Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz tranzystorowy wspólny emiter

07 Lis 2012 21:51 3876 4
  • Poziom 14  
    Witam Panów,

Mam parę pytań odnośnie rysunku 4 z tego kursu :

http://www.elportal.pl/pdf/k01/40_03.pdf

Otóż tak :
    -Czy można odwrócić fazę ( fazę? ) Przebiegu napięcia zmiennego na kolektorze tranzystora ponieważ w stosunku do pierwotnego wzoru jest ona odwrócona ( tak jak na emiterze ) ?
    -Do czego służą kondensatory na wyjściu kolektora tego wzmacniacza i na bazie gdzie dołączany jest przebieg zmienny ?
    -Czy prąd Bazy i emitera na pewno się nie zmienia ? Skoro zwiększam napięcie na bazie powinien także zwiększyć się prąd jaki płynie w tym obwodzie
    -Jak to jest, że tranzystor wzmacnia napięcie ? Czy chodzi tutaj tylko o zmiany natężenia prądu które powodują ziany napięcia ? I dlaczego na to 'wzmocnienie' mają wpływ rezystory pomiędzy baząa emiterem ? (przecież one tylko dzielą napięcie dając ( jak to Pan Piotr napisał ) więcej miejsca dla skłądowej zmiennej ))

Proszę o pomoc

Pozdrawiam
  • IGE-XAO
  • Poziom 21  
    1) W układzie ze wspólnym emiterem, faza sygnału wyjściowego jest odwrócona w stosunku do sygnału wejściowego, i nic nie da się z tym zrobić. Jeśli chcesz żeby sygnał wyjściowy był w fazie z wejściowym, musisz zastosować 2 wzmacniacze jeden za drugim, wtedy każdy z nich odwróci sygnał, co w efekcie da zgodną fazę. Możesz także użyć wzmacniacza ze wspólną bazą - on nie odwraca fazy.
    2) Separują one sygnał (przebieg zmienny) od napięć polaryzujących tranzystor. Zauważ że na kolektorze tranzystora na rysunku zawsze jest 6V, i dopiero na to napięcie jest nakładana składowa zmienna wzmocniona przez tranzystor.
    3) Prądy się zmieniają. Stałe pozostają jedynie prądy polaryzujące tranzystor
    4) Tranzystor nie wzmacnia napięcia. Napięcie jest wzmacniane w tym konkretnym układzie pracy tranzystora. Wzmocnienie następuje w taki sposób:
    Wzrost napięcia na bazie powoduje wzrost prądu bazy. To z kolei zwiększa prąd kolektora, a co za tym idzie spadek napięcie na Rc. Odpowiedni dobór Rc i Re sprawia, że spadek napięcia na Rc jest wiele razy większy niż wzrost napięcia na bazie. To "wiele" to właśnie wzmocnienie napięciowe.
    Rezystory na bazie faktycznie mają za zadanie ustalić punkt pracy tranzystora, ale wliczają się do tzw. rezystancji wejściowej wzmacniacza, a ona ma wpływ na wzmocnienie.
    Przeczytaj cały (tzn. od początku do końca, a nie na wyrywki) cykl ze zrozumieniem. tam wszystkie te zagadnienia są wyjaśnione.
    Pozdrawiam.
  • IGE-XAO
  • Specjalista elektronik
    AD1 - a to na rysunku 4 nie widać tego odwrócenia faz miedzy sygnałem wejściowym (kolor niebieski) a wyjściowym ( kolor czerwony)?

AD4 - Stosowny układ i przebiegi znajdziesz na rysunku 4. To jest już najprawdziwszy wzmacniacz OE. Zauważ, że napięcie zmienne na emiterze nadal jest równe zmiennemu napięciu wejściowemu. I nadal przez RC płynie ten sam prąd, co przez RE (IC=IE). Ponieważ RC jest teraz trzykrotnie większe od RE, spadek napięcia na URC jest trzykrotnie
    większy niż na URE. Popatrz uważnie na rysunek 4. Czyli... nasz układ ma wzmocnienie równe 3. To nie przypadek - wartość wzmocnienia określona jest przez stosunek RC do RE. Przeanalizuj to!

Czemu tego sam sobie nie przeanalizowałeś?

Czytasz od początku cały kurs czy lecisz po łebkach ?
  • Poziom 14  
    O dziękuję Panom za zadowalającą odpowiedź.Mam jeszcze 1 pytanko - mógłby mi Pan wytłumaczyć o co chodzi z tymi kondensatorami ( 'oddzielają napięcie zmienne od stałegomało mi mówi) albo podać stosowny link do artykułu w którym znajdę odpowiedź ?
    Czy chodzi mniej więcej o to , że podczas przebiegu zmiennego prąd przez ten kondensator płynie i przez bazę tranzystora i w ten sposób wzmacniając napięcie ? Przecież kiedy przebieg zmienny spadnie do zera tranzystor naładuje się 'ujemnie' . Coś chyba źle myślę ;)

Pozdrawiam