Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr światła - czerwony tanim kosztem

06 Lis 2012 14:23 4407 8
 • Poziom 34  
  Witam.

  Skąd wziąć tanim kosztem lub jak zrobić? Jeśli w ogóle możliwe, filtr światła który by przepuszczał tylko i wyłącznie czerwone światło np. ze źródła jak żarówka/halogen. Mile widziane aby był odporny na ciepło lub nawet gorąco jakie wytworzy się w pobliżu źródła światła. Słyszałem o zużytej kliszy fotograficznej że filtruje dobrze tylko że nie jest odporna na ciepło. Czekam na sugestie, pomysły.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 27  
  Możesz kupić takie filtry u szklarza ewentualnie samemu pomalować szybkę lub przykleić na nią czerwoną folię.
 • Poziom 34  
  Tylko czy to bedzie filtr z prawdziwego zdarzenia? Bedzie tylko czyste czerwone widmo?
 • Poziom 27  
  Tego zapewnić nigdy nie można że będzie to czyste czerwoniutkie światełko, ale coś zbliżone do czerwonego to na pewno, najlepsze są szybki witrażowe
 • Poziom 36  
  Czerwone to pojęcie względne. Może sprecyzuj dokładniej o co chodzi, używając pojęcia długości fali?

  Klisza fotograficzna to w miarę OK filtr IR ale raczej nie czerwony. Malowanie szkła farbami też raczej nie sprawdzi się dobrze przy halogenie - spali się lub popłynie. Zasadniczo wszystkie tego typu filtry pochłaniają to promieniowanie, które przez nie nie przechodzi, więc będą się na pewno grzać. Jak chcesz filtr, który się nie będzie grzał to załatw sobie filtr interferencyjny. Taki albo przepuszcza albo odbija promieniowanie, a bardzo mało pochłania, więc nie będzie się grzał. Na takiej zasadzie działają tzw. zimne zwierciadła: http://en.wikipedia.org/wiki/Cold_mirror Dobierając filtr o odpowiedniej charakterystyce będziesz miał źródło o takim widmie, jak ci pasuje. Problemem natomiast będzie to, że taki filtr jest nie do zrobienia samemu oraz nie jest tani.
 • Poziom 34  
  O długość fali mi chodzi - czerwony - taki który nie psuje zdolności akomodacyjnych ludzkiego oka do widzenia w mroku. I rozchodzi się także aby to było stosunkowo tanie lub do zrobienia samemu ponieważ będzie istniała konieczność przystosowania kształtu filtra do różnych postaci aby można było nałożyć na istniejące już źródło światła.
 • Poziom 36  
  "Czerwony" to nie jest długość fali. Filtr który przepuszcza >630nm to będzie czerwony. Taki, co przepuszcza >660nm to też będzie czerwony. Pasmowo przepustowy o paśmie 630-700nm to też będzie czerwony.

  Ale jeśli to ma być dla ludzkiego oka to już wymagania techniczne są znacznie niższe. Tego typu filtr powinieneś dostać w jakimś sklepie ze sprzętem dyskotekowym albo teatralnym. Powinni mieć szklane filtry przystosowane do lamp żarówkowych więc pewnie i odpowiednio odporne na ciepło.
 • Poziom 34  
  c4r0 napisał:
  sklepie ze sprzętem dyskotekowym albo teatralnym
  Można jakiś przykład? Nie umiem sobie wyobrazić co to za jeden :P