Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór miernika satelitarnego DVB-S2.

stanleyiskra 08 Lis 2013 09:46 32658 57
    pawol
    Poziom 22  
    @roberto_69

Wszystko na temat S30 zostało powiedziane. Cały czas używam go i jestem zadowolony w 100%.
    Masz wyżej filmy, recenzje a nawet porównanie z Neonem. Co chcieć więcej? Ja tam przekonywał nie będę, nic z tego nie mam :)
    johann47
    Poziom 10  
    Witam !

Użytkuję miernik od kilku tygodni i mogę powiedzieć , że jest całkiem w porządku. Jednak przed rozpoczęciem pracy z urządzeniem należy przygotować listę transponderów , czyli skonfigurować miernik do swoich potrzeb .

Co do dokładności pomiarów , to dostawca miernika zamieścił porównanie miernika Deviser S 30 z miernikiem profesjonalnym, film z tym testem można znaleźć na stronie sklepu internetowego dostawcy miernika satsklep.pl

Pomiary są prawie identyczne.
    wow
    Poziom 27  
    johann47 - jak tam miewasz jakieś kłopoty z miernikiem?
    Ciekawa alternatywa w swojej klasie cenowej.

Osobiście mam Rover Master STC, ale lubię potestować też inne wynalazki :)
    johann47
    Poziom 10  
    Na razie żadnych . Ale ważne jest stworzenie własnej listy transponderów , każdy ma swoje przyzwyczajenie , priorytety .

No i bardzo ważna jest dokładność pomiarów , na razie myślę , że nie zawiodła mnie.

Pamiętam kiedyś uzywałem miernika Horizon HDSM , śwetny miernik do ustawienia anteny , tylko pomiar bardzo zawyżał nawet o + 10 dB i na jednej dużej instalacji multiswitchowej zabrakło nam sygnału w jednej klatce .

A więc myślę , że mogę bez skrupułow polecić te urządzenie . Mimo , żę produkcji chińskiej to nie ustępuje miernikom produkwoanym przez koreańczyków np. telmann

Zobacz stronę producenta , robię rzeczywiście skomplikowane urządzenia : devisertek.com

Regulamin p. 3.1.13. [TS]
    wow
    Poziom 27  
    johann47 napisał:
    własnej listy transponderów , każdy ma swoje przyzwyczajenie , priorytety .

No właśnie, a tak przy okazji na jakich TP głównie bazujecie?
    Ja sobie wpisałem kilka, aby rozróżniało mi polaryzacje konwerterów Quattro.
    Jak z radzi sobie z odczytem MER i BER?

np H/L:
    Fotodetektor

Poziom 30  
    Z dzisiaj pomiary na NEONIE S2

Wybór miernika satelitarnego DVB-S2. Wybór miernika satelitarnego DVB-S2. Wybór miernika satelitarnego DVB-S2.
    matnis
    Poziom 13  
    No witaj kolego mi się wydaje że niektóre pomiary w miernikach są zawyżone. Bo mi się wydaje że to jest nie osiągalne. Dla przykładu antena 80cm televes ale już nie mierzone miernikiem Televes.

Napewno dB są zawyżone o jakieś 2-3 dB dziś sprawdzałem z innym miernikiem co do mer nie było większej różnicy bo 0,3-0,5

Jak za te kase super miernik. Jak bym nie znał ceny, to po zabawie wycenił bym go na 1500 zł
    Fotodetektor

Poziom 30  
    @matnis też mam takie wrażenie.
    dB ciut zawyża, ale przy porównaniu się okaże więcej.
    Jak mówiłem zapraszam na moją parabole i się pobawimy.
    Wnioski później ;)
    matnis
    Poziom 13  
    johann47 napisał:
    Wydaje mi się , że film , w którym porównuje się miernik Deviser S30 z profesjonalnym przyrządem pomiarowym będzie uwiarygadniał dobrą jakość taniego miernika S30 .

Mamy dwa przyrządy pomiarowe jeden za 700 zł a drugi za 15.000 zł .

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=O3cu53-n-TI

nie neguje twojego porównania ale moje są inne i podkreślam że uważam miernik za dobry. Nasze porównanie dowodziło by złego wyskalowania miernika w dB bo mer jest podobny na obu urządzeniach dodatkowo ber na Televes i deviser jest bardzo zbliżony, bo na twoim nie mogłem sie połapać gdzie pomiar cber.
    Wniosek jak powiedziałeś na filmie bardzo dobry miernik za super kasę

Wybór miernika satelitarnego DVB-S2. Wybór miernika satelitarnego DVB-S2.
    Wybór miernika satelitarnego DVB-S2. Wybór miernika satelitarnego DVB-S2.

Zastanawia mnie ta możliwość wyregulowania o której mówisz na filmie. Możesz ją zdradzić.
    jkelektronik
    Poziom 10  
    Witam kolegów . Dołącze się do tematu .
    Też zakupiłem Devisera S30 . W moim modelu w funkcji FIND pasek poziomu jakości sygnału Q zbyt szybko osiąga poziom 100% nawet przy antenie 60cm . Natomiast pasek poziomu siły sygnału S pokazuje wartość około 67% nawet gdy antena nie widzi satelity . Podłączając sam konwerter poza anteną , Deviser pokazuje około 67% .
    Miernik ten powinien mierzyć w/g podanych parametrów sygnał w przedziale 30-110dB , więc z tym wskazaniem coś nie tak .
    Wcześniej , używałem Telemanna 1650S w którym to pasek siły sygnału , wyrażnie reagował na brak lub znalezienie satelity . Porównując te przyrządy ze sobą muszę
    przyznać że Deviser zawyża wskazania jakości sygnału Q.
    Telemann-83% jakości, Deviser -100% jakości dla tego samego transpondera .
    Pozdrawiam .
    matnis
    Poziom 13  
    jkelektronik napisał:
    Też zakupiłem Devisera S30 . W moim modelu w funkcji FIND pasek poziomu jakości sygnału Q zbyt szybko osiąga poziom 100% nawet przy antenie 60cm . Natomiast pasek poziomu siły sygnału S pokazuje wartość około 67% nawet gdy antena nie widzi satelity . Podłączając sam konwerter poza anteną , Deviser pokazuje około 67% .
    Miernik ten powinien mierzyć w/g podanych parametrów sygnał w przedziale 30-110dB , więc z tym wskazaniem coś nie tak .
    Wcześniej , używałem Telemanna 1650S w którym to pasek siły sygnału , wyrażnie reagował na brak lub znalezienie satelity . Porównując te przyrządy ze sobą muszę
    Pozdrawiam .

Witaj piszę jeszcze raz bo coś mój temat się nie dodał.
    Odpowiadając na twoje spostrzeżenia funkcja find nic nie określa i służy tylko do szybkiego ustawienia anteny a co do tego że pokazuje pasek "s:67%" nawet jak nie widzi satelity, to mozna określić że działa ta funkcja jak w tunerach nc+, lub dawnych echostarach z polsatu. Do precyzyjnego ustawienia satelity służy funkcja measure. Co do w mierzenia w przedziale 30-110dB, to tak podaje producent i zapewne tak jest ja najmniej narazie miałem 62dB. Nie porównuj % z funkcji find do dB. I na koniec takich funkcji jak mer nie pamiętam z telemana a to przydatny pomiar dla profesjonalisty.
    jkelektronik
    Poziom 10  
    Dziękuję kolego za odpowiedż.
    Muszę się z tobą zgodzić. Nie wziąłem pod uwagę ustawień w Telemannie. Wskażnik procentowy można ustawić w Telemannie w funkcji LEVEL {%} REF i wówczas wskazania będą inne. Te kilka dBuV różnicy wynika też z ustawienia parametru B/W. W 1650 jest on w zakresie 0-26,9 natomiast w S30 parametr ten, jest automatycznie przypisywany przez program SatePlanEditor. Jest zależny od SR i FEC i wynosi przykładowo 37,12 przy SR 27.500.
    Zastanawia mnie też pomiar pasma Ka. Producent podaje na swojej stronie że przyrząd je mierzy. Tylko jak ?, skoro nie można przesunąć oscylatora powyżej 12000. Czy jest to ograniczone programem SatePlanEditor ?.
    Pozdrawiam.
    pawol
    Poziom 22  
    jkelektronik napisał:
    Pozdrawiam .

Kolego, zatem brakuje ci podstawowej wiedzy.

To że pokazuje poziom sygnału z samego konwertera (nawet nie na talerzu) to normalne zjawisko. Konwerter to nic innego jak heterodyna a w związku z tym na "biegu jałowym" powstaje nośna będąca wynikiem przemiany. I właśnie poziom tej nośnej widzisz. Sprawdzałem w Neonie i dokładnie tak samo jest. Zresztą inaczej tego nie widzę :)

Co do zakresu pomiarowego 30-110dB. Skoro na jałowo nośna ma 67dB to jakim cudem ma jej nie pokazywać? Nośna ma zawsze jakąś wielkość i to właśnie widzisz. Puść sobie to przez 150 metrów koncentryka i mierniczek pokaże ci jak należy 37 dBuV. Proste. Przyzwyczaiłeś się z menu tunerów że widzisz różnicę w poziomach nośnej a zmodulowanego sygnału i widzisz to na ekranie jako pasek siły. Tak nie jest jak widać.

Rozumowanie użyte w S30 jest jak najbardziej prawidłowe i używane.

Ponadto pierwszy raz widzę aby ktoś narzekał że mu za szybko jakość wskakuje dobra. W S30 jakość 100% w trybie findera odpowiada dokładnie dokładnie MER 12 . A więc jest to wartość gwarantująca odbiór HD bez problemów. A że można ukręcić więcej niż 12 to inny temat. Od tego masz menu pomiarowe. Finder to finder - ma być szybko i dobrze. I tak jest. Dla mnie jest to jak najbardziej logiczne i użyteczne rozwiązanie.

Zatem kolego szukasz sobie problemów sam. Sorry ale Telemann to nie jest dobry materiał do porównań...
    darek-1990
    Poziom 11  
    Telemann 1680S2 teleman z nich wszystkich najlepszy
    Fotodetektor

Poziom 30  
    darek-1990 napisał:
    Telemann 1680S2 teleman z nich wszystkich najlepszy

Żartowniś z Ciebie albo masz udziały w Telemannie.
    LUKASZZ1
    Poziom 11  
    Witam.
    Czy, któryś z kolegów może powiedzieć, jak zachowuje się spektrum, jak jest uszkodzony konweter, np. jak jest wycięte jakieś pasmo?
    Fotodetektor

Poziom 30  
    Jeśli jest wycięte to jest wycięte i go nie ma ;)
    LUKASZZ1
    Poziom 11  
    Przepraszam, że nie doprecyzowałem pytania. Chodzie mi o miernik Deviser S-30 .
    tomcio
    Poziom 26  
    Dla osób posiadający miernik Deviser S-30 mam parę pytań.
    Czy da się wbić częstotliwość bez komputera?
    Jak jest z obsługą DiSEqC, chodzi mi o ustawienie satelity w mierniku np. gdy zachodzi potrzeba sprawdzenia konwertera MONOBLOCK-a?

Miernik ciekawy, cena prawie okazyjna ale jak się "siedzi" na dachu przy -15C to .... cena wtedy nie gra takiej wielkiej roli tylko czas.

Ja jeszcze myślałem nad miernikiem Miernik Maximum Sat Finder lub nad Golden Media Multibox -DVB-S2/T2/C +CA+CI +Multimedia Link.
    Pytałem o Rovera ale cena...
    Widzę też tani miernik z S2 Link ale nie znam tej firmy.
    Marceli74

Poziom 1  
    Witam
    W S30 nie znalazłem możliwości dodania SAT i TP ręcznie. Da się oczywiście edytować w Sat Setting wszystko co już jest na liście.
    Możliwość dodania oraz oczywiście usuwania i edycji SAT i TP mamy poprzez programik dołączony do miernika SatePlanEditor.

W S30 jest obsługa DiSEqC1.0 i 1.1
    Instrukcja obsługi po polsku nic nie mówi o SaTCR (Unicable) a jest.

Odnośnie dokładności to jest tak jak napisał pawol
    w pozycji Measure przy MER 12 w Find jakość na 100%
    Mam teraz pomiar i wygląda to tak:
    W Measure Power=76,1dBµV MER=11,9dB a w Find S=74% Q=89%
    natomiast przy Power=77,9dBµv MER=12,3dB a w Find S=75% Q=100%

Ja jestem zadowolony.Szybko ustawiam na Find później przechodzę do Measure
    i ciągnę MER jak najwyżej.
    Jeszcze mnie nie zawiódł.
    tukan
    Poziom 10  
    Witam
    Czy mógłby się ktoś wypowiedzieć na temat tych dwóch mierników:
    Link
    oraz
    Link

nie wiem jak się fachowo nazywa funkcja w mierniku, która pokazuje czy konwerter znajduje się w odpowiednim położeniu, ale czy w/w mierniki ja posiadają??
    Dziękuje
    pawol
    Poziom 22  
    Dokładnie. Jak pisze @Marceli74. MER=12 gwarantuje HD na 11508V. A jak wykrecisz w trybie pomiaru więcej to tylko się cieszyć :) A więc funkcjonalność szybkiego findera sprawdza się.

Co do testów sprawności konwertera to nie potrzeba spektrum (chociaż jest). Ja patrze w trybie findera na Low H, Low V, High H, High V i wszystko w temacie. Cztery kliknięcia
    digitaltech
    Poziom 12  
    Mam pytanie związane z deviser s30 chodzi mi o to czy za pomocą funkcji find można dowiedzieć się na jakiego satelitę mamy ustawioną antenę .

Nie chodzi mi o typowe HB czy astra ale np. Intelsat , Amos itd . , ustawiam antenę robię find i czy wyświetli mi się że jest to np. Amos , czy Intelsat . Nie chodzi mi o listę stacji na transponderze tylko o identyfikację . Druga sprawa czy bez przygotowanego band planu można wyszukać parametry danego transpondera np. z małym SR .

Mam Promaxa TV explorer II + ale przyrząd jest ciężki ( prawie 3 kg ) i szkoda prawdę mówiąc go na takie zabiegi jak ustawienie anteny satelitarnej do NC + u klienta .

Za wszystkie odpowiedzi serdecznie dziękuję .
    pawol
    Poziom 22  
    Można sobie przeskanować widmo i ręcznie wybrać "górkę" . pokaże wtedy parametry transpondera.

Co do czepiania się różnic w pomiarach na zasadzie S30 pokazuje poziom 83 dBuV a jakiś tam Rover 79dBuV to kłaniają się podstawy miernictwa i pojęcie dokładności.
    Sorry ale każde urządzenie pomiarowe ma jakiś tam błąd (nawet te mega drogie).

Tym optymistycznym akcentem proponuję zakończyć wywody o zawyżaniu czy zaniżaniu wyników bo akurat podane róznice to się pewnie zdarzą między identycznymi modelami Rovera i są pomijalne
    digitaltech
    Poziom 12  
    Ale czy pokaże mi co to jest za satelita , o to mi chodziło najbardziej ?
    Fotodetektor

Poziom 30  
    digitaltech napisał:
    Mam pytanie związane z deviser s30 chodzi mi o to czy za pomocą funkcji find można dowiedzieć się na jakiego satelitę mamy ustawioną antenę .

Nie chodzi mi o typowe HB czy astra ale np. Intelsat , Amos itd . , ustawiam antenę robię find i czy wyświetli mi się że jest to np. Amos , czy Intelsat . Nie chodzi mi o listę stacji na transponderze tylko o identyfikację . Druga sprawa czy bez przygotowanego band planu można wyszukać parametry danego transpondera np. z małym SR .

Mam Promaxa TV explorer II + ale przyrząd jest ciężki ( prawie 3 kg ) i szkoda prawdę mówiąc go na takie zabiegi jak ustawienie anteny satelitarnej do NC + u klienta .

Za wszystkie odpowiedzi serdecznie dziękuję .

Szukasz miernika, który będzie lżejszy i mający parametry PROMAXA ?
    stanleyiskra
    Poziom 9  
    Dziękuję wszystkim za dobre rady i porównania. Temat mierników jak widać to wielka woda - co po chwila wychodzi na rynek coś nowego i nie wiadomo, na który się zdecydować.
    Ostatecznie zakupiłem sobie już jakiś czas temu NEONA S2 - bardzo dobrze się spisuje i po za tym mam już porównanie z drugim miernikiem, który sobie zakupiłem również ale już w wersji combo i z podglądem EASY METER Prime Digital:
    http://www.youtube.com/watch?v=kmS_hpRBBhM

Jeśli chodzi o miernik EASY METER - jest bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze - działanie praktycznie tak samo jak w pozostałych miernikach z serii ROVER, a to przecież ten sam producent tylko pod inną nazwą.
    Mam go zaledwie drugi dzień więc wszystkiego nie sprawdziłem dokładnie - bateria trzyma ok. 3 godz, zobaczymy jak będzie po formatach.
    Posiada dwie głowice od góry miernika: 1-TV, 2-SAT więc o tym trzeba pamiętać do którego wejścia wpiąć. Do tej pory w miernikach Rover była jedna głowica
    Nie potrzeba języka polskiego, żeby po nim się poruszać - te z abavio VECTOR mają już soft z językiem polskim. Opisywać dużo się nie będę bo wszystko działa dokładnie tak jak jest to pokazane na filmikach na stronie abavio.

Dokonałem kilka pomiarów porównywalnych z miernikiem NEON S2 na wybranych TP:
    Antena 80cm z logo n, konwerter maximum - lekkie opady deszczu, zachmurzenie całkowite, satelita HotBird 13 st E

10.719 V - EASY METER: 76,5dBuV, MER: 16,1 dB
    DVB-S NEON S2: 75 dBuV, MER: 15,5 dB

11.075 V - EASY METER: 76,9 dBuV, MER: 16 dB
    DVB-S NEON S2: 75,3 dBuV, MER: 15 dB

11.411 H - EASY METER: 74,2 dBuV, MER: 15,7 dB
    DVB-S2 NEON S2: 67,8 dBuV, MER: 14,7 dB

11.508 V - EASY METER: 73,8 dBuV, MER: 15,7 dB
    DVB-S2 NEON S2: 71,2 dBuV, MER: 15,1 dB

12,265 V - EASY METER: 74,5 dBuV, MER: 15,2 dB
    DVB-S2 NEON S2: 72,3 dBuV, MER: 14,8 dB

Sami możecie ocenić jaka jest różnica w pomiarach - nie wiem czym to idzie ale przypuszczam, że czułością głowic w mierniku.