Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stabilizator napięcia 12V do zasilania taśmy LED w aucie

05 Lis 2012 21:16 12888 7
  • Poziom 18  
    Mam nietypowy temat, choć pozornie prosty.
    W aucie mam 12 żarówek od podświetlania wnętrza po 5W, co daje 60W - zimą przy krótkich przejazdach i mozolnym pakowaniu i wypakowaniu dzieci daje to pewne straty.
    Fajnie działa taśma LED w miejsce żarówek (dwa razy po 3 LED), ale ona jest na 12, a nie 14,5 V, jakie mamy w aucie, co owocuje szybkim uwaleniem LED-ów, a grzebanie przy podmianie jest niepotrzebne, upierdliwe i chciałbym to zrobić jakoś na zawsze...
    Stabilizator 78L12 odpada, bo na postoju aku ma około 12,5V i to jest za nisko na stabilizator 12V, bo ma mieć minimum 2,5V więcej na zasilaniu niż na wyjściu (będzie się wzbudzał).
    LED-y biorą około 50 mA, więc może zrobić prosty stabilizator na Zenerce?

Trochę czytałem o takich stabilizatorach (niby wiedziałem jak działa).
    http://elektro.w.interia.pl/faq/11.html
    Założenia - prąd obciążenia 50mA, napięcie zasilania max. 14,5V, a min. 12V i mniej (np. przy rozruchu).
    Wg moich obliczeń R wychodzi 2,5/0,05=45 Ohm
    i jego moc 2,5 x 0,055=0,137W, czyli 0,25w jest na wyrost u mnie, zakładając, że LED się nie spali, prąd będzie stały, więc można założyć, że prąd obciążenia 50mA (jak w przykładzie na podanej stronie), a prąd diody Zenera 5 mA to moc diody Zenera wychodzi 12x0,005 = 0,06W.

To są obliczenia dla U max., a co będzie przy spadku napięcia poniżej 12V? Stabilizator po prostu da niższe napięcie niż 12V?

Dobry tok myślenia? Proszę kogoś doświadczonego o opinię.
  • Poziom 31  
    Jeżeli zastosujesz stabilizator to przy 13V na wyjściu będziesz miał 10.5, przy tym napięciu diody będą świecić.
  • Poziom 11  
    Wyższe napięcie nie przepala LED-ów, tylko za duży prąd. Proponuję wstawić w szereg doswiadczalnie rezystor i po problemie. Tak naprawdę widziałem bezpośrednie podłączenie takich diod w autach i nie ma problemów. W taśmach LED fabrycznie wstawiają rezystory.
  • Poziom 18  
    Zgodnie z tym co autor chce to :

Jak wiadomo w instalacji samochodowej mamy najczęściej około 13V - 14V w zależności od tego w jaki jest pobór prądu , stan naładowania akumulatora , jak dobry jest regulator + alternator.

Czasem zdarza się że jest niższe napięcia - zapalanie , czy zgaszony silnik.

Może więc taka przetworniczka DC/DC gdzie całą instalację możemy potraktować jako duży kondensator (akumulator szczególnie) który z reguły jest naładowany do 13 -14V czasem mniej.

Drugi kondensator o nazwie "Cd" o dużej pojemności jest zasilany z instalacji poprzez mosfeta, czyli z dużego kondensatora ;)
    Badamy napięcie na Cd i otwieramy lub zamykamy mosfeta tak by utrzymać zadane napięcie np12V lub można niżej 11,5V by nie forsować ledów.

Stabilizatory zrobią większy spadek niż kluczowany mosfet o niskiej rezystancji (mohm). Ewentualnie bez kluczowania , będą większe straty na mosfecie co przy diodach chyba można dopuścić.
  • Poziom 26  
    Moim zdaniem stabilizator, czy przetwornica (która przy okazji może zakłócać np. CB radio) to w tym przypadku przerost środków. Przemawia za tym także to, że musisz zastosować 12 takich układów. Rezystor 33....39 Ohm lepiej o większej mocy, czyli przynajmniej 0,5W załatwi problem tanio, szybko i przyjemnie. Zmiana jasności świecenia może być widoczna, ale coś za coś. Ostatecznie możesz dołożyć po segmencie LED-ów do każdej lampy.
  • Poziom 18  
    faktycznie nie znalazłem podanego przez kolegę hvelektronik wątku a szkoda bo podoba mi się a piszac kolejny zaśmiecam elektrodę - ciężko czasem znaleźć cos w szukajce bo ludzie różnie tytułują posty inaczej niż sie szuka, albo znajduje się tematy pt. jak policzyć rezystor do LED.

myślałem o 3 diodach prostowniczych jako obnizenie napięcia, rezystor jest najprostszym rozwiązaniem ale chciałbym żeby nie przygasało tak mocno przy 12,5V - taki kaprys.

Na tą chwilę podoba mi się pomysł z le120cd (nie wiedziałem że jest takie coś).
    Zakładam że ciężko dostać układ w obudowie to-92 i raczej dostanę so-8 bo takie są np na alledrogo.
    INHIBIT podłaczyć w tym wypadku prosto do masy jak się nie mylę.
    Dwa małe kondensatorki na pająka i układ powinien być prosty i niezawodny
  • Poziom 11  
    Układ można rozbudować tak, by przy obniżeniu napięcia poniżej 13V układ zwierał rezystor. Tylko po co? Układ robi się bardziej skomplikowany, przez co bardziej awaryjny. A co prostsze rzadziej się psuje. Jestem za prostym rezystorem włączonym w szereg.