Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W jaki sposób poprawic jakosc dzwieku w Diorze WS-504b?

Paweł G. 01 Lut 2005 20:42 1311 11
  • #1 01 Lut 2005 20:42
    Paweł G.
    Poziom 2  

witam

Jestem posiadaczem wiezy diory 504.
    Chciałbym otrzymać jakieś wskazówki na temat polepszenia parametrów jakości dźwięku we wzmacniaczu.
    Moja wiedza na temat elektroniki jest podstawowa dlatego proszę o proste rady(potocznym językiem).

0 11
  • #2 01 Lut 2005 20:57
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Tak potocznym językiem, chcąc poprawi jakość dźwięku w tym sprzęcie, to ja bym zaczął od zmiany kolumn, bowiem wydaje mi się to najrozsądniejsze.
    Pozdrawiam

0
  • #3 01 Lut 2005 21:29
    Paweł G.
    Poziom 2  

mam aktualnie stx 170/130wat wiec mi wystarczaja, chodzi mi głownie jak poprawic pod wzgledem budowy wzmacniacz, ktore wymienic kondensatory i na jakie z zasilaniu, mostek,kable na koncowce do zasilania .
    chodzi mi o sprawdzony schemat ulepszenia wzmacniacza ws504b

mam znajomego elektornika ,ktory wykona robote lecz musze mu przedstawic co ma zrobic

0
  • Pomocny post
    #4 01 Lut 2005 21:44
    olo-eu
    Poziom 17  

wymien trafo na wieksze (te same napiecia +/-40 +/-40 i cos tam jeszcze :) )i barwe tonu w tym wzmacniaczu to tragedia.....

0
  • Pomocny post
    #5 01 Lut 2005 22:11
    Rocky Horror
    Poziom 30  

Co wymienić? Poprawić? Ulepszyć? Szkoda gadać, poprostu wszystko :roll: .

Przedewszystkim, jak wspomniał poprzednik, należałoby wymienić transformator zasilający na przynajmniej 300W, lub też, korzystając z rozdzielonych prostowników na oba kanały - dwa transformatory po 150W każdy. Poprawi się dynamika dzwięku, a wykorzystanie dwóch transformatorów polepszy separację kanałów przy dużych mocach.
    Wywalić STKi ze stopnia mocy i zainwestować w tranzystorowy układ z prawdziwego zdarzenia, jak przystało na Diorę. Diametralna poprawa wszystkich innych parametrów, no i wyeliminowanie upierdliwie dudniącego soundu, tak typowego dla układów STK...

Można by jeszcze zrobić przełączanie źródeł, konturu i "Defeat" na przekaźnikach, a przedwzmacniacz i regulację barwy dzwięku wykonać na tranzystorach...

0
  • #6 01 Lut 2005 22:53
    zoltar
    Poziom 24  

Horror ma rację, najlepiej zrobić nowy wzmacniacz :)))

Pozdrawiam

0
  • #7 01 Lut 2005 23:16
    Rocky Horror
    Poziom 30  

:arrow: zoltar

Poniekąd, w rzeczy samej :-)
    Niestety WS504 to taka porażka, że właściwie trudno zostawić z dawnego wzmacniacza cokolwiek poza obudową i układami sterowania..

0
  • Pomocny post
    #8 02 Lut 2005 14:54
    Jobej
    Poziom 18  

A podobno STKi charakteryzują się dobrą jakością dzwięku tymbardziej, że z tego co wiem to w diorze siedzą orginały. Ja tam w mojej WS-504 wymieniłem wzmacniacze operacyjne z jakiś BA5548 na NE5532 i zwiększyłem pojemności filtrujące przy końcówkach mocy na 10000 µF i szłyszę wyrażną różnicę szczeólnie poszerzyło się stereo i wysokie tony stały się czystsze. Ale i tak daleko jej do wzmachola np. LM3886 podłaczonego bez żadnych kluczy elektronicznych wprost do potenciometru od głośności, więc jeśli zależy ci bardzo na jakości to cały przedwzmacniacz powinieneś wywalić.

0
  • #9 02 Lut 2005 15:26
    Rocky Horror
    Poziom 30  

Jobej napisał:
    A podobno STKi charakteryzują się dobrą jakością dzwięku

Właśnie - Podobno :wink:

0
  • #10 02 Lut 2005 19:39
    jagar
    Poziom 11  

diorka wcale nie jest zla jak na swoja klase cenowa, tylko powinna miec odpwiednie kolumienki, moim zdaniem.

0
  • #11 02 Lut 2005 19:48
    ALTON
    Poziom 38  

Rocky Horror a ja znowu sie czepię tych STK.Wszystkim mówisz że stk to ..... i takie tam.Orzecież jak ktoś słucha na kolumnach tonsila czy innych tańszych mark nie ważne czy to tranzystor na laminacie czy tranzystor w hybrydzie...... ;)

0
  • #12 02 Lut 2005 20:09
    Rocky Horror
    Poziom 30  

Kontra

Jeśli wg Ciebie STKi to takie dobre wzmacniacze, to pomyśl jakimi Tonsile muszą być dobrymi kolumnami, że tak skutecznie obnażają wady STK - Z resztą to akurat nie należy do trudnych zadań :wink: .
    Co więcej - Tak drewnianego ucha żeby nie odróżnić brzmienia jednego wzmacniacza od drugiego, na szczęście jeszcze nie mam, jednakowoż zazdroszczę takich uszu, które pozwalają oceniać dzwięk po nazwie producenta kolumn :-) . Trzebaby mieć natomiast chyba samoróby na głośnikach Alpharda albo tandetne kolumny od miniwieży, żeby nie odróżnić STK od porządnego wzmacniacza. Na takich wszystko gra jednakowo paskudnie...

Generalnie Twój post odbieram jako nieuzasadnione kpiny z mojej osoby (których ja nigdy wcześniej nie kierowałem w Twoją stronę, jeśli kiedykolwiek było inaczej to mnie oświeć), mimo iż tak naprawdę nie masz pojęcia jakie ja mam kolumny. I może to być nawet wschodnioazjatycki produkt garażowy o dziwnej nazwie, ważne aby miały dobre parametry i porządnie grały. A tego jak grają i jak łatwo ukazują niedomagania wzmacniacza zamiast WŁASNYCH, najprawdopodobniej nigdy się nie dowiesz, więc proponuję abyś się wstrzymał z głupawymi komentarzami.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo