Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zakłócenia z sieci w jednym kanale radmora 5412

polakk 01 Feb 2005 14:25 1206 4
    polakk
    Level 18  
    Po raz pierwszy mam problem ze swoim amplitunerem Radmora 5412, z którym nie umiem sobie poradzić. Chodzi mianowicie o zakłócenia dostające się z sieci energetycznej, ale tylko na jeden kanał. Nawet przy ściszonej na minimum głośności w lewym kanale słychać wyraźnie załączanie urządzeń elektrycznych, oraz trochę prace silników np. odkurzacza lub wiertarki. Zakłócenia te dostają się przy korzystaniu z któregokolwiek wejść, z dołączonym korektorem, jak i bez. Tak samo niema znaczenia czy do amplitunera mam podpięte inne urządzenia, czy nie. Nawet jak podkręcę mocno głośność to w prawym kanale nie słychać iskrzenia przy włączaniu np. lampki. Ppoziom zakłuceń w lewym kanale również się nie zwiększa. Kolejnym objawem jest to że w lewym kanale przy głośności na minimum co jakieś kilkadziesiąt sekund słychać ciche pyknięcie, które na 90% nie pochodzi z sieci, i też niema na nie wpływu ustawienie głośności. Dodam że amplituner mam podpięty do prawidłowo uziemionej listwy komputerowej z filtrem! Dodatkowo podpiąłem obudowę do rury ogrzewania CO- również bez zmian. W zasilaczu niedawno wymieniłem WSZYSTKIE kondensatory elektrolityczne z wyjątkiem tych 2x4700uF, filtrujące 68nF, oraz wszystkie półprzewodniki. Darlingtony jak i tranzystory ustalająci ich punkt pracy również są nowe. Zakłócenia i owe pyknięcia raczej nie pochodzą z płytek sterujących końcówką, oraz przedwzmacniacza, bo te płytki na próbę wstawiłem z drogiego ampli tunera. Mi absolutnie ręce i nie tylko opadły, dlatego prosił bym o jakieś propozycje, co może być objawem opisanych przeze mnie problemow
    michald
    Level 33  
    Proponuje wymienic wszystkie kondensatory elektrolityczne w torze audio. byc moze ktorys z nich wysechl i przerywa .

Koszt niewielki, a chba nie chcialbys aby za jakis czs padla ci koncowka mocy ?
    polakk
    Level 18  
    Hmm, wszystkie elektrolity w torze audio to wcale nie taki mały wydatek, jak sobie liczyłem sam przedwzmacniacz to 20zł, a nie będę wymieniał kondensatorów tylko jednego kanału, bo myśle że nie wpłynie to dobrze na brzmienie. A w dodatku jak ktoś zauważył panuje chyba moda na porady typu: "wymień wszystkie tranzystory w zasilaczu lub końcówce mocy", lub powyższa rada! Pomijając aspekt finansowy, to nie jest zbyt profesjonalne podejście(aczkolwiek skuteczne i na pewno zapewniające na dłuższy czas bezawaryjną pracę). Ja jednak bym chciał zlokalizować element będący przyczyną takiego zachowania, dlatego proszę o rade, co to może być- czy na pewno tylko elektrolit czy może jakiś tranzystor, i jak zlokalizować uszkodzenie, bo sprawdzanie każdego tranzystora i kondensatora średnio mi się widzi. Ja podejrzewam uszkodzenie jakoś przed płytką przedwzmacniacza, a w tym torze nigdy nic nie naprawiałem.

PS. Że niby jak przez wyschnięty kondensator w torze audio ma mi końcówka paść? Pytam poważnie!?!
    olo-eu
    Level 18  
    to nie kondensatory w torze audio.. sprawdz czy nie walnely kondensatory 100nF przylutowane bezposrednio do trafa (albo masz inne wartosci ale cos kolo tego) i proponuje po stronie pierwotnej dolutowac 100nF/400V DUZO pomaga na takie kwiatki - sam mam taka instalacje ktora po wlaczeniu sie lodowki palila mi soprany na przyklad........ (nikt nie chcial wiezyc poki nie zobaczyl)

pozdro
    michald
    Level 33  
    A czy usterka wystepuje takze przy zwarciu wejscia bufora w przedwzmacniaczu ?