Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wkrętarka bosch PSR 12 bateria nie trzyma napięcia długo

07 Lis 2012 17:37 17040 14
  • Poziom 21  
    Witam niedawno kupiłem wkrętarkę BOSCH PSR 12 przy naładowanych akumulatorach rękę urywa ....Jednak jak się jej nie używa np 2 dni bateria sie sama rozładowuje nawet jak nie jest wsadzona do wkrętarki dla tego mam kilka pytań:

1)Czy to wina słabych już baterii
    2) czy to wina ze są to baterie NiCd
    3)zastosowanie innych akumulatorów

Myślałem nad zakupem innej ładowarki bo tą co mam ma jedna diodę , która sygnalizuje tylko prace ładowarki a nie naładowane w innych boscha są diody gdzie wskazuje ze się akumulator naładował.
  • Poziom 21  
    Są dwie baterie i to samo.
  • Poziom 13  
    Witam
    Ewidentnie wina ogniw (duża rezyst. wewnętrzna)-może długo leżały w sklepie. Czy nie jest przypadkiem jeszcze na gwarancji? Czy pakiet już został uformowany ( trzykrotne ładowanie i rozładowanie) ?
    Pakiety NICD czasem dają się podnieść po kilkakrotnym ładowaniu.
    Dobrze by było je naładować na jekiejś dobrej ładowarce procesorowej,
    albo przynajmniej w trybie rozładowanym rozebrać pakiet i pomierzyć pojedyńczo ogniwa woltomierzem (napięcie 1 -1.2V) i amperomierzem np. zakres 20A (prąd przynajmniej 0.8 - 3A). Z dwóch pakietów najwyżej zrobisz jeden. Nie radziłbym tylko mieszać starych ogniw z nowymi (dokupionymi), bo mają różne parametry (pojemność, rezyst. wewn...).
  • Poziom 21  
    Wkrętarka była używana i taka ja kupiłem.Żeby z niej korzystać trzeba pierw naładować akumulator nic nie daje np trzymanie 10h baterii ładowania wyjecie i praca za 5h bo już nie kreci.... Ładowarkę puki co mam do du...y bo wskazuje tylko prace a nie naładowanie baterii wiec nie określę czy jest naładowana czy nie ...Patrze troszkę po internecie może coś znajdę... co do baterii pociesza mnie (choć nie wiem czy mam z czego się cieszyć) ze nie były rozkręcane jeszcze.Może jak rozkręcane je wskażesz mi jakie tam trzeba kupić akumulatorki(ogniwa) na podmianę, bo zapewne nie będzie oznaczeń i znowu będę pisał.

Bateria BOSCH 2 607 335 273
  • Poziom 13  
    Witam
    Żeby ocenić czas ładowania trzeba coś więcej wiedzieć o ładowarce (prąd łądowania np.: I out) . Ogniwa można sprawdzić wstępnie tak jak pisałem multimetrem z amperomierzem (zakres np. 10A) pojedyncze ogniwa - nie cały pakiet na raz! Te które będą odbiegać od reszty - do wymiany, ale najlepiej wymieniać cały pakiet.
  • Poziom 21  
    Adam D napisał:
    Witam
    Ewidentnie wina ogniw (duża rezyst. wewnętrzna)-może długo leżały w sklepie. Czy nie jest przypadkiem jeszcze na gwarancji? Czy pakiet już został uformowany ( trzykrotne ładowanie i rozładowanie) ?
    Pakiety NICD czasem dają się podnieść po kilkakrotnym ładowaniu.
    Dobrze by było je naładować na jekiejś dobrej ładowarce procesorowej,
    albo przynajmniej w trybie rozładowanym rozebrać pakiet i pomierzyć pojedyńczo ogniwa woltomierzem (napięcie 1 -1.2V) i amperomierzem np. zakres 20A (prąd przynajmniej 0.8 - 3A). Z dwóch pakietów najwyżej zrobisz jeden. Nie radziłbym tylko mieszać starych ogniw z nowymi (dokupionymi), bo mają różne parametry (pojemność, rezyst. wewn...).

jeśli zdecyduje się na rozebranie aku. muszę wymienić wszystkie od razu jeśli jedno jest słabe? bo koszt wymiany tych ogniw jest nie opłacalny bo nowa bateria koszt 100zl a ogniwo 10-15zł a jest około 10szt chyba...
  • Poziom 13  
    Witam
    NIe musisz ...możesz wymieniać uszkodzone na własną odpowiedzialność. a co do ceny to... ogniwa np.: NICD BYD 1.9Ah rozmiaru SC (42mm wys. ) w monitorze białystok są po 7.50zł.
    ...Tak jest tam 10 ogniw ( jedno ma 1.2V).
  • Poziom 21  
    Na własna odpowiedzialność ... ? czyli ?
  • Poziom 13  
    czyli??????
    co???
    tłumaczę:
    na własny kark :)
    aha koszt i ryzyko
    nowe ogniwa mają inne parametry ( rezystancja wewnętrzna, nominalana pojemność, charakterystyka ładowania/ rozładowania etc..)
    tzn. profesjonalnie mówiac będzie pakiet rozkalibrowany.
    Do zastosowań domowych możesz próbować... Twoje ryzyko :)
  • Poziom 21  
    Podepnę się pod temat, rozebrałem swoją naładowaną baterię bosch12V NiCd, i 6 ogniw ma około 1,3V, a 4 szt. 0V, czyli do wyrzucenia. Wymienię te 4 i wówczas zobaczymy czy będzie działać, takich baterii mam kilka, wybiorę tylko dobre ogniwa na wymianę, tak że nowych nie będę kupował.
  • Poziom 13  
    Witam
    Oczywiście, na swoje potrzeby domowe Możesz tak pokombinować, żeby "przedłużyć" życie pakietów. Musisz je tylko kilkakrotnie naładować/ rozładować, aby się ogniwa możliwie wyrównały. Sprawdż tylko, czy nie ma "wyciekających" ogniw (ślady elektrolitu).
    Powinny Ci trochę posłużyć.
    Mam jednak doświadczenie z tego typu sytacji i najczęsciej po kilku miesiącach sytuacja się powtarza (kolejne ogniwa).
    Jest tak dlatego, że pracują one w szeregu i najsłabsze "wysiada" szybciej(roabieżność pojemności, prądu i rezystancji wewnętrznej).
  • Poziom 21  
    Mam teraz mały problem, bo tą pierwszą baterię ładowałem w pracy na warsztacie elektrycznym, w domu nie mam takiego sprzętu, a mam cztery jeszcze takie baterie, trzeba będzie po jednej nosić. Jednego nie rozumiem, baterie wyglądają na prawie nie używane a rozładowane są do zera, przywiózł je kolega z Holandii, tam takie wyrzucają, razem z wkrętarkami.
  • Poziom 13  
    Witam
    pakiet 12V NICD/NIMH Możesz doraźnnie ładować zasilaczem niestabilizowanym 12 - 14V DC 300mA.. max 500mA (oczywiście pod kontrolą czy się nie przegrzewają) przez ok 4 -8 godzin w zależności od pojemności accu ( 1.2Ah... 2.4Ah) uproszczony wzór: pojemność / prąd ładowania = czas (niedokładny!! ale rząd wielkości masz) np.: 2000mAh / 300mA = ok. 6.5h.
    Te akumulatory mogły trafić na szrot po złym użytkowaniu ( głębokie rozładowanie, przemrożenie, częste doładowywanie, brudne styki kontaktowe, etc..).
  • Poziom 21  
    No to jedną baterię dzisiaj załatwiłem, ładowałem ją właśnie zasilaczem 12V prądem ponad 3A, nagrzały się chyba za bardzo, bo ręką nie zbyt długo można było je utrzymać, po ostygnięciu tylko jedno ogniwo miało 1,2V reszta 0V tamtą baterię ładowałem prądem 1A i 6 z 10 było dobre, tutaj chciałem proces przyśpieszyć i widać tak się nie da. Dzięki za informację bo nie wiedziałem jak to ładować.

Wymieniłem ogniwa i jak na razie wkrętarka działa, zobaczymy jak długo. Co do połączenia ogniw to najlepiej lutować blaszkę do blaszki, wysoka temperatura jednak uszkadza ogniwo.