Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Marantz CD-52SE CDM 4/19 - Odtwarzacz CD nie chce odtwarzać płyty od początku

07 Nov 2012 11:32 8475 25
  • Level 8  
    Witam,
    Mam problem z odtwarzaczem CD Marantz CD-52mkII SE.
    Po włożeniu płyty CD odtwarzacz odczytuje jej TOC, wyświetla ilość utworów i całkowity ich czas trwania ale nie zaczyna odtwarzać płyty. Po wciśnieciu przycisku PLAY, odtwarzacz kręci płytą pojawia się czerwony napis ERROR na wyświetlaczu i napęd się zatrzymuje.
    A teraz najlepsze. Możliwe jest odtwarzanie płyt od utworów nr 5 i dalszych (tzn. 6, 7,8 itd) po prostu naciskam na numer utworu np. 6 i odtwarzacz zaczyna kręcić płytą laser wyszukuje utwór i rozpoczyna się odtwarzanie. Tym sposobem mogę odtwarzać praktycznie każdą płytę. Na dodatek gdy płyta jest już odtwarzana to mogę przewinąć na początek płyty i odtwarzać od utworu nr 1 do końca. Laser bardzo szybko przewija między utworami, chodzi w miarę cicho.
    Nie możliwe jest odtworzenie płyt od utworów nr 1,2,3,4 czasami tez od nr 5 (zależy od płyty).
    I teraz moje pytanie: Co może być przyczyną, że odtwarzacz nie chce zastartować z odtwarzaniem płyty od początku (utworu nr 1)?
    Szukałem na forum ale takiego przypadku nie znalazłem, proszę o pomoc.
  • Level 8  
    Nadal czekam na jakieś sugestie, może znajdzie się jakiś dobry człowiek i pomoże?
  • Level 39  
    Zacznij od dokładnego czyszczenia przekładni ślimakowej i prowadnic , najlepiej stary smar razem z brudem wypłukać izopropanolem i dopiero od nowa posmarować smarem silikonowym do plastików, pod lupą przyjrzyj się czy nie jest czasami ukruszona zębatka.

Edit. Sorry za "poradę".
  • Level 8  
    Dziękuje za sugestie ale przypominam, ze mechanizm to CDM4/19, laser porusza się w polu magnetycznym a wiec nie ma prowadnic ani ślimaka czy zębatek.
    Czekam na kolejne pomysły...
  • Level 21  
    Niech kolega zobaczy w jakim stanie jest taśma idąca do samego lasera - jest ona w ruchu i może przerywać.Sprawdziłbym również czy sama optyka leży poprawnie tzn. czy od płyty do soczewki jest ta sama odległość na początku i na końcu płyty.
  • Level 34  
    Czy po wybraniu np. trzeciego utworu laser się pozycjonuje czy wyrzuca błąd pozostając w pozycji wyjściowej ?
  • Level 8  
    po włożeniu płyty nie ma możliwości podejrzeć jak laser się pod nią przesuwa, ale zrobiłem test na 'sucho' tzn włożyłem płytę odczytał jej zawartość, wyjąłem płytę i nacisnąłem nr 3 do odtworzenia, laser przesuwa się normalnie od pozycji skrajnej (środka płyty) w kierunku zewnętrznym, próbuje zlokalizować ścieżkę, ogniskowanie soczewki również chodzi (góra-dół), czerwone światełko też miga, generalnie jak na moje oko wygląda to prawidłowo.
  • Level 34  
    Spróbuj podmienić 22µ przy "17" TDA8808 .
  • Level 34  
    Najlepiej będzie , jeśli znajdziesz ten kondensator w układzie i wymienisz na taki sam . Czasami występują różnice między układem a schematem , ale w tym miejscu jest tylko jedna pojemność .
  • Level 8  
    OK, temat kondensatora będę mógł przetestować po weekendzie, rzeczywiście jest 22µ.
    Napisze co zostało zrobione do tej pory.
    Laser przeczyszczony, taśma łącząca wizualnie wygląda na nieuszkodzoną, zmierzyłem napięcie lasera wg schematu serwisowego, wynosi ok. 49mV, czyli prawidłowo.
    Interesuje mnie jak zmierzyć 'focus' lasera, jest to zaznaczone na schemacie serwisowym ale nie do końca jestem pewien w które punkty się wpiąć. Proszę o pomoc. Zamieszczam schemat na którym na czerwono zaznaczyłem regulację 'focus' i punkt 27 do którego wydaje mi się że trzeba się wpiąć. Proszę o info dokładnie w których punktach podpiąć miernik.
    Marantz CD-52SE CDM 4/19 - Odtwarzacz CD nie chce odtwarzać płyty od początku
  • Level 34  
    Usunięcie usterki to jedno , a szukanie dziury w całym to drugie . Focus jest prawidłowy i nie ma potrzeby się nim zajmować . Poza tym , przy użyciu miernika można wyregulować jedynie offset , który też jest prawidłowy . Napięcie na diodzie laserowej na pewno nie wynosi 49 mV .
    Wracając do elektrolitu : proponuję zainwestować i kupić kondensator z górnej półki , o dobrych parametrach typu Elna , Nichicoon , itp .
  • Level 8  
    Podmieniłem kondensator 22µF i nie dało to żadnego efektu. Jutro powinienem mieć laser do podmiany, więc zobaczę jaki przyniesie to efekt.
  • Level 8  
    Witam po dłuższej przerwie. Miałem ostatnio trochę czasu i możliwości do działania, niestety problem nadal jest nierozwiązany, ale poczyniłem pewne kroki które teraz opiszę.
    Kupiłem odtwarzacz Philipsa z tym samym mechanizmem lasera. Kupiony Philips czyta wszystko od oryginałów przez płyty CD-R w sekunde.
    Marantz'a ostatnio przetestowałem na oryginalnych płytach audio i czyta je bez problemu, w sekundzie jak Philips.
    Marantz nadal ma problem z odtwarzaniem płyty CD-R od poczatku (łapie od dalszych utworów)
    Przełożyłem laser z całym mechanizmem z Philipsa do Marantza i nic to nie dało, bo Philips dalej czyta wszystko w sekundzie, Marantz dalej ma problem z odtwarzaniem CD-R.
    Podsumowując, wymieniony wcześniej kondensator 22µ przy "17" TDA8808 -brak poprawy.
    Przełożony laser z innego odtwarzacza - brak poprawy.
    Dodam tylko, że mój brat ma identyczny odtwarzacz Marantza który czyta wszystkie płyty w sekunde, a więc wykluczam opcje że ten model Marantza ma generalnie problemy z odczytem płyt CD-R.
    Czy ma ktoś pomysł w czym siedzi problem??
  • Level 19  
    A może problemem nie jest odtwarzacz, ale nagrywarka, na której były nagrywane te CDR-y. Czy wszystkie były nagrywane na tej samej nagrywarce, czy ustawiono minimalną prędkość zapisu?
    Często zdarza się, że wypalane płyty z prędkością domyślną (czytaj: maksymalną) są nieodtwarzalne w odtwarzaczach audio CD.

Pozdrawiam
  • Level 8  
    Wina nie jest po stronie płyt, inne odtwarzacze czytają je bez problemu. Były nagrywane na dobrych nośnikach prędkością x8.
  • Level 8  
    Powracam do tematu.
    Wziąłem 1 płyte do robienia pomiarów, aby mieć stały punkt odniesienia przy ustawianiu Marantza względem pomiarów wykonanych na Philipsie. Zrobiłem pomiary w Philipsie, zmierzyłem w odpowiednich miejscach napięcia, wyszło 53,3mV spadku napięcia na rezystorze ustalającym prąd lasera i uśredniając 560mV napięcie focus.
    Napięcie focus zmienia się o ok.+-25mV ale to myślę że jest normalne zachowanie związane z ogniskowaniem przez laser podczas odczytu.
    Przełożyłem te pomiary na Marantz'a, jest może i trochę poprawy ale niestety nie rozwiązało to problemu.
    Wina musi być gdzie indziej, jakiś kondensator albo inny element.
  • User removed account  
  • Level 8  
    OK, dj-MatyAS, zgadzam się z tym co napisałeś.
    W moim przypadku jednak, działania które podjąłem są uzasadnione i mają sens.
    Jak pisałem wcześniej laser z Marantza po włożeniu do Philipsa odtwarza wszystko jak leci, a więc dokonałem pomiarów na philipsie i przeniosłem je na marantza z niadzieją że bedzie działać - nie pomogło.
    Dodam tylko że na laserze bezpośrednio nie ma zadnych PR'ek, są one w postaci regulowanych rezystorów na płycie głównej odtwarzacza.
  • User removed account  
  • Level 32  
    Śledzę wątek, bo zawsze czegoś się można nauczyć, ale a propos cd-r audio można trafić w Saturnach czy Mediamarktach, choć kiedyś było sporo różnych firm, a teraz jak już to zazwyczaj Sony. Mam takiego Philipsa, który służy do przegrywania kolekcji vinyli na cd i uzywam takich.
  • Level 8  
    Jak pisałem wcześniej: "Dodam tylko, że mój brat ma identyczny odtwarzacz Marantza który czyta wszystkie płyty w sekunde, a więc wykluczam opcje że ten model ma generalnie problemy z odczytem płyt CD-R. "
  • User removed account  
  • Level 8  
    Razem z mechanika, przełożyłem całą tackę z laserem i silniczkiem obracającym płytę. Jest to najszybsza i najprostsza metoda bo wystarczy wypiąć taśmę od lasera i zasilanie silniczka z płyty głównej.
  • Level 8  
    Raczej nic już sam nie zdziałam w tym temacie, więc może ktoś zna i jest w stanie polecić dobrego fachowca lub serwis w Warszawie (najlepiej mokotów) który zna się na rzeczy i nie zawoła jakiejś astronomicznej sumy za naprawę. Czekam na jakieś namiary lub dane kontaktowe.
  • Level 12  
    Witam, właśnie nie dalej jak wczoraj walczyłem z tym laserem w technicsie i miał identyczne objawy jak twój, czytał zawartość płyty ale nie chciał wystartować od pierwszego utworu dopiero zaczynał czytać trzeci w górę, a nieraz mu się udawało wystartować z drugiego. U minie pomogła wymiana silnika od talerza. U Ciebi jest podobny objaw ale został podmieniony cały laser z silnikiem więc może należało by szukać w sterowaniu prędkością obrotową płyty. Pozdrawiam.