Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

46tl933, nsa-310, mr3420 - tv, nas i router - połączenie dlna

noel200 09 Nov 2012 08:54 6240 19
 • #1
  noel200
  Level 25  
  Witam wszystkich serdecznie, mam sobie taki oto sprzęcik:
  Jestem posiadaczem Tv Toshiba 46tl933, specyfikacja:
  Link
  routera tp-link mr3420, specyfikacja:
  Link
  oraz dysku sieciowego zydel nsa-310, specyfikacja:
  Link

  Próbuję podłączyć i skonfigurować ten sprzęt by na TV, bez włączonego laptopa oglądać np. filmy.
  Rozumiem, że trzeba to zrobić przez dlna.
  Podłączyłem to przewodami sieciowymi, a router już jakiś czas posiadam i jest jako tako skonfigurowany. Jak wchodzę na odpowiednią jego zakładkę, to widzę, że przydziela odpowiednio adresy ip. Jak sprawdzam na stronie administratora w nas też jest adres ip przydzielony i tak samo w tv.
  Nie wiem jednak co dalej. Gdy naciskam na piloci przycisk od media player mam jedynie dostęp do portu usb, pod którym aktualnie nie mam nic podpięte.
  Nic więcej konkretnego w obsłudze tv nie znalazłem.
  W dysku sieciowym natomiast jest uruchomiony serwer mediów (jakiś twonky się to zwie) i katalogi udostępnione są pod adresem 192.168.114:9001 i z poziomu komputera jest do nich dostęp. W routerze włączony jest upnp i w ogóle sporo innych opcji, ale obiło mi się o uszy, że jakieś przekserowanie portów trzeba ustawiać, a w tym jestem zielony.
  Prosiłbym o pomoc, bo ogólnie wygląda, że nie powinno to być szczególnie skomplikowane, ale jak się nigdy czegoś podobnego nie robiło…
  Pozdrawiam
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  noel200
  Level 25  
  Dzięki za odpowiedź. Okazało się że zwyczajnie baran ze mnie. Myślałem, że uruchamianie playera od filmów przez dlna jest tym samym guzikiem co odpalenie multimediów z usb. Otóż trzeba wejść przez menu. Doczytałem to dopiero w angielskiej instrukcji ściągniętej z neta, bo ta po naszemu jet mocno okrojona.
  Adresy ustawiłem na statyczne i filmy działają. Przynajmniej kilka. Napisy nie działają w ogóle, ale to już osobna kwestia. Choć dziś spotkałem się z informacją, że toshiba w ogóle napisów nie obsługuje, ale przed chwilą tv znalazł i zainstalował nowy firmware, więc sprawdzę jeszcze z srt, bo na txt zapewne nie ma co liczyć.
  Dzięki i pozdrawiam.
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  noel200
  Level 25  
  Na razie znalazłem 3 filmy które bez problemów działają, włącznie z dźwiękiem i przewijaniem. Jeden to m2ts, reszty nie patrzyłem jeszcze, a napisy sprawdzę srt.
  Jak coś mi się uda osiągnąć to poinformuję, bo to zdaje się dość popularny ostatnio model tv.
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #8
  noel200
  Level 25  
  Witam, okazuje się, że działa jedynie plik video mkv, m2ts i mp4 z czego napisy nie działają z żadnym z nich i w żadnym formacie.
  Znalazłem lepszą instrukcję od tv i okazuje się, że przez dlna czyli ethernet tak właśnie jest. natomiast z pendriva podłączonego do usb działa wszystko z napisami włącznie.
  Dziś postaram się postawić media server na lapku i zobaczę, czy będzie taka sama sytuacja, bo podobno media server też coś dekoduje, więc może ten oryginalnie wgrany w nsa nie jest kompatybilny i może to nie jest winą telewizora.
 • #9
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  noel200
  Level 25  
  Rzeczywiście różnica w jakości jest. Na 46" fullhd wygląda na prawdę świetnie i takie filmy chce oglądać:)

  Sprawdziłem na postawionym serwerze ps3 na win7. Tv z tego serwera po ethernecie ciągnie filmy z napisami bez problemu.
  Walczyłem też trochę, żeby na nsa-310 postawić inny server dlna uruchamiany z ffp stick ale za cienki jestem z linuxa, nie udało mi się:(
 • #11
  danymoto
  Level 2  
  noel200, wspomniałeś że podłączyłeś nsa310 po DLNA, czyli jeśli dobrze rozumiem, TV jest z routerem spięty bezprzewodowo?
  Chciałbym Cię zapytać czy możesz przeglądać katalogi i oglądać filmy fullHD w wymienianych przez Ciebie formatach podłączając TV przez LAN (ethnernet) z routerem i router po LAN z nsa310?
  Będę wdzięczny za info.
 • #12
  noel200
  Level 25  
  No właśnie wszystko jest wyżej. Router do nas jest podpięty po lan kablem tak samo tv, też kablem. Ale działają na tv po ethernecie tylko format m2ts, mkv i mp4, a napisy nie działają w ogóle. Z pendriva podłączonego pod usb wszystko śmiga. Z postawionego na lapku media serwera też działa lepiej, ale wszystkiego nie sprawdzałem. Wniosek więc taki, że media serwer na nas nie wszystko obsługuje, choć w papierach od tv też jest napisane, że po lan tam prawie nic nie działa. Wczoraj zauważyłem, że jest aktualizacja oprogramowania do nsa310, ale już nie zdążyłem, zrobić. Dziś spróbuję. Chciałem też postawić minidlna z ffpstick 0.7, ale za cienki jestem w linuxie.
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  noel200
  Level 25  
  Telewizor mam toshiby, więc nie wydaje mi się, żeby Allshare udało mi się jakoś wykorzystać. Mam tel samsunga galaxy, łączy się z routerem, widzę i mam dostęp do plików do nas, ale nie mogę znaleźć żadnego urządzenia odtwarzającego.
  A pliki *.avi nie działają po lan jakkolwiek by kodowane nie były.
 • #15
  User removed account
  Level 1  
 • #16
  noel200
  Level 25  
  aha, no to już szukam i zaraz napiszę co udało mi się osiągnąć

  Otóż znalazłem, zainstalowałem, skonfigurowałem, udostępniłem kilka folderów z filmami, program przeskanował, się połączył, wchodzę w network player w tv, a serwera brak. kilka prób, różne kombinacje i na chwilę się serwer pojawił, ale tv nie był w stanie się z nim połączyć.

  Niemniej jednak skoro takie rozwiązanie kolegę interesuje to po co allshare. Nie lepiej ps3 serwer?

  U mnie akurat lapek zawsze leży pod tv i jest podpięty przez hdmi do tv, więc instalowanie jakiegokolwiek serwera na pc mija się z celem bo zawsze, wszystko leci z lapka, ale miałem nadzieję, że nie zawsze trzeba będzie go odpalać, żeby coś obejrzeć.
 • #17
  User removed account
  Level 1  
 • #18
  noel200
  Level 25  
  Nie zrozumieliśmy się odrobinę :p
  angelica_n wrote:
  konsola jako serwer multimediow wychodzi dosc kosztownie

  chodziło mi o program na pc pod windowsa:
  Link
  Ja mam router jak w temacie i właściwie spisuje się nieźle. Port usb ma, pod który podpięty jest modem 3G, drukarka też jest podpięta, bo to sieciowa i dysk też jest sieciowy, więc w dużej mierze router robi tylko za serwer dhcp i switch, który nawiasem mówiąc mógłby być gigabitowy.
 • #19
  User removed account
  Level 1  
 • #20
  noel200
  Level 25  
  angelica_n wrote:
  zwykla drukarke podlaczona na USB.

  Na tym routerze jest jakoś linux, a można zainstalować jakiś inny i wtedy też będzie taka obsługa. Tylko mi to nie potrzebne, więc się nie bawię.

  A switch gigabitowy tylko przydatny byłby w momentach przerzucania większej ilości danych. Lapek z routerem gada po wi-fi n, więc idzie nieźle, a nas ma port gigabitowy, więc switch jest wąskim gardłem, niemniej jednak tak jak piszesz, w normalnym użytkowaniu wszystko śmiga dostatecznie szybko i nic się nie tnie.

  Wracając do tematu.
  Doszedłem do tego, że po zmianie mediaserwera wgranego w nas na inny może być lepiej.
  Zainstalowałem w nsa-310 ffp stick 0,7 i próbowałem zainstalować minidlna.
  Wbijałem komendy przez putty i coś tam się działo, ale efektu brak. Nie wiem co robię źle i nie mam niestety pojęcia dostatecznego o linuxie, żeby na tym nasie minidlna odpalić

  angelica_n wrote:
  - przy ustawieniu wysokiej jakosci obrazu film odtwarza sie z przerwami

  Może to się komp nie wyrabia. Ja mam core i3 2,4G i film *.m2ts 2,5 godziny, 4GB chodził bez problemu.

  Przewijanie rzeczywiście chyba nie działa i odtwarzanie od momentu w którym było zamknięte też nie. Przynajmniej i u mnie tak było.