Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poznań - odbiór tuner DVB-T

05 Lis 2012 22:38 2826 9
 • Poziom 28  
  Kupiłem tuner Manta STB DVBT02 i antenę Dpm CityMax. Sprzęt ma być eksploatowany w Poznaniu.

  Sprzęt uruchamiam w pokoju z oknem od strony południa z anteną skierowaną do okna. Sprzęt jest na drugim piętrze kamienicy.

  Przy strojeniu ręcznym widzi bardzo dobry sygnał na częstotliwości 594MHz, kanał 36. Jest ok. 20 programów, ale żadnego nie można oglądać, bo jest kodowany.

  Próbuje ręcznie ustawić częstotliwości 490MHz (kanał 23), 530MHz (28) i 618 (39), ponieważ to są częstotliwości nadajnika w Śremie, który nadaje program niekodowane. Na żadnej z tych częstotliwości nie ma sygnału. Próbowałem zarówno ze wzmacniaczem anteny na max, i przy wyłączonym wznacniaczu. Nie było w ogóle widać sygnału.

  Czy winny jest dekoder, czy antena, czy po prostu w przedstawionych warunkach odbiór DVBT nie jest możliwy?
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Tuner sprawny. Teraz zaproponuje coś co inni potraktują jak herezje. Zamiast tej anteny w gniazdo w tunerze włóż kawałek odizolowanego drutu i przeszukaj pasmo. :D Będziesz miał pewność co jest uszkodzone. Tuner czy antena.
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Tutaj nic nie jest uszkodzone.
  Sygnał jest za silny i na głowicy tunera jest przesterowany. :)
  Odizolowany drut to nie jest zły pomysł. :)
 • Poziom 28  
  Sprzęt docelowo ma być eksploatowany na Jeżycach, na dachu 3-piętrowego budynku jest zamontowana antena podobna do tej: http://www.kompsat.pl/userdata/gfx/39aa5a271fe1025f93801da27fbea091.jpg

  Przewiduje się też drugi telewizor, w którym jak nie uda się uruchomić na antenie pokojowej, to będzie trzeba ciągnąć kabel przez całe mieszkanie.

  Obecnie odbiera TVP1, TVP2 i TVN, odbiera też sygnał Polsatu, ale sygnał jest tak słaby, że nie da się oglądać.

  Czy ta antena się nada, tylko, że trzeba ją skierować w kierunku Śremu, czy od razu trzeba kupić inną? W zamontowanej antenie nie ma wzmacniacza.
 • Pomocny post
  Użytkownik obserwowany
  andrzejlisek napisał:
  Czy ta antena się nada, tylko, że trzeba ją skierować w kierunku Śremu, czy od razu trzeba kupić inną?

  Antena siatkowa jak najbardziej się nada.Pamiętaj tylko,że dy była bez wzmacniacza.Antena+symetryzator :)
 • Pomocny post
  Moderator
  Możesz dokładniej wytłumaczyć określenie:
  ..."Sprzęt uruchamiam w pokoju z oknem od strony południa z anteną skierowaną do okna. Sprzęt jest na drugim piętrze kamienicy."
  Przychylam się do opinii kol. matis057 - potrzeba silnie kierunkowa antena o wąskiej wiązce przedniej - takiej jaką ma LOG.. lub długa Yaga - by wyciąć charakterystyką anteny silny sygnał MUX4 na k.36. Do tego dochodzi koincydencja kanałów 33, 36 i 39.
  Jak MUX4 startował w Poznaniu to nadawał z budynku Akademii Ekonomicznej, ostatnio widzę w wykazach że nadają z komina w Mosinie (5 kW) i z komina na Karolinie (10 kW). I prawdopodobnie z tym Karolinem masz problem.
  Jeżyce zaczynają sie na Moście Teatralnym a kończą na Przybyszewskiego/Żeromskiego. Północna strona Jeżyc (od Dąbrowskiego na północ) ma słabiutki sygnał ze Śremu. Gdzie dokładniej będziesz odbierał?
  Czy ktoś z Poznania może potwierdzić zaniechanie emisji z AE?
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  andrzejlisek napisał:
  Czy ta antena się nada, tylko, że trzeba ją skierować w kierunku Śremu, czy od razu trzeba kupić inną? W zamontowanej antenie nie ma wzmacniacza.
  Antenę ustawić na Śrem, podłączyć bezpośrednio pod dekoder, ustawić na MAX jakości odbieranych mux-ów i zobaczyć, co się okaże. A martwić się dopiero, jak będzie źle.

  Warto jedynie zwrócić uwagę na kabel antenowy - jeśli ma średnicę ~5mm od razu wymienić, jeśli zaś ma średnicę ~7mm dobrze go obejrzeć, czy osłona nie jest sparciała lub popękana lub inaczej "zmęczona". Jeśli tak, też wymienić na nowy.

  Nowy kabel antenowy o wysokim współczynniku ekranowania (>95dB), w kolorze czarnym (wykonanie z PE).
 • Poziom 28  
  Wzmacniacz w antenie wyłączyłem (jest pokrętło regulacji wzmocnienia z wyłącznikiem) i odłączyłem zasilanie.

  Tuner ustawiłem na strojenie ręczne i wybrałem częstotliwość MUX1 ze Śremu i obserwowałem wskaźnik siły sygnału. Potem powoli wysuwałem wtyczkę antenową z dekodera, aż ją odsunąłem od gniazda na kilka milimetrów, myśląc, że w ten sposób można stopniowo i znacznie osłabić sygnał antenowy. Na dekoderze nic się nie pokazało. Test powtórzyłem również przy częstotliwości MUX2 i antenę trzymałem w ręce cały czas zmieniając pozycję. W ogóle nie pokazał się się, że jest jakiś sygnał. Nie wiem, czy w tym tunerze, jak jest za silny sygnał, to pokazuje pasek wypełniony do końca, czy wtedy nic nie pokazuje.

  Powtórzyłem próbę przy włączonym wzmacniaczu i też nic.

  Natomiast przy włączonym odbierał silny sygnał na częstotliwości z komina Karolin, a przy wyłączonym na tej częstotliwości był słaby sygnał (w pasku coś się pojawiało)

  Docelowo sprzęt ma być na ul. Barzyńskiego. Tam znajduje się antena siatkowa bez wzmacniacza oraz do drugiego telewizora jest w pokoju antena podobna do takiej, http://images.dipol.com.pl/pict/a0710+.jpg , analogowo odbiera TVP1 i TVP2.

  Zastanawiam się, czy warto zwrócić antenę, którą kupiłem i kupić antenę bez wzmacniacza.

  U siebie testowałem sprzęt przez podłączenie anteny prosto pod dekoder, bez dodatkowych kabli.

  Słyszałem, że sygnał analogowy potrafi zakłócić ten cyfrowy i utrudnić odbiór i dopiero wtedy, kiedy wyłączą nadajniki analogowe, wtedy zwiększą moc nadajników cyfrowych i warunki odbioru się polepszą. Czy to prawda?
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  andrzejlisek napisał:
  Wzmacniacz w antenie wyłączyłem (jest pokrętło regulacji wzmocnienia z wyłącznikiem) i odłączyłem zasilanie.

  Wyłączony wzmacniacz działa jak silny tłumik. Nic w ten sposób nie odbierzesz.
  Powinieneś mieć zwykłą antenę a nie jakiś pokojowy szmelc którego anteną nazwać nie można.