Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung B2100 - Czy kabel USB może uszkodzić telefon ?

iksigrek 07 Nov 2012 11:52 3783 9
    iksigrek
    Level 14  
    Bajka jest taka, że jeden z pracowników zwrócił mi telefon B2100 na stan. Telefon się nie uruchamia w ogóle, wyjęcie batki i ponowne włożenie cz podpięcie pod samą ładowarkę nie daje żadnego rezultatu (inne B2100 bez batki pod ładowarką próbują się uruchomić). Gość twierdzi, że podłączył tylko telefon jakimś "uniwersalnym kablem USB z Biedronki" do kompa, telefon zaświecił się na chwilę, zgasł i od tej pory nic. Czy to możliwe, by jakikolwiek kabel USB mógł uszkodzić telefon do tego stopnia ? Z tego co widzę, ekran jest lekko pęknięty, a aparacik mocno sfatygowany, więc możliwe, że telefon latał na pokaz na lewo i prawo - i wcale nie kabel USB był przyczyną uszkodzenia.
    Quote:
    gruktel

Level 32  
    Według mnie kabel usb nie powinien uszkodzić telefonu raczej telefon padł z powodu latania na lewo i prawo.
    iksigrek
    Level 14  
    No też mi się tak wydaję, ale nie znam się dokładnie, więc chętnie poczytam trochę konkretnych opinii. Z tego co mi wiadomo, USB może mieć napięcie do 5V i prąd od 100mA do prawie 1A, a ładowarka ma na wyjściu 4,75V i 550mA. Czy gdyby telefon dostał te 5V i 900mA to mogło by mu to zaszkodzić ?, chyba, że gość i tu zmyśla i podłączył zamiast do USB - inną ładowarkę ze znacznie większymi wartościami...
    lukmar
    Level 29  
    Sam kabel USB w 100% nie uszkodzi telefonu nawet jeżeli na kablu USB podasz te maksymalne wartości o których pisałeś. Chyba że ktoś podłączył pod komputer i próbował sobie w jakiś sposób dziwnymi programami "udoskonalić" telefon wgrywają jakiś software, wtedy jak najbardziej uszkodzić mógł ten telefon programowo.
    Kamil16161616
    Level 20  
    Kabel nie spowodował pęknięcia na ekranie... Chyba, że był to kabel udarowy ;) Nigdy nie spotkałem się aby zwykły kabel uszkodził telefon. Zapytaj się co on z nim wyprawiał.
    krobek25
    Level 10  
    drodzy koledzy, u mnie stało się dokładnie to samo co temu człowiekowi, który mówi, ze po podłączeniu telefonu przez przejściówkę z biedronki telefon "umarł". Otóż w moim przypadku było tak samo - pożyczyłem od kolegi w pracy przejściówkę w celu naładowania telefonu. Jest to uniwersalna przejściówka z różnymi końcówkami do różnych marek telefonów - jakiś czas temu sprzedawana w biedronce pod marka Clarus za jakieś 9,99 zł. Przejściówkę podłącza się do portu USB w komputerze, ale pozwala ona tylko na ładowanie telefonu, nie ma komunikacji pomiędzy telefonem a komputerem.
    Otóż podłączyłem przejściówkę do gniazda telefonu, telefon wcześniej cały czas działał, jakieś 2-3 sekundy od momentu wciśnięcia przejściówki w gniazdo telefonu, telefon wyłączył się i do tej pory nie mogę go uruchomić. Wkładanie i wykładanie baterii nic nie daje, jest martwy, zero jakiejkolwiek reakcji. Co ciekawe, jakiś czas temu popsuła mi się ładowarka sieciowa 230V/12V oryginalna do tego telefonu i też kupiłem sobie podobną przejściówkę, aby ładować telefon z portu usb z komputera w domu. Kupiłem ją w hurtowni i bardzo ładnie się sprawowała, telefon bardzo ładnie ładował bateria. Natomiast z tą przejściówką z biedronki jest jakiś feler - załatwiła mi telefon i nie wiem w jaki sposób spróbować go naprawić.
    Kamil16161616
    Level 20  
    Trochę to dziwne... Jak dla mnie wręcz nie możliwe...
    krobek25
    Level 10  
    no właśnie, w tym tkwi cały sęk, ze to dziwne. Swój telefon używałem naprawdę okazjonalnie, był w świetnym stanie, nigdy się z nim nic nie działo a tu nagle trach i nie działa. Także uszkodzenie telefonu po włożeniu felernej przejściówki z biedronki jest wg mnie całkiem realne - potwierdzają to już dwa przypadki - mój i tego człowieka, o którym pisano kilka postów wcześniej.
    Powiedzcie teraz, czy jest jakiś sposób, aby naprawić telefon?
    Fallouciarz
    Level 22  
    najpierw zacznij od włożenia innej baterii, jeśli nadal nie będzie żadnej reakcji to sprawa jest poważniejsza, możesz sprawdzić też napięcie na stykach od baterii (przy podłączonej ładowarce) jakie przekazuje na samą baterię, rozbierz telefon i zobacz czy na płycie głównej nic nie jest uwęglone czy nic nie śmierdzi lub też czy żaden "płyn" nie wypłynął spod żadnego procesorka
    paul0
    Level 14  
    Mozliwe, ze przejsciowka z bierdronki ma pomylone styki i zamiast podac 5V na wejscia elektryczne (ladowanie) podaje napiecie na wejscie sygnalowe (USB ma 4 piny, 2 elektryczne - zasilanie i 2 sygnalowe).

Na to wskazuje to, ze u dwoch osob tego samego typu przejsciowka, kupiona w tej samej sieci sklepow spowodowala to samo uszkosdzenie.

Jesli telefon byl uzytkowany w warunkach przemyslowych lub budowlanych to jest normalne, ze bedzie mial uszkodzenia. W utrzymaniu ruchu, gdzie telefon ma sie stale przy sobie, nawet jak wchodzi sie pod maszyny czy do ciasnych miejsc w maszynach jest nie uniknione jego porysowanie czy zbicie szybki. Pozostawianie telefonu bez dozoru obok maszyny najczesiej skonczy sie tym, ze go ktos ukradnie.