii ... na każdym z forów za chwilę pojawia się handlowiec i chwali swoje.
    Sytuacja w domku za wesoła nie jest - w 2 pomieszczeniach panuje nieciekawy zapach, a nieco wilgotne rzeczy w garderobie po chwili łapią piękny zielony nalot. Problem z wilgocią podchodzącą z murów jest już rozwiązany ... muszę się pozbyć tego, co do mieszkania już weszło. Proces będzie raczej długi, na profesjonalne usługi za bardzo pieniążków nie mam. Ostatnio ozonowałem klimę w aucie i efekt jest. Stąd mój pomysł na zakup takiego urządzenia do domu ... no a sporadycznie do auta.

Co możecie polecić? Kwota to max 600-700zł. Nie wiem czy to w ogóle ma sens, choć znajomi mają jakiś chiński ozonator za 400zł, w domu dwójkę bardzo małych i niestety mocnych alergików i sprzęt ponoć daje radę. Trochę mnie z resztą ich podejście martwi, bo włączają ozonator w trakcie przebywania w pomieszczeniu ... może ma tak małą wydajność, że nie szkodzi? Poza tym ozonują wodę, produkty np. kurczaka i smak rzeczywiście jest lepszy.

Duża prośba o opinie użytkowników sprzętu z "tej półki", bo mam już nieco dość stosowania preparatów na bazie chloru.

Pozdr. T.

2 29
  • #2 04 Lis 2012 20:23
    _Michael_
    Poziom 9  

Witam,

Ceny generatorów poszły mocno w dół w ostatnich 2 latach, jeżeli możesz na niego przeznaczyć 600-700 zł to już możesz kupić niezłą maszynkę. Ale jeżeli chcesz typowo do pozbywania się grzybów, pleśni itp. to stężenia ozonu muszą być nie małe tzn. Generator ozonator FM-500 o wydajności 500mg/h (ok 450 zł) w pomieszczeniu ok 15m2 powinien być włączony na co najmniej 40 min żeby osiągnąć stężenie do zabijania zarodków grzybów, pleśni bakterii itp. Ozonator nie powinien pracować w pomieszczeniach w których przebywają ludzie lub zwierzęta !!! Ozon ma silne właściwości utleniające i negatywnie odziaływuje na drogi oddechowe.

2
  • #3 04 Lis 2012 20:24
    tomekiewa
    Poziom 14  

Witam z Twojego opisu wynika że nie potrzeba Ci ozonatora tylko osuszacza powietrza taki np jak ten http://allegro.pl/osuszacz-powietrza-fral-drydigit-2020-gwar-24m-i2751705485.html.. Mam takowy od 3 lat i efekt jest taki że nie mam żadnej wilgoci pleśni ani żadnego zapachu stęchlizny i dzieciaki przestały chorować. A miałem podobną sytuację w mieszkaniu jak w twoim opisie. a co do wilgoci to 90% jest to wilgoć wytwożona w pomieszczeniach a nie z zewnątrz brak dobrej wentylacji i zapewne zbyt szczelne okna (plastiki)

0
  • #4 05 Lis 2012 00:34
    tomek_ord
    Poziom 8  

Dzięki za wpisy. Tu mam pytanie:

_Michael_ napisał:
    Generator ozonator FM-500 o wydajności 500mg/h (ok 450 zł) w pomieszczeniu ok 15m2 powinien być włączony na co najmniej 40 min żeby osiągnąć stężenie do zabijania zarodków grzybów, pleśni bakterii itp.

Czy korzystasz z tego modelu akurat? Zajrzałem na stronę tej firmy i niewiele droższy jest Ozoner GL-2108. W opisie wydaje się bardziej dla moich potrzeb. Szukam przede wszystkim opinii osób, które taki sprzęt zakupiły i są lub nie są zadowolone.

Za wpis z osuszaczem także dzięki. Problem polega na tym, że dom ma poniemieckie, drewniane okna i problem z wentylacją jest raczej znikomy. Zrobiliśmy błąd w postaci suszenia prania w tych pokojach i sie cholerstwo zalęgło. Jak bedziemy okna wymieniać to na pewno zadbamy do porządną cyrkulację.

3
  • #5 05 Lis 2012 15:25
    tomekiewa
    Poziom 14  

Mimo wszystko dalej obstaję za osuszaczem! dlatego że powinieneś wyeliminować przyczynę (czyt. wilgoć) a nie skutek (czyt. pleśń) gdy wyeliminujesz sprzyjające warunki dla pleśni to się jej pozbędziesz a z nią zapach stęchlizny i nalot na ubraniach meblach itd.Na początek aby uświadomić Ci że masz zbyt wilgotno w domu zaopatrz się w higrometr czyli wilgotnościomierz jak masz wilgotniej jak 50% to ci żaden ozonator nie pomoże bo bedzie się zjawisko nawracać. pozdrawiam

1
  • #6 07 Lis 2012 18:33
    _Michael_
    Poziom 9  

Ozonator GL-2108 działa tylko doraźnie, i na pewno nie zlikwiduje problemu z zarodnikami grzybów. Ten model nie osiągnie odpowiedniej koncentracji ozonu ponieważ musi być umieszczony w pomieszczeniu w którym będziesz ozonował. Najlepiej jest właśnie wykorzystać modele z wydalaniem ozonu przez rurkę silikonową. Wtedy umieszczasz ozonator poza pomieszczeniem żeby zaciągał cały czas śwież tlen. Najlepiej jeszcze wykorzystać osuszacz powietrza przed dojściem powietrza do ozonatora, bo ozon jest produkowany z suchego tlenu. Polecam też model FM-300 (ok 250zł) lub FM-300S (ok 200z) i do tego właśnie osuszacz, można sobie dokupić osobno za około 40 zł.
    Samego osuszacza raczej nie polecam, ponieważ zbyt suche powietrze nie korzystnie działa na drogi oddechowe szczególnie dzieci. Wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna być na poziomie 50-60%

osuszacz:
    Jaki Ozonator do domu np szafa, pokój lub auta

2
  • #7 07 Lis 2012 18:51
    tomek_ord
    Poziom 8  

dzięki za wpis. nie rozumiem tego

_Michael_ napisał:
    Polecam też model FM-300 (ok 250zł) lub FM-300S (ok 200z)

przecież Ozoner GL-2108 ma dużo większą wydajność. Czy nie mogę do niego podpiąć rurek z osuszaczem i wprowadzić drugą do pomieszczenia?
    FM 500 ma parametry:
    Wydajność O3: 300-500 mg/h
    Wydajność pompy: 3 L/min
    Technologia O3: Cylinder ze stali nierdzewnej
    Programator czasowy: 0-90 minut
    Czas pracy ciągłej: 3 godziny
    Efektywność działania: 10-25 m2

A Ozoner GL-2108:
    Wydajność O3: 500 mg/h
    Wydajność wentylatora: 2.2-3.2 m3/min
    Technologia O3: Cylinder ceramiczny
    Programator czasowy: 1-2-48 godzin
    Czas pracy ciągłej: 8 godzin
    Efektywność działania: 60-80 m2

Spora różnica w m2. Czy może ja coś mylę? Te z serii GL mają wentylator a FM pompkę - czy to znaczy właśnie, że GL musi być w pomieszczeniu bo tam "filtruje powietrze" czy też mogę go postawić w innym pokoju a wypuścić rurkę do drugiego? Zakręcone to ...

2
  • #8 07 Lis 2012 21:52
    _Michael_
    Poziom 9  

Do GL-2018 nie podepniesz rurek bo on ma wydalanie ozonu przez nadmuch. A powierzchnia która jest podana te 80m2 jest podana do oczyszczania powietrza. To nie jest typowy ozonator tylko oczyszczacz, a wbudowany generator to tylko dodatek. Nim można sterylizować pomieszczenia ale tylko zapobiegawczo. Jak już się jakieś grzybki pojawią to jedynie typowy ozonator. [/youtube]

0
  • #9 07 Lis 2012 22:00
    tomek_ord
    Poziom 8  

Ok, duże dzięki. W takim razie FM-500 będzie tym najmocniejszym wariantem? Czy tylko te modele czy też jest jakaś sensowna konkurencja? To już moje ostatnie pytanie ;)

2
  • #10 07 Lis 2012 22:10
    _Michael_
    Poziom 9  

widziałem w mediasklep.pl za 449zł -to chyba najniższa cena :idea:

1
  • #11 07 Lis 2012 22:16
    tomek_ord
    Poziom 8  

No to mam kolejny problem. rzeczywiscie na mediasklep.pl jest, ale wygląda to zupełnie inaczej niż na ozon24.pl. Czy to są te same "bebechy", a inna obudowa? Nikt się oczywiście nie kwapi podać producenta ...

1
  • #12 07 Lis 2012 22:29
    _Michael_
    Poziom 9  

Nie wiem czy tak trudno się domyśleć ale na jednym z nich jest tylko dodatkowa naklejka (obudowa ta sama) ci z mediasklepu.pl po prostu sobie jej nie nakleili żeby się wypromować :)

1
  • #13 07 Lis 2012 22:42
    tomek_ord
    Poziom 8  

heh, późno już jest, a ja nad tematem ślęczę od tygodnia z dość dużą dozą "podejrzliwości" ;). Sprzęt (FM-500) kupiony w mediasklep.pl, ale żeby była możliwość wydania opinii zwrotnej to przez Allegro.
    Bardzo dziękuję za pomoc.

Temat można zamknąć, choć może kogoś będą interesowały moje doświadczenia jak zacznę się bawić nową zabawką. Solennie obiecuję napisać, bo sam sporo się naszukałem i o opinie nie jest łatwo.

Z tego, co przeczytałem to z pomieszczeń usunąć wszystko, co żywe oraz obrazy olejne. Jak sprawa ciuchów (bawełna, wełna no i kurtki skórzane i buty), elektroniki (np. kino domowe, komputer)? Nic im nie grozi?
    Zamierzam "zagazować" 3 szafy z zawartością, a potem pokój w którym stoją i stąd pytania.

2
  • #14 18 Lis 2012 18:04
    _Michael_
    Poziom 9  

Jak tam ozonator, kupiłeś FM-500 ?
    Jak działa, czy poradziłeś sobie z problemami ?

0
  • #15 18 Lis 2012 19:23
    tomek_ord
    Poziom 8  

Kurcze, sprzęt przyszedł jakiś czas temu, ale nie mogę zgrać pracy z pobytem rodziny w domu. Krótko mówiąc cały czas ktoś jest w domu, a ze względu na dzieci nie chcę ozonować jak są. Na pewno napiszę jak wyszło zaraz po testach.
    A jak z tym usuwaniem elektroniki czy też innych sprzętów z ozonowanego pomieszczenia?

0
  • #16 19 Lis 2012 10:25
    _Michael_
    Poziom 9  

Jeżeli chodzi o elektronikę ciuchy itp to nie masz cię co obawiać, to nie jest ozonator przemysłowy o dużych wydajnościach więc na pewno nie zrobi żadnych szkód !
    Możesz mi zaufać bo sam go używam (obecnie nie posiadam na własność ale mam kiedy chcę od szwagra)
    Robiłem nim przeróżne cuda i nie zauważyłem żadnych zmian jeżeli chodzi o przebarwienia, odkształcenia itp.

Najczęściej używam go do lodówki (co ok 1-2 tygodnie) timer na 10 min. Sprawdź sobie zobaczysz że żywność lepiej się przechowuje i zero nieprzyjemnego zapachu !

Powodzonka

1
  • #17 30 Lis 2012 16:02
    46krystynka
    Poziom 1  

Michael napisał:
    "Najczęściej używam go do lodówki (co ok 1-2 tygodnie) timer na 10 min."
    Jestem zielona w temacie, a też przymierzam się do zakupu ozonatora dla użytku domowego i celów leczniczych. Urządzenie należy podłączyć do prądu, więc chciałam zapytać jak zamykasz lodówkę?
    Kiedyś była taka audycja humorystyczna w radio. Słuchacz zadał pytanie: Panie Rumian, czy można przechowywać jajka w lodówce?
    Na to Pan Rumian - można, tylko jak pan lodówkę zamknie :D
    Czekam także na opinię forumowicza, który zakupił model FM 500 :?: :?:

1
  • #18 30 Lis 2012 20:16
    tomek_ord
    Poziom 8  

No dziś był dzień próby. Ozonator zamknięty na 60 minut w pokoju o powierzchni ok 13mkw (pobór praktycznie pod samym sufitem, wylot podobnie + na stole wentylator żeby to jakoś "rozprowadzać). Po tym czasie 30 minut wietrzenia (totalny przeciąg przeciąg przez 2 pokoje). Moje spostrzeżenia:
    1. nieprzyjemny zapach znikł
    2. za to zapach ozonu unosi się od 6h bez zmian. Mi nie przeszkadza, ale że neutralny nie jest to trochę rodzina narzeka - ile może się utrzymać??
    3. mimo szczelnych drzwi (pianki we framugach) ozon rozchodził się do sąsiedniego pokoju .. chyba nastepnym razem zakleję drzwi taśmą malarską

dam znać za parę dni, czy efekt jest długotrwały.

2
  • #19 15 Gru 2012 23:38
    _Michael_
    Poziom 9  

He, dobre pytanie jak zamykam lodówke ? - no nie wyjaśniłem tego ... Otóż FM-500 posiada wylot ozonu przez system rurkowy a nie nadmuch, więc nie trzeba wkładać całego ozonatora do lodówki tylko rurkę silikonową wyprowadzającą ozon. Uszczelka się delikatnie poddaje nie ograniczając wylotu ozonu.

A jak tam kolegą po ozonowaniu pokoju 60m2 ?

2
  • #20 07 Lis 2013 10:50
    marek osiekowski
    Poziom 2  

tomek_ord daj znać jak tam twój generatorek ozonu z perspektywy czasu. Ja się pokusiłem na trochę droższy bo za 850zł i niestety strasznie się zawiodłem. Kolega kupił na allegro zestaw do budowy ozonatora i zrobiliśmy podobny. Smrodu to trochę robi ale szybko się przekonaliśmy że to nie sam ozon.
    Te tanie zestawy z allegro " Dwie płytki i transformatorek" to szajs !!!
    Badaliśmy to miernikiem ozonu w stacji ochrony środowiska i okazało się że ozonu to produkuje niewiele a do tego jest on nietrwały.
    Na tych tanich płytkach są też zbudowane te tanie wynalazki za 800zł. skrzynka wiatrak i zestaw za 100zł i biznes jak ta lala.
    Nie dajcie się nabrać na tanie jaja tak jak ja !!!

Dajcie znać jak się zachowują te ozonatory plastikowe z wężykiem bo one ponoć służą do ozonowania lodówki lub wody w małej misce.
    Czy takie coś może ozonować pokój albo samochód gdzie kubatura i problemy są dużo większe?

3
  • #21 07 Lis 2013 15:17
    deny76
    Poziom 9  

Ha ha ha!!!! Też byłem ciekawy czy ktoś dał się nabić w butelkę tymi tanimi wynalazkami do ozonowania akwarium!
    Na próbę zakupiliśmy taki mały tani ozonator, ale szybko przejrzeliśmy na oczy i kupiliśmy profesjonalny sprzęt z górnej półki :D
    Posiadamy również miernik i możemy monitorować faktyczną produkcję ozonu.
    Sądzę, że wielu sprzedawców bazuje na niewiedzy i braku możliwości namacalnego stwierdzenia poprawnej pracy generatorów ozonu.
    Akurat do naszej działalności w chłodnictwie potrzebowaliśmy generator zasilany tlenem o wydajności 30g/h. Jeśli ktoś ma do ozonowania lodówkę lub szafkę na buty to może sobie kupić tani sprzęt, a firma musi celować w profesjonalny.
    Rozważamy zakup jeszcze jednego generatora ozonu ze sterowaniem stężenia, ale czekamy na dofinansowanie.

-1
  • #22 03 Gru 2013 08:53
    LOTREBOR
    Poziom 9  

deny76 napisał:
    Ha ha ha!!!! Też byłem ciekawy czy ktoś dał się nabić w butelkę tymi tanimi wynalazkami do ozonowania akwarium!
    Na próbę zakupiliśmy taki mały tani ozonator, ale szybko przejrzeliśmy na oczy i kupiliśmy profesjonalny sprzęt z górnej półki :D
    Posiadamy również miernik i możemy monitorować faktyczną produkcję ozonu.
    Sądzę, że wielu sprzedawców bazuje na niewiedzy i braku możliwości namacalnego stwierdzenia poprawnej pracy generatorów ozonu.
    Akurat do naszej działalności w chłodnictwie potrzebowaliśmy generator zasilany tlenem o wydajności 30g/h. Jeśli ktoś ma do ozonowania lodówkę lub szafkę na buty to może sobie kupić tani sprzęt, a firma musi celować w profesjonalny.
    Rozważamy zakup jeszcze jednego generatora ozonu ze sterowaniem stężenia, ale czekamy na dofinansowanie.

Żal Cię słuchać forum jest po to żeby ludzie mogli poczytać i "nie dać się nabić w butelkę" a nie czytać Twoje wypociny, malkontencie.

1
  • #23 03 Gru 2013 10:11
    deny76
    Poziom 9  

Nie jestem malkontentem i uważam że forum jest miejscem do wyrażania swoich opinii, odczuć, spostrzeżeń tak jak Ty drogi LOTREBOR.
    Uważam że często wymieniany tu "Generator ozonator XX-XXX o wydajności 500mg/h (ok 450 zł) w pomieszczeniu ok 15m2" to sprzęt do ozonowania akwarium lub lodówki a nie odgrzybiacz mieszkania.
    Dużo ludzi pochopnie kupuje takie wynalazki w dobrej wierze że będzie działać w mieszkaniu, samochodzie i kto wie gdzie jeszcze...
    Być może to tylko napędzanie rynku przez sprzedawców?

0
  • #24 03 Gru 2013 20:44
    LOTREBOR
    Poziom 9  

Teraz się z Tobą zgodzę :) raziło mnie tylko to nabijanie się z ludzi którzy dali się naciągnąć. Niestety zbyt często i zbyt pochopnie robione są zakupy szczególnie przez internet wielu daje się omamić marketingową papką która ma niewiele wspólnego z rzeczywistymi parametrami urządzeń w większości sprowadzanych za grosze z chin itp.. Dla tego na forum raczej powinno się pisać merytorycznie.

1
  • #25 21 Mar 2014 22:57
    peterus2
    Poziom 11  

deny76 , jaki polecisz ozonator do samochodu tak żeby działało jak trzeba?

pozdr.

2
  • #26 08 Kwi 2014 09:59
    mefkm
    Poziom 10  

witam

ja kupiłem na allegro generator ozonu Viaken VOZ-GL-2108 7000mg/h do auta, ale w domu tez sie nada (duża wydajnośc)

w domu mam oczyszczacz powietrza sharpa z plasmatronem (czy jakoś tak to sie nazywa) i chyba jest efekt, bo dzieciaki mniej chorują

wracając do ozonatora, po pierwszym ozonowaniu smród papierosowy stracił sie ale tylko na kilka dni, wczoraj znowu robiłem ozonowanie ok. 3 h z przerwami - efekt jak na razie smierdzi tylko ozonem, fajek nie czuć

2
  • #27 16 Kwi 2014 16:44
    tomekus
    Poziom 1  

czy ten Viaken VOZ-GL-2108 7000mg/h faktycznie ma wydajność 7 g/h ????

cena podejrzanie niska jak na taką wydajność, około 400 PLN

/allegro.pl/generator-ozonu-ozonator-7000mg-7g-pilot-promocja-i4119309957.html

biorę jeszcze pod uwagę coś takiego za 600 PLN również 7g/h:

/allegro.pl/polski-ozonator-do-klimatyzacji-generator-ozonu-7-i4124774496.html

lub 5g/h za 600 PLN:
    /allegro.pl/generator-ozonu-ozonator-5g-h-o3-do-klimatyzacji-i4146256663.html

Co wybrać waszym zdaniem -> przeznaczenie ozonowanie auta/klimatyzacji i pomieszczeń w domu.

Lodówkę akurat mam, która sama w sobie jonizuje powietrze w celach oczyszczających zawartość :) , i nie widzę potrzeby jeszcze ozonowania.

0
  • #28 12 Maj 2014 12:14
    mefkm
    Poziom 10  

czy działa - hmm, trudno powierdzieć

sprzęt kupiliśmy na spółkę i jest tak pół na pół, tn. ja uważam, że przynajmniej częściowo pozbyłem się smrodu fajek w aucie (ale zaaplikowałem ok 5h ozonowania), ale muszę pozbyć się filtra kabinowego - bo jest z aktywnym węglem i raz jeszcze zrobić (tapicerka już fajkami nie śmierdzi, ale niestety smród jest z kanałów wentylacyjnych, a aktywny węgiel rozbija ozon)

znajomy stwierdził, że lipa tylko smród ozonu został i raczej już go nie użyje, kolejny stwierdził, że rewelacja w jego aucie smród szmaty z klimy przestał istnieć (w 2 moim aucie też zauważyłem lekką poprawę)

sprzęt działa, świecą obie lampy, śmierdzi ozonem - a wydajności nie mam jak sprawdzić

0
  • #29 28 Lip 2014 21:29
    Evaa
    Poziom 2  

Ja używam Zyh103 (ozonowanie szafy, wody, powietrza, butów, czasami jak mi się chce -jedzenia) Sprawdź na Zdrowie Moja Pasja .pl jest kilkanaście do wyboru
    Samochód też można ozonować (na włączonym wewnętrznym obiegu powietrza)

2
  • #30 21 Lis 2014 11:54
    m1000
    Poziom 11  

Wczoraj przyszedł Viaken VOZ-GL-2108 7g. Mam grzyba za szafą i po drugiej stronie ściany pod zabudowaną wanną (przeciekający syfon), wykombinowałem to tak że obkleję ścianę folią i zamiast ozonować całe mieszkanie wpuszczę ozon jedynie za folię. Mam nadzieję że wystarczy, a jak nie to towar do zwrotu

5