Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 3690 BL50 - Zawiesza się na starcie / przy poruszeniu

05 Lis 2012 22:58 2253 10
  • Poziom 8  
    Witam,

Kilka lat temu miałem problem z zawieszającym się laptopem Acer Aspire 3690 BL50. Dziś postanowiłem odkopać sprzęt i jeszcze raz wszystko posprawdzać... i znowu jestem w kropce.

Laptop zawiesza się w różnych momentach. Przy włączaniu (czarny ekran), przy wczytywaniu biosu, a jak już wszystko pójdzie dobrze to wystarczy nim ruszyć i też wisi. Problem nie pojawił się z dnia na dzień. Zawiasy pogłębiały się powiedzmy przez 3 miesiące. Zaczęło się od tych przy poruszaniu laptopem a finalnie potrafi wyświetlić tylko czarny ekran (zapala się kontrolka power, zaszumi wentylator i tyle). Jedyną rzeczą, która wg mnie może być przyczyną jest grafika. Wszystko inne raczej już wyeliminowałem:

- dysk: ani stary ani nowy nie przynosi zmiany
    - ram: kości 1gb i 512mb umieszczane razem i oddzielnie w slotach na zmianę
    - zasilacz: oryginalny, nieoryginalny, na zmianę z wyjętą i włożoną baterią
    - odpięte dvd i moduł wi-fi
    - zmieniona pasta termoprzewodząca

Czy ktoś ma jeszcze jakiś pomysł poza "wymień płytę/grafikę"? ;)
  • Poziom 13  
    Może spróbuj od podstaw. Jeśli przy poruszeniu dzieje się źle może coś w środku jest luźne? Ja bym zaczął od tego i szedł do przodu. Nie wiesz co to i to też możesz sprawdzić.
  • Poziom 8  
    Nie za bardzo coś jest luźne. Rozebrałem prawie wszystko i nic nie znalazłem.
  • Poziom 43  
    Szukałeś zimnych lutów na płycie?
  • Poziom 8  
    Nie, ale dzisiaj poszukam, oby tylko nie występowały w miejscach, z którymi sam sobie nie poradzę. Wieczorem zrobię dokładny przegląd lutów.
  • Poziom 15  
    Możliwe ,że mostek północny Ci siada. Spróbuj procesor podmienić.
  • Poziom 8  
    Procesora niestety nie mam skąd podmienić. Natomiast przejrzałem płytę. Zimnych lutów nie widać i jedyna niepokojąca rzecz, którą zauważyłem to zaczernienia na ścieżkach... no właśnie, nie wiem co to za element, może jakiś kontroler. Z drugiej strony płyty jest czarny prostopadłościan z gumowatego tworzywa.

Acer Aspire 3690 BL50 - Zawiesza się na starcie / przy poruszeniu     Acer Aspire 3690 BL50 - Zawiesza się na starcie / przy poruszeniu     Acer Aspire 3690 BL50 - Zawiesza się na starcie / przy poruszeniu
  • Poziom 9  
    Witaj
    mam identyczny problem i chciałem zapytać czy poradziłeś sobie z tym problemem bo nie chce wymieniać części w ciemno. Mam również acera 3690.
    Bedę naprawde wdzięczny za podpowiedź.
  • Poziom 8  
    Niestety, nie udało mi się naprawić. Ale warto było sprzedać w częściach ;)
  • Poziom 27  
    Miałem aspire 3620 po upadku z takim samym objawem. Wychodził bsod przy poruszeniu miejsca upadku(wąziutki kawałek płyty gdzie sa tylko 2 usb). Szukałem zwarć do plastiku obudowy, pękniętej drobnicy, podważałem i dociskałem socket-brak reakcji. Ze względu na małą wartość lapka dałem sobie spokój i zutylizowałem go. Ciebie niestety pewnie też to czeka.
  • Spec od monitorów
    Na początek sprawdz napięcia zasilające Norh, a jest ich kilka potzrebnych
    Cytat:
    1.05, 1.5 , 1.8, 2.5, 3V

Ponadto masz tam dwa kwarce : 1. 32kHz przy KBC i 2.przy South

Potem Jak masz czym_znasz się , zdejmij North/ South mostek i obejrzyj sobie to co pod nim... się oberwało...

W tej serii AA 3690-21xx do 29xx , model BL50, HBL50/HBL51 stosowano platformę Compal LA-3081P.
    SM dostępny