Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik krokowy utracił cześć mocy

sylwekm666 05 Lis 2012 16:08 795 3
  • #1 05 Lis 2012 16:08
    sylwekm666
    Poziom 9  

Witam
    Mam nietypowy problem z silniczkiem krokowym i mam pytanie czy rotor tegoż silnika mógł utracić swoje własności pod wpływem uderzeń mechanicznych. Po chwilowej nieobecności w pracy, w budowanym przeze mnie urządzeniu silnik ów "stracił" moc. Ma problemy z rozruchem i zatrzymywaniem, gubi kroki. Driver silnika jest raczej sprawny sprawdziłem wartości prądów i napięć i mieściły się w normie. Rezystancja uzwojeń silnika też jest poprawna. Przed moją nieobecnością urządzenie w 100 % działało. Z tego co mi wiadomo podczas mojej nieobecności były dokonywane jakieś prace na maszynie i znając zdolności ekipy w której pracuję nie obyło się bez użycia młotka.

0 3
  • Pomocny post
    #2 05 Lis 2012 16:46
    Christophorus
    Poziom 41  

Jeśli ten silnik krokowy zbudowany jest w oparciu o magnes trwały, to uderzenia mechaniczne mogły spowodować utratę właściwości magnetycznych przez magnes, a tym samym osłabienie - uszkodzenie silniczka.

0
  • #3 05 Lis 2012 17:53
    sylwekm666
    Poziom 9  

Tak rotorem silnika jest magnes trwały, z tego co mi wiadomo koledzy osadzali element na wpuście silnika no i chyba zrobili to młotkiem... sam element ma postać tarczy opartej na rolkach. Z tego co mi wiadomo rozbierając taki silnik również mogę zmienić jego charakterystykę przez co ulegnie "osłabieniu". Cóż jutro muszę dokładnie dopytać co było robione podczas mojej nieobecności. Dziękuję za pomoc

0
  • #4 05 Lis 2012 19:26
    Christophorus
    Poziom 41  

Jeżeli jakiś element był mocowany na osi silnika z użyciem młotka to mogło też dojść do przesunięcia osi względem wirnika silnika - magnesu i to też może mieć wpływ na prawidłową pracę silnika.

0