Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ST31500541AS] Prośba o sprawdzenie SMART i wyników MHDD

andpyk 08 Lis 2012 09:15 921 7
  • #1 08 Lis 2012 09:15
    andpyk
    Poziom 10  

Witam

Jak w temacie - bardzo proszę o odniesienie się do wyników testu wykonanego w MHDD oraz danych SMART dysku. Log w dołączonym pliku MHDD.LOG.txt

Interesuje mnie kondycja ogólna dysku, czy długo jeszcze pochodzi, czy są jakieś niepokojące parametry? Widzę 3 bloki z czasem <150;500>, czy mam się martwić?

Czy można powiedzieć, że to dysk mało używany?
    Jego nalot to ponad 11k godzin!

Gdzieś czytałem, że dla Seagate parametr Att # 9 : Power-on time może być wyrażony w minutach a nie godzinach, ale jakoś w to wątpię - bowiem wartość nie zmieniła się po kilku minutach, co widać w logu.

Po prostu kupiłem ten dysk jako sporadycznie używany, jako magazyn danych, no a ten przebieg coś mi do tego nie pasuje.

Z góry dzięki za zainteresowanie.

0 7
  • #2 08 Lis 2012 09:32
    Kasek21
    Poziom 43  

andpyk napisał:
    Czy można powiedzieć, że to dysk mało używany?

11k godzin to nie jest mało, szczególnie jak na ~200 włączeń.
    Podłącz dysk i sprawdź SMART po godzinie pracy czy wartość się zmieniła.

andpyk napisał:
    Interesuje mnie kondycja ogólna dysku

SMART wygląda dobrze.

andpyk napisał:
    czy długo jeszcze pochodzi, czy są jakieś niepokojące parametry?

www.wróżka.pl

0
  • #3 08 Lis 2012 09:34
    linuks
    Spec od komputerów

Dysk ma 11 tys godzin pracy. Sprawdź taśmę połączeniową i sprawdzaj czy błąd CRC nie rośnie. Ile pochodzi dysk to loteria. SMART jest ok.
    Pozdrawiam

0
  • #4 08 Lis 2012 14:15
    andpyk
    Poziom 10  

Dziękuję za info.

Sprawdzę dziś wieczorem stan czasu pracy dysku. Rozumiem, że na tą chwilę nie można jednoznacznie określić czy to godziny czy minuty?

Panowie, rozumiem, że SMART nie wygląda źle, ale co z tymi trzema sektorami z czasami odczytu w przedziale 150-500ms, MHDD pokazał dla nich 3 ostrzeżenia, czy one potencjalnie niebawem staną się badami?

0
  • Pomocny post
    #5 08 Lis 2012 14:36
    linuks
    Spec od komputerów

Na pewno to jest 11 tys godzin pracy. Wolne sektory mogą się z bady zmienić. Kiedy to nastąpi to jest loteria. Dysk nie jest jeszcze taki stary. Na pewno nie można o nim powiedzieć ,że jest mało używany. Większość sprzedawców pisze "mało używany lub leżaki magazynowe " albo coś w tym stylu. Bez obejrzenia SMART przed zakupem nie ma sensu wierzyć na słowo.
    Pozdrawiam

0
  • #6 15 Lis 2012 10:13
    andpyk
    Poziom 10  

Sprawdziłem jak zmienia się stan licznika, i faktycznie wychodzi na to, że ten stan to godziny.

Proszę jeszcze o odpowiedź:

Czy parametr [Att # 9 : Power-on time] naliczany jest również wtedy, jak system Windows wyłączy dyski twarde w schemacie zasilania?

Czy też należy przyjąć ze 11k godzin dysk po prostu cały czas się kręcił?

0
  • Pomocny post
    #7 15 Lis 2012 10:15
    Kasek21
    Poziom 43  

Parametr ten mówi o czasie pracy dysku - jeżeli dysk jest wyłączony czas nie jest naliczany.

0
  • #8 15 Lis 2012 10:38
    andpyk
    Poziom 10  

Bardzo dziękuję za wszelakie informacje, myślę że mam już komplet interesujących mnie informacji.

0
  Szukaj w 5mln produktów