Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ładowarka akumulatorów NiMH

05 Nov 2012 15:16 2589 7
 • Level 15  
  Witam,
  Mam pewien problem. W ogrodzie zainstalowaną mam lampkę z ogniwem słonecznym, w dzień ładowany jest akumulator, w nocy ten akumulator zasila diody.
  Ostatnio rozebrałem, bo praktycznie przestało świecić. Okazało się, że w środku był jeden akumulator NiMH 800mA i miejsce na 2 taki. Zmieniłem akumulator na 1700mA i dodałem w szereg drugi taki sam. Świeci pięknie, ale ogniwo jest za słabe na naładowanie akumulatorków i po kilku dniach nawet słonecznych akumulatorki są rozładowane.
  Zbudowałem sobie mały wiatraczek z silniczkiem 12V DC, chciałbym aby on równolegle z ogniwem doładowywał akumulatorki i teraz pytanie:
  Czy wystarczy zwykły regulator napięcia 3V z kondensatorem i akumulatorki będą ładowane jak napięcie z prądniczki będzie wyższe od napięcia drop out regulatora? Oczywiście z diodą coby akumulatory nie napędzały silnika.
  Zmierzyłem maksymalne napięcie i prąd jak generuje prądniczka (dziś fajnie wiało) i maks był na 12,5V 250mA, ale zazwyczaj nie było większe niż 7V i 150mA.
  Jeśli to ma szansę działać i ładować to w przybliżeni jakie muszę wyć wartości kondensatora (kondensatorów), diody i chyba opornika, bo widziałem już jakieś schematy i był opornik. Czy akumulatory NiMHpożyją jeśli będą ładowane w taki sposób? Jeśli to coś zmieni nie widzę problemu w zastosowaniu akumulatorków NiCD.

  Mam starą ładowarkę myślałem o zastosowaniu jej elektroniki, ale pewnie sama w sobie pobierze tyle prądu, że nie starczy do ładowania. Dla tego chce maksymalnie uprościć cały układ.

  Pozdrawiam
  Norbert
 • Level 34  
  Prądnicę musisz przez regulator i diodę podłączyć do akumulatorów, nie ogniwa solarnego. W przeciwnym przypadku każda próba doładowywania z prądnicy spowoduje gaśnięcie diody. Tak jest zbudowane większość układów ledowych w lampach solarnych.
 • Level 15  
  Dzięki za odpowiedź.
  Tak wiem, prądniczka będzie podłączona bezpośrednio do zacisków akumulatorków, same akumulatory już mają jakieś napięcie więc nie powinno wyłączyć diody. A co z samym schematem i wartościami kondensatorów? Cały czas zgłębiam tematy elektryczno-elektroniczne i może dioda zenera na 3V wystarczy plus zwykła dioda prostownicza.
  I najważniejsze czy akumulatorki NiMH dadzą radę, bo wyczytałem, że bardzo wrażliwe na sposób ładowania. NiCD podobno bardziej tolerancyjne na to jak są ładowane.

  Wiem, że robię to "pod górkę" bo za 15 zeta na portalu kupię kilka ogniw i będę miał prąd i napięcie do ładowania akumulatorków
 • Level 34  
  NIMH są niezłe nie mają(podobno) efektu pamięci, czym przewyższają NiCd jedynie trzeba dbać, aby nie przekroczyć 1,4V na ogniwie.
 • Level 15  
  Jednak zdecydowałem się na nowe ogniwa FV (wiatr nie wieje od conajmniej tygodnia), można połączyć kilka małych tak, żeby prąd/napięcie było 2 razy większe niż uprzednio. So far so good czyli działa - akumulatorki trzymają w nocy.

  Tak z ciekawości, czy ktoś wie jak to jest skonstruowane, że kiedy brak napięcia z ogniw diody są zasilane z akumulatorów, a kiedy jest napięcie na ogniwach to akumulatorki są ładowane i na diody nie idzie napięcie? Pytam, bo przed wejściem do domu w daszku mam 8 halogenów i tak sobie myślę, że można to zastąpić ogniwem FV plus akumulator motocyklowy (walają się 3 stuki 9-11Ah) i halogeny na LEDach. Patrzyłem na komparatory, ale nic z datasheetów/google nie rozumiem :(
  Myślałem o fotorezystorze jako o elemencie uruchamiającym LEDy po zmierzchu, coś takiego:
  +z aku. -> UKŁAD -> ledy -> -1 aku.
  Układ to:
  +z aku. -> fotorezystor -> przekaźnik 12V -> -z aku.
  Kwestia dobrania fotorezystora tak aby po zmierzchy rezystancja spadała na tyle aby na cewkę poszedł prąd wystarczający na jej załączenie - pewnie tak czujniki zmierzchu działają, ale wszystkie, które znalazłem sa na 230V.
  Ew. przekaźnik stale zasilany z ogniwa (bez napięcia zwarty) i kiedy na ogniwie brak napięcia przekaźnik włącza LEDy - chyba najprostsze rozwiązanie, ale może załączać LEDy przy dużym zachmurzeniu.

  Mają Panowie jakieś pomysły jak najlepiej to rozwiązać?
 • Level 15  
  zygaqra -> dzięki za schemat, ale nic z niego nie rozumiem :(
  Nabyłem w markecie lampkę z ogniwem fotowoltaicznym i prześledziłem jak co jest podłączone. Poniżej jest "schemat". ładowarka akumulatorów NiMH
  Jest tam jakiś układ, wygląda jak tranzystor, ale ma 4 wyprowadzenia.
  Kierując się logiką, jeśli na ogniwie jest napięcie (pin 1.) prąd płynie do pinu 2. (licząc od lewej strony), jak na pinie pierwszym nie ma napięcia to prąd płynie z pinu 2. na 4. czyli z akumulatora na LED. "-" pewnie do układu jest potrzebny, żeby zamknąć pętlę sterowania (tak sobie wymyśliłem). Jak dobrze kombinuję to co to za układ zaznaczony kolorem żółtym? Nie wiem też po co jest rezystor pomiędzy pinami 2 i 4.
  Przeszukałem allegro i nie ma tam tranzystorów z 4ema wyprowadzeniami. I jeszcze jedno - to co wyczytałem o tranzystorach to, że bramka przepuszcza prąd gdy na pinie sterującym jest określone napięcie. Czy są tranzystory, które puszczają prąd kiedy tego napięcia nie ma, a blokują jak jest?
  Nie chcę schematów, które mógłbym powtórzyć, chciałbym to zrozumieć.
  Powinienem był napisać to w piaskownicy...
 • Helpful post
  Level 34  
  To zaznaczone przez Ciebie na żółto to nie tranzystor a układ scalony zawierający kilka tranzystorów. Ten element między nogami 2 i 4 to dławik, cewka na rdzeniu ferrytowym.