Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie z panelu słonecznego

08 Lis 2012 20:18 1596 13
  • Poziom 2  
    Witam.
    Chcę oświetlić ogród 20 lampami z żarówkami LED 3Watt.Jak to cudo zbudować.
    Co jest mi potrzebne żeby działało?Jakie parametry powinien mieć panel i reszta urządzeń.Lampy mają sie palić tylko w określonym czasie np.20-24 godz.
    Informuję że nie jestem żadnym elektrykiem i potrzebuję pomocy krok po kroku.
    Dziękuję z góry za wszystkie podpowiedzi.
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 43  
    20 x 3 W = 60 W x czas świecenia (20-24) 4 godziny czyli pobór energii 240 Wh.

Proponuję zastosować panel 50W (poszukaj w Google) taki panel pozwala na maksymalny pobór prądu 2,2-2,6 A przy pełnym słońcu.
    Żeby zasilić diody wieczorem/w nocy potrzebujesz akumulatora 12V 35 Ah.
    Taki akumulator przy wykorzystaniu 80% pojemności zapewni ci 5,5 h świecenia.
    Aby naładować ten akumulator potrzebujesz słońca przez około 16 h/dobę co jest raczej niemożliwe do spełnienia.
    Pozostają dwa wyjścia:
    Pierwsze - zmniejszyć całkowitą moc diod do 40W zmniejszając liczbę diod lub stosując diody 2W zamiast 3W.
    Drugie - użyć panelu o większej mocy 80-100W.
    Do tego regulator ładowania, informacje znajdziesz w google (przy panelach)
    Jeżeli żarówki LED na 12V DC to łączysz wszystkie równolegle, jeżeli na inne napięcie trzeba pogłówkować.
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 38  
    Akumulatory ołowiowe pracują najczęściej przez 3 - 5 lat, jednak niektóre typy nawet do 10. Na żywotność wpływa, przede wszystkim, ilość cykli, które może on wytrzymać nim jego pojemność zmniejszy się do 60% wartości początkowej. Przeciętna ilość cykli wynosi 500, gdy korzysta się z 50% pojemności podczas każdego rozładowania, a ich ilość jest uzależniona od tzw. głębokości rozładowania (czyli części pojemności wykorzystywanej podczas każdego rozładowania).
    czyli za dwa lata być może trzeba kupić nowy..
    Naiwny, kto myśli, że jest coś za darmo- można to policzyć, ile trzeba wydać.

Dobrze jest zastosować hybrydę, czyli ogniwa+ bateria+ prądnica- w roku bywa nawet 2000godz. Wietrznej pogody.
  • Poziom 43  
    kwantor napisał:

Nie zauważyłem aby autor tematu chciał coś za darmo :D Ceny znajdzie w google to policzy.
  • Poziom 38  
    vodiczka napisał:
    kwantor napisał:

Nie zauważyłem aby autor tematu chciał coś za darmo :D Ceny znajdzie w google to policzy.

Jak by nie chciał, to doprowadził, by elektryczność.
    Miną całe lata, zanim to się zwróci, a może i nigdy..
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    kwantor napisał:
    vodiczka napisał:
    kwantor napisał:

Jak by nie chciał, to doprowadził, by elektryczność.
    Miną całe lata, zanim to się zwróci, a może i nigdy..

I tak musiałby kupować transformator o odpowiedniej mocy, odpowiednie kable, oraz jakoś to wszystko zabezpieczyć, bez czego i tak się nie obejdzie. Jedyna zaleta jest taka że jak w nocy nie będzie zasilania w sieci, co zdarza się kilka razy w roku, to w ogrodzie światło będzie. Nawet ciężko powiedzieć, za jaki czas to by się mogło zwrócić, bo koszty rocznego zużycia energii są śmiesznie małe równe około 60zł.
  • Poziom 38  
    Ludzie chcą kombinować i dobrze, ale nie wszyscy rozumieja do końca w czym rzecz i jaka skala czyni rzecz opłacalną.
    Na pewno można zyskać wiele satysfakcji.

Takie żródła są szalenie popularne i potrzebne w miejscach oddalonych od sieci energetycznych i to trzeba zrozumieć.
  • Poziom 43  
    Poczekajmy aż autor tematu odpowie na nasze posty, może jego ogród jest oddalony od sieci a może ma lekki nadmiar pieniędzy i przygodę z fotowoltaiką traktuje jako hobby.
  • Poziom 38  
    Zgadzam się, zaś milczenie autora potwierdza moje przypuszczenie.
    Teraz buszuje po internecie i szuka prawdy, czy to ma sens. :D

Do wykonania takiej instalacji jest potrzebny elektryk, żeby potem nie poraziło bawiących sie dzieci na trawniku, lub nie uśmierciło 4 nogiego pupilka.
    Elektryk sporządzi listę, potrzebnych materiałów, nawet sam je dostarczy.
  • Poziom 43  
    kwantor napisał:
    Do wykonania takiej instalacji jest potrzebny elektryk, żeby potem nie poraziło bawiących sie dzieci na trawniku, lub nie uśmierciło 4 nogiego pupilka.

12V może porazi mrówkę :?:
  • Poziom 38  
    vodiczka napisał:
    12V może porazi mrówkę

24 zabije konia, 6v zabiło rybkę w akwarium- takie testy kiedyś robiłem (z rybką, nie koniem) :cry: :idea:
    Naturalnie że chodzi o 230 V i nie wiadomo, czy takie nie będzie.
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich.
    Odpowiadać na pytania to ja moge póżnym popołudniem.
    Wracając do tematu myślę że 1000 zł starczy na wszystko.I nie ważne czy to się zwróci ważne żeby działało.
    Wszystkim którzy odpowiedzieli na mój post dziękuję a tym którzy myślą że ludzie tylko oszczędzają na wszystkim życzę powodzenia w totka.
  • Poziom 43  
    spinacz71 napisał:
    a tym którzy myślą że ludzie tylko oszczędzają na wszystkim życzę powodzenia w totka.

Ci, którzy oszczędzają na wszystkim nie grają w totka. :D
    Jezeli będziesz miał jeszcze pytania, czekam. Możesz na pw.
  • Poziom 38  
    spinacz71 napisał:
    a tym którzy myślą że ludzie tylko oszczędzają na wszystkim życzę powodzenia w totka.

Czyli podejmujesz działania dla nauki, (to da satysfakcję) bo tu nawet ekologii nie ma. :D