Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZAMEL PBM-01 - sam się wyłącza

06 Lis 2012 18:18 1308 8
  • Poziom 9  
    Witam,
    Mam przekaźnik bistabilny ZAMELa PBM-01 sterowany przyciskami z przewodu N.
    Coś się w nim popsuło bo po włączeniu oświetlenia przekaźnik samoczynnie puszcza (słychać) natomiast dioda czerwona - kontrolka stanu nadal świeci.
    Dzieje się tak samo przy użyciu przycisku Test po odłączenia przewodu od wejścia sterującego.
    Czy komuś udało się to naprawić ? Jeśli tak to co było przyczyną ?
    Czy pozostaje tylko wymiana na nowy ?

pozdrawiam
    leku
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 30  
    lek napisał:
    Czy komuś udało się to naprawić ?

Tego się z reguły nie naprawia tylko składa reklamacje.
  • Poziom 13  
    Mam ten sam problem. W roku 2013 zamontowałem sobie w szafce rozdzielczej 17 takich przekaźników sterujących oświetleniem. Do 2016 wszystkie działały. Od tego czasu padają jak muchy. Z 17 padło mi już 10 sztuk. Objaw dokładnie takimi sam jak u Ciebie. Przełącznik test (lub dowolne z wejść) zapala czerwonego LEDa, światło podłączone na wyjściu przekaźnika zapala się, ale po kilku, góra kilkunastu sekundach gaśnie. Dokupuję nowe i wymieniam, ale wygląda to na walkę z wiatrakami.

Producent tego badziewia - Zamel -powinien się spalić ze wstydu, że coś takiego oferuje swoim klientom.
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 15  
    Miałem podobny problem ze sterownikami rolet z firmy F&F w latach 2010-2013.
    Na kilkadziesiąt zamontowanych u klientów wymieniłem kilkaset !
    Padały jak muchy, niektóre nie wytrzymywały pół roku, inne działały rok i zdychały.

F&F rżnął głupa TYLKO PAN ZGŁASZA REKLAMACJE, a Ja wymieniałem u ludzi i tylko wysłuchiwałem.
    Później F&F wprowadził nowe serie sterowników.
    Obiło mi się o uszy że to wina kondensatorów, które były słabej jakości.

Podobny temat jest ze sterownikami roletowymi SOMFY.
    Na elektrodzie znalazłem opis co wymienić... a jakże kondensator 100uF który jest wlutowany obok transformatorka który się grzeje.
    Wymiana kosztuje mnie 5zł i sterowniki działają.
    Nowy 180-250zł.

Obstawiam że tu jest podobnie, kondensator (elektrolit) wyschnął i brakuje napięcia na podtrzymanie przekaźnika.
  • Poziom 13  
    Mam te 10 padniętych sztuk. Jak będę miał chwilę, to zaglądnę do nich. Z tym, że raczej nie będzie to kondensator, bo palący się we właściwych momentach czerwony LED sygnalizuje, że stan logiczny jest przez to PBM-01 pamiętany poprawnie. Problemem jest prawdopodobnie użyty na wyjściu przekaźnik. Sprawdzę i dam znać.
  • Poziom 42  
    I tak się kończy owczy pęd i pogoń za "inteligencją".
    Kilka dni temu w innym wątku wspomniałem o tym, że za bezsens uważam upychanie tych aparatów gdzie się da.
    Na pewno w swoim domu nie zastosowałbym czegoś takiego.
    A nie zastosowałbym dlatego, bo istnieją od lat znane i niezawodne układy schodowe, które można rozbudować o nieskończoną ilość wyłączników krzyżowych.

Sorry, ale ten temat tylko potwierdza mój tok myślenia.
    Wywalona w błoto kasa tak naprawdę to nie wiadomo po co?
    To jest nowoczesność?
  • Poziom 13  
    A cóż to za szczególną inteligencję posiada taki przekaźnik bistabilny.
    W czym jest on bardziej inteligentny od dowolnego włącznika/wyłącznika światła?
  • Poziom 13  
    Sam przełącznik nie ma w sobie żadnej inteligencji. Jego zadanie to włączać i wyłączać podłączone do niego lampy lub grupy lamp, kiedy dociera do niego sygnał z włączników/wyłączników tych lamp.