Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termostat przylgowy - histereza a styki

alvarofun 07 Lis 2012 13:28 2397 11
  • #1 07 Lis 2012 13:28
    alvarofun
    Poziom 17  

Witam, szukałem i nie mogę nigdzie znaleźć.

Zamierzam kupić termostat przylgowy, regulowany od 20 do 90stC
    ma on 3 zaciski NO COM NC
    w jego charakterystyce jest napisane że histereze ma 5 st.

Załóżmy że chcę wykorzystać oba styki NO i NC,
    Ustawie sobie termostat potencjometrem na temperaturę 50st czyli właściwa temperatura zadziałania styku będzie w zakresie od 47st do 52 st.

Co w przypadku jeśli temperatura będzie wynosiła np 49st??

NC będzie działał do 47 st później się wyłączy, a NO zacznie działać dopiero od temperatury 52st??

Może to skomplikowane, ale chodzi mi oto czy będzie taki moment że COM w termostacie nie będzie miał styku ani z stykiem NO, ani z NC ???

Niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu jeśli się mylę.

0 11
  • #2 07 Lis 2012 13:42
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

W sprawnym termostacie styk COM jest złączony ze stykiem NO lub NC. Przełączenie trwa ms.
    Co do histerezy, to czasem jest jako +/-. Czyli w tym przypadku +/-5°C może oznaczać, że ustalając 50°C, załączy gdy temperatura osiągnie 55°C, a wyłączy gdy spadnie poniżej 45°C.

0
  • #3 07 Lis 2012 13:58
    alvarofun
    Poziom 17  

właśnie oto chodzi czy na pewno ms będzie trwało przełączenie styku????

ten termostat niema zasilania (żadnej cewki), przełączenie styku następuje po wygięciu blaszki COM pod wpływem temperatury i właśnie obawiam się że to przełączenie może trwać nawet kilkadziesiąt sekund :/

0
  • #4 07 Lis 2012 14:37
    Chris_W
    Poziom 37  

Żeby było śmieszniej - stan kiedy oba styki będą otwarte trwa milisekundy - ale rozłączenie i ząłączenie styku trwa mikrosekundy
    A tak w ogóle, to co Cię interesuje ten czas? - to do niczego niepotrzebne.

0
  • #5 09 Lis 2012 18:35
    dareksin
    Poziom 16  

alvarofun napisał:
    przełączenie styku następuje po wygięciu blaszki COM pod wpływem temperatury i właśnie obawiam się że to przełączenie może trwać nawet kilkadziesiąt sekund

Potwierdzam, że trwa to ułamek sekundy.

0
  • #6 27 Lis 2012 23:54
    gkmaster
    Poziom 17  

Podłączę się do tematu gdyż jestem (niestety) użytkownikiem tego termostatu - mam go założonego na "zasilanie" podłogówki - ma załączać pompę do podłogówki w momencie gdy na rurze pojawi się odpowiednio wysoka temperatura (ja ustawiłem ok 30st) i oczywiście w momencie gdy spadnie poniżej zadanej temperatury pompa powinna się wyłączyć aby nie tłoczyć zimnej wody w obwód podłogówki by jej nie wychładzać - jednak termostat ten jest tak beznadziejny, że przy zadanej temperaturze ok 30 st. załącza się dopiero w tedy jak na kotle mam ok 42 st. wówczas rurka ma temp. ok 35-38 -nie było by w tym nic złego po za tym, że mam kocioł kondensacyjny który nie zawsze podaje temperaturę 42 st i więcej na grzejniki :(. Co więcej jak się już włączy ten wspaniały termostat i zacznie grzać podłogówkę to w czasie gdy kocioł przestaje grzać to pompa jeszcze chodzi baaardzo długo gdyż termostat odetnie zasilanie od pompy dopiero gdy rurka się wychłodzi do ok 25 st albo jeszcze chłodniej i tym samym tłoczy mi zimną wodę w podłogówkę !. Jednym słowem termostat ten wg mnie kompletnie się nie nadaje do podłogówki zarówno z powodu zbyt dużej rozpiętości zadziałania właściwie to nie bardzo wiem gdzie ten termostat może się sprawdzać. Obecnie poszukuje jakiegoś innego (dużo bardziej precyzyjnego) - może ktoś podpowie.

0
  • #7 28 Lis 2012 07:15
    Chris_W
    Poziom 37  

Użyj termostatu elektronicznego z regulowaną histerezą. Ustawisz sobie wtedy wszystko tak jak chcesz.

0
  • #8 28 Lis 2012 08:51
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

Kupując kocioł kondensacyjny nie zakłada się sterowania podłogówki termostatem za 60 zł. To błąd.

0
  • #9 28 Lis 2012 09:31
    gkmaster
    Poziom 17  

Cytat:
    Kupując kocioł kondensacyjny nie zakłada się sterowania podłogówki termostatem za 60 zł. To błąd.

Teraz też to wiem -ale o takich rzeczach powinien wiedzieć instalator a nie koniecznie Ja. Niestety przekonałem się, iż renoma firmy nie musi sie równać z doświadczeniem instalatora :(. Kocioł też musiałem sam ustawić bo "specjalista" tak to zrobił, że piec podawał zasilanie grzejników temeraturą jaka mu się podobała - a miał sterować tą temperaturą na podstawie krzywej grzewczej.

Cytat:
    Użyj termostatu elektronicznego z regulowaną histerezą. Ustawisz sobie wtedy wszystko tak jak chcesz.

Polecisz jakiś konkretny model?

0
  • #11 28 Lis 2012 13:06
    gkmaster
    Poziom 17  

Myślałem, że masz jakiś sprawdzony i polecisz coś konkretnego :). Z google też potrafię korzystać :)

0
  • #12 28 Lis 2012 14:00
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Ja mam zastosowany regulator RTSZ-6v2.2. do obsługi pieca. Nie drogi prosty do obsługi. Do sterowania podłogówką też się nada.

1