Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ z rezystorem rownoleglym i szeregowym. obliczanie pradu i spadku napiecia

06 Lis 2012 18:53 19497 13
  • Poziom 8  
    Witam,
    Chodze do I klasy technikum mechatronicznego. Dostałem zadanie domowe żeby obliczyć układ którego zdjęcie wrzuce ponizej. Muszę obliczyć spadek napięcia na R1,R2 oraz R3. Tak samo Napięcie w gałęzi I1 oraz I2. Prąd całkowity oraz Rezystancje zastępczą udało mi sie obliczyć.

Obliczanie samych szeregowych rezystorów idzie mi bez problemu lecz problem mam z tym ze na danym schemacie mam jeden rownoległy. Prosze o pomoc i z góry dziękuje :)

Układ : Układ z rezystorem rownoleglym i szeregowym. obliczanie pradu i spadku napiecia
  • Poziom 43  
    Czego konkretnie nie możesz policzyć ?
  • Poziom 25  
    Spadek napięcia na R1 będzie sumą spadków napięć na R2 i R3, z takiego powodu, że jest to połączenie równoległym. A w połączeniu równoległym napięcie jest takie samo.
    Napięcie w gałęzi I1 (na pewno "I"?, czy to nie jest czasem "L"?) jest 9V, bo jest to spadek napięć na wszystkich rezystorach, a ponadto jest to równolegle połączone ze źródłem zasilania.

Powinna Tobie wyjść rezystancja zastępcza = ~166,667 Ohm, z tego co podałeś na schemacie.
  • Poziom 8  
    Tak, wiem ze Rz = 166om dlatego tez udało mi sie obliczyć prąd całkowity 54 mA.

Jednak prosiłbym o pomoc w obliczeniu spadku napięcia oraz w obliczeniu prądu w gałęziach I1 , I2 a nie że spadek na R1 to bedzie suma spadku na R2 i R3. Mam sam obliczyć ten schemat a nie opierać sie na wynikach programu. Program mam tylko po to żeby zbudowac łatwo czytelny układ i sprawdzić czy wyniki pasują. :)
  • Poziom 43  
    Oblicz spadek napięcia na R4, reszta pójdzie łatwo.
  • Poziom 8  
    spadek napiecia ze wzoru UR1= U*R1/R12 wynosi 5,4 V lecz co teraz :)? zastosować wzór I1= UR2/R2 ?
  • Poziom 25  
    Dlaczego UR1 = U*R1/R12?
    Coś Tobie się pomyliło.
    Na początek obliczyłbym spadek napięcia na R4. Masz dany prąd=54mA i R4=100Ohm. Więc z prawa Ohma możesz obliczyć spadek napięcia. Ur4=I*R4. Następnie znając prawo Kirchoffa, które mówi, że suma algebraiczna napięć w oczku musi wynosić 0. Więc U, albo E w zależności jak to oznaczacie. U-Ur4-Ur1-Ur3-Ur2=0.
    9V-I*R4= ?
    Napięcie, które Tobie wyjdzie dzielisz przez 2. Wychodzi tobie napięcie w gałęzi I2.
    Teraz możesz już obliczyć jaki masz prąd w tejże gałęzi z prawa Ohma: I=U/R
    Wychodzi Tobie jakiś prąd.

Cytat:
    Program mam tylko po to żeby zbudowac łatwo czytelny układ i sprawdzić czy wyniki pasują.

To teraz takie proste układy się rysuje w komputerze? Przecież wystarczy kartka i długopis. Nie opieraj się na programach, a jak już chcesz się opierać to sprawdzaj dopiero jak wszystko obliczysz.
  • Poziom 8  
    @Szaman7

Z tego co napisałes to obliczam tylko spadek napięcia w Galezi I2. Duzo mi to nie daje ponieważ nadal nie wiem jaki jest spadek napiecia na R2 i R3. Wiem tylko ze UR2+UR3 = 3,6V

I nadal nie wiem jak obliczyć prąd w gałezi I1 oraz I2 :/

Dodano po 4 [minuty]:

Zastanawiam się czy dobrze obliczam prąd w gałezi I1 który wynosi 36mA . Robie to tak :

I1=U/(R1*R4/R1+R4 + R12 ) / U , czyli 9/(100*100/100+100 + 200) = 9/250 = 0,036A = 36mA
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    By rozwiązać takie zadanie trzeba znać podstawowe prawa elektrotechniki.
    Czyli prawo Ohma i dwa prawa Kirchhoffa.
    Na początek prawo Ohma
    Zobacz na przykład jak będzie zmieniał się prąd pod wpływem zmian napięcia przy stałej rezystancji:
    Albo inaczej, mamy stałe napięcie a zmieniamy rezystancję
    Rysunki te dobrze ilustrują prawo Ohma, mówiące iż prąd płynący przez rezystor jest wprost proporcjonalny do napięcia, a odwrotnie proporcjonalny do oporu (rezystancji) tego rezystora.

I prawo Kirchhoffa
    Prąd w przewodach i elementach zachowuje się podobnie jak woda płynąca w rurach. Woda po drodze nie może zginąć (rury nie są dziurawe). Ilość wody dopływającej do danego węzła musi być równa ilości wody odpływającej. To oczywiste prawda? Tak samo jest z prądem: suma prądów dopływających do węzła musi być równa sumie prądów odpływających
    Ilustruje to dobrze ten rysunek
    A z tego wynika ze w połączeniu szeregowym płynie wszędzie ten sam prąd.

I oto pierwsze prawo Kirchhoffa mamy z głowy.

II prawo Kirchhoffa informuje nas ze napięcie na elementach nie możne przekroczyć napięcia baterii. Zawsze suma spadków napięć (napięć
    na odbiornikach) jest równa napięciu źródła(źródeł). Napięcie nie może zginąć ani też pojawić się “znikąd”. I to jest sens drugiego prawa Kirchhoffa

A z tego wynika ze gdy mamy elementy połączone równolegle to musi na nich występować to samo napięcie.

Uzbrojony w te informacje bez trudu rozwiążemy twój schemat.

Twój schemat wygląda tak:

I teraz na podstawie poznanych praw bez trudu możemy napisać takie oto równania:

VB1 = V1 + V4 = V2 + V3 + V4 - II prawo Kirchhoffa

I1 = I2 + I3 - I prawo Kirchhoffa

Od razu też widać, że R2+R3 są połączone równolegle do R1.
    A to oznacza że ich wypadkowa rezystancja będzie równa.

Rz = (R2 + R3)||R1 = ((R2+R3)•R1)/((R2+R3)+R1)

W tym wypadku nie trzeba stosować tego wzoru. Wystarczy zauważyć ,że rezystor 100Ω to wypadkowa dwóch rezystorów 200Ω połączonych równolegle.
    Do tego dochodzi trzeci rezystor 200Ω złożony z R2+R3 i dlatego Rz obliczymy
    Rz = 200Ω/3 = 66.6667Ω

I teraz nasza wypadkowa rezystancja Rz jest połączona szeregowo z R4 .
    Dlatego całkowita rezystancja widziana przez baterię wynosi
    Rtot = Rz + R4 = 166.6667Ω

Znając Rtot bez trudu obliczymy prąd I1 pobierany z baterii i płynący też przez R4.

I1 = VB1/Rtot = 9V/166.667Ω = 54mA

I napięcie na R4 wynosi

V4 = I1•R4 = 5.4V

I tez już będzie z górki bo znając V4 i VB1 bez trudu obliczymy V1 za pomocą II prawa Kirchhoffa.

V1 = VB1 - V4 = 9V - 5.4V = 3.6V

Takie samo napięcie będzie panowało na połączonych szeregowo R2 + R3

V1 = V2+V3 = 3.6V

I skoro znamy V1 bez trudu obliczymy prąd płynący przez R1.

I2 = V1/R2 = 36mA

I prąd I3 obliczymy na dwa sposoby:

I3 = I1 - I2 = 54mA - 36mA = 18mA - I prawo Kirchhoffa

Albo

I3 = (V2+V3)/(R2+R3) = 3.6V/200Ω = 18mA.

I teraz pozostało tylko obliczyć V2 i V3 np tak:

V3 = I3•R3 = 2.16V

V2 = V1 - V3 = 3.6V - 2.16V = 1.44V

albo

V2 = I3•R2 = 18mA•80Ω = 1.44V

I oto koniec.

Polecam staranne przeanalizowanie tego co tu napisałem.
  • Poziom 8  
    Dzieki, pomogles mi i to bardzo.Teraz to juz wszystko zrozumiem:) Napewno przeanalizuje to co napisałes:) bo teraz to tylko po łebkach przeczytałem.

Niedlugo mam z tego sprawdzian a mamy nauczyciela który widząc żę ktoś nie rozumie, nie przepusci do nastepnej klasy czego bym nie chciał :/ jest bardzo surowy.

Dziekuje jeszcze raz i Pozdrawiam :P .
  • Poziom 10  
    Witam

Wiem że temat antycznym, ale chciałbym podziękować z dobry wykład. Temat fantastyczny, gdy ktoś musi sobie po 10 latach odświeżyć wiadomości ze studiów. Przeanalizowałem wykład jony'ego i wkradł się tam błąd. Na oryginalnym rysunku i w obliczeniach R4 = 100 omów, a na rysunku jony'ego jest 200 omów. Trochę mi to napsuło krwi zanim się zorientowałem, czemu mi wyniki nie wychodzą.
  • Poziom 35  
    Karacz napisał:
    Program mam tylko po to żeby zbudowac łatwo czytelny układ i sprawdzić czy wyniki pasują. :)
    Co to za program? Z chęcią bym na nim poeksperymentował. ;)
  • Poziom 22  
    iagre domyślam się, że chodzi Ci o "Crocodile Clips".
  • Poziom 35  
    Chyba to, ale najpierw muszę sie przebić translatorami przez angielszczyznę żeby wiedzieć...