Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PICDEM 2 PLUS - Pierwsze kroki, PICDEM 2 PLUS

09 Lis 2012 12:19 1545 1
  • Poziom 2  
    Witajcie, piszę z prośbą o krótkie wprowadzenie do tematu programowania mikrokontrolera PIC, mianowicie posiadam płytkę startową:
    Link

I kilka procesorów, które zostały dołączone.

Mógłby mnie ktoś nakierować jak wgrać pierwszy program?
    Płytka jest zasilona, posiadam także kabel RS32. Więc chyba mam wszystko, prawda?

Jak robiłem na AVR-ach to były dwa programy, jeden do pisania logiki, drugi do wgrywania programu.
    A jak to wygląda w PIC-ach - posiadam ten program MPLAB IDE 8.88 - Ale nie do końca go ogarniam, jakiś taki mało przejrzysty.
    Mógłby mnie ktoś nakierować na właściwą drogę, czym wgrywać i kompilować te programy napisane w C?

I ogólnie, jakieś rady, wskazówki...

Jestem świeży w temacie mikro kontrolerów. W szkole były tylko AVR-y, A na studiach mnie czekają też PIC - i. A chciałbym znać już jakieś podstawy.

Z góry dziękuję za pomoc.

Adrian

Dodano po 3 [godziny] 30 [minuty]:

adrian120292 napisał:
    Witajcie, piszę z prośbą o krótkie wprowadzenie do tematu programowania mikrokontrolera PIC, mianowicie posiadam płytkę startową:
    Link

I kilka procesorów, które zostały dołączone.

Mógłby mnie ktoś nakierować jak wgrać pierwszy program?
    Płytka jest zasilona, posiadam także kabel RS32. Więc chyba mam wszystko, prawda?

Jak robiłem na AVR-ach to były dwa programy, jeden do pisania logiki, drugi do wgrywania programu.
    A jak to wygląda w PIC-ach - posiadam ten program MPLAB IDE 8.88 - Ale nie do końca go ogarniam, jakiś taki mało przejrzysty.
    Mógłby mnie ktoś nakierować na właściwą drogę, czym wgrywać i kompilować te programy napisane w C?

I ogólnie, jakieś rady, wskazówki...

Jestem świeży w temacie mikro kontrolerów. W szkole były tylko AVR-y, A na studiach mnie czekają też PIC - i. A chciałbym znać już jakieś podstawy.

Ok, moi drodzy. jest progres, mianowicie... udało mi się podłączyć płytkę przez łącze ISP do programatora USburn.
    Link
    (w zasadzie nie wiem czy ta płytka już jest programatorem - nieważne)
    Ogólnie po 2h kalibracji udało mi się zgrać i wgrać program;) Nie wyskakują mi żadne błędy, więc jest ładnie.

Teraz, to uczę się, jak pisać pod PIC-y program(A raczej szukam w czym)
    Jakieś kompilatory z C, lub innego języka(liznąłem trochę Bascoma i Asemblera) do HEX-a.
    Jeśli ktoś miałby pomysł i byłby w stanie przyśpieszyć moją naukę to byłbym wdzięczny;)

Z góry dziękuję za pomoc.

Adrian
  • PCBway
  • Poziom 21  
    Witaj,

odnośnie kompilatorów i środowiska to jest kilka opcji.

Darmówka ale bez specjalizowanej optymalizacji kodu

Kompilator:
    Hi-Tech
    MPLAB C18
    XC8
    SDCC

Assembler:
    Chyba ogólnie dostępny

Środowisko do tworzenia kodu
    MPAB X, lub ewentualnie MPLAB 8

Debug:
    MPLAB X + minimum pickit2 ale lepiej jest pickit3 lub droższe modele.

Co do nauki programowania co i jak z przerwaniami itd. to proponuję ściągnąć dokumentację techniczną popularnie zwaną 'manualem' wybranego producenta kompilatora bądź assemblera.

Dodatkowo Microchip udostępnia tzw. frameworka z mnóstwem przykładów na różne rodziny mikrokontrolerów.