Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vaillant 246/3-5 i CM 392f - Vaillant 246/3-5 + calormatic 392f ustawienia

agosto 05 Nov 2012 13:48 6714 10
 • #1
  agosto
  Level 2  
  Witam wszystkich serdecznie.

  Jestem na forum nowa to i pewnie oberwie mi się zaraz, że nie poszukałam dobrze a temat był nie jeden raz poruszany. choć mam nadzieję, że jednak tak nie bedzie:)

  Ale do rzeczy.  Mam kocioł Vaillant ecoTec plus 246/3-5 z regulatorem pokojowym calormatic 392f.
  Dom - około 170m2 plus garaż (grzejnik jest ale odkręcany tylko w mrozy) i częściowe podpiwniczenie (piwnica również ogrzewana tylko w mrozy; kaloryfery na *). Na parterze około 50m2 ogrzewanie podłogowe - hall, wiatrołap, kuchnia i łazienka. W salonie 2 grzejniki, w łazience także dodatkowy grzejnik i jeden w małym pokoju. Poddasze użytkowe - tylko grzejniki. Wszędzie na grzejnikach termostaty.
  Dom z pustaka, ocieplony 12 lub 15cm styropianem poddasze 20cm wełna.
  Do pieca podłączony zasobnik CWU - 200L.

  Kombinujemy z ustawieniami pieca i temperaturą, ale wydaje mi się, że spalanie powinno być niższe niż 10m3/dobę (woda używana normalnie bez szczególnej przesady, jest zmywarka, brak dodatkowych urządzeń na gaz).
  Instalator z Vaillanta kategorycznie zalecił wymianę sterownika na pogodówkę. OK, ale na ten moment nie ma takiej opcji, stąd próby bardziej ekonomicznych ustawień na tym co jest. Pan z infolinii Vaillanta z kolei zaznaczył, że kocioł powinien chodzić na maxa - 70 czy 75 stopnia, aby za chwilę powiedzieć, że bardziej optymalnie jest gdy grzeje z mniejszą mocą a dłużej zamiast z dużą i się co chwila włączać i wyłączać. Zatem zaprzecza sam sobie! A może nie? Chociaż, pewne testy już poczyniliśmy zmieniając tylko z 30 stopni na kotle na max - 70 stopni przy pozostałych parametrach nie ruszanych. Wówczas zużycie na max mocy było wyższe o ok.2m3/dobę.

  Bardzo proszę podpowiedzcie mi jak to faktycznie jest.
  Być może jest na forum ktoś kto ma podobne parametry domu i podobne zestawienie pieca z regulatorem. podzielcie się swoimi obserwacjami.
  Dodam, że te około 10m3 spalania to przy pogodzie około +6 stopni w dzień z temperatura dodatnią w nocy.

  Będę wdzięczna za podpowiedzi.
 • #2
  grzesiek234
  Heating systems specialist
  Witam

  Jeszcze jedno pytanie odnośnie temperatury zadanej jaka jest ustawiona i jaka jest temperatura w pomieszczeniach ?
 • #3
  agosto
  Level 2  
  Bywało różnie z ustawieniami ale z reguły na ręcznym 22 a jeśli Auto i programy czasowe to też temp. obniżona była ustawiana 22. Czujka jest w korytarzu i z tego co już zdążyłam sprawdzić, odczyt temp. jest wiarygodny - względnie się różni 0,5 stopnia porównując z termometrem rtęciowym. To znaczy też było mierzone w miejscu czujki innym termometrem, a w pomieszczeniach taka sama temperatura jak pokazuje calormatic. BTW - jak czytałam opisy innych użytkowników, mających zadaną temp. np 20 a w pomieszczeniach 23 to u mnie takie zjawisko nie występuje, jeśli o to pytasz:)
 • #4
  grzesiek234
  Heating systems specialist
  Ok więc w tym kotle parametry grzania powinny być niskie gdyż tylko w takich następuje kondensacja a co za tym idzie oszczędności. Ustawcie np. 50 na zasilaniu. Druga rzecz to jest temperatura w pomieszczeniach, czyli te 23 stopnie o których mówisz to jest dość wysoko. Ja mam ustawione 21 w dziennych i 19 jako obniżoną i jestem z tego zadowolony i z rachunków również.
 • #5
  agosto
  Level 2  
  Mamy ustawione 22 stopnie (nie 23 - to był tylko przykład kogoś kto pisał, że zadaną temp. ma 19 ale programator pokazuje ciągle znacznie wyżej - np.23).
  22 to jest tak wydaje się dość optymalnie jak na temp. gdy jestesmy w domu - zależy ile się kto rusza ;))
  Aczkolwiek ostatnie kilka dni nie było nas w domu więc było ustawione (kocioł 35 stopni) na 18,5 (calormatic pokazywal 19 - bylo sprawdzone przez osobę "wydelegowaną" do czuwania nad domem:) ) przez 4dni i 22stopnie przez 2dni żeby dogrzał na nasz powrót. Być może za duża różnica temperatur.
  teraz testujemy opcję z ustawieniem 20 noc i kiedy nas nie ma - w ciągu dnia , 22 rano i po powrocie z pracy do jakiejś godziny 22:00. Następny test w planie jest taki, żeby ustawić ciągłą temperaturę np.21,5 przy 30 stopniach na kotle i sprawdzić jak się to odniesie do zużycia gazu i osiągania temperatury. Powinno dać obraz czy lepiej grzać ciągle na zadaną temperaturę czy jednak stosować programy czasowe. Ale w nocy 22 to zdecydowanie za dużo, przynajmniej dla mnie.
  Stąd moja prośba o doświadczenia przy podobnych parametrach.

  A jaką masz temp. na kotle dla tych 21 i 19? i jakie spalanie (mniej więcej) przy jakich parametrach domu - bo to raczej też istotne?

  Piszesz
 • #6
  agosto
  Level 2  
  Jakiś czas mnie nie było. Ale za to testy poczynione :)
  Chyba domek musiał się nieco nagrzać, bo po tygodniu efekty są dość satysfakcjonujące jak na razie.
  Na kotle ustawione 35 stopni, grzejniki odkręcone na maxa. Temperatura od godziny 15:00 do 22:00 - 22 stopnie, od 22:00 do 15:00 - 20,5 stopnia, sobota i niedziela od 7:00 - 22:00 - 22 stopnie, w nocy 20,5 stopnia. Fakt, że ostatnie dni dość ciepłe bywają, ale średnie zużycie przez wyszło 5,5 m3/dobę a w tym grzeje się woda na bieżąco bez programów czasowych.
  Próbowaliśmy tez opcji 30 stopni na kotle i 21,5 przez całą dobę, ale mimo, iż temperatura spadła do 20 stopni piec nie grzał, więc odpuściliśmy tego testa i powróciliśmy do ustawień dzienno-nocnych.
  Jak na razie efekt satysfakcjonujący. Zobaczymy jak będzie przy niższych temp. na zewnątrz.
 • #7
  grzesiek234
  Heating systems specialist
  Przy niższych temperaturach zużycie gazu będzie proporcjonalne do obniżających się temperatur na zewnątrz.
 • #8
  ghost3605
  Level 10  
  Witam agosto,

  Mam identyczny piec z ustawioną fabrycznie mocą 24 kW i walczę z optymalnym ustawieniami. Obecnie przy temperaturze zewnętrznej -3 st. to średnie dobowe zużycie to 13 m3 . Próbowałem rożnych ustawień ale bez sukcesów. Powierzchnia do ogrzania to 180 m2 . Ustawiona temperatura w dzień to 20,5 st. C a w nocy 19,5 st. C. Czytając na kliku forach rozważam zmniejszenie czasowe mocy pieca. Ciekawy jestem jakie przy obecnych temperaturach -3 st. C masz dobowe średnie zużycie gazu ? Również zmniejszyłem krzywą grzania do 0,75 ale zużycie nie spada.

  Będę wdzięczny za wszelkie sugestie .
 • #9
  DARIUS67
  Level 24  
  Ktoś na infolinii podpowiedział dobrze. Temp. na kotle można ustawić na maksa, ja jednak proponuję ustawić na 55 stop. Regulator posiada dwie możliwości pracy - fabryczna - zestyk lub ciągła, - proponuję ciągłą tzn. analizującą temp pomieszczenia - wyznaczając temp. wody grzewczej. Ma to ogromne znaczenie dla komfortu i niższych rachunków.
  Po obniżce nocnej regulator wyznaczy temp. maksymalną wody grzewczej, ale jest ona ograniczona do temp. 55 stop. Gdy w pomieszczeniu zacznie robić się ciepło zbliżając się do zadanej temp. pomieszczenia, zacznie obniżać wodę na zasilaniu, co jest równoznaczne z wydłużeniem zwłoki pracy palnika, a ten czas umożliwi oddanie ciepła z grzejników do pomieszczenia.
  Ważne też jest dostosowanie mocy kotła na CO w stosunku do zapotrzebowania mocy cieplnej budynku.
  Moc kotła a temp.maksymalna to dwie różne nastawy.
  Lepiej grzać dłużej małą mocą niż krótko dużą mocą - warto wysłuchać do końca tych którzy próbują pomóc na infolinii.
 • #10
  ghost3605
  Level 10  
  DARIUS67 wrote:
  Regulator posiada dwie możliwości pracy - fabryczna - zestyk lub ciągła, - proponuję ciągłą tzn. analizującą temp pomieszczenia - wyznaczając temp. wody grzewczej. Ma to ogromne znaczenie dla komfortu i niższych rachunków.


  Dzięki Darius67.

  Czytałem twoje opinie merytoryczne na innych wątkach. Mam regulator vrc 430f i mam pytanie gdzie zmienić tryb pracy regulatora na ciągłą ? W C22 mam ciągłe grzanie wyłączone a jak chcę zmienić to mam do wyboru temperatury w zakresie od +10 do -25 st C ? Obniżyłem moc pieca z 24 kW na 15 kW. Ustawię również pokrętłem na piecu temp zasilania na 55 st. C. Mam jednak pytanie czy o temperaturze zasilania nie decyduje regulator pokojowy ?
 • #11
  DARIUS67
  Level 24  
  Proszę nie mylić wątków.
  Regulator VRT 392 to regulator temp. pomieszczenia, a VRT 430 to sterowanie pogodowe.
  Różne zupełnie inne nastawy.