Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ricoh Aficio 200 - Awaria zasilania

08 Lis 2012 17:53 1068 3
  • Poziom 2  
    Szanowni Państwo.
    Mam problem z drukarką/ksero Ricoh Aficio 200. Drukarka/ksero w ogólne nie włącza się. Po ściągnięciu tylnej klapy obudowy czerwona dioda nie świeci się (podobno powinna świecić się cały czas). Po wyjęciu płytki drukowanej z zasilaczem celem sprawdzenia ewentualnej wypukłości kondensatorów (wszystkie wyglądają na "zdrowe", brak wypukłości) lub przypalonych ścieżek/części zauważyłem jeden dość okopcony triak Mitsubishi BCR16M-12L (jeden z dwóch, oznaczony na płycie symbolem TRC1), jednak wymiana na nowy (zamiennik, BT139-600E) nie przyniosła żadnego rezultatu. Z racji tego, że nie posiadam do w/w modelu żadnego schematu, a te, do których mam dostęp, nie ułatwiają mi niczego, ośmielę się zapytać, czy ktoś z Państwa dysponuje może schematem elektroniki z płyty z zasilaniem dla w/w drukarki? Płyta oznaczona jest symbolem: ASSY NO. N607 7008 od strony części, a od strony druku PWB NO. N607 6008A. Dodam, że oficjalny partner Ricoha odmówił współpracy (model wycofany, brak dostępnych części na rynku). Może ktoś z Państwa spotkał się z takim problemem, jak całkowity brak zasilania? A może należy szukać problemu gdzie indziej, niż na płycie z zasilaniem?

Uprzejmie proszę o pomoc. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
  • IGE-XAO
  • Specjalista - kserokopiarki
    No rzeczywiście model dość leciwy - niedługo pełnoletni. Ale tak na poważnie czy do płyty zasilacza dochodzi napięcie. Zdarzało się w tych maszynach że uszkadzał się wyłącznik główny. Jeżeli chodzi o schemat zasilacza to praktycznie nieosiągalny tak jak do innych maszyn.
  • IGE-XAO
  • Poziom 27  
    Przeglądałem właśnie pełną dokumentację od tej maszyny. Schematu ideowego nie ma , jest natomiast wykaz elementów elektronicznych w/g ich numeracji na płycie, oraz diagramy opisujące gdzie idą poszczególne wiązki kabli i co sterują.

A czy zasilacz, miernik w ręce i do przodu. Zazwyczaj na płytach są opisane poziomy napięć. Jeśli zasilacz obejrzał bym układy wejściowe (bezpieczniki, warystory itp)
  • Poziom 2  
    Wygląda to tak, jakby zasilanie w ogóle nie dochodziło do transformatorów, a wszystkie wyjścia (+5, +12, +24) zwracają głuche 0, a to sugeruje awarię właśnie na płycie z zasilaczem. A zatem multimetr w dłoń. Szkoda, że schemat ideowy nie jest dostępny, znacznie ułatwiłoby to i ukróciło sprawę.

Dziękuję serdecznie za porady, za parę dni dam znać, co faktycznie się stało.