Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zaprogramowanie wyświetlacza 7 seg plus dzielnik częstotliwości

_JF_ 08 Nov 2012 20:13 2073 8
Altium Designer Computer Controls
    _JF_
    Level 23  
    Witam, buduję sobie buggy, które jest już na wykończeniu. Posiada panel z przyciskami i zegary od ścigacza <przestrojone pod silnik samochodowy i prędkość pojazdu.

Chcąc upiększyć wygląd chciałbym w zegarach zainstalować niewielki wyświetlacz 7 segmentowy, wyświetlający poszczególny bieg.
    Wiem że najłatwiej i najtaniej zrobić to na przełącznikach i matrycy diod, jednak chciałbym to wykonać na jakimś prostym mikro kontrolerze.

Do wykorzystania układ scalony z 4/8 wejściami i 8 wyjściami
    pierwsze 4 wejścia będą informacją od czujników położenia wysprzęglika zmiany biegów <krańcówki> a 7 wyjść bezpośrednio poprzez rezystory ograniczające na katody wyświetlacza ze wspólną anodą.

Ponadto mając jeszcze 1 wolne wyjście i jakieś wejście chciałbym jeszcze je wykorzystać jako dzielnik częstotliwości, zamiast linki będę na skrzyni miał zamontowany impulsator, gdzie na 1 obrót koła wytwarza 6 impulsów, po przejechaniu 1 kilometra, wytworzy on ok 2300 impulsów <nie pamiętam ile dokładnie, jak będzie potrzeba to powiem>
    Posiadam malutki licznik godzin pracy jakiegoś urządzenia który po podaniu na niego impulsu przerzuca on liczbę o 1 wyżej i stwierdzam że będzie idealnym rozwiązaniem do licznika przebiegu pojazdu <dalekomierz>

WYŚWIETLACZ BIEGÓW

Moje założenia:
    posiadając 4 przełączniki osi x i osi y <2 na każdą oś> w skrzyni załączam je zależnie od wbitego biegu.

1 włącznik- lewo
    2 włącznik - prawo
    3 włącznik- przód
    4 włącznik- tył

przy pierwszym biegu włącza się włącznik 1 i 3 <w lewo i do przodu na gałce>
    przy drugim 1 i 4 itd......

A wiec sterownik będzie mieć 4 wejścia sterujące i 7 wyjść do wyświetlacza 7 segmentowego.

Dodatkiem było by to że, gdy żaden włącznik nie jest zwarty, to - <segment g> na wyświetlaczu pulsuje <bieg jałowy> bądź wyświetla 0

Bieg wsteczny, niestety standardowy wyświetlacz ograniczony jest do wyświetlania Cyfr, wiec myślę żeby można zrobić migające segmenty a d i g jedno za drugim, dajmy np po 0,5s każdy :D

Załączam tabele stanów dla rozjaśnienia umysłów....

Dobór układu wg waszej wiedzy, niestety ja sie nie znam za bardzo wiec liczę na waszą pomoc,
    Zapewne będziecie myśleli że przychodzę po gotowca, ale dla urzytkowników bawiących sie w programowanie to będzie 5 minut roboty, a dla mnie nieprzespanych kilka wieczorów w poszukiwaniu informacji z których i tak nic nie zrozumie :D. Chętnie przedyskutuję o tym na gg.

Odrazu zapowiadam że napisany program będzie do 1 urządzenia, nie mam zamiaru handlować kopiami.
  • Altium Designer Computer Controls
    Benson000
    Level 14  
    Hmmm... Myślę, że będzie tu pasował attiny 2313. 15 dowolnie wybieranych wejść/wyjść. Sprawę ułatwi to, że chcesz wykorzystać jeden wyświetlacz, wiec pisanie programu zajmie mniej czasu . Proponuję abyś zamontował microswitche przy końcach ścieżek dźwigni, bo wyjdzie to taniej. Więc zostają jeszcze 2 I/O, które możemy wykorzystać na dzielnik. Najpierw powiedz, czy to może być, podaj więcej informacji i można zacząć pisać program i rysować schemat.
    _JF_
    Level 23  
    Tutaj zamieszczam schemat tak jak ja bym to widział, dokładną propozycje pinotologi zostawiam Wam. Krańcówki już mam i właśnie chce je wykorzystać bo łatwo je zamontować.
    Co do krańcówek to one są normalnie zwarte, czyli można stwierdzić ze stan aktywny to stan wysoki, a dokładniej podczas wbicia jakiegoś biegu styk będzie rozwarty i rezystor wzbudzający będzie podawał stan wysoki na wejście.

Co do dzielnika... obliczyłem że jeżeli impulsator wytwarza 6 impulsów na obrót koła a obwód koła wynosi ok 204cm to wychodzi na to, że po przejechaniu 1km wytworzy ok 2941 impulsów czyli po 2941 impulsie wystąpi 1 impuls powiedzmy o ok 1 sekundzie.

poprawiłem tabelkę
  • Altium Designer Computer Controls
    piotrva
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Co do schematu - EAGLE
    Co do pinologii - wejście impulsatora podpiąć do pinu taktującego timer, reszta dowolnie, dobrze żeby cały led był na jednym porcie, wtedy sterowanie będzie łatwiejsze.
    _JF_
    Level 23  
    Ale czy podłączenie Impulsatora który będzie mieć zmienną częstotliwość nawet i 0 <na postoju> nie będzie powodował zawieszenia układu wyświetlania biegów?, tzn gdy nie ma impulsów na wejściu Timera to nie zawiesza go <układ zmiany biegów> w ten sposób...

Ten schemat był podglądowy tzn jak ja bym widział podłączenie elementów do układu scalonego.
    piotrva
    Nie, timer w trybie taktowania z zewnętrznego źródła działa zupełnie niezależnie z resztą układu. Polecam Koledze zacząć naukę programowania AVR w jakimś języku (najlepiej w C).
    Benson000
    Level 14  
    Po co będzie się uczył programowania na jeden układ? Z resztą program już zacząłem pisać program.
    piotrva
    :D No to jak Kolega ma taką wiedzę jak zaprezentował tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2419372.html i w innych miejscach forum to nie liczyłbym na zbyt wiele na miejscu Kolegi _JF_
    Ale darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda, bo jak mniemam, kolega chce to charytatywnie zrobić. :lol:
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account