Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja pogody z czujnikiem zewnętrznym - przeróbka zasilania

krzychu1985^ 07 Nov 2012 19:06 3489 2
 • #1
  krzychu1985^

  Level 28  
  Witam. Chciałbym przerobić zasilanie stacji pogodowej. Stacja zakupiona jakieś 3 lata temu, nie znam modelu, jakiś "no name", nie ma oznaczeń na obudowach. Do stacji jest czujnik zewnętrzny 433MHz. Każdy moduł zasilany jest z dwóch baterii AAA. W stacji wewnętrznej baterie wystarczają na około miesiąc. W domu mam dużo akumulatorów li ion 18650 i pomyślałem, że warto by było je wykorzystać chociażby do stacji wewnętrznej. 2 baterie AAA połączone szeregowo dają razem 3,0V; ogniwo li ion 4,2V przy maksymalnym naładowaniu, dlatego nie chcę ryzykować podłączenia bezpośrednio. Próbowałem dać diodę prostowniczą żeby obniżyć napięcie, później dodałem drugą. Problem był taki, że po włączeniu stacji niby wszystko było dobrze, jednak w momencie, gdy synchronizowała się ona z nadajnikiem (ta stacja pobiera ustawienia czasu i daty z jakiegoś nadajnika) ekran mocno "pulsował" tzn. przygasał i się rozjaśniał. Zrezygnowałem z tego rozwiązania. Wygląda na to, że ta stacja przy włączeniu i podczas synchronizacji ma różne poboru prądu. Może ktoś zasugeruje jakieś rozwiązanie. Pozdrawiam.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  BILGO
  Level 38  
  Sprawdź napięcie na ogniwie li on wtedy jak działa stacja.... prawdopodobnie te ogniwa są stare i mają znikomą pojemność przez co przysiada napięcie (co może skutkować przygasaniem ekranu).
 • #3
  krzychu1985^

  Level 28  
  Zrobiłem pomiary. Ogniwo sprawne jest, ma pojemność ok. 2000mAh, zmierzone ładowarką modelarską. Do bieguna - ogniwa podpięta dioda prostownicza w kierunku przewodzenia. Plus bezpośrednio wchodzi do stacji, minus przez diodę w szeregu. Na złączu przy stacji napięcie skacze pomiędzy 3,6 - 3,55 - 3,48V, przemiennie w górę i w dół, ekran pulsuje. W tym miejscu jak skacze, to na ogniwie jest cały czas równe 4,00V. Pulsowanie zaczyna się dopiero gdy stacja zsynchronizuje się z nadajnikiem.