Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Diamond X-50 - prośba o poradę

jakubjakub1 06 Nov 2012 19:25 8307 9
 • #1
  jakubjakub1
  Level 7  
  Witam. Jestem początkującym krótkofalowcem i chciałbym stworzyć sobie antenkę do Baofenga UV-5R. Znalazłem dość ciekawy artykuł na temat wykonania anteny Diamond X-50 o tutaj http://www.sp3dry.debno.com/Diamond%20X50.pdf i teraz pytanie: może ktoś z czytających ten temat robił takie cudo i pomoże początkującemu w wykonaniu takiej antenki;) Bo jakoś ten opis chyba dla początkującego jest dość skomplikowany ;) Może ktoś wyjaśni ''krok po kroku'' z czego to wykonać i jak to wykonać. Materiały potrzebne itd. Będę wdzięczny za odpowiedź:)
 • #2
  gooooo
  Level 15  
  Poradnik jest dobrze napisany i uzupełniony zdjęciami. Prościej się nie da. Jeśli chcesz sobie uczynić jakąś mniej skomplikowaną antenę na pasmo 2m, to może zacznij od GP 1/4?

  Diamond X-50 - prośba o poradę
 • #3
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Może autor tematu chce mieć antenę 2m/70cm. Zrobiłem kilka takich anten.

  Faktycznie opis jest zrozumiały i przezroczysty. Czego dokładnie nie rozumiesz? Większość materiałów kupisz w sklepie z akcesoriami łazienkowymi. Potrzebne jeszcze są dwa rodzaje drutu miedzianego 1,5mm i 2,5mm. Dolna cewka jest nawinięta w prawo drutem 1,5mm na karkasie z tworzywa sztucznego o średnicy 10mm. Karkas można utoczyć np. u znajomego tokarza. Reszta zrobiona jest z drutu 2,5mm i cewki nawijane są w lewo. Potrzebna jest jeszcze rurka aluminiowa lub miedziana o wewnętrznej średnicy 10mm do której z każdej strony na głębokość 35mm wchodzi przewód osadzony w kołkach rozporowych tak by nie dotykały rurki- chodzi jedynie o pojemność. Całość anteny schowana jest w rurce wodnej PCV o średnicy 30mm.
 • #4
  jakubjakub1
  Level 7  
  Dzięki panowie za odpowiedz. Dokładnie, chcę antenę na te dwa pasma. Chodziło mi właśnie o to jak ma to wyglądać w tych kołkach. Bo nie byłem pewny czy kołki mają być izolatorami, czy zewnętrzna część drutu ma dotykać rurki a kołek tylko po to żeby to zablokować. Ale teraz jest to już wyjaśnione. Jeszcze sprawa gniazda i ogólnie mocowania tej dolnej części. Te gwinty itd. A ten karkas to mam rozumieć ma mieć różne średnice jak na rysunku? I jeszcze podłączenie samego gniazda co podłączamy do środkowej części i do masy. Gdzie kondensator? Dla kogoś kto to robił i mu dobrze działa to jest to proste, dla mnie niestety nie bardzo... Dzięki za odpowiedż:)
 • Helpful post
  #5
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Dokładnie kołki rozporowe mają robić za tzw. wkładkę kalibrową oraz jako izolator. W żadnym wypadku włożone druty nie mogą dotykać rurki. Kondensator 8,5pF trzeba podłączyć na czwarty zwój licząc od dołu cewki z tym że ja stosuję kondensator o pojemności 8,2pF następnie trzeba go podłączyć do środkowego przewodu gniazda antenowego. Do masy anteny podłączony jest początek dolnej cewki, gniazdo i przeciwwagi. Co do materiałów w dolnej części anteny to możesz sobie zrobić jak chcesz stosując różne materiały dostępne w domu. Ważne jest aby cała konstrukcja była stabilna z zachowaniem wymiarów wszystkich elementów czynnych czyli długości przewodów, cewek oraz ich średnice. Ważnym też jest aby konstrukcja była wodoodporna czyli aby do środka rury PCV nie leciała woda reszta jak już napisałem wg. uznania i dostępnego materiału.
 • #6
  SITO79
  Level 27  
  Jeśli prerasta Cię wykonanie tej x50, to wykonaj sobie tą prostą dwupasmową J-kę
  http://adamkar.republika.pl/j/j.htm
  Antena prosta do wykonania, żadnych cewek i co ważne po zachowaniu wymiarów SWR na obu pasmach jest na bardzo przyzwoitym poziomie, wykonałem 3 sztuki takich Jotek i SWR nie przekraczał 1.5
 • #7
  jakubjakub1
  Level 7  
  Po przeczytaniu tych porad kolegi kriss51 wszystko zaczyna być w miarę czytelne;) Jeszcze pytanie odnośnie przeciwwag, autor w tejże instrukcji wykonania pisze o drutach do podwieszania płyt kartonowo-gipsowych tylko, że ja szukałem i niestety średnica jest 4,2 mm a nie jak pisz autor 5mm czy ma to znaczenie? I ich długość, jaką zastosować? I ostatnie pytanie co do kabla antenowego, czy może to być zwykły ''koncentryk'' antenowy? Czy coś specjalnego? I jaka długość zalecana, bo jeśli chodzi o anteny od cb radia to wiem, że jeśli jest za długi lub za krótki, antena nie zestroi się. Nawiasem mówiąc dzięki za odpowiedzi:)
 • Helpful post
  #8
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.
  jakubjakub1 wrote:
  ... ja szukałem i niestety średnica jest 4,2 mm a nie jak pisz autor 5mm czy ma to znaczenie?

  Nie ma znaczenia.

  Quote:
  I ostatnie pytanie co do kabla antenowego, czy może to być zwykły ''koncentryk'' antenowy?

  Normalny kabel koncentryczny dla normalnych anten krótkofalarskich na częstotliwości VHF lub UHF.

  Kable z serii RG-58 i RG-59 --- NIE nadają się do tych celów.

  Normalnymi kablami dla VHF/UHF, to :
  H-155 - słaby
  RG-213 - już lepszy i od tego kabla w górę
  H-500, H-1000 itp.

  Quote:
  I jaka długość zalecana, bo jeśli chodzi o anteny od cb radia to wiem, że jeśli jest za długi lub za krótki, antena nie zestroi się.

  Przypominam, że jest to dział serwisowy i musisz mieć pewne pojęcie o tym co piszesz - a więc nie pisz bzdur zasłyszanych na innych portalach technicznych czy cb-radii.

  Kabel koncentryczny jest zawsze transformatorem impedancji i jeżeli antena nie ma 50Ω (prawie wszystkie skracane anteny CB) to antenę taką, należy dopasować do 50Ω a nie kabel. :cry:


  Pozdrawiam. Adam

  PS. Kto Cię egzaminował, że zdałeś ten państwowy egzamin - nic nie wiedząc o antenach i BHP.
 • #9
  jakubjakub1
  Level 7  
  Jakbym miał pojęcie na ten temat to bym nie zadawał tylu pytań. Skoro pytam to proszę o odpowiedź. A dział dla początkujących jest chyba odpowiednim działem do zadawania może dla Ciebie głupich pytań. Więc dzięki za wyczerpująca odpowiedź. Co do egzaminu państwowego nie zdawałem go, a wykonanie anteny nie jest chyba równoznaczne z posiadaniem licencji i jakiegoś odbiornika. Pozdrawiam.
 • #10
  secan16
  Level 2  
  .sp3dry.debno.com/Diamond%20X50.pdf jeśli chodzi o tą antenkę to jest bardzo ciężko zestroić , ten gościu co ją robił to pisze bzdury że posiada swr 1:1,1 na całym zakresie,daje się zestroić na przemienniki min. swr 1.3 a kanały wyżej to swr np:550 to już 1,6, a na paśmie 70 cm to masakra przemienniki to najmniejszy swr 1,6. Zrobiłem dwie takie anteny, otwieram na 2 m przemienniki ok, ale 70cm to nie zawsze bo nie daje się zjechać swr testuję już dwa tygodnie, zmieniałem kondensatory na 1,8 pf to jeszcze jest możliwie i l lepiej otwiera bez przeciwwag ,rozciąganie cewek to nic nie daje żadnego rezultatu,tylko wpuściłem w rurkę o zmiennej długości druty miedziane to tylko trochę pomogło,ale jak tu kolega pisze o przewodzie H-155 to nie jest taki zły tylko do gniazd BNC jest ciężko wprowadzić zastosować tylko przejściówkę i specjalnie zmieniłem na RG-59 nie ma odczuwalnej różnicy.

  Moderated By c2h5oh:

  Temat prawie z przed roku. Jeżeli AUTOR tematu będzie sobie życzył to temat zostanie otwarty ponownie.