Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sonda WN jak zrobić? Jakie powinno się zastosować rezystory?

chicken007 01 Lut 2005 15:08 4324 7
  • #1 01 Lut 2005 15:08
    chicken007
    Poziom 26  

Witam! Wie ktoś może jakie powinno się zastosować rezystory do budowy sondy wysokiego napięcia, może ma ktoś jakieś dobre rozwiązanie?

1 7
  • #2 01 Lut 2005 19:08
    andreuss
    Poziom 19  

Witam, podaję w załączniku schemat fabrycznej sondy w/n. Rezystory zastosowane w sondzie 100M mają moc ok. 1-2W, chciałem kiedyś zmontować ją, ale nigdzie nie mogłem kupić takich rezystorów. Do budowy należałoby wykorzystać 0.5 calową rurkę z PVC (grubościenną), w której byłyby umieszczone rezystory i wyprowadzić w dolnej czści zaostrzony grot, całość należałoby zalać jakąś masą izolacyjną. W górnej części sondy zastosować rękojeść (wypełnioną także masą izolac) Jeszcze jedna uwaga połączenia muszą być krótkie i pewne, nie może być ostrych zakończeń.

2
  • #3 01 Lut 2005 21:26
    chicken007
    Poziom 26  

Dzięki! wszystko pięknie ładnie, gdyby nie te rezystory, największe jakie znalazłem to 10Mohm. Ceny sond w sklepach są prze kosmiczne! od 400 do 600zł. Jeszcze popytam o te rezystory może się coś znajdzie na giełdzie w warszawie. Pozdrawiam

Dodano po 1 [godziny] 47 [minuty]:

Właśnie znalazłem firmę która posiada tekie rezystory, tylko muszę do nich jeszcze napisać. http://www.rezal.com.pl/ Tu jest jeszcze jedna firma i też mają takie http://andrzej-tomkiewicz.republika.pl/index.html Pozdrawiam

0
  • #4 01 Lut 2005 21:52
    andreuss
    Poziom 19  

Dzięki za linki! dot. zakupu rezystorów. Pozdrawiam

0
  • #5 02 Lut 2005 00:40
    zatronik1
    Poziom 24  

Mam dobre rozwiązanie.Ja do wykonania sondy wykorzystałem bardzo
    dobre i powszechnie dostępne!! rezystory ceramiczne.Takie rezystory
    są w powielaczach telewizyjnych WN.Kilka uszkodzonych powielaczy
    wyposażonych w bleder rozebrałem za pomocą opalarki.Z uzyskanych
    rezystorów bez trudu wybrałem dwa które w szeregu dawały ok.400M.
    dalej już sprawa jest prosta-odpowiednia obudowa z plastyku do niej częsc
    wysokonapięciowa sondy i żywica epoksydowa .Przy zalewaniu zostawiłem
    trochę miejsca na pzostałe częsci dzielnika i całośc wyszła całkiem
    zgrabnie.Sonda służy juz dwa lata bez jakich kolwiek kłopotów.

0
  • #6 03 Lut 2005 10:28
    Radeon 24
    Poziom 24  

Witam!! Bardzo dobra masa izolujaca do robienia roznych przyrzadow zwiazanych z wn jest zwyczajny slikon. Ja mam oryginalna sonde, ale robilem sobie proste urzadzenie do rozladowywania kinoli i slikon sprawdza sie wysmienicie. Pozdrawiam!!

0
  • #7 03 Lut 2005 15:08
    adam.o
    Poziom 15  

Wcale nie trzeba kupować nowej sondy, czasami na allegro bywają takie (do 30kV, 1000:1) od miernika V-640.

0
  • #8 03 Lut 2005 16:33
    candle
    Spec od monitorów

jak ktos ambitny i lubi pracowac to moze wziasc sobie 500 rezystorow 10M wielkosci 0805 i polutowac to w calosc
    wazne zeby nie upchac ich zbyt gesto
    maksymalne napiecie spadku dla rezystorow rozprowadzanych przez tme to 200V

0