Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerobienie starej anteny radiowej FM - Dipol - na wysokie pasmo.

zygmunt_b 05 Lis 2012 10:30 2052 4
  • #1 05 Lis 2012 10:30
    zygmunt_b
    Poziom 2  

Witam!

Po wyszukaniu i przeczytaniu większości postów na ten temat, mam pewne wątpliwości. Mam starą antenę (aluminium, rurki fi 16mm). Niby zwykły dipol, ale różni się od tych rozwiązań proponowanych na forum zarówno systemem montażu, jak i (dla mnie przede wszystkim) połączeniem dwóch rurek za pomocą cybanta (śrub). Poniżej przedstawiam szkic tego, co posiadam.

Przerobienie starej anteny radiowej FM - Dipol - na wysokie pasmo.

Moje pytanie do osób orientujących się w tej tematyce - czy połączenie (w moim przypadku cybantem) dwóch rurek nie powoduje przypadkiem pogorszenia jakości sygnału? Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe? Dlaczego się teraz pytam o to zamiast samemu sprawdzić? Bo jestem jeszcze przed skracaniem anteny i nie chcę sobie jej zbytnio porzyciąć a potem tego żałować.

Pozdrawiam,
    Zet.

0 4
  • #2 05 Lis 2012 12:41
    olador
    Poziom 31  

Lepszym rozwiązaniem byłoby połączenie dipola za pomocą odcinka rurki [fi13-14mmm] dopasowanej do wewnętrznej średnicy dipola fi16mm.
    Jak ma wyglądać ta nowa antena-jedno czy wieloelementowa?

0
  • #3 05 Lis 2012 12:53
    zygmunt_b
    Poziom 2  

Zakładam, że będzie jednoelementowa. Zależy mi na jednej stacji, w dodatku przysłoniętej przez wzgórze, ale mam nadzieję, że będzie wystarczająco mocny sygnał. Jeśli nie zda egzaminu to zrobię trójelementową Yagi.

Co do połączenia, to naszkicowałem oryginalne. Teraz mam rzeczywiście wstawione w połączenie rurkę aluminiową a od zewnątrz połówkę rury z blachy nierdzewnej. Moje wątpliwości dotyczą tylko tego, że wszędzie pojawiają się schematy z dwiema rurkami zupełnie odizolowanymi od siebie - a u mnie jednak są one połączone. W moim ograniczonym rozumowaniu robi się "zwarcie". Przepraszam, ale to nie jest moja branża więc i wiadomości czy słownictwo nie takie :).

0
  • Pomocny post
    #4 05 Lis 2012 13:08
    _cheetah_
    Poziom 37  

zygmunt_b napisał:
    Moje wątpliwości dotyczą tylko tego, że wszędzie pojawiają się schematy z dwiema rurkami zupełnie odizolowanymi od siebie - a u mnie jednak są one połączone. W moim ograniczonym rozumowaniu robi się "zwarcie". Przepraszam, ale to nie jest moja branża więc i wiadomości czy słownictwo nie takie .
    Jak to się mówi: 'możesz spać spokojnie'. Ten dipol, co to go posiadasz, to jest rozwinięcie dipola prostego, składającego się rzeczywiście z dwu niezależnych ramion. Ten zaś, co go masz, to tak zwany dipol prosty z zasilaniem bocznikowym.

Możesz go spokojnie używać, choć po skróceniu z OIRT na CCIR 'siądą' mu zapewne trochę parametry układu symetryzującego, ale nie powinno to znacząco wpłynąć na odbiór. Zrobisz - zobaczysz. Pamiętaj, że przy polaryzacji pionowej dobrze jest odsunąć w poziomie dipol od masztu na jakieś 0,5...1metr

Główna różnica w stosunku do klasycznego dipola prostego jest taka, że do tego dipola można stosować standardowe, handlowe, symetryzatory antenowe 300/75Ω. Poza tym, jest różnica w kwestiach elektrycznych, ale to już wybitnie specjalistyczne jest.

A tu literatura fachowa.

A co do "zwarcia", to poruszamy się w tym przypadku w zakresie tzw. "zagadnień falowych", zaś potoczne pojęcie pt. "zwarcie" jest dobre przy prądach stałych lub bardzo niskich częstotliwościach. :D

0
  • #5 05 Lis 2012 13:18
    zygmunt_b
    Poziom 2  

Dziękuję za tak szybką pomoc. Teraz, to będę przynajmniej miał pojęcie co i jak jest z tymi antenami. Literatura na pewno bardzo przydatna!

Dzięki jeszcze raz i zamykam temat.

0
  Szukaj w 5mln produktów