Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny?

szumial 08 Nov 2012 23:44 2151 23
    szumial
    Level 9  
    Witam!

Mam problem ze swoim starym komputerem. Podaję setup:

MOBO: Asus P5KPL-CM
    CPU: Intel Pentium D 820
    RAM: 1GB Kingston DDR2 800 i 2GB GoodRAM 800
    Grafika: Geforce 8600GT Gigabyte (silent pipe - bez wiatraczka)
    HDD: Seagate ST3300620AS (300 GB, 7200 RPM, SATA-II)
    Zasilanie: PROcomp 450W ATX
    System: Windows 7 PRO (oryginalny)

Od pewnego czasu zauważyłem dość wysoką temperaturę procesora - bez stresu około 62 stopnie. Pojawiły się także znaczne spowolnienia komputera. Zmieniłem pastę termoprzewodzącą, wymieniłem stockowe chłodzenie na nowe, lecz nic się nie poprawiło. Wtedy zacząłem sobie z tym radzić przystawiając do otwartego komputera duży wentylator podłogowy - po włączeniu wszystko znacznie przyspieszało, tj. można było grać w gry, nagrywać muzykę w programach typu DAW, programować w MATLABie.

Niestety teraz wentylator musi być włączony nawet gdy komputer działa bez większego stresu. Aplikacje typu Cakewalk Sonar potrafią się zawiesić, filmiki z youtube oglądać mogę tylko w najniższej jakości - przy wyższych całość tak zaczyna się przycinać, że ciężko obsługiwać tę puszkę. Generalnie wszystko działa wolniej, a nie powinno.

Zdaję sobie sprawę z faktu, że to stary komputer, ale nie powinna mieć miejsce sytuacja, w której posłuszeństwa odmawia Google Chrome, czy nawet foobar2000 gdy gra muzyka.

Pomyślałem o wymianie procesora na jakiś z rodziny C2D, używany i tani, bo fundusze nie pozwalają na zmianę całego setupu na nowy. Nie wiem niestety czy to cokolwiek by pomogło, bo nie mam jak przetestować innego procesora u siebie. Czy ktoś miał kiedykolwiek podobne problemy i jak można temu zaradzić?

Z góry dziękuję za pomoc.
    Kasek21
    Level 43  
    Uruchom program OCCT -> PowerSupply:OCCT test i wklej uzyskane po teście wykresy.
    (15 minut testu).

Daj także screen z programu HWMonitor podczas działania testu.

szumial wrote:
    Zmieniłem pastę termoprzewodzącą, wymieniłem stockowe chłodzenie na nowe

Jaka pasta? Jakie chłodzenie? Cooler jest poprawnie zamontowany?

Ten PSU nadaje się tylko do wymiany:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html
    http://www.techfanatyk.net/zmien-zasilacz-przezornosc-czy-psychoza/

Lista obsługiwanych CPU - jest z czego wybierać:
    http://pl.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5KPLCM/#CPUS
    szumial
    Level 9  
    Dziękuję za odpowiedź. Cooler w tej chwili stockowy od Intela (wcześniej był Pentagram Freezone QV100-ALCU+) a pasta AC MX-2. Zastanawiam się tylko czy sam zasilacz może sprawiać, że muszę włączać duży wentylator?

Poniżej wykresy:
    Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny?
    Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny?
    okokpopo1
    Level 35  
    Winą jest zasilacz. U mnie jak miałem procompa też się wszystko muliło. I zobacz jakie masz małe napięcie na lini 12v.
    Arteko77
    Level 27  
    Zasilacz z czarnej listy wiec wymień go lepiej.
    Fortron z allegro po 50/60 zl.
    jarrod
    Level 22  
    Pentium D 2.8 z tdp 95W? Temperatura jak najbardziej normalna.
    szumial
    Level 9  
    Dziękuję za odpowiedzi. Dziś włożyłem do puszki zasilacz Modecom atx-350gtf(pf), bo taki udało mi się znaleźć i sprawdzam stabilność setupu.

Jest zauważalnie lepiej, jednak nie osiągnąłem zamierzonego efektu. Filmiki na yt w jakości 1080p nie działają płynnie, nawet po załadowaniu całości filmiku, a żeby w coś zagrać nadal muszę włączyć duży wentylator, bo inaczej mam poniżej 25fps.

Może macie jeszcze jakieś pomysły na rozwiązanie tego problemu?
    Kasek21
    Level 43  
    szumial wrote:
    Filmiki na yt w jakości 1080p nie działają płynnie

Nie będą na tym CPU działać płynnie.

szumial wrote:
    żeby w coś zagrać nadal muszę włączyć duży wentylator, bo inaczej mam poniżej 25fps.

Zmienić chłodzenie CPU.

Patrząc na powyższe najlepiej zmienić procesor.
    szumial
    Level 9  
    Spróbuję pożyczyć tymczasowo jakiś procesor klasy C2D żeby sprawdzić czy to zmieni działanie całego setupu jakoś znacznie. Szkoda by było wydać w błoto pieniądze na taki stary sprzęt.

edit:
    właśnie przyszło mi do głowy jeszcze jedno pytanko: czy może być tak, że wtyczka zasilająca mobo jest zbyt krótka (brakuje jej jakichś 4 pinów - w starym zasilaczu można było podłączyć taką przedłużkę)?
  • Helpful post
    Kasek21
    Level 43  
    szumial wrote:
    właśnie przyszło mi do głowy jeszcze jedno pytanko: czy może być tak, że wtyczka zasilająca mobo jest zbyt krótka (brakuje jej jakichś 4 pinów - w starym zasilaczu można było podłączyć taką przedłużkę)?

Czy podłączone jest zasilanie 20pin czy 24pin nie ma różnicy przy tej konfiguracji.
    szumial
    Level 9  
    Dziwi mnie tylko fakt, że kiedyś mogłem na tym zestawie zagrać np. w DiRT'a 2, a teraz przy takich samych ustawieniach komputer zaczyna się dławić. Pomyślałem, że być może sprzęt z upływem czasu się zużył, ale wyczytałem w jednym z tematów, że "skoro to nie silnik spalinowy, to nie może się troche zużyć". Jestem zmuszony do używania tego komputera, dlatego chcę z nim powalczyć jak najdłużej...
    szumial
    Level 9  
    @jurek91 nie mam pojęcia. Odnoszę wrażenie, że jest znacznie za wolny jak na SATA-II, a moje poprzednie HDD pod tasiemki IDE działały sprawniej. Ale nigdy nie zgubił mi żadnych danych ani nic z tych rzeczy.
    Kasek21
    Level 43  
    Daj screen z zakładek Health oraz Benchmark (po teście) programu HD Tune.
    szumial
    Level 9  
    Podsyłam screeny z HD Tune:

Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny?
    Kasek21
    Level 43  
    Z dyskiem wszystko OK.

Daj jeszcze screen z HWMonitor - bez obciążenia oraz podczas działania testu OCCT (po 10min).
    szumial
    Level 9  
    Okej - powtórzyłem test o który prosiłeś. Poniżej wyniki na tym nowym zasilaczu:
    Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny?
    Kasek21
    Level 43  
    Procesor się przegrzewa.

szumial wrote:
    Zmieniłem pastę termoprzewodzącą, wymieniłem stockowe chłodzenie na nowe, lecz nic się nie poprawiło.

po tym można by siespodziwać, ze to uszkodzony czujnik ale to:

szumial wrote:
    Wtedy zacząłem sobie z tym radzić przystawiając do otwartego komputera duży wentylator podłogowy - po włączeniu wszystko znacznie przyspieszało

temu przeczy.

Więc masz źle założone chłodzenie, za mało/dużo pasty termoprzewodzącej.
    okokpopo1
    Level 35  
    Chyba ma czujnik walnięty. Sprawdź temperaturę core temp. A po drugie karta graficzna ma dużą temperaturę.
    Kasek21
    Level 43  
    Nic nie jest uszkodzone - po prostu ma w obudowie piekarnik.
    Ta wersja 8600 to z chłodzenie pasywnym?
    Daj zdjęcie wnętrza komputera.
    szumial
    Level 9  
    Ten Geforce to wersja z chłodzeniem pasywnym - rzeczywiście byłby znacznie lepszy gdyby chłodzenie było aktywne, tylko pytanie, czy na ten wielki radiator można wsadzić jakiś cooler i podłączyć go pod mobo (gniazdo jest)?

Właśnie przed chwilę ściągnąłem kilka plików, włączyłem grę, uruchomiłem duży wentylator i komputer zawiesił się bardzo poważnie. Reset nie pomógł. Włączyłem go skutecznie dopiero po kilku minutach i otrzymałem wiadomość, że bios musi wrócić do ustawień domyślnych.

Wydaje mi się, że ten nowy zasilacz jest lepszy, napięcia są takie jak być powinny.

Poniżej fotka wnętrza mojego peceta. Proszę o porady jak pomóc mu dożyć spokojnej starości :)

Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny?
    okokpopo1
    Level 35  
    Po pierwsze widzę ,że nie masz żadnych wentylatorów. Kup je i zamontuj po drugie możesz na graficę zamontować wentylator i podłączyć po mobo (na paski zaciskowe).
    szumial
    Level 9  
    Jakie wentylatory masz na myśli? Tzn. gdzie miałbym je zamontować? Chciałbym móc zamknąć obudowę i nie musieć włączać tego wielkiego wentylatora. CPU teraz nie przekracza 60 stopni nawet przy teście OCCT.

edit: dołączam screeny z OCCT zrobione przed chwilą.

Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny?
    Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny? Pentium D - wolny, przegrzewa się, czy procesor jest sprawny?

edit:
    Jeśli ktoś uznał temat za przydatny i ma podobne problemy zapraszam do innej dyskusji na forum na temat mojego PC: Pentium D820 - zużycie procesora, wymiana na C2D

Dzięki za odpowiedzi w tym temacie!