Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica do elektrowni wiatrowej - jaka?

07 Lis 2012 15:08 14676 29
  • Poziom 20  
    Witam.
    Zderzyłem się z problemem co do którego nie potrafię wybrać właściwej koncepcji. Problem polega na zbudowaniu przetwornicy do elektrowni wiatrowej o szerokim zakresie napięć wejściowych od przysłowiowego 0 do 320VDC. Oczywiście te zero to przesada 50VDC było by już bardzo satysfakcjonujące. maksymalny prąd z generatora to 3,5A. Napięcie wyjściowe z przetwornicy miałoby wynosić około 330VDC.

przetwornica ma pracować w takiej konfiguracji

przetwornica miała by zasilać (wspomagać) szynę DC zasilaną równolegle z sieci 230VAC poprzez zasilacz z PFC. Całość zasilać przetwornicę 320VDC/230VAC a ta docelowe odbiorniki.

Pytanie w jakiej konfiguracji zbudować taką przetwornicę (boost jak w rysunku?).
    Jaki driver użyć? Jaka częstotliwość była by najbardziej optymalna?
  • Poziom 20  
    320V x 3,5A = 1120W to już całkiem sporo jak na małą elektrownie wiatrową.
    Generator jest zrobiony na oryginalnych uzwojeniach silnika aby nie pchać się w duże prądy. Jest to oczywiście moc maksymalna.
  • Poziom 27  
    A nie lepiej użyć oryginalnego PFC z jakiegoś urządzenia, oczywiście z zachowaniem przenoszonej mocy maksymalnej. Prąd z prądnicy do PFC i na wyjściu mamy w okolicach 350V (zależy od PFC). Ostatecznie można zrobić PFC na jakimś scalonym kontrolerze. Wykorzystał bym wersję podbijającą 310V do 400V, oczywiście z dopasowaniem napięć wejściowych i wyjściowych.
  • Poziom 20  
    Taką opcję też brałem pod uwagę. A co ze zmieniającą się częstotliwością generatora takie układy projektuje się pod konkretną częstotliwość np. 50Hz.

Dodano po 38 [minuty]:

Faktycznie zawsze zwracałem zawsze uwagę na pasywne PFC. Ale aktywne z odpowiednim sterownikiem powinny dać radę. Może to będzie rozwiązanie.
  • Poziom 20  
    Czyli taki układ

powinien załatwić sprawę przynajmniej na etapie testów?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    To właśnie miałem na myśli, na początek jednak zastanowił bym się nad wykorzystaniem gotowego PFC z jakiegoś zasilacza, np. komputerowego większej mocy.
  • Poziom 20  
    Witam niestety pierwsze próby to kompletna klapa - szlak trafił układ PFS714EG oraz parę innych elementów (znowu koszty). Jednak nie zniechęcając się zbudowałem sobie boosta na NE555 tak na otarcie łez. I tutaj pytanie jak zasilać taki układ przy tak zmiennym napięciu (12-400VDC).

Mój układ jest bardzo zbliżony do tego powyżej. Do sterowania mosfeta użyłem IR2110 na jego wejście SD podałem sygnał z komparatora od regulacji napięcia. Wejście to chcę jeszcze wykorzystać do ograniczenia prądu nasycenia dławika - również jakaś prosta aplikacja na komparatorze.
  • Poziom 1  
  • Poziom 20  
    Cytat:
    Moze zdecydujesz przynajmniej, w jakim ekonomicznie i technicznie sensownym zakresie napiec wejsciowych ta przetwornica powinna pracowac.

To jest elektrownia wiatrowa, nie panele sloneczne. Niestety mamy tu do czynienia ze zmiennością napięcia w zakresie od 0 do 400V(w moim przypadku). I dlatego nie upieram się że układ powinien startować od np. 1,5 V - bo to jest bez sensu. I jak piszesz nieuzasadnione ekonomicznie. Dlatego może to być 12...30VDC możliwie jak najniższe.
    Co do jasnowidztwa to faktycznie poszedłem na skróty, ale tu niestety brak czasu i obowiązki robią swoje. W czwartek postaram się wrzucić dokładniejsze schematy, a przynajmniej jakiś filmik z pracy układu może to rozjaśnić parę kwestii.
  • Poziom 1  
  • Poziom 20  
    Witam zapewne o taką charakterystykę tobie chodzi.

moc ok. 500W przy 750 obr/min

Cytat:
    Jesli zalozyc dla przetwornicy stala czestotliwosc pracy F, maksymalny prad induktora ILmax, wspolczynnik wypelnienia D-min = 10% przy Uin-max = 400 V oraz D-max = 100%, to dla Uin = Uin-max/10 = 40 V optymalne D wyniesie 100%. Ponizej tej wartosci Uin uklad bedzie poza optimum, limitowany przez D-max.

Jestem w stanie uzyskać 40VDC przy ok 50obr/min przy podłączeniu w gwiazdę. Jeżeli znacznie uprościło by to konstrukcję to jak najbardziej jest to do przyjęcia.
  • Poziom 1  
  • Poziom 20  
    nemo07
    Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem. Ale niestety nie zawsze mam na tyle czasu aby sprostać twoim wymaganiom - jak najbardziej słusznym. A wymagania masz duże bo z twoich postów można wnioskować, że chcesz aby ta przetwornica pracowała jako kontroler MPPT elektrowni wiatrowej :) . Niestety przetwornice sa dla mnie praktycznie zupełnie nowym tematem tak więc proszę o cierpliwość. pewnych rzeczy muszę po prostu sie douczyć - nie zaśmiecając forum głupimi pytaniami, są przecież google.
  • Poziom 20  
    Witam po już ponad dwóch miesiącach testów oraz prób. Niestety większość przetestowanych układów nie zdała egzaminu. Aktywne firmowe PFC zbyt gwałtownie obciążało turbinę i powodowało jej gwałtowne wyhamowanie. Miałem także problem z podłączeniem się do wspólnej szyny DC (niewłaściwa separacja zasilania sterownika układu PFC). Prosty układzik na NE555 i komparatorze zachowywał się podobnie.
    Obecnie zrobiłem przetwornice BOOST na uC ATmega8. Układ dodatkowo obsługuje falownik 1 fazowy(sinus - PWM). Poszczególne elementy wykonane są na osobnych płytkach przetwornica boost, inwerter oraz moduł sterownika(jeszcze na płytce uniwersalnej).

Pozostaje jeszcze problem odpowiedniego zaprogramowania uC, aby jak najlepiej wykorzystywał energię wiatru. Tutaj nie wiem czy mam mierzyć dodatkowo prędkość wiatru, moc oddawaną, obroty wiatraka, (napięcie na wyjściu z wiatraka oraz z przetwornicy już mierzę). Może ktoś z was ma pomysł na dobry algorytm.
  • Poziom 20  
    Ostatnio troszkę jeszcze popracowałem nad koncepcją i działaniem układu i wyszło mi coś takiego

Trochę odciążyłem mikrokontroler, a całą ciężką robotę zostawiłem scalakowi UC3843 -kontrola prądu i napięcia. Przez układ przy zasilaniu z sieci (odpowiednik maksymalnego napięcia z EW) udało mi sie przepuścić 1,2kW.

A tak wygląda schemat

Układ pracuje na 95kHz
    D1 i D2 szybkie po 15A
    D4 - 1N4004
    L1 - 1,3mF
    Q1 - 2SK2698
    Q2 - BC558C
    C1,C3 - 330µF(dołączane przewodami)
    C2,C4 - 2x1,5µF
    C5 - 47nF
    C6 - 2x 10nF
    C7 - 100nF
    C8 - 100nF
    C9 - 100µF
    R1 - 680kΩ
    R2 - 680kΩ
    R3 - 10kΩ
    R4 - pot. 100kΩ
    R5 - 0,1Ω
    R6 - 1kΩ
    R7 - 68Ω
    R8 - 10kΩ
    R9 - 10kΩ
    R10 - 1kΩ

Jeżeli coś można poprawić w schemacie to piszcie - będę wdzięczny.
  • Poziom 21  
    Wydaje mi się że do algorytmu będzie niezbędny pomiar prędkości wiatru i charakterystyka śmigieł bez tego ani rusz. Pewnie będą się też zdarzać sytuacje że napięcie będzie większe niż nam potrzeba i dobrze było by je obniżyć, a to znowu będzie komplikować budowę.
    Jeśli prądnica będzie np. na napięcie nominalne 230 V, to bez problemu przy silniejszych podmuchach wiatru osiągnie 500 V, na to trzeba być przygotowanym i wziąć to pod uwagę przy projektowaniu układu.
    Kiedyś robiłem prądnicę i porównałem osiągi prądnicy obciążonej stałą rezystancją do osiągów śmigieł, tak to wygląda:
    Może do czegoś się przyda.
  • Poziom 20  
    Tak wydaje się to najłatwiejszy sposób mierzyć obroty wiatraka i aktualną prędkość wiatru porównując to z TSR na jaki zostały zaprojektowane śmigła. I jak widać z twoich pomiarów MPPT to konieczność. Wiatrak bez MPPT praktycznie nigdy nie pracuje w swoim optimum.

TUTAJ filmik z testu na świetlówce kompaktowej jaki przed chwilą zrobiłem. Przy najbliższej okazji zrobię też przy większym napięciu i mocy oczywiście. Wcześniej nie miałem okazji.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    jaszto
    Cytat:
    Układ z NE555 nie był zły

Nie był też idealny
    -brak kontroli napięcia na wyjściu
    -brak kontroli prądu
    a cena praktycznie identyczna a wszystko jest już w scalaku
    Cytat:
    Spróbuj prostej matematyki:
    Moc wiatraka=prędkość wiatru^4=U*I

moc wiatru jest do trzeciej potęgi a nie czwartej
    Cytat:
    Twój pierwszy wykres pokazuje moce zależne od obrotów a nie od wiatru.
    nierealne jest bowiem by moc prądnicy była większa od mocy wiatraka.

Wykres jest prawidłowy wydajność prądnicy dla prędkości niższych od znamionowych elektrowni wiatrowej(zespołu wiatrak + prądnica) jest wyższa od możliwości turbiny wiatrowej, co powoduje jej wyhamowanie przy nie odpowiednim obciążeniu.
    Cytat:
    Po mojemu zbyt wiele sobie obiecywałeś wyciągnąć z tego systemu.

Zdaję sobie sprawę że przy małych wiatrach energia uzyskana z EW będzie znikoma kilka wat. Filmik pokazuje jedynie że przetwornica działa w bardzo szerokim zakresie napięć wejściowych. Problemem odpowiedniego dopasowania(ograniczania prądu) będzie zajmował się mikrokontroler dopasowując moc przetwornicy do mocy wiatru.
  • Poziom 14  
    tomleszno Jak idą dalsze prace ?
  • Poziom 20  
    Narazie powoli ale do przodu. Ostatnio dorobiłem taki moduł "samowzbudzającego" się zasilacza do UC3843.

L1 to kilka zwoi nawinętych na dławik w przetwornicy.
  • Poziom 14  
    Tomleszno jaki masz dławik bo do mocy 1kW to potrzebujesz rdzeń z prawdziwego zdażenia.. Robiłeś może testy sprawnościowe ?
  • Poziom 20  
    Dławik z tego zestawu http://www.feryster.pl/polski/PDFFiles/rdr236.pdf
    Cytat:
    do mocy 1kW to potrzebujesz rdzeń z prawdziwego zdażenia

tak ale częstotliwość pracy robi swoje więc i rozmiary nie powalają. Moc 1kW uzyskiwana jest przy napięciu wejściowym ponad 200VDC. Przy napięciach niższych takich mocy się nie uzyska. Ograniczeniem jest maksymalny prąd dławika. No i oczywiście moc wiatraka dla danych prędkości wiatru.

Sprawność co najmniej 80%. Testy wykazywały więcej ale jakość mierników nie była powalająca.
  • Poziom 20  
    Witam po małej przerwie.

Rozwijam powoli swój projekcik i zaczyna wyglądać to tak.

https://obrazki.elektroda.pl/1627761200_1374068916.png

IC1 to oczywiście UC3843

Jeżeli macie jakieś sugestie to piszcie. I jeszcze jedno, które elementy przetwornicy powinny być zlokalizowane jak najbliżej siebie na PCB.

PS

Dzięki gulson za pomoc techniczną
  • Poziom 18  
    Odnalazłem ten temat i dodam swoje spostrzeżenia. Opracowania akademickie donoszą, że tego typu przetwornice stosuje się do 150W. Aby poprawić pulsacje prądu i efektywność stosuje się układ dwufazowy. Budowałem taką przetwornicę obniżającą na SG3525 z dobrym skutkiem jako regulator napięcia do wiatraka. Wrócę do tego pomysłu, ale z MPPT . Teraz kończę przetwornicę przeciwsobną 12v/320v do falownika sinus. Sprawność 97% moc celowana. Całkowita sprawność około 90% i sinus THD 1,7 %. Kol. tomleszno jak prace nad twoim falownikiem?
  • Poziom 20  
    Niestety prace mocno wyhamowały. Jestem w trakcie budowy i na hobby nie zostało za wiele czasu.

Cytat:
    Opracowania akademickie donoszą, że tego typu przetwornice stosuje się do 150W

Zapewne i tak jest, dla tradycyjnych zastosowań. Ale ten układ bardziej pracuje jak przetwornica PFC. A te zaczyna się budować od takich mocy.
  • Poziom 18  
    Zastanawiam się jeszcze jak to będzie z separacją galwaniczną przy tych dławikach. Ja mam transformator odseparowany, ale stabilizacja napięcia odbywa się względem wspólnej masy. U mnie to będzie ups i o wiele łatwiej sterowanie zaniku sieci zrealizować z masą na neutralnym przewodzie sieci. Sprawdzałem na wiatraku różnicowy wyłącznik i działa. Trzeba zadbać o dobre izolacje uzwojeń i tyle. Budowa absorbuje to fakt.
  • Poziom 20  
    stev-an napisałeś

Cytat:
    Zastanawiam się jeszcze jak to będzie z separacją galwaniczną przy tych dławikach.

separacji nie ma, ale nie jest to wielka wada jeżeli weźmie się pod uwagę fakt że na wyjściu jest napięcie ponad 320VDC. I tak należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo przy tych napięciach. W swoich układach staram się wzorować na budowie falowników stosowanych w przemyśle(brak separacji). Zresztą z nich posiadam większość części :D . Stabilizacja za przetwornicą jest w tym układzie praktycznie idealna. Czuwa zresztą nad nią specjalnie do tego zaprojektowany układ UC3843.

Cytat:
    Budowa absorbuje to fakt.
    właśnie jestem w pracy :D to mam chwilkę wolnego czasu :sleeping: .