Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Technics SE-HD51 - Brak dźwięku w kolumnach

08 Nov 2012 14:44 3171 7
  • Level 9  
    Witam
    Problem jak w temacie , sygnał z przedwzmacniacza wychodzi bo na słuchawkach wszystko słychać normalnie.Po odkręceniu gałki głośności na maxa słychać bardzo cichutki sygnał w głośnikach.Do wzmaka podpięte były równolegle kolumny 2 x 6 Ohm i 8 Ohm(czyli ~3,4 Ohm na stronę) a powinno być 6 Ohm i to chyba była przyczyna usterki.
    Sprawdziłem półprzewodniki (bez wylutowywania) i są raczej ok
    Napięcia wychodzące z transformatora są trochę niższe niż na schemacie (tam gdzie ma być 22,3V jest 20,8V, 12,4V jest 11,9V, 5,1V jest 4,8V)
    Napięcia na nóżkach układu RSN35H1 po załączeniu są takie:
    1-27,8V;2-55,4V;3-0V;4-27,8V;5-12,1V;6-27,6V;7-23,4V;8-0V;9-27,8V;10-27,8V;11-27,8V;12-27,8V;13-27,6V;14-27,7V
    Osobiście stawiam na uszkodzona tą właśnie końcówkę mocy, jednak ze względu na koszt tego elementu chciałbym się upewnić przed jego kupnem.
    Z góry dzięki za pomoc , pozdrawiam
  • Helpful post
    Level 28  
    Chyba źle mierzyłeś napięcie na nóżkach RSN35H1, ten układ jest zasilany napięciem symetrycznym czyli : "plus", masa GND 0V i "minus", wszystkie napięcia mierzy się względem masy GND (0V) a nie względem "minus" zasilania.
    Zasilanie RSN35H1:
    Nóżka 2 to "plus" zasilania (+27V)
    Nóżka 3 to "minus" zasilania (-27V)
    Nóżka 12 to masa GND (0V)
    Czy słuchawka reaguje na zmianę poziomu głośności ?
    Sprawdź napięcie sterujące tranzystory układu MUTE. Mi się wydaje, że SRN35H1 jest OK.
    Jeśli masz schemat SE-HD51 to wrzuć go tutaj, inni mogą Ci pomóc a nie muszą szukać.
  • Level 9  
    dzięki za odpowiedź
    pomiary tego RSNa robiłem względem minusa jednego z dwóch dużych elektrolitów,przy pomiarze wydawało mi się dosyć dziwne ze nie mam ujemnych napięć.Jutro się temu dokładnie przyjże, bo faktycznie, gdyby poodwracać napięcia chyba by się zgadzały ze schematem.Bardzo możliwe że niewłaściwie dokonałem pomiaru.
    Słuchawki reagują na zmianę poziomu głośności.
    jutro wrzucę schemat
    pozdrawiam i dobranoc
  • Level 9  
    Witam
    sprawdziłem napięcia względem GND i zgadzają się ze schematem, wiec wygląda na to ze końcówka jest dobra.Zaraz zabieram sie do pomiaru tych tranzystorków w obwodzie 'mute'
    Przesyłam schemat
  • Helpful post
    Level 28  
    - Sprawdź napięcie na pin2/CN301 płytki z gniazdem słuchawek przy włożonym i wyjętym JACK od słuchawek. Po wyjęciu JACK z gniazda napięcie na pin2 musi być 0V i właśnie to napięcie ma sterować tranzystory MUTE Q501, Q502, Q503. Jeśli napięcie na pin2/CN301 cały czas jest > 0V to gniazdo słuchawkowe do wymiany/naprawy.
    - Sprawdzanie czy RSN działa: Wylutuj kondensatory wejściowe C501, C502 przy RSN, po włączeniu wzmacniacza palcem dotknij delikatnie nóżki R501, R502. Jak głośniki buczą to RSN jest OK, jak nie to sprawdź jeszcze C510 przy pin7/RSN i napięcie na nim. Wlutuj C501, 502. (można też wylutować tylko tranzystory Q501,Q502 i normalnie puścić muzykę aby sprawdzić czy RSN działa).
  • Level 9  
    dobra , sprawdziłem napięcie przy gnieździe słuchawek (pin2 CN301) wynosiło ok 3V.Przyjrzałem sie temu gniazdu i doszedłem do wniosku ze w zależności od wpiętego lub wypiętego jacka słuchawek,pin2 i pin 1 (GND) są złączane lub rozłączane.Gdy je połączyłem głośniki zaczęły działać.Wychodzi na to że gniazdo słuchawek jest zepsute.Jak je naprawie to napisze jeszcze ostatecznego posta czy wszystko hula.
    Dzięki wielkie za pomoc E.L.O.

Jeszcze jedno pytanko: czy gdy impedancja głośników jest zbyt mała w stosunku do impedancji wzmacniacza może to skutkować uszkodzeniem wzmaka?

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)
  • Helpful post
    Level 28  
    Można podłączyć np. kolumny 4Ω do wzmacniacza z wyj. na 6Ω...8Ω ale dla bezpieczeństwa wzmacniacza mocy lepiej nie podkręcić VOLUME więcej niż 1/2 zakresu regulacji, w przeciwnym przypadku może to uszkodzić końcówki mocy.
  • Level 9  
    Witam
    Naprawiłem gniazdo słuchawek, poskładałem wzmacniacz do kupy i wszystko gra jak należy.Dzięki jeszcze raz za pomoc. Pozdrawiam