Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa Gigabyte HD 7850 i kłopoty z grafiką-Przyczyna?

06 Lis 2012 19:30 2103 22
  • Poziom 7  
    Witam!
    Proszę o radę i pomoc szanownych elektrodowców w rozwiązaniu istoty problemu.

Czym może być spowodowane występowanie tkz. artefaktów(np. EuroTruck Simul.2 : trojkąt bądź jakiś kwadrat w trakcie jazdy) lub innego dziwnego zachowania grafiki(Sleeping Dogs: Postać biegnie i np. po skoku nie wraca na "ziemię" ale jest zawieszona w "próżni"; Crysis2: przeskakująca ręka z bronią, skaczące od czasu do czasu ikony energii itp.; sieciówka: Tribes Ascendt; po deathmatchu czasami przy oczekiwaniu na wyniki tło "drży i szumi")Intra i menu etc. uruchamiają się bez zarzutu.
    Mój zestaw:
    -Procesor: AMD Phenom(tm) II X2 555 3,20 GHz @X4 B55 3,440~50 GHz
    -Płyta główna: ASRock 880GMH/USB3 R 2.0 + zintegrowana karta graficzna ATI Radeon HD 4250- teraz nie działająca myślę. http://www.asrock.com/mb/AMD/880GMHUSB3/
    -RAM: 4,0 GB
    -Zasilacz: Delta ATX 500W (1,7 roczny)
    -System:Windows 7 64 bit
    -GRAFIKA:GIGABYTE HD 7850 2GB
    Winda postawiona jakieś 3,5 tyg. temu, najnowsze stery do grafiki zainstalowane(po usunięciu starych). Grafika w środku od 2 Listopada.System wydaje się stabilny po 45 min OCCT temp. CPU 41 stopni. GPU po intensywnej strzelaninie w sieci 38 st.C(GPU-z).
    Problem zamieszczam w Hardware, bo czym to może być najpewniej spowodowane jeśli nie:
    -Procesor?(za słaby ale nie do Truck Simulator?)
    -Płyta główna?
    -Zasilacz?(Producent zaleca min. 500W i czy zasilacz może czynić takie problemy?)
    -felerna nowa grafika?
    -czy może coś innego, co mogło ujść mojej uwadze jako laikowi w tym temacie?
  • PCBway
  • Poziom 27  
    Zasilacz to ten z czarnej listy o ile sie nie myle wiec...
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Uruchom Furmark -> Burn-it test, podaj temperaturę po 15 minutach.

Obserwuj czy podczas testu także będą przekłamania w grafice.
  • PCBway
  • Poziom 7  
    Tam akurat tej Delty nie ma, jest w tkz. zaufanych...no ale to minimum nie daje mi spokoju, chociaż wg. tego kalkulatora to powinienem mieć jeszcze zapas(recommended minimum 446W PSU Wattage: za tą stroną:http://www.enermax.outervision.com/index.jsp

Uruchom Furmark -> Burn-it test, podaj temperaturę po 15 minutach.
    już ściągam i zaczynam...
  • Poziom 43  
    Ta Delta jeżeli sprawna to jest w zupełności wystarczająca.
  • Poziom 7  
    Mam nadzieję, że zasilacz jest sprawny-ale w HW temp. AUXTIN min 81 stC max 238!!! jeśli to zasilacz to szok, ale jest ledwo co letni.

Dodano po 27 [minuty]:

Furmark 16 min. -core 987 MHz, mem. 1200 MHz, temp. z 28-do 56 st. C i stała, fan 42 %
    Przekłamań w grafice nie zaobserwowałem.

hmmm. a dysk...WDC WD1600AAJS-00PSA0 ATA Device ...za menadżerem urządzeń...
  • Poziom 43  
    Kolego Delta nie Delta zasilacz do podmiany.
  • Poziom 7  
    adamadi33 napisał:
    Kolego Delta nie Delta zasilacz do podmiany.

myślisz kolego, że inny by się przydał-jeśli tak to Chieftec, OCZ...czy jaki inny?
  • Poziom 43  
    Markowy zasilacz najlepiej z pełnym okablowaniem wtyków do zasilania współczesnych
    kart graficznych.
    Ocz, Corsair, Enermax, Seasonic itd.
    Standard 80+.
  • Poziom 7  
    adamadi33 napisał:
    Markowy zasilacz najlepiej z pełnym okablowaniem wtyków do zasilania współczesnych
    kart graficznych.
    Ocz, Corsair, Enermax, Seasonic itd.
    Standard 80+.

Dzięki za radę- ilu Wattowy 500 czy zapas?
    Myślisz Kolego, że zasilacz może być między innym jedną z głównych(może główną) przyczyn zaistniałego problemu?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    szimex napisał:
    Dzięki za radę- ilu Wattowy 500 czy zapas?

Zależy czy będziesz w przyszłości rozbudowywał jednostkę PC.
    Daje zawsze zapas na każdy zestaw 50W.
  • Poziom 7  
    Arteko77 napisał:
    Oj to przepraszam za pomyłkę.
    A moze problem z innej strony np.: dysk

Kolego! Z tym dyskiem to zabiłeś mi ćwieka. Ale co i jak miałbym sprawdzić(wg. punktacji windowsa za szybkość transferu danych otrzymał 5,9 pkt.-jeśli to w ogóle jest istotne)
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Polecam XFX Core 550W Tani ok 230 zl trzyma napiecia cichy :)

Dodano po 4 [minuty]:

PS. Zrób test w programie HD Tune moze tez cos z dyskiem :)
    Zawsze warto nic nie kosztuje :P
  • Poziom 7  
    Arteko77 napisał:
    Polecam XFX Core 550W Tani ok 230 zl trzyma napiecia cichy :)

Dodano po 4 [minuty]:

PS. Zrób test w programie HD Tune moze tez cos z dyskiem :)
    Zawsze warto nic nie kosztuje :P

już robię-masz rację warto nic nie kosztuje:-)

HD Tune Pro(trial):
    ID:(C7) ULTRA DMA CRC ERROR COUNT; CURRENT 200, WORST 200, THRESKOLD 0, DATA 19,
    STATUS: WARNING

na żółto linijka podświetlona- z czym to się je?
  • Poziom 38  
    zółta linijka to początek końca ...
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Zamieść screen z CrystalDiskInfo.

Na razie do wymiany taśma sygnałowa.
  • Poziom 7  
    Kasek21 napisał:
    Zamieść screen z CrystalDiskInfo.

Na razie do wymiany taśma sygnałowa.

Kabel raczej jest w porządku, ale podmienię; gdzieś chyba leży...

Dodano po 1 [minuty]:

zieloczek100 napisał:
    zółta linijka to początek końca ...

:D ani chybi :D
  • Poziom 38  
    Czas pracy dysku imponujący;)
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Arteko77 napisał:
    Zasilacz to ten z czarnej listy o ile sie nie myle wiec...

Jak się nie znasz, to się nie wypowiadaj, bo nie potrzebnie wprowadzasz autora w błąd. Delta Electronics ma właśnie jedne z lepszych zasilaczy... Firma ta choćby nawet tłucze zasilacze dla Chieftec'a, a przynajmniej choćby nawet GPS-450AA-101A jest ich autorstwa, bo miałem przyjemność naprawiać ten model i na schemacie tego zasilacza był watermark Delta Electronics i do tego jeszcze chyba na PCB był nadruk tej firmy.
  • Poziom 7  
    Dzięki wszystkim za pomoc!

Na swoim standardzie czyli Phenom II x2 555 artefakty i inne rzeczy zniknęły. Tak mi się wydaje, że pozostaje mi zakupić Phenoma x4- (x6 chyba mija się z celem)-tylko którego?
    Przy zasilaczu pozostanę.(Dzięki Piotr160292)
    Będę wdzięczny za poradę.
    Przyczyną zaburzeń grafiki wydaje się być sztuczne uruchomienie dodatkowych dwóch rdzeni ;-/ (ciekawe dlaczego?)- mogłem od razu tak zacząć zamiast frapować Was szukaniem innych przyczyn.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Najpierw przetestuj odblokowane rdzenie w OCCT linpackiem przez 0.5-1 godzinę i zwiększaj napięcia stopniowo do uzyskania stabilności.
    Jeśli jej nie będzie powiedzmy nawet przy 1.45V to najwyraźniej dwa dodatkowe rdzenie są niesprawne- zawsze możesz odblokować tylko jeden dodatkowy
  • Poziom 7  
    fiend_ napisał:
    Najpierw przetestuj odblokowane rdzenie w OCCT linpackiem przez 0.5-1 godzinę i zwiększaj napięcia stopniowo do uzyskania stabilności.
    Jeśli jej nie będzie powiedzmy nawet przy 1.45V to najwyraźniej dwa dodatkowe rdzenie są niesprawne- zawsze możesz odblokować tylko jeden dodatkowy

Odblokowane są funkcją płyty-UCC- pokazuje 4 rdzenie i zwiększa częstotliwość do 3440~50 . Testowałem w OCCT przez 45 min. i nie było żadnych kłopotów. Wcześniej, jak nie miałem chłodzenia na procesorze(tylko box) i wentylatorów w budzie to kilka chwil OCCT i wywalało system-ale nie dziwota.Napięcie pokazuje max. 1.29V i z podkręcaniem chyba sobie dam spokój-OC to dla mnie trochę czarna magia i wolę nie przedobrzyć.(chociaż czytałem co nieco) i poza tym czy zasilacz 500W by to udźwignął?
    ...ale dzięki za radę...
    ps. w tym linpacku zaznaczyć AVX i all logical cores, jak mniemam?
    może poradzicie co to za kosmiczna temperatura AUXTIN !!!?

[/img]
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Ta delta to GPS?
    Procesor po odblokowaniu może pobrać nawet 120-130W w pełnym obciążeniu ale z kolei masz energooszczędną kartę także ten zasilacz powinien nie mieć problemu.
    Ta temperatura jest bzdurna, gdyby tam było 250 stopni to większość części zaczęłaby się topić... Już pomijając zabezpieczenia termalne płyty głównej.
    Linpack all logical cores.