Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Holton 2*400W i parę pytań,..

06 Lis 2012 21:20 2904 15
  • Poziom 14  
    Witam, od jakiegoś czasu kusi mnie na zrobienie wzmacniacza 2*400W holton na pewno większość z was wie o co chodzi, ponieważ temat "Holtona" był poruszany wielokrotnie, więc oszczędzę sobie tutaj większości szczegółów i przejdę do pytań: Czy opłaca się zrobienie takiego wzmacniacza? Chodzi mi tutaj o to czy za kasę którą trzeba włożyć w części na wykonanie go, nie da się kupić gotowego wzmacniacza o tych parametrach za około tą samą wartość. Pytam ponieważ ostatnio przekalkulowałem sobie i wyszło mi że zrobienie go wyniesie mnie na pewno ponad 1.000zł i wnikając w szczegóły podzespołów jakie wchodzą w skład tej końcówki to najdrożej wychodzi transformator toroidalny za który na toroidy.pl śpiewają mi 520zł, transformator o parametrach 230V 1250W, 4*50V w konfiguracji audio, (czy nie jest on za słaby? I czy napięcie na wtórnym jest odpowiednie?), kolejna sprawa to kondensatory, w ofercie tme mają za 57.90 sztuka o parametrach 100V 22 000uf, z tego co wiem to na kanał minimalna filtracja powinna wynosić około 40 000uf czyli zastosowałbym 2 takie kondensatory na kanał (czy lepiej zastosować 4 kondensatory o parametrach 100V 10 000uf?). Następna sprawa to tranzystory mocy, schemat jaki wydłubałem z internetu mam podane aby zastosować (przykładowo) albo 2SK1530 albo IRFP240, patrzyłem na sklepach i różnica w cenie jest kolosalna 2SK1530 oscyluje w cenach około 30zł za sztukę! natomiast IRFP240 nie całe 4zł i kolejne pytanie, na czym polega różnica między tymi tranzystorami, czy dźwięk jest lepszy i td,..??
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 14  
    MEGUSMAN napisał:
    Chodzi mi tutaj o to czy za kasę którą trzeba włożyć w części na wykonanie go, nie da się kupić gotowego wzmacniacza o tych parametrach za około tą samą wartość. Pytam ponieważ ostatnio przekalkulowałem sobie i wyszło mi że zrobienie go wyniesie mnie na pewno ponad 1.000zł

Da się: 700 i 800. Oczywiście są też droższe, ale można. :) Jak chcesz grać na pełnym wysterowaniu, to poza mocą będzie się też liczyć S/N. Reszta parametrów dźwiękowych (nie stricte eksploatacyjnych) jest raczej mniej ważna, bo choćby takie THD ma małe znaczenie na powietrzu czy w dyskotece.

MEGUSMAN napisał:
    kolejna sprawa to kondensatory, w ofercie tme mają za 57.90 sztuka o parametrach 100V 22 000uf, z tego co wiem to na kanał minimalna filtracja powinna wynosić około 40 000uf czyli zastosowałbym 2 takie kondensatory na kanał (czy lepiej zastosować 4 kondensatory o parametrach 100V 10 000uf?).

Zawsze lepiej stosować baterię mniejszych kondensatorów zamiast jednego dużego - mniejszy ESR, mniejszy ESL, mniejsza podatność na zmiany pojemności w czasie... Wadą jest miejsce jakie zajmują i być może cena, bo dwa 10000uF mogą kosztować więcej niż jeden 22000uF. Nie opłaca się też przesadzać z dobieraniem napięcia znamionowego napięcia pracy "na zapas". Kondensator i tak się przeformuje na niższe napięcie, więc nie ma sensu przepłacać.

MEGUSMAN napisał:
    Następna sprawa to tranzystory mocy, schemat jaki wydłubałem z internetu mam podane aby zastosować (przykładowo) albo 2SK1530 albo IRFP240, patrzyłem na sklepach i różnica w cenie jest kolosalna 2SK1530 oscyluje w cenach około 30zł za sztukę! natomiast IRFP240 nie całe 4zł i kolejne pytanie, na czym polega różnica między tymi tranzystorami, czy dźwięk jest lepszy i td,..??

IRF ma trochę inną charakterystykę prądu drenu. Mają też większe napięcie bramki od 2SK(J). Inne jest też chyba charakterystyka zależności prądu spoczynkowego od temperatury krzemu, więc istnieje szansa, że przy nagłych zmianach głośności będą zmieniać się parametry wzmacniacza do czasu ustabilizowania się termicznego IRFów. To są po prostu tranzystory przemysłowe, do zastosowań w aplikacjach przełączających. Oczywiście przy budowie wzmacniacza najpierw lepiej założyć IRFy, a jak już wzmacniacz będzie porządnie uruchomiony, to można je wymienić na droższe 2SK(J).
  • Poziom 36  
    AVE...

Mam takie pytanie: dlaczego transformator o mocy ponad 1,2kW i dlaczego w wykonaniu audio z czterema uzwojeniami? Jeśli chcesz mieć separację kanałów, to kup dwa transformatory 500VA za 150 złotych od sztuki, a jak nie, to kup jeden 1kW za 340 złotych. Nie musisz robić ogromnego zapasu mocy, bo nie będziesz puszczał na tym sinusa, a jak większa moc będzie Ci potrzebna w impulsie, to będzie ona z kondensatorów. Kondensatory na 63V, 4-8*10mF starczyć powinno, a cena na przykład 13 złotych od sztuki. Przydałby Ci się układ soft-startu zasilania, bo przy włączaniu i ładowaniu kondensatorów transformator będzie pracować prawie w zwarciu. Sam wzmacniacz możesz odpalić na tranzystorach IRF, jeśli dobierzesz takie o zbliżonych parametrach do oryginalnych. Tylko jak potem je wymienisz, to będziesz musiał i tak regulować prąd spoczynkowy. Za to jeśli wzmacniacz w trakcie testów się spie... ekhm, z pierwszym lutego odmówi posługi, to spalisz tańsze IRFy...
  • Poziom 14  
    Gdzie mogę nabyć takie transformatory i w tej cenie? Opis który znalazłem na internecie znajduje się w załączniku, autor proponuje zastosowanie tu transformator 625W i 2*50V AC na jeden kanał, więc pomyślałem że na dwa kanały to będzie dwa razy tyle, czyli 1250W i 4*50V AC. Natomiast gość z altron.pl preferuje zastosować trafo 500W i 2*55V AC,(do AL-13) więc teraz już sam nie wiem co będzie właściwe. Na toroidy.pl zaproponowali mi trafo w wykonaniu audio jeśli ma być to zasilanie wzmacniacza.,..
  • Poziom 36  
    AVE...

Toroidy.pl > Sklep > Transformatory Sieciowe > 1000VA > 2x50V...
    Ewentualnie możesz tam wziąć dwa transformatory 500VA. Wtedy zamiast wzmacniacza stereo miałbyś układ dual mono, czyli taki, gdzie masy nie są wspólne...
    Wykonaniem audio nie musisz się przejmować, to tylko ukłon w stronę fanatyków audiovoodoo i ludzi, którzy nie rozumieją, że nie można umieszczać układów wejściowych wzmacniacza przy transformatorze...
  • Poziom 28  
    Pamiętaj o dodatkowym transformatorku zapewniającym podwyższone napięcie zasilania stopni sterujących, bez niego sprawność wzmacniacza będzie kiepska.
  • Poziom 14  
    Dzięki Urgon za wskazówki odnośnie transformatora, przemyślę sprawę bo w końcu to prawie 200zł taniej biorąc tu pod uwagę 2 toroidy po 500W i 2*50V. Komatssu, chodzi ci o przedwzmacniacz?

Dodano po 19 [minuty]:

I jeszcze jedno pytanko, jakie mniejwięcej napięcie DC uzyskam z 55V AC, mając na uwadze 4 kondensatory każdy po 100V, 10.000UF
  • Poziom 14  
    ""Ewentualnie możesz tam wziąć dwa transformatory 500VA. Wtedy zamiast wzmacniacza stereo miałbyś układ dual mono, czyli taki, gdzie masy nie są wspólne...""

Urgon, mam jeszcze pewną wątpliwość do rozwiania. Załóżmy taką opcję jeśli zastosowałbym jeden transformator na którym jest 1000W i 4*50VAC to mimo tego że te wszystkie uzwojenia wtórne znajdują się na jednym rdzeniu to i tak chyba nie mieliby wspólnej masy? bo w zamiarach miałem wykonać dwa odrębne wzmacniacze z odrębnymi zasilaczami tylko z własnym transformatorem toroidalnym, ale ze względów finansowych zastosuje 2 toroidy po 500W i po 2*50VAC, czyli w sumie wyjdzie to samo, prawda?, tyle że nie na wspólnym rdzeniu, czyli również nie będzie wspólnej masy, no chyba że będę miał potrzebę jej połączenia a na pewno będę miał taka potrzebę bo będę chciał zastosować przedwzmacniacz do tej końcówki razem zintegrowany w tym samym pudle, tak że już przy podłączeniu sygnału chcąc nie chcąc masa się połączy i teraz patrząc ogółem, mówi się że to dual mono ale jeśli puszcze sygnał stereo to na wyjściach głośnikowych otrzymam stereo? Powiedz czy się mylę w czymś tutaj,..??? I czy jeśli połączę masę ze sobą czy coś się stanie?
  • Poziom 36  
    AVE...

Rdzenie nie mają znaczenia. Znaczenie ma łączenie uzwojeń. Jakbyś kupił jedno trafo 1kVA z dwoma uzwojeniami to miałbyś klasyczny wzmacniacz stereo...
    Jeszcze porada: zamiast jednego kondensatora 10mF kup sobie trzy 4,7mF i łącz równolegle. Zmniejszysz tak ESR, a i pewno mniej zapłacisz w hurcie...
  • Poziom 14  
    Z tymi kondensatorami to nawet nie zły pomysł jeśli zastosuje przykładowo 10 sztuk 4700uf na 80V wyjdzie mi 47.000uf czyli ta wartość stykłaby na kanał w sumie 60zł, tylko nie wiem co do napięcia, bo wiem że lepiej byłoby zastosować 100Voltowe ale one są już dwa razy droższe.
    A co do tego transformatora to nadal nie jestem pewien na toroidy.pl/sklep/transformatory_sieciowe, mają dwie opcję które mi pasują jedna to 2 sztuk trafo po 500W, 2*50VAC(2 x 5A)za 150zł sztuka no i druga opcja to 1000W, 2*55VAC (2 x 9,1A) i tu 340zł sztuka, przeryłem trochę neta po forach i td,.. i z tego co mi się wydaje to najlepsza opcja byłoby dla mnie dwa trafa po 500W,..
  • Poziom 14  
    Chciałem jeszcze dodać że będzie to wzmacniacz estradowy jak i domowy :D, i od samego początku chciałem zastosować w nim przedwzmacniacz, procesor dźwięku z wyświetlaczem i td,(schemat znajduje się w załączniku).. I tutaj pojawia się pytanie końcówka mocy 400W posiada następujące parametry:
    Zniekształcenia THD < 0,1%
    Pasmo przenoszenia ( -3dB ) od 16 do 50 KHz.

Natomiast procesor dźwięku który chcę zastosować:
     pasmo przenoszenia: 20Hz..20kHz,
     zakres regulacji barwy dźwięku: +/−10dB,
     zakres regulacji balansu kanałów: 0..−18dB,
     zniekształcenia nieliniowe: >0,1% (sygnał
    wejściowy 0,775V),itd,..
    Czy owy procesor dźwięku nie pogorszy tutaj parametrów końcówki?
  • Poziom 14  
    Urgon napisał:
    AVE...

Szczerze? Poniżej 5% nie usłyszysz różnicy, serio. 1% już można uznać za sprzęt Hi-Fi...

Urgon, czy mógłbyś odrobinę rozwinąć swoją myśl bo nie bardzo rozumiem o co chodzi z tymi procentami,..
  • Poziom 36  
    AVE...

Chodzi mi o poziom zniekształceń, wyrażany często jako THD lub THD+N. Poniżej 5% według pomiarów standardowy człowiek nie usłyszy różnicy między jednym urządzeniem audio, a drugim. Poniżej 1% nawet złotouszny audiofil nie odróżni. Fizycznie niemożliwe. Dlatego, między innymi, wszelkie wynalazki z krainy audiovoodoo mnie tak bawią często...
  • Poziom 14  
    Tzn nie do końca chodzi mi tu o zniekształcenia a bardziej o różnice w paśmie przenoszenia między procesorem dźwięku a wzmacniaczem, chodzi mi o to też czy ten procesor dźwięku nie utnie mi jakiś częstotliwości, czyli po prostu nie pogorszy właściwości akustycznych wzmacniacza, bo chcę użyć tylko lewego i prawego kanału z tego procesora a pozostałe zostawić nie podłączone,..