Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS X52J - Przywracanie systemu po usunięciu Linuksa

04 Lis 2012 20:16 14052 50
  • Poziom 9  
    Witam. Mam złożony i trochę skomplikowany problem, ale postaram wyjaśnić się go rzeczowo.

Parametry:

Laptop: ASUS X52J
    System: Windows 7 Home Premium
    RAM: 3GB
    Graph: ATI MR HD 5400, 512 MB
    CPU: Intel Pentium P6100, 2.0 GHz

Na moim laptopie zainstalowałem kiedyś, obok fabrycznego Windowsa, Linuksa Mandriva. Niedawno chciałem go usunąć, w tym celu po prostu sformatowałem jego partycje i je usunąłem. Nie wiedziałem jednak, że zostaje GRUB, o czym przekonał mnie stosowny błąd przy następnym włączaniu komputera. Nauczyciel poradził sobie z tym za pomocą płytki z Linuksem (nie wiem dokładnie jak), bo windowsowa nie działała. Problem załatwiony.
    Piszę o tym, bo może to mieć związek z późniejszym kłopotem.

Chciałem sformatować system. Nie wypaliłem płytki, chciałem to zrobić przez partycję RECOVERY, jak zawsze, jednak zamiast jej włączał mi się menedżer rozruchu systemu Windows. Nie mam pojęcia czemu. Pożyczyłem płytkę z instalką, na której było do wyboru kilka wersji systemu Windows 7 do zainstalowania - wybrałem taką, jaką miałem, czyli Home Premium.
    Zauważyłem jednak, że po tej reinstalce system bardzo często się zawiesza - gdy mam włączone kilka zakładek w przeglądarce, kilka folderów, coś kopiuje - przy każdej większej akcji.
    Miałem nadzieję, że RECOVERY zadziała po reinstalce, jednak się myliłem - dalej włącza się menedżer rozruchu systemu Windows. W ogóle partycja RECOVERY po reinstalacji była odkryta, dopiero programem ją ukryłem.

Chciałbym wrócić do mojego fabrycznego systemu, bo tamten się nie zawieszał i miałem na nim wszystkie sterowniki (teraz mam 4 urządzenia niewykryte w menedżerze urządzeń, w ogóle nie wiem co to jest) oraz miałem tam przydatne programy (Power Gear Hybrid, program do ustawień touchpada itp), jednak nie wiem czy to możliwe. Proszę o pomoc, bo już skończyły mi się pomysły i nie wiem co robić.
  • Spec od komputerów
    Pobierz partedmagic i podaj fotkę z gparted (edytor partycji) z układem partycji. SMART dysku też podaj.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10522846#10522846
    Zobaczymy jak wyglądają partycje. Oryginalny system trzeba będzie ręcznie przywracać bo klawisz recovery nie zadziała z powodu nadpisania MBR. Nie ruszaj partycji recovery.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Muszę ten program na płytę zgrać?

Niestety trochę będzie się ściągać, a i nagrywanie trochę trwa, a mnie jutro nie będzie w domu więc dam odpowiedź we wtorek wieczorem.
  • Poziom 9  
    Jednak znalazłem czas. Pierwszy obraz to SMART dysku, drugi to dysk w GParted ASUS X52J - Przywracanie systemu po usunięciu Linuksa ASUS X52J - Przywracanie systemu po usunięciu Linuksa
    Co dalej?
  • Spec od komputerów
    Dysk ok. Masz dysk odzyskiwania systemu ? Jeżeli nie masz to zrób. Panel sterowania/system i zabezpieczenia/kopia zapasowa/przywracanie Tworzenie dysku naprawy systemu. Są na dysku dane do skopiowania ?
  • Poziom 9  
    Biorę się za robienie dysku. A co z tym MBR? Da się to przywrócić do poprzedniej formy?

linuks napisał:
    Są na dysku dane do skopiowania ?

Sorry, ale teraz nie wiem, o jaki dysk i o jakie dane Ci chodzi? O ten Dysk naprawy?
  • Spec od komputerów
    Zrób kopię partycji recovery na wszelki wypadek. Możesz użyć partimage z live partedmagic.
  • Poziom 9  
    Użyję tej opcji z Windows. Kiedy już to zrobię, to mam po prostu odpalić przywracanie z płyty i powinno wszystko być ok?
  • Spec od komputerów
    Nie. To nie jest płyta recovery tylko naprawy systemu. To dwie różna sprawy. Masz namieszane w partycjach. Masz np boot ustawione na partycji recovery. Wynika z tego ,że zawartość partycji recovery była zmieniana. Ręczne przywracanie systemu nie jest takie proste po modyfikacji partycji recowery i pozostałych partycji. Szybciej by było sterowniki zainstalować. Jeżeli pliki obrazu masz nie uszkodzone to oryginalny system da się przywrócić.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Aj, sorry, myślałem, że na tym dysku naprawy systemu jest też opcja recovery - mój błąd.

Mógłbyś wtedy mi powiedzieć, co mam zrobić, gdy już stworzę ten dysk?

PS: Takie głupie pytanie: ile taki dysk zajmuje? Starczy płyta 8,5 GB + 4,7 GB? Bo tylko takie mam w tej chwili w domu.
  • Spec od komputerów
    CD wystarczy. Poniżej 200MB zajmuje.Dalsze postępowanie zależy od stanu partycji recovery. Zajmiemy się nią jak zrobisz kopię tej partycji.
  • Poziom 9  
    @EDIT - kurczę, pezepraszam, ale teraz się pogubiłem. Piszesz, że recovery a dysk naprawy systemu to dwie różne rzeczy. Najpierw każesz mi zrobić dysk naprawy systemu, a potem recovery. Mam zrobić oba?
  • Spec od komputerów
    Kopię partycji recovery. Nie dysk. Kopia partycji na wszelki wypadek gdzyby coś poszło nie tak. Spokojnie przeczytaj co napisałem. Pośpiechu nie ma.
  • Poziom 9  
    A jak zrobić kopię partycji recovery w takim razie?
  • Spec od komputerów
    linuks napisał:
    Zrób kopię partycji recovery na wszelki wypadek. Możesz użyć partimage z live partedmagic.

Masz już partedmagic to tak będzie najłatwiej. Kopię zrób oczywiście na nośnik zewnętrzny.
  • Poziom 9  
    Jestem teraz na parted magic. Włączyłem ten program parted image, jednak nie jest on zbyt intuicyjny, więc nie wiem, czy robię dobrze.
    Zaznaczam partycję recovery i klikam F5 (next), jednak pojawia się błąd "the image filed is empty. Cannot continue".

Poza tym ta artycja zajmuje kilkanaście GB, więc będę musiał raczej na dysk zewnętrzny to nagrać, bo tyle płyt nie mam.
  • Spec od komputerów
    Zamontowałeś dysk zewnętrzny ? Wpisałeś ścieżkę i nazwę gdzie ma zapisać obraz ?
    Przykładowy filmik jak się robi kopię.
  • Poziom 9  
    W zakładce "partition to save/restore" zaznaczyłem recovery, a w zakładce "image file to create/use" podałem ścieżkę do folderu na dysku. Dobrze?

Jestem teraz na tym linuxie, nie mam flasha, a nie chcę teraz przełączać znowu na windowsa
  • Spec od komputerów
    Dobrze. Flasha można zainstalować.
  • Poziom 9  
    Przez przypadek zrobiłem to na partycji D zamiast na dysku przenośnym, ale chyba mogę to przenieść po prostu na dysk? Trochę mi się pochrzaniło, bo te "new" to miał być folder, w którym miał ten obraz się znajdować.
    Wygląda to tak.
    Jest dobrze?
  • Spec od komputerów
    Dobrze jest. Zrób jeszcze kopię MBR
    dd if=/dev/sda of=/media/sda3/mbrkopia bs=512 count=1
    Jeżeli nie masz nośnika instalacyjnego lub chcesz na wszelki wypadek zrobić kopię obecnego systemu to zrób.
    Skopiuj całą zawartość partycji sda1 do jagiegoś katalogu na sda3 (np kopiarecovery ) i poszukaj dużych plików z rozszerzeniem .swm ( np asus.swm ) oraz pliku imagex.
    Sprawdż czy komputer bootuje z płyty naprawy systemu co wczoraj robiłeś.
    Podaj ścieżki do plików obrazu i pliku imagex
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Przepraszam, ale mógłbyś pisać trochę jaśniej? Bo trochę nie nadążam.

linuks napisał:
    dd if=/dev/sda of=/media/sda3/mbrkopia bs=512 count=1

To komenda, czy jak?

linuks napisał:
    Skopiuj całą zawartość partycji sda1 do jagiegoś katalogu na sda3 (np kopiarecovery ) i poszukaj dużych plików z rozszerzeniem .swm ( np asus.swm ) oraz pliku imagex.

A po co, skoro mam już nagrane obrazy na dysku?

linuks napisał:

Pliki obrazu to te .swm?
  • Spec od komputerów
    1.To komenda do wpisania w terminal w partimage.
    2. Masz obraz a potrzebne będą pliki na sda3
    3 To sprawdź czy z pena bootuje jak zrobiłeś bootowalnego pena zamiast CD
    4 Tak .swm to pliki obrazu.
  • Poziom 9  
    linuks napisał:
    Masz obraz a potrzebne będą pliki na sda3

Czyli obok tych obrazów, które podałem na ostatnim screenie, mam umieścić jeszcze w folderze wszystko z partycji recovery?

linuks napisał:
    To sprawdź czy z pena bootuje jak zrobiłeś bootowalnego pena zamiast CD

Jeszcze nie nagrałem tej płyty, zaraz się tym zajmę.

linuks napisał:

Te pliki są bezpośrednio na partycji recovery, bez żadnego katalogu
  • Spec od komputerów
    Oprócz obrazu recovery i kopię MBR które trzeba skopiować na zewnętrzny nośnik dodatkowo pliki skopiować trzeba. Podaj fotkę z tymi plikami ( skopiowanymi na sda3 )to zobaczę jakie są ścieżki. Będziemy przywracać oryginalny system z plików na partycji sda3.
  • Poziom 9  
    Jak zrobię płytę naprawy systemu i skopiuje te pliki, to dam znać.

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

Ok, dysk naprawy zrobiony - działa.

A czemu te pliki muszą być na sda3? Chciałem to wszystko skopiować na mój zewnętrzny dysk (czyli sdb1).
    Jak chcę teraz otworzyć sda3, to wyskakuje error: udevil: error 64: unable to determine device fstype - specify with -t
  • Spec od komputerów
    Możesz na sdb1 skopiować. Wszystko jedno. Podaj ścieżki do plików o które wcześniej prosiłem.
  • Poziom 9  
    Obraz recovery jest w folderze OBRAZ, a zawartość tej partycji w folderze DYSK.
    Jeszcze tylko MBR - tę komendę wpiszę niżej, do pola "image file to create/use" a w polu "partition to save/restore" to który dysk mam zaznaczyć?
    Po prostu pierwszy raz mam z tym narzędziem do czynienia.
  • Spec od komputerów
    Komendę do skopiowania MBR wpisujesz w terminal.
    dd if=/dev/sda of=/media/usb-hdd/mbrkopia bs=512 count=1
    Otwórz katalog obraz tak żeby było widać pliki obrazu. Potrzebna jest ścieżka do plików obrazu i do pliku imagex.
    Np /dysk/pikiobrazu.wim i /dysk/jakiś katalog/imagex