Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dorobić regulację napięcia w spawarce

08 Lis 2012 09:27 2709 11
 • Poziom 13  
  Witam.

  Wujek spytał mnie czy jest możliwe aby dorobić regulację napięcia w spawarce Cemont Colt 1300.

  Pomyślałem że jeśli w sterowniku nie ma takiej funkcji to może uda się to zrobić regulując wypełnienie lub częstotliwość impulsu sterującego z tym że się zgubiłem troszkę w datasheetah.

  Sterownik jest zbudowany w oparciu o LM 324, SG3525AP oraz BSP373.

  Niestety nie jestem wstanie zrobić dobrego zdjęcia ukazującego sterownik gdyż jest on wlutowany pod kontem i zasłonięty przekaźnikiem.

  Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 43  
  Dać to się pewnie da, ale czy wiesz jak wpleść tą przeróbkę pomiędzy stabilizację prądu, funkcje anti stick i arc force?
  Nie mówię o realizacji układowej, tylko czy wiesz jak to ma działać wszystko razem?
  A z ciekawości do czego ma służyć ta regulacja napięcia, jakieś inne zastosowania niż spawanie?

  P.S. W datasheet'ach nie znajdziesz nic poza opisami układów, zasady działania spawarki, przetwornicy przepustowej, ani wzmacniaczy operacyjnych, tam nie znajdziesz.
 • Poziom 13  
  regulacja napięcia ma następować w przypadku napędzania tym cemontem migomata
 • Poziom 43  
  SG3525 działa jako modulator PWM, wypełnienie jest zależne od napięcia na n.3, o sposobie działania decydują układy na wzmacniaczach operacyjnych (324). Musiał byś ustalić co zrobić z istniejącymi układami i dodać kolejny obwód, pobierający sygnał o napięciu (można spróbować z IAS lub IAF) i doprowadzić (przez wzmacniacz) na wejście RIF podobnie jak działa układ AF.
 • Poziom 10  
  Ten wujek też przekopał internet i jak bym znalazł gotowca to bym nie prosił elektronika o pomoc , "jarek_lnx" moim zdaniem z tym (można spróbować z IAF lub IAS) podpowiada w dobrym kierunku.
  Bo na schemacie jest chyba taki układ od kontroli napięcia , pisze chyba bo dopiero zaczynam na nowo uczyć się elektroniki. Jest tam takie małe uzwojenie na transformatorze T1 ,które łączy minus przez diody i rezystory do wzmacniacza operacyjnego i podpisane jako SIG1. Czy może jest to układ do rozmagnesowywania rdzenia transformatora ? "Fengus" odbierz telefon , z twoją wiedzą i pomocą znawców na elektroda.pl może coś wymuślimy
 • Poziom 13  
  nie jestem pewien co do doprowadzenia tego sygnału do wejścia RIF gdyż jest tam podpięty już potencjometr ( firmowo ) umożliwiający regulację ( wydawało mi się że natężenia a nie napięcia ale może się mylę) więc aby zwiększyć zakres regulacji nie wystarczyło by zmienić R18 na inny o nieco mniejszej/większej rezystancji niż dorabiać " doprowadzenie " dodatkowego sygnału ?
 • Poziom 10  
  Mi nie chodzi żeby podpinać się pod RIF, tylko żeby zamiast któregoś rezystora zastosować potencjometr w tym układzie co opisałem . Bo mi się wydaje że układ podpięty pod RIF decyduje o natężeniu a układ co wchodzi do IAF IAS reguluje napięcie
 • Poziom 43  
  W tym układzie nie ma oddzielnej regulacji napięcia i prądu, nie ma nawet bezpośredniego pomiaru napięcia na wyjściu (jest pośredni i to może być wada), jest tylko regulacja wypełnienia która wpływa jednocześnie i prąd i napięcie, normalnym zwykłym pracy jest kiedy wypełnieniem steruje wzmacniacz porównujący napięcie z potencjometru i przekładnika prądowego wtedy mamy stabilizację prądu, jeśli jakiś inny układ zmieni napięcie na wejściu RIF to też wpłynie na charakterystykę prądowo napięciową i też może ograniczać napięcie, ale chyba mniej kłopotów będzie jeśli by się włączyć pomiędzy n7 wzmacniacza a n2 kontrolera PWM. Dosyć łatwo zrobić charakterystykę prostokątną, tak jak mają zasilacze laboratoryjne, tylko czy taką jest właściwa dla migomatu?
 • Poziom 36  
  Fengus napisał:
  regulacja napięcia ma następować w przypadku napędzania tym cemontem migomata

  Wstaw na wejsciu RIF potencjometr o duzej wartosci (rzedu 200-500k) zapiety do masy, na wejscie "5" LM324 wejdz z suwaka, krotkim, wzglednie ekranowanym przewodem. Ewentualnie nalezaloby zmniejszyc conieco R5 (aczkolwiek watpie, aby bylo konieczne; uklad R4/R5/C1 to jakis egzotyczny myk).
  jarek_lnx :arrow: włączyć się pomiędzy n7 wzmacniacza a n2 kontrolera PWM nie jest dobrym pomyslem, bo to ingerowaloby w dzialanie ukladu limitacji pradu (wejscie z emitera V9 na n6 LM324).
 • Poziom 10  
  A jak bym pokombinował z samym transformatorem ? Bo ja chcę jej używać tylko do spawania migienm do MMA używam DEDRY, miałem podłączone do miga obie . Dedra strasznie rozbryzgiwała a colt mniej bryzgał i temu chcę colta zapiąć do miga na stałe , ale jak mi się uda zmniejszyć napięcie to rozbryzgi będą mniejsze. A w drugą stronę czyli spawanie mma dedra elegancko a colt (utrudnione zapalenie łuku , przyklejanie elektrody, po przyklejeniu trudno oderwać). Spytacie się po co te eksperymenty , ponieważ inwerter nie obciąża sieci zasilającej tak jak zwykłe trafo do spawania i jest nowoczesny . To tak jak z ciuchami po co kupować nowe modniejsze jak stare są dobre , ale człowiek idzie z duchem postępu i jak się nie znasz na modzie to prosisz znawców o pomoc . Tak i ja proszę znawców elektroniki o pomoc.
  A może by wystarczyło zmienić uzwojenia na transformatorze wyjściowym ?Bo ja na samym początku tak kombinowałem , zdrapałem izolacje na zwoju drugim i zaczołem mierzyć jakie są tam napięcia i jak bym nie przyłożył miernik wszędzie tyle samo i dałem temu spokój , ale teraz oglądając schemat podejrzewam że ten pomiar we wszystkich punktach był taki sam bo wyjście nie było obciążone czyli tak zwany bieg jałowy a w układzie wyjściowy są kondensatory i to one podtrzymywały napięcie.
  I z tego powodu mam takie pytanie. Czy jak odwinę dwa zwoje z uzwojenia wtórnego to nie wpłynie to gorsząco na tranzystory IGBT ?