Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komparator dwóch liczb 4-bitowych

08 Lis 2012 02:11 2814 5
  • Poziom 9  
    Witam,
    Mam problem ze zrealizowaniem na bramkach komparatora dwóch czterobitowych liczb danych w kodzie U2. Znalazłem oczywiście gotowy układ (SN7485) wraz ze schematem logicznym i mógłbym to po prostu przerysować, ale chciałem zrobić to jakoś po swojemu. Wpadłem na pomysł, żeby wykorzystać odejmowanie liczb - dodatni wynik będzie oznaczał, że pierwsza liczba jest większa, ujemny, że druga większe, a zero, ze są równe. W związku z tym wykonałem sumator, który dodaje pierwszą liczbę do zanegowanej drugiej i jeszcze jedynkę (czyli de facto tak jak się odejmuje w U2). Problem mam jednak z wyjściami układu. Chce, aby były trzy (A>B, A<B, A=B). Problem polega na tym, że zdarzają się kombinacje z przepełnieniem - przykład: zróbcie sobie takie odejmowanie w U2: 5-3 i -8-6. Chodzi mi o tą jedynkę na najstarszym/piątym bicie - w przypadku 5-3 nie można jej uwzględnić, a w przypadku -8-6 trzeba, gdyż inaczej wyjdzie błędny wynik. To tylko przykład z czym mam problem. Pomoże ktoś jak go rozwiązać i w ogóle wyjścia tego mojego komparatora. A może jakiś lepszy jeszcze pomysł na wykonanie tego układu? Proszę o pomoc i wskazówki.
  • Poziom 23  
    Poszukaj informacji o projektowaniu układów kombinacyjnych, a konkretnie minimalizacji funkcji. Każde z trzech wyjść to funkcja 8 zmiennych. Zaprojektowanie czegoś takiego nie powinno być skomplikowane.

Alternatywne rozwiązanie to układ kaskadowy. Projektuje się jedną kaskadę i powiela x4.
  • Poziom 9  
    Wiem jak się minimalizuje funkcje - przeważnie robiłem to metodą siatek Karnaugha. Problem polega zawsze na tym od czego zacząć. Może ktoś naprowadzić mnie jak to mniej więcej rozwiązać?
  • Poziom 23  
    Jeśli będziesz minimalizować funkcje przy pomocy tablic Karnaugha, to możesz zacząć od stworzenia tablic prawdy, później tablic Karnaugha.
  • Poziom 9  
    No wiem, że tablica prawdy. Ale jakie wejścia, wyjścia i jak to przedstawić w tej tablicy prawdy? Pomoże ktoś?
    Myślę, że 8 wejść (po cztery na każdą liczbę) i 3 wyjścia (A>B, A<B i A=B). Tylko jak to przedstawić w tablicy prawdy?
  • Poziom 23  
    A1|A2|A3|A4|B1|B2|B3|B4 || A>B|A<B|A=B
    --------------------------------------
    0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 || 0 |0 |1
    0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |1 || 0 |1 |0

itd.

Trochę roboty będzie, ale za to jaka wartość edukacyjna ;)