Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TP/Orange - Maksymalne możliwe pasmo - Siemens SpeedStream 4100

07 Nov 2012 22:24 4053 14
 • Level 17  
  Witajcie!

  Od kilku ładnych lat miałem na łączu aktywną usługę Neostrada (ADSL G.dmt) z pasmem 2048/256 (synchro łapane na 2496/320, czyli według informacji podawanych przez TP normalne: http://www.orange.pl/kid,4002234817,id,400223...strada-podstawowe-informacje,helparticle.html ). Kilka dni temu sflashowałem mój modem/router Siemens SpeedStream na oryginalne kolorowe oprogramowanie od Siemensa (wcześniej było Efficient Networks w wersji 1.0.0.52), dzięki czemu odblokowałem RIP, firewall, telnet, ADSL2+ i kilka innych fajnych funkcji.

  Przy ADSL parametry wyglądały tak:
  Tłumienie down: 30 dB
  Tłumienie up: (brak danych)
  SNR Margin down: 25 dB
  SNR Margin up: 31 dB
  Brak błędów FEC i CRC. Połączenie stabilne jak skała. Mogłem zostawić modem na pół roku i działał.

  Po wgraniu oryginalnego firmware aktywowało się połączenie po ADSL2+, synchronizacja dalej na tych samych wartościach down- i uploadu.

  Parametry poniżej:

  Code:
  xsh> show dsl stat
  

  --- DSL Status
   DSL State        -   Up
                        Tx         Rx
   CRC Errors           0          0
   FEC Errors           0          0
   HEC Errors           0          0
   NCD Errors           0          0
   LCD Errors           0          0
   LOF Errors           -          0
   LOS Errors           -          0

  --- ATU-R Channel Info
   Current Tx Rate  -   319000
   Previous Tx Rate -   0
   Interleave Delay -   2487853584

  --- ATU-C Channel Info
   Current Tx Rate  -   2492000
   Previous Tx Rate -   0
   Interleave Delay -   0

  --- ATU-R Physical Layer Info
   Current Attainable Rate -   2492000
   Current SNR Margin      -   15.0
   Current Attenuation     -   38.5
   Current Output Power    -   5.5
   Current Status:
     No defects detected
     No loss of framing detected
     No loss of signal detected
     No loss of power detected
     No loss of signal quality detected

  --- ATU-R Line Status
   Line Coding         - DMT
   Line Type           - Fast
   Actual ADSL Mode    - DSL2PLUS
   Requested ADSL Mode - automode


  Więcej parametrów w logu połączenia po Telnet wygenerowanym przez PuTTY-ego, załączam, ponieważ nie chcę przeklejać kilku stron do posta.

  Niedługo kończy mi się umowa, chciałem podpisać nową na Neostradę, ale teraz najniższą możliwą prędkością są widełki 1 - 10 Mb/s. Bardzo miła konsultantka (jestem pozytywnie zaskoczony) na Błękitnej Linii raczyła mnie poinformować, że znajduję się według ich przelicznika ok. 1200 m od centralki (tłumienie pokazywane przez Siemensa wskazuje na jakieś 2,5 - 3 km i tyle jest w rzeczywistości) i ich odczyt tłumienia to 13,7 - 51,3 dB (znowu widełki, dosyć szerokie jak widać). Ich zdaniem mógłbym spokojnie wziąć usługę do 20 Mb/s.

  Jednak chyba nie jestem aż takim żółtodziobem, chociaż fakt - z ADSL mam kontakt tylko w domowych warunkach, w robocie wszystko pięknie śmiga po światłowodach i Gigabit Ethernet. :) Ale do rzeczy. Według mnie na 20 Mb/s nie ma szans, realne jest jakieś 8 - 10 Mb/s na ADSL2+ i pełne 8 na ADSL.

  Czy mógłby ktoś z szanownych forumowiczów (szczególnie myślę o terrade, z którego postów dowiedziałem się naprawdę dużo, i który jest dla mnie niedoścignionym wzorem :)) zweryfikować moje ustalenia i ocenić, ile da się wyciągnąć na tym łączu?

  Z góry dzięki!
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Helpful post
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Co Ci szkodzi spróbować do 20Mb/s, różnica w cenie niewielka, a zawsze możesz migrować w dół.
 • Level 17  
  Mam złe doświadczenia z TP. Rok temu, jak wpadłem na taki sam pomysł i zamówiłem 20 Mb/s, wierząc konsultantce, że to jest w stanie ruszyć (modem, z którego korzystałem nie pokazywał tłumienia i SNR), to spędziłem dwa tygodnie, korzystając z 0202122 do sprawdzania poczty. A potem jeszcze pół roku wysyłając reklamacje do TP, bo nie zamierzałem płacić za pół miesiąca bez Internetu (oczywiście dial-up naliczyli oddzielnie). Jednak nie chcę na dłuższy czas pozostać na samym Aero2.

  Jestem optymistą, ale nie spodziewam się, żebym na tej linii złapał synchro na poziomie wyższym niż 12448 / 1312, czyli pełne 10 Mb/s według TP/Orange.
 • Helpful post
  VIP Meritorious for electroda.pl
  to pozostaje opcja 1-10 Mb/s - sam musisz zdecydować ...
 • Helpful post
  Level 18  
  W zasadzie sam sobie odpowiedziałeś na pytanie :) " Current Attenuation - 38.5 dB " - przy takim tłumieniu nie ma sensu brać 20Mbit. SpeedStream to dobry modem, jednak cudów się nie spodziewaj. Synchronizacja będzie prawdopodobnie w okolicy 10Mbit, co i tak nie pozwoli uzyskać pełnych 10Mbit w warstwie IP.
  Dodam jeszcze, że do tego modemu jest fajny program zarządzający DMT9. Można zmieniać różne parametry oraz modulacje ADSL.
 • Level 17  
  No można...
  Ale po co DSL Modem Tool? Jak z niego korzystam, to mam wrażenie, że wszystko - poza okienkami do wydawania poleceń po telnet - jest read-only.

  Wystarczy dowolny klient telnet i komenda cfg dsl{mode=xxx

  Dostępne:
  mode = auto [mult,ansi,dmt,lite,dsl2,auto,ds2p,red2,naam,emt]

  Potem cfg save, żaby zapisać do NVRAM i do reboot w wiadomym celu.
 • Helpful post
  Level 36  
  DawidS28 wrote:
  Więcej parametrów w logu połączenia po Telnet wygenerowanym przez PuTTY-ego
  Obłożenie tonów bitami nieciekawe, bardzo dziurawe, co może się przełożyć na kłopoty w przyszłości gdy zapas zniknie.

  DawidS28 wrote:
  na Błękitnej Linii raczyła mnie poinformować, że znajduję się według ich przelicznika ok. 1200 m od centralki (tłumienie pokazywane przez Siemensa wskazuje na jakieś 2,5 - 3 km i tyle jest w rzeczywistości) i ich odczyt tłumienia to 13,7 - 51,3 dB
  Skąd te widełki? Aż tak różne mieli odczyty? A takie tłumienie jakie pokazuje router można mieć 1200 m od centrali (gdy ktoś ma uszkodzoną linię).

  DawidS28 wrote:
  Według mnie na 20 Mb/s nie ma szans, realne jest jakieś 8 - 10 Mb/s na ADSL2+ i pełne 8 na ADSL.
  Parametry nie trzymają się kupy, na ADSL2+ są dużo gorsze. Patrząc na obłożenie tonów bitami to wygląda, że twoja linia bardzo traci na jakości na wysokich częstotliwościach i możliwe, że ten nienormalny wzrost tłumienia o 8.5 dB jest prawdziwy, zaś bardzo niski Margin 15 dB jest spowodowany zapewne równie niską mocą i tonem 235.

  W każdym razie:
  -na ADSL nie będzie 8, bo prawie nikt tyle nie ma (no może ja - czasami, zwykle 4), pewnie będzie typowe 6.5 Mb/s
  -ale masz ADSL2+ i tu trudno zgadnąć, bo wygląda to tak słabo, a może nie jest, powinno być 5-6 Mb/s, ale realnie te 15 dB jest zaniżone, więc pewnie będzie 7-9 Mb/s.
  A potem do akcji wkroczy DLM i zrobi porządek, czyli zapewne 6 Mb/s (bo maksimum zapewne będzie niestabilne, więc od razu będzie migracja na 6 Mb/s, a potem dalsze, ale jeśli obecna "stabilność jak skała" się potwierdzi to może 6 Mb/s się utrzyma).
 • Level 17  
  terrade wrote:
  Skąd te widełki? Aż tak różne mieli odczyty?


  Dwie konsultantki (zgodnie) podały mi, że ich cudowna aplikacja pokazuje tłumienie "w zakresie od 13,7 do 51,3 dB".

  Quote:
  A takie tłumienie jakie pokazuje router można mieć 1200 m od centrali (gdy ktoś ma uszkodzoną linię).


  Znam dwie centralki w pobliżu. Jedna oddalona ok. 900 m w linii prostej, druga w okolicach 2 km, po kablu może wyjdzie 2,5 km.

  Quote:
  Parametry nie trzymają się kupy, na ADSL2+ są dużo gorsze. Patrząc na obłożenie tonów bitami to wygląda, że twoja linia bardzo traci na jakości na wysokich częstotliwościach i możliwe, że ten nienormalny wzrost tłumienia o 8.5 dB jest prawdziwy, zaś bardzo niski Margin 15 dB jest spowodowany zapewne równie niską mocą i tonem 235.


  Wymusiłem modulację G.dmt, teraz tłumienie i SNR margin powróciły do wartości typowych dla ADSL, czyli po 27 dB. W załączniku kolejny log. Zostawię tak na noc i zobaczę efekty. Wymuszenie modulacji ADSL2 (bez plusika) dało tłumienie 39 dB i margin 15 dB.

  Quote:
  ale masz ADSL2+ i tu trudno zgadnąć, bo wygląda to tak słabo, a może nie jest, powinno być 5-6 Mb/s, ale realnie te 15 dB jest zaniżone, więc pewnie będzie 7-9 Mb/s.


  Ja mam nawet dostępne VDSL na centralce, tylko jestem za daleko i nie włączą. Górny próg tłumienia dla VDSL wg Błękitnej Linii to 13 dB.

  Wielokrotne próby ściągnięcia technika w celu sprawdzenia instalacji i wykonania jakichś normalnych pomiarów zakończone niepowodzeniem. "Jak pan będzie miał problem, to pan zgłosi awarię".
 • Level 1  
  No ja mam podobny problem. Podpisalem nie dawno aneks do umowy na neostrade i mam ja teraz w opcji 1-10 Mbps. Zaraz na drugi dzien juz przyspieszyli mi internet do ok 4.5 Mbps ale umowa wchodzi w zycie dopiero 01.12.2012. Dzwonie wiec na blekitna i pytam Pana specjaliste czy ja zawsze bede mial taka predkosc czy bede mial 10 bo Pani w salonie Orange po sprawdzeniu mojej linii naobiecywala mi 10 Mbps bo mam blisko do centrali. Pan z blekitnej powiedzial mi ze fakt ze juz na drugi dzien mam szybszy interenet jest dziwny ale na bank od 01.12 jak umowa wejdzie w zycie bede mial 10 Mbps bo moja linia nawet 20 Mbps uciagnie :-). I tak teraz bawie sie moim ruterem Pentagram Cerberus P 6331-6 przelaczam modulacje na ADSL, ADSL 2, Adsl 2+, G.DMT i najlepszy wynik na http://www.speedtest.pl/ to 6.22 Mbps w trybie ADSL 2. Parametry z rutera:

  DSP FirmwareVersion DMT FwVer: 3.5.18.0_A_TC, HwVer:T14F7_1.0
  DMT Status Up
  Operational Mode ADSL G.Dmt
  Upstream 512 kbps
  Downstream 7456 kbps
  Noise Margin (Upstream) 10.0 db
  Noise Margin (Downstream) 12.0 db
  Attenuation (Upstream) 9.0 db
  Attenuation (Downstream) 15.0 db


  Jak myslicie czy po "wejsciu w zycie umowy" wyciagne na tej linii faktycznie 10 Mbps ?
 • Helpful post
  Level 36  
  DawidS28 wrote:
  Tak to wygląda (puttylog.txt) po ok. 12 godzinach działania ADSL G.dmt. Trochę SNR Margin skacze. Trochę bardzo...
  Owszem, skoki o 12.5 dB to dużo. Przy maksimum skok z 6 dB zakończy się zerwaniem synchronizacji. Aż dziw bierze, że masz 0 błędów (pomaga zapewne bardzo dobry modem i bardzo duży zapas 16.5 dB). DLM zadecyduje, ale jego wyroki są nieprzewidywalne, u sąsiadów 144 czy 223 (zwykle kilkanaście) zerwania synchronizacji dziennie nie robiły na DLM wrażenia. Nie wiem co zrobiło, bo obniżył na 2 tygodnie do 6144 (potem wróciło 7456, bo problemy ustały). Wiem, że liczy błędy itp. Tutaj jak pisałem od razu dostaniesz migrację na 6 Mb/s, a potem się okaże (mniej niż 3072 niemal na pewno nie będzie, a zapewne będzie 6144 czyli 5 Mb/s).

  iceman_agent wrote:
  1. Zaraz na drugi dzien juz przyspieszyli mi internet do ok 4.5 Mbps
  2. Pan z blekitnej powiedzial mi ze fakt ze juz na drugi dzien mam szybszy interenet jest dziwny ale na bank od 01.12 jak umowa wejdzie w zycie bede mial 10 Mbps bo moja linia nawet 20 Mbps uciagnie :-).
  3. I tak teraz bawie sie moim ruterem Pentagram Cerberus P 6331-6 przelaczam modulacje na ADSL, ADSL 2, Adsl 2+, G.DMT
  4. najlepszy wynik na http://www.speedtest.pl/ to 6.22 Mbps w trybie ADSL 2.
  1. To oznacza, że miałeś mniej.
  2. Bo pójdzie, mocno niepełne i mocno niestabilne (linia do naprawy, choć zawsze warto sprawdzić swoje elementy "linii", np. inny router, filtry, kable, gniazdka).
  3. Nie prowokuj DLM-u, już masz przycięcie po obu stronach, a może być gorzej, Margin jak na 7456 i to tłumienie jest bardzo niski i zapewne mocno skacze.
  4. Błąd pomiaru.
 • Level 17  
  terrade wrote:
  Owszem, skoki o 12.5 dB to dużo. Przy maksimum skok z 6 dB zakończy się zerwaniem synchronizacji. Aż dziw bierze, że masz 0 błędów (pomaga zapewne bardzo dobry modem i bardzo duży zapas 16.5 dB).


  Tutaj pewna ciekawostka. Jeżeli modem złapie synchro w ADSL2+ w fastpath, to liczniki wszystkich błędów pozostają na 0. Jeżeli będzie to jednak interleaved, to na godzinę generuje się po kilkanaście FEC i czasem jakiś CRC. W obu przypadkach wygląda na to, że Interleave Depth jest ustawiony na 1 ms (czyli normalny Fastpath), bowiem nie następuje żadna zmiana pingów, jest ok. 27 ms do kra-bg2.neo.tpnet.pl [83.1.4.50].

  W ADSL G.dmt w interleaved (fastpath nie udało mi się złapać) błędy nie powstają, pingi do tej samej bramy na poziomie 42 ms.

  Kolejne dwie próby wymuszenia na infolinii "technicznej" interwencji serwisanta i sprawdzenia, co się dzieje, spełzły na niczym. Nowe dane, jakie uzyskałem, to tyle, że widzą w swojej cudownej aplikacji tłumienie w zakresie 24 - 38 dB, SNR margin 18 - 31 dB i moc 10 - 11 dB. Po standardowych pytaniach, czy strona wp.pl się ładuje i czy nie spadł transfer, konsultant stwierdził, że nie ma podstaw do przyjęcia zgłoszenia. Mam ochotę zamówić opcję "do 20 Mb/s". Jak synchronizacja będzie rwać się co 5 minut, to może ktoś wreszcie w TP się zorientuje, że jest problem.

  Nawiasem mówiąc, już dwa razy składałem zamówienie na Neostradę (za miesiąc kończy mi się stara umowa), za każdym razem dostawałem numer zlecenia, ale nie ma go na liście aktywnych, a konsultanci twierdzą, że nigdy nie zostało takie złożone...

  Dodaję nowy log z ostatniej (9 na 10 XI) nocy po wywaleniu wszelkiego sprzętu, który mógł generować zakłócenia, czyli telefon, mikrofiltr, wszystkie kabelki w pobliżu modemu, a które nie służą do obsługi sieci.

  No i nowy log, putty.txt z nocy z 10 na 11 XI z włączonym ADSL2+ Interleaved. Tak samo wywalony cały sprzęt, który mógłby generować problemy.
 • Level 17  
  Gdyby ktoś był ciekawy, jak przy moich parametrach wygląda 10 Mb/s i jakie efekty można osiągnąć przy pomocy SpeedStreama, to zapraszam do zapoznania się z logiem.

  W skrócie: od 7 godzin mam aktywne 10 Mb/s (jeszcze bez zmiany na loginie, więc ADSL synchronizuje się na 10/1 Mb/s przy nieco obciętym upstreamie) i mimo kilkukrotnego spadania SNR Margin do 1 dB i potwornej ilości błędów FEC, nie straciłem jeszcze ani razu synchronizacji. Co więcej, spadło tłumienie do poziomu 26 dB, a połączenie działa zadziwiająco stabilnie - żadnych strat pakietów od warstwy trzeciej (ICMP) w górę. Potwierdzone przez wielokrotne testy pathping-iem z poziomu Windows.
 • Level 17  
  Działa. Link up 1 US 1104 DS 12442 (INTL:DSL2PLUS). Skoki SNR Margin w zakresie 1,5 dB - 7 dB, ale żadnych zerwań synchronizacji. Stałe tłumienie na poziomie 27 dB. Temat można uznać za rozwiązany, wszystkim serdecznie dziękuję za pomoc.