Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz TDA1554Q 2x11W + 22W

Szaman7 08 Lis 2012 18:20 7590 12
  • Wzmacniacz TDA1554Q 2x11W + 22W
    Obrazki w dużej rozdzielczości, mogą się wolno ładować.

Witam!
    Chcę przedstawić wzmacniacz oparty na kostce TDA1554Q.

Założenia
    Konstrukcja powstała głównie po to, aby móc zgłębić bardziej elektronikę. Ale również potrzebowałem czegoś przenośnego, co mógłbym zabrać w miarę bez kłopotliwy sposób.

Konstrukcja
    Jest to wzmacniacz o mocy 2x11W i 22W dla subwoofer'a. Gra całkiem głośno i wyraźnie, szumów nie słychać. Gra bardzo ładnie z kolumnami Sharp CP-UH25H. Co prawda jak podłączyłem głośnik pod subwoofer to troszkę cicho grał, ale mi moc 2x11W wystarcza.
    Kabli ekranowanych nie zastosowałem. Bałagan w kablach jest, to wiem; kable wychodzą ze środka płytki (gdybym robił to jeszcze raz, to zrobiłbym to na złącza ARK).
    Dorobiłem jeszcze do tego przejściówkę cinch-jack.

Zasilanie:
    Trafo 50VA 12V
    10x1000µF + 2x100nF
    Mostek 6A, bez żadnego radiatora. Mało się grzeje.
    Do tego jeszcze bezpiecznik 1,6A na 230V. Wydaje mi się, że 1,6A to jest trochę za dużo, ale innego nie mam na razie.
    Na wyjściu zasilacza bez obciążenia jest 15V gładkiego napięcia.
    Od razu pytanie: Jak powinienem sprawdzić zasilacz pod obciążeniem? Co się jeszcze sprawdza na oscyloskopie we wzmacniaczach?
    Schemat zasilacza narysował mi od ręki kolega Wojtek0995 w szkole

Płytki zasilacza i samego wzmacniacza zaprojektowane w Eagle'u. Można je było zrobić o połowę mniejsze, tak samo jak cała konstrukcja, ale ja nie mam jeszcze zbytnio wielkiego doświadczenia i umiejętności. Dla mnie pasuje taki wzmacniacz.

Całość jest "zapakowana" w plastykową obudowę. Trochę się majtłem jak wierciłem otwór pod potencjometr i jest troszkę krzywo, ale mi to za bardzo nie przeszkadza. W końcu nie miało to być mistrzostwo świata : )

Podsumowanie
    Całość kosztowała mnie dokładnie:
    TDA1554Q + inne duperele - 31,15zł
    Elementy do zasilacza - 71,70zł (przepłaciłem za trafo, zapłaciłem za nie 55zł, a w Leroy'u było 60VA za bodajże 46zł)
    Obudowa + gałki, gniazda - 23,60zł

Razem = 126,45zł

Nie wiem czy to jest dużo, czy mało jak na taki wzmacniacz.

Jestem zadowolony z efektu końcowego, gra jak dla mnie całkiem dobrze (słuchu audiofila co prawda nie mam, ale gra dobrze :)) Może wrzucę jeszcze filmik przedstawiający jak gra ten wzmacniacz.

Na koniec daję zdjęcia i schematy.

Pozdrawiam!

Wzmacniacz TDA1554Q 2x11W + 22W Wzmacniacz TDA1554Q 2x11W + 22W Wzmacniacz TDA1554Q 2x11W + 22W Wzmacniacz TDA1554Q 2x11W + 22W Wzmacniacz TDA1554Q 2x11W + 22W Wzmacniacz TDA1554Q 2x11W + 22W Wzmacniacz TDA1554Q 2x11W + 22W Wzmacniacz TDA1554Q 2x11W + 22W Wzmacniacz TDA1554Q 2x11W + 22W Wzmacniacz TDA1554Q 2x11W + 22W Wzmacniacz TDA1554Q 2x11W + 22W Wzmacniacz TDA1554Q 2x11W + 22W

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Szaman7
    Poziom 25  
    Specjalizuje się w: technik elektronik
    Szaman7 napisał 949 postów o ocenie 43, pomógł 12 razy. Mieszka w mieście Gdańsk. Jest z nami od 2012 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    rossa
    Poziom 17  
    Jeśli to twój pierwszy projekt, to nawet nieźle. Zrób jeszcze porządek w środku i będzie super.
  • Computer ControlsComputer Controls
    Szaman7
    Poziom 25  
    Pierwszy taki większy projekt. Poprzednie to były konstrukcje typu: dioda mrygająca w rytm muzyki na mikrofonie z paroma tranzystorami i takie podobne malutkie układziki.

@Edit
    Aha, zapomniałem dopisać, że pobór prądu dochodzi do 1,2A na maksymalnej głośności. Sprawdzałem na zasilaczu laboratoryjnym : )
    Zygaqra
    Poziom 34  
    Na wejściu do Subwoofera po potencjometrze daj większy kondensator nawet 1mikro i sprawdź, czy basy nie będą głośniejsze.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Szaman7
    Poziom 25  
    2/ 3/ Brak przemyślenia i brak doświadczenia. Po tej konstrukcji wiem już mniej więcej jak to wszystko ułożyć, żeby to wyglądało łącznie z transformatorem.

4/ Trzyma się na płytce i trzymał się na termoglucie co jest zdecydowanie złym rozwiązaniem. Będzie jakiś kątownik(i) i śrubki.

6/ Dlaczego niebezpieczne? Przewody sieciowe oddziałują jakoś na resztę wzmacniacza?

7/Płytka z kondensatorami na jedną śrubkę, bo mi się wydawało, że to wystarczy, ale złapałem jeszcze na termogluta (coś go za dużo tam jest :))

Co do obudowy to koncepcja mi się zmieniała mnóstwo razy. Chciałem obudowę metalową, ale nie mam narzędzi, żeby cokolwiek zrobić. Teraz tak sobie myślę, że mogłem zrobić z paneli podłogowych obudowę, a później okleić jakąś okleiną.

Co źle już wiem, jak ma być dobrze też już wiem :)
    redelektron
    Poziom 19  
    Witam
    Jak na pierwszą konstrukcję to nie jest źle. Jedyne co bym poprawił to spiął te przewody sieciowe tak żeby nie mieszały się z resztą przewodów a płytkę z bezpiecznikiem przymocowałbym na śrubie a nie klejem termo. Ewentualnie polecam gniazdo bezpiecznikowe montowane przez otwór o obudowie takie jak w linku: http://www.tme.eu/pl/details/gba-zm/bezpieczniki-gniazda-na-panel/#.
    elektryk22
    Poziom 11  
    Cześć.Ja zrobiłem coś podobnego może moja konstrukcja ci pomoże w jakiś sposób, choć też jest jeszcze w trakcie dokańczania,bo muszę jeszcze powiercić dziurki na mocowania płytki i zrobić otwory pod radiatorem żeby lepiej odprowadzał ciepło.Ja mam TDA 1554 jako stereo 2x22W a do suba zastosowałem TDA 7294.Kup paski trykotki do spinania kabelków,dzięki nim można znacznie poprawić estetykę.Sory za jakość zdjęć:)

Wzmacniacz TDA1554Q 2x11W + 22W Wzmacniacz TDA1554Q 2x11W + 22W Wzmacniacz TDA1554Q 2x11W + 22W Wzmacniacz TDA1554Q 2x11W + 22W
    saper152
    Poziom 12  
    Bardzo podoba mi się twoja konstrukcja, kolego elektryk22 z racji tego że w audio jestem jeszcze trochę za słaby na lampowca chętnie wykonał taki wzmacniacz. Jest jakaś strona źródłowa? Opis konstrukcji? Jakiś orientacyjny koszt?
    Szaman7
    Poziom 25  
    Koszt pewnie podobny jak w mojej konstrukcji, tylko, że kolega elektryk nie zastosował transformatora toroidalnego, który jest droższy.
    Schemat znajdziesz w datasheet.
    saper152
    Poziom 12  
    Zbudowałem wzmacniacz dokładnie wg. twojego schematu. Niestety basy grają bardzo cicho. Z pewnością nie są to 22W ktoś wie co może być przyczyną takiego zachowania?

Czy może to być zbyt duża wartość rezystora na wejściu basu? 47k?

Z góry dzięki za pomoc.
    fysiek
    Poziom 24  
    Witam. Szczerze to szału nie ma. Pierwsze co mi się nie podoba to obudowa. Być może sprawa gustu, być może oszczędności, ale moje zdanie jest takie że gotowe plastikowe pudełka absolutnie nie nadają się do audio - tylko metal i drewno. Sprawa druga - klej. Tu akurat jest wszędzie. Radiator na kleju, kontrolki na kleju, nawet płytka z bezpiecznikiem na kleju! To chyba nie jest problem wszystko porządnie mechanicznie przymocować...ja sam nie mam pistoletu do kleju na gorąco i nigdy go nie kupie...jak widać da się bez tego żyć. No i jeszcze te kable "zaekranowane" taśmą izolacyjną. Kwestia bezpieczeństwa - niezaizolowane połączenia sieciowe - przykład wyłącznik - ciekawe czy ma atest na 250VAC?. Następny punkt - myślę, że jest przynajmniej 10 lepszych i ładniejszych sposobów łączenia przewodów niż kostki elektryczne. Kolego dużo pracy przed tobą.