Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tokarka.Brak podtrzymania przycisków.

tomolo1986 07 Lis 2012 12:55 2145 12
  • #1 07 Lis 2012 12:55
    tomolo1986
    Poziom 8  

Witam
    Mam problem z tokarka. Mianowicie nie mam podtrzymania na przyciskach do załączania silnika głównego.Jest to silnik dwubiegowy.Styczniki działają, tylko cewka nie trzyma po naciśnięciu przycisku i od razu ją puszcza.Musze wkładać jakiś bolec, żeby przycisk był cały czas załączony. Znalazłem jakieś stare schematy do tej tokarki. Bardzo bym prosił o rade co sprawdzić w niej.Pozdrawiam

• #3 07 Lis 2012 13:53
    vorlog
    Poziom 32  

kkknc napisał:
    Przycisk stop uskodzony.

Raczej zestyk pomocniczy stycznika głównego.
    Co to za układ sterowniczy, gdzie po przerwaniu i zablokowaniu obwodu przyciskiem STOP da się podać napięcie przyciskiem START?
    V.

• #4 07 Lis 2012 14:06
    robokop
    Moderator Samochody

vorlog napisał:

Co to za układ sterowniczy, gdzie po przerwaniu i zablokowaniu obwodu przyciskiem STOP da się podać napięcie przyciskiem START?
    V.

Iskrzący, niepewny styk.
    Tokarka.Brak podtrzymania przycisków.

• #5 07 Lis 2012 14:08
    tomolo1986
    Poziom 8  

No własnie przycisk stop działa:)Zwiera/rozwiera...

• #6 07 Lis 2012 20:23
    zyzy52
    Poziom 26  

Witam
    Po naciśnięciu i zwolnieniu przycisku 1PZ, lub 2PZ, powinien zadziałać stycznik 4s i trzymać. Jego styk pomocniczy (4s) powinien podać napięcie na przewód nr 53. Między przewodami 53 a 49 powinno być w tym momencie 220V i zaniknąć dopiero po naciśnięciu przycisku wyłączającego PW, kiedy puści stycznik 4s.

• #7 07 Lis 2012 20:27
    Tuning Marek
    Poziom 20  

załaczasz przycisk 1pz sprawdz czy za stykiem 1s idzie sygnał podtrzymanie idzie stykiem 4s także -kopiał jedyna linia po której na stale styk zrobi sobie podtrzymanie stykiem 1s bo 1 pz lub 2pz pusci po puszczeniu palcem

• #8 07 Lis 2012 20:32
    jacur
    Poziom 32  

Sprawdź termiki 1PT , 2PT i czy na cewkę stycznika 4s dochodzi napięcie.

• #9 08 Lis 2012 09:35
    tomolo1986
    Poziom 8  

zyzy52 napisał:
    Witam
    Po naciśnięciu i zwolnieniu przycisku 1PZ, lub 2PZ, powinien zadziałać stycznik 4s i trzymać. Jego styk pomocniczy (4s) powinien podać napięcie na przewód nr 53. Między przewodami 53 a 49 powinno być w tym momencie 220V i zaniknąć dopiero po naciśnięciu przycisku wyłączającego PW, kiedy puści stycznik 4s.

Witam
    Wszystko by się zgadzało z tym co Pan napisał. Po załączeniu przycisku 1PZ dochodzi napięcie na stycznik 1S a następnie na 4S. Między 53 a 49 jest napięcie 220.Jednakże wszystko się dzieje bez podtrzymania:/Wystarczy,że puszcze 1PZ i wszystko zanika:/Stycznik sprawdzałem i jest dobry...Zresztą jakby był zły to by 4S nie załączał.Problem tkwi z brakiem podtrzymania.Pozdrawiam

• #10 08 Lis 2012 09:52
    vorlog
    Poziom 32  

To teraz prosty zabieg- wcisnąć i zablokować przycisk PW nad stycznikiem 4S lub wyłączyć któryś z "termików" 1PT, 2PT, 4PT oraz podać napięcie z linii 52 na cewkę 4S i sprawdzić czy zestyk zwierny 4S przekazuje napięcie na linię 53. Jak nie przekazuje to wymiana lub czyszczenie.
    V.

• #11 08 Lis 2012 11:11
    tomolo1986
    Poziom 8  

vorlog napisał:
    To teraz prosty zabieg- wcisnąć i zablokować przycisk PW nad stycznikiem 4S lub wyłączyć któryś z "termików" 1PT, 2PT, 4PT oraz podać napięcie z linii 52 na cewkę 4S i sprawdzić czy zestyk zwierny 4S przekazuje napięcie na linię 53. Jak nie przekazuje to wymiana lub czyszczenie.
    V.

Zrobiłem jak Pan napisał i niestety przekazuje napięcie więc stycznik dobry jest:)Choć wolałbym,żeby w tym tkwił problem...Wydaje mi się coś może być źle połączone w sterowaniu bo siłowo wszystko chodzi w porządku...

• Pomocny post
    #12 08 Lis 2012 11:39
    vorlog
    Poziom 32  

Przyciski 1PZ i 2PZ (segmenty w obwodach cewek 1S, 2S) są zbocznikowane zestykami pomocniczymi styczników odpowiednio 1S i 2S- niech Pan sprawdzi, czy jest to zgodnie ze schematem, jak ktoś zamienił połączenia to podtrzymania nie będzie.
    V.

• #13 12 Lis 2012 08:30
    tomolo1986
    Poziom 8  

vorlog napisał:
    Przyciski 1PZ i 2PZ (segmenty w obwodach cewek 1S, 2S) są zbocznikowane zestykami pomocniczymi styczników odpowiednio 1S i 2S- niech Pan sprawdzi, czy jest to zgodnie ze schematem, jak ktoś zamienił połączenia to podtrzymania nie będzie.
    V.

Tak jak Pan wspomniał,ktoś wcześniej się bawił przy tokarce i na źle podłączył sterowanie...Rozebrałem wszystko na cześci pierwsze podłączyłem według schematu i wszystko gra.Dziękuję za pomoc.Temat zamykam.Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME