Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie podzespoły kupić dla obróbki zdjęć

07 Lis 2012 12:50 1248 6
  • Poziom 2  
    Witam, proszę Was o pomoc w wyborze podzespołów do komputera:
    płyta: Gigabyte GA G31M ES2C
    procesor: Pentium Dual Core E5200 2.50 GHz
    zasilacz: Modecom Premium 400W
    system: windows 7 x64

klasyfikacja wydajności:
    procesor 4,9
    pamięć ram 5,1
    grafika 4,1
    grafika w grach 3,4
    podstawowy dysk twardy 5,9

nadszedł czas gdy ten komputer zaczyna się nie wyrabiać z obróbką zdjęć, czasami za długo 'myśli' nad RAWami, których waga waha się między 20 a 30MB - z RAWami z wcześniejszej puszki do 10MB nie było problemów. ponieważ zawsze tym zajmował się kto inny, więc ja nie mam żadnego pojęcia czy warto w ogóle inwestować w nowe podzespoły do tej płyty głównej, a jeśli tak to jakie wybrać. w gry nie gram, więc jest mi obojętne jak dobrze będzie wyglądać grafika w najnowszych grach.

podejrzewam, że karta graficzna będzie dobrym pomysłem - pytanie: jaka?
    czytałam, że często przy wymianie karty wypada kupić mocniejszy zasilacz - czy ten też powinnam wymienić?
    a może jest sens wymienić płytę główną i na niej budować nowy komputer? ten mam chyba od 6 lat i dobrze mi służył.

nie znam się na cenach, ale zakładam widełki cenowe od 500 do 1000 zł na kartę graficzną. oczywiście jeśli będzie taniej to lepiej dla mojego portfela, z drugiej strony to inwestycja na kolejne kilka lat komfortowej pracy :)

z góry dziękuję za pomoc

edit:
    zainstalowana pamięć RAM: 4GB
    dysk Seagate Barracuda 7200.12 500GB ST3500418AS 500 GB podzielony na trzy partycje: 146 GB systemowa, 195 i 123 reszta.
  • Poziom 34  
    A co ma grafika do obrabiania rawów? Tu koleżanko liczy się procesor, szybki dysk i ram.
  • Poziom 2  
    aha...
    ja się całkowicie nie znam na komputerach, próbowałam ogarnąć temat sama, czytając fora i specyfikacje, ale tych informacji jest dla mnie dużo za dużo. nie chciałabym kupować czegoś co potem nie będzie ani kompatybilne ani potrzebne. dlatego zadałam tu pytanie i postarałam się opisać co mam jak najlepiej i do czego ma mi służyć.

edit.
    w takim razie co powinnam kupić/wymienić by cieszyć się płynną pracą?
  • Poziom 34  
    Ile masz ramu nie napisałaś.
  • Poziom 2  
    zainstalowana pamięć RAM: 4GB

edit:
    dysk Seagate Barracuda 7200.12 500GB ST3500418AS 500 GB podzielony na trzy partycje: 146 GB systemowa, 195 i 123 reszta.
  • Poziom 43  
    Załóżmy że możesz wydać ten 1000zł to bym poszedł w taki deseń:

Intel Core i3 2120/3220 - 430
    MSI B75A G43 - 250
    Goodram 4GB DDR3 - 70
    OCZ Vertex 4 64GB - 300
    Be Quiet 350W 80+ - 150

dysk, napęd i obudowę zostawić a resztę sprzedać i dołożyć do budżetu. Sama pamięć DDR2 będzie warta ze 120-150zł.
  • Poziom 2  
    bardzo dziękuję za odpowiedzi i poświęcony czas.

mam jeszcze kilka pytań:
    1. czy jest sens zmienić płytę główną z micro na standard? czytam właśnie, że do micro jest mniejszy wybór podzespołów. nie chcę na razie wybiegać w przyszłość, ale pewnie za kilka lat będę musiała znowu powymieniać niektóre elementy, więc jest to dla mnie kluczowa decyzja.
    2. czy jest grupa podzespołów, w które warto inwestować, bo 'wolno się starzeją'? widzę na rynku aparatów cyfrowych jak szybko zmieniają się parametry i możliwości korpusów, ale dobry obiektyw to nadal dobry obiektyw nawet po kilkunastu latach. czy w świecie komputerów jest podobnie?
    3. jaka jest górna granica ilości RAMu dla moich potrzeb (obróbka zdjęć, może kiedyś w przyszłości montowanie krótkich filmów). czy teraz kupić w jednej kości 4GB i gdy będzie potrzeba dokupić kolejne, czy też od razu zainwestować w jedną kość 8GB i mieć spokój na dłuższy czas?
    4. podobne pytanie dotyczy dysku SSD - czy 64BG wystarczy, czy lepiej od razu większy? czy ten dysk ma mi służyć za systemowy, a Seagate 500GB ustawić na slave?
    5. widzę, że czas zainwestować w prawie cały nowy komputer - na to mogę przeznaczyć między 1500 a 2000 zł (podzespoły będę kupować w Rosji, gdzie technika przeważnie jest o 1/4, 1/3 tańsza). co możecie mi doradzić w takiej kwocie?