Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

46tl933, nsa-310, mr3420 - tv, nas i router - połączenie dlna

noel200 09 Lis 2012 08:54 5658 19
  • #1 09 Lis 2012 08:54
    noel200
    Poziom 22  

Witam wszystkich serdecznie, mam sobie taki oto sprzęcik:
    Jestem posiadaczem Tv Toshiba 46tl933, specyfikacja:
    Link
    routera tp-link mr3420, specyfikacja:
    Link
    oraz dysku sieciowego zydel nsa-310, specyfikacja:
    Link

Próbuję podłączyć i skonfigurować ten sprzęt by na TV, bez włączonego laptopa oglądać np. filmy.
    Rozumiem, że trzeba to zrobić przez dlna.
    Podłączyłem to przewodami sieciowymi, a router już jakiś czas posiadam i jest jako tako skonfigurowany. Jak wchodzę na odpowiednią jego zakładkę, to widzę, że przydziela odpowiednio adresy ip. Jak sprawdzam na stronie administratora w nas też jest adres ip przydzielony i tak samo w tv.
    Nie wiem jednak co dalej. Gdy naciskam na piloci przycisk od media player mam jedynie dostęp do portu usb, pod którym aktualnie nie mam nic podpięte.
    Nic więcej konkretnego w obsłudze tv nie znalazłem.
    W dysku sieciowym natomiast jest uruchomiony serwer mediów (jakiś twonky się to zwie) i katalogi udostępnione są pod adresem 192.168.114:9001 i z poziomu komputera jest do nich dostęp. W routerze włączony jest upnp i w ogóle sporo innych opcji, ale obiło mi się o uszy, że jakieś przekserowanie portów trzeba ustawiać, a w tym jestem zielony.
    Prosiłbym o pomoc, bo ogólnie wygląda, że nie powinno to być szczególnie skomplikowane, ale jak się nigdy czegoś podobnego nie robiło…
    Pozdrawiam

0 19
  • Pomocny post
    #2 09 Lis 2012 21:33
    anmedia
    Poziom 39  

No ok, zacznij od przypisania w komputerze i TV statycznych adresow IP. Podstawowa bolaczka sieci opartych na DLNA to DHCP. Jesli jest polaczenie TV-router-komputer to jeszcze ujdzie. Ale jak podpinasz dodatkowe urzadzenia np dodatkowy komputer czy telefon, to przy DHCP telewizor nie zawsze "znajdzie" inne urzadzenia.

Teraz masz dwie opcje. Sam serwerek mozesz podpiac bezposrednio do TV poprzez USB lub podpiac bezposrednio do routera. W obu przypadkach jesli jest poprawnie skonfigurowany serwer (udostepnienie plikow) to bez zadnego problemu powinien TV go wykryc.

noel200 napisał:
    katalogi udostępnione są pod adresem 192.168.114:9001 i z poziomu komputera jest do nich dostęp

Wydaje mi sie ze adres powinien byc 192.168.1.14:9001!. Jesli pliki sa widoczne w komputerze pozostaje ci szukanie opcji w TV. W jaki sposob masz teraz podpiety serwerek? Poprzez LAN czy USB, bo jakos nie doczytalem. U mnie wyglada to tak:

czyli jak widzisz z pozycji menu jest dostep do kazdego z serwerow DLNA. Serwer, komputery i dyski.

Po wybraniu odpowiedniego (w twoim przypadku musi pokazac sie w opcjach) wybierasz wlasciwe urzadzenie. Pozniej po wejsciu do niego wybierasz co chcesz ogladac. Zdjecie to samsung. Ale zasada funkcjonowania we wszystkich TV jest podobna.

noel200 napisał:
    że jakieś przekserowanie portów trzeba ustawiać, a w tym jestem zielony

Zapewne chodzilo Ci o przekierowanie portow. Nie musisz tego robic. Podstawa to nadanie reczne adresow IP, cala reszte pozostawiasz domyslna. Mozesz wejsc w opcje bezpieczenstwa i zobaczyc jak dzialaja zabezpieczenia, czy czasem ten wlasnie port 9001 nie jest blokowany przez router. Ale generalnie skoro w komputerze jest ok, to TV takze powinien wyswietlac zawartosc udostepniona.

0
  • #3 09 Lis 2012 23:12
    noel200
    Poziom 22  

Dzięki za odpowiedź. Okazało się że zwyczajnie baran ze mnie. Myślałem, że uruchamianie playera od filmów przez dlna jest tym samym guzikiem co odpalenie multimediów z usb. Otóż trzeba wejść przez menu. Doczytałem to dopiero w angielskiej instrukcji ściągniętej z neta, bo ta po naszemu jet mocno okrojona.
    Adresy ustawiłem na statyczne i filmy działają. Przynajmniej kilka. Napisy nie działają w ogóle, ale to już osobna kwestia. Choć dziś spotkałem się z informacją, że toshiba w ogóle napisów nie obsługuje, ale przed chwilą tv znalazł i zainstalował nowy firmware, więc sprawdzę jeszcze z srt, bo na txt zapewne nie ma co liczyć.
    Dzięki i pozdrawiam.

0
  • #4 09 Lis 2012 23:18
    anmedia
    Poziom 39  

Z formatami i napisami musisz po probowac. Wiele firm dla wlasnego bezpieczenstwa nie podaje w instrukcji ze obsluguje dany kodek. Pozniej okazuje sie ze obsluguje. To samo z napisami. Zalezy od marki, moze byc tak ze AVIka z napisami nie odtworzy a mkv juz tak. Tak samo bedzie z formatami, ale to juz wyjdzie w praktyce.

0
  • #5 10 Lis 2012 14:53
    noel200
    Poziom 22  

Na razie znalazłem 3 filmy które bez problemów działają, włącznie z dźwiękiem i przewijaniem. Jeden to m2ts, reszty nie patrzyłem jeszcze, a napisy sprawdzę srt.
    Jak coś mi się uda osiągnąć to poinformuję, bo to zdaje się dość popularny ostatnio model tv.

0
  • #6 10 Lis 2012 14:57
    anmedia
    Poziom 39  

Format m2ts jest standardem bluraya wiec musz dzialac. Sprawdz inne formaty np mkv z napisami. Oczywiscie film i napisy musza byc w tym samym katalogu i miec ta sama nazwe! Np. film_samochody.mkv i film_samochody.txt lub srt. Inaczej nie pojdzie.

0
  • #8 14 Lis 2012 11:57
    noel200
    Poziom 22  

Witam, okazuje się, że działa jedynie plik video mkv, m2ts i mp4 z czego napisy nie działają z żadnym z nich i w żadnym formacie.
    Znalazłem lepszą instrukcję od tv i okazuje się, że przez dlna czyli ethernet tak właśnie jest. natomiast z pendriva podłączonego do usb działa wszystko z napisami włącznie.
    Dziś postaram się postawić media server na lapku i zobaczę, czy będzie taka sama sytuacja, bo podobno media server też coś dekoduje, więc może ten oryginalnie wgrany w nsa nie jest kompatybilny i może to nie jest winą telewizora.

0
  • #9 14 Lis 2012 13:14
    anmedia
    Poziom 39  

Mozesz sprobowac, napisz co z tego wyszlo. Ja probowalem kilku (do testow) wlacznie z PowerDVD ktory takze ma serwer multimedialny DLNA. Generalnie z napisami raz sprawdzalem na pendrive. Jakos nie przekonuje mnie te wszystkie kompresje. Jak juz to siadam, browarek i z DVD czy bluraya ogladam film w oryginale (zbyt wielka przepasc jest w jakosci) :)

0
  • #10 14 Lis 2012 13:53
    noel200
    Poziom 22  

Rzeczywiście różnica w jakości jest. Na 46" fullhd wygląda na prawdę świetnie i takie filmy chce oglądać:)

Sprawdziłem na postawionym serwerze ps3 na win7. Tv z tego serwera po ethernecie ciągnie filmy z napisami bez problemu.
    Walczyłem też trochę, żeby na nsa-310 postawić inny server dlna uruchamiany z ffp stick ale za cienki jestem z linuxa, nie udało mi się:(

0
  • #11 20 Lis 2012 21:41
    danymoto
    Poziom 2  

noel200, wspomniałeś że podłączyłeś nsa310 po DLNA, czyli jeśli dobrze rozumiem, TV jest z routerem spięty bezprzewodowo?
    Chciałbym Cię zapytać czy możesz przeglądać katalogi i oglądać filmy fullHD w wymienianych przez Ciebie formatach podłączając TV przez LAN (ethnernet) z routerem i router po LAN z nsa310?
    Będę wdzięczny za info.

0
  • #12 21 Lis 2012 06:59
    noel200
    Poziom 22  

No właśnie wszystko jest wyżej. Router do nas jest podpięty po lan kablem tak samo tv, też kablem. Ale działają na tv po ethernecie tylko format m2ts, mkv i mp4, a napisy nie działają w ogóle. Z pendriva podłączonego pod usb wszystko śmiga. Z postawionego na lapku media serwera też działa lepiej, ale wszystkiego nie sprawdzałem. Wniosek więc taki, że media serwer na nas nie wszystko obsługuje, choć w papierach od tv też jest napisane, że po lan tam prawie nic nie działa. Wczoraj zauważyłem, że jest aktualizacja oprogramowania do nsa310, ale już nie zdążyłem, zrobić. Dziś spróbuję. Chciałem też postawić minidlna z ffpstick 0.7, ale za cienki jestem w linuxie.

0
  • #13 21 Lis 2012 15:00
    anmedia
    Poziom 39  

noel200 napisał:
    Ale działają na tv po ethernecie tylko format m2ts, mkv i mp4, a napisy nie działają w ogóle

Sprawdz jeszcze takie foramaty AVI z kompresja DV,dvix i xvid. I jak mozesz napisz co wyszlo.
    I teraz prosba sciagnij do testow program darmowy z samsunga AllShare i zainstaluj, skonfiguruj i napisz czy dziala i jak. Z tego co czytalem na forach za pomoca tego programu mozna np pod TV miec plynne przewijanie filmu. Jesli zadziala to sprawdz wtedy swoj film z napisami.

0
  • #14 21 Lis 2012 16:42
    noel200
    Poziom 22  

Telewizor mam toshiby, więc nie wydaje mi się, żeby Allshare udało mi się jakoś wykorzystać. Mam tel samsunga galaxy, łączy się z routerem, widzę i mam dostęp do plików do nas, ale nie mogę znaleźć żadnego urządzenia odtwarzającego.
    A pliki *.avi nie działają po lan jakkolwiek by kodowane nie były.

0
  • #15 21 Lis 2012 17:14
    anmedia
    Poziom 39  

To kiepska sprawa. Pomimo wszystko co za problem jest sprobowac. Program instalujesz w komputerze a nie w TV ;).

0
  • #16 21 Lis 2012 19:44
    noel200
    Poziom 22  

aha, no to już szukam i zaraz napiszę co udało mi się osiągnąć

Otóż znalazłem, zainstalowałem, skonfigurowałem, udostępniłem kilka folderów z filmami, program przeskanował, się połączył, wchodzę w network player w tv, a serwera brak. kilka prób, różne kombinacje i na chwilę się serwer pojawił, ale tv nie był w stanie się z nim połączyć.

Niemniej jednak skoro takie rozwiązanie kolegę interesuje to po co allshare. Nie lepiej ps3 serwer?

U mnie akurat lapek zawsze leży pod tv i jest podpięty przez hdmi do tv, więc instalowanie jakiegokolwiek serwera na pc mija się z celem bo zawsze, wszystko leci z lapka, ale miałem nadzieję, że nie zawsze trzeba będzie go odpalać, żeby coś obejrzeć.

0
  • #17 22 Lis 2012 00:18
    anmedia
    Poziom 39  

noel200 napisał:
    Nie lepiej ps3 serwer

:) nie kazdy przepada za konsolami to raz, a dwa konsola jako serwer multimediow wychodzi dosc kosztownie. Oczywiscie jak sie ja ma to jak najbardziej.
    noel200 napisał:
    Niemniej jednak skoro takie rozwiązanie kolegę interesuje to po co allshare

Rozumiem ze to piszesz do mnie ;) U mnie akurat to nie jest problem, jednak nie mam dostepu do wielu modeli, a dokumentacja techniczna po mimo ze systemy DLNA sa na rynku od pieciu lat to jest bardzo ograniczona. Wiec prawie wszystko co z tym zwiazane jest na zasadzie prob i bledow.
    noel200 napisał:
    ale miałem nadzieję, że nie zawsze trzeba będzie go odpalać, żeby coś obejrzeć

Oczywiscie ze nie. Wszystko zalezy jak masz siec skonstruowana. Nie wiem czy wiesz ale sercem calej tej sieci jest ... przyzwoity router. Moze byc kazdy, ale jesli bedziesz mial certyfikowany jako DLNA oznacza ze bedzie miec minimum jedno gniazdo USB do ktorego mozesz podpiac pendrive , HDD czy maly serwerek multimedialny nie mowiac tu juz nawet o drukarce. A kazde urzadzenie ktore podlanczasz jest po prostu dodatkiem. Nawet router LiveBox 2 ktory bodajze Orange dawal jest jednym z najlepszych jak do tej pory, ktore dawane sa za darmo.

Przy takiej konfiguracji nawet z pendrive 64Gb moze korzystac kazdy kto bedzie podlaczony do sieci. Osprzet wlanczasz tylko jak chcesz cos dodac na serwerek.

Program AllShare dalem jako przyklad by dowiedziec sie czy dziala. Moze byc ze ma jakies ograniczenia, w koncu to produkt samsunga i w dodatku darmowy. A sprobuj zainstalowac najnowszy PowerDVD ktory rowniez ma wbudowany serwer DLNA (przy all share jest dosc ubogi, ale moze sie okazac ze akurat to jest to). Takze Nero Multimedia Suite zawiera wewnetrzny serwer DLNA. Ale wszystko platne.

0
  • #18 22 Lis 2012 07:16
    noel200
    Poziom 22  

Nie zrozumieliśmy się odrobinę :p

angelica_n napisał:
    konsola jako serwer multimediow wychodzi dosc kosztownie

chodziło mi o program na pc pod windowsa:
    Link
    Ja mam router jak w temacie i właściwie spisuje się nieźle. Port usb ma, pod który podpięty jest modem 3G, drukarka też jest podpięta, bo to sieciowa i dysk też jest sieciowy, więc w dużej mierze router robi tylko za serwer dhcp i switch, który nawiasem mówiąc mógłby być gigabitowy.

0
  • #19 22 Lis 2012 12:37
    anmedia
    Poziom 39  

noel200 napisał:
    drukarka też jest podpięta, bo to sieciowa

Rozumiem ze piszesz o drukarce podpietej za pomoca kabla LAN. Ja natomiast mialem na mysli zwykla drukarke podlaczona na USB.
    noel200 napisał:
    nawiasem mówiąc mógłby być gigabitowy

Ale to nie jest zaden problem. Po pierwsze jesli korzystasz za pomoca kabla, to 100Mb/s wystarczy w zupelnosci (3 osoby jednoczenise moga ogladac film z bitrate 30Mbps w tym samym momencie i nie powinno byc problemu z transferem) A jesli chcesz miec 1Gb to zaden problem dokupic sam switch i wszystko wpiac w niego, tylko po co skoro telewizory, dvd i amplitunery multimedialne maja karty tylko 100Mb.

Dodano po 1 [godziny] 24 [minuty]:

noel200 napisał:
    chodziło mi o program na pc pod windowsa

Ok, zainstalowalem na szybko sprawdzilem. Wiec pierwsze na co sie zwraca uwage to wyszukiwanie konsoli PS3
    Po jakims czasie odnajduje TV, wiec sukces:
    Ok, TV bez zadnego problemu wykrywa nowy serwer DLNA.

Na szybko przeprowadzilem kilka prob i to moje wnioski w porownaniu do AllShare.
    Za "+":
    - duzo mozliwosci konfiguracyjnych,
    - mozliwosc ustawienia jakosci obrazu przesylanego po sieci DLNA
    - bardzo dobra jakosc odtwarzanego obrazu *(tu takze jest minus)
    - mozliwosc odtworzenia parwie wszystkich formatow i typow filmow. Sprawdzalem z filmem nagranym w formacie *.rmvb i bez problemu odczytalo.
    Za "-":
    - TV bardzo dlugo analizuje zawartosc kazdego folderu,
    - przy ustawieniu wysokiej jakosci obrazu film odtwarza sie z przerwami (przy sredniej jakosci obraz duzo gorszy niz w AllShare)
    - brak mozliwosci przewijania filmow na podgladzie,
    - brak mozlwosci odtwarzania od miejsca w ktorym sie przerwalo ogladanie filmu.
    - koniecznosc instalacji Java Runtime.

Z pewnoscia ten program powinien ucieszyc wszystkich tych ktorzy nie posiadaja sprzetu samsunga, a potrzebuja czegos wiecej. Konfiguracja nie jest trudna.

0
  • #20 22 Lis 2012 12:41
    noel200
    Poziom 22  

angelica_n napisał:
    zwykla drukarke podlaczona na USB.

Na tym routerze jest jakoś linux, a można zainstalować jakiś inny i wtedy też będzie taka obsługa. Tylko mi to nie potrzebne, więc się nie bawię.

A switch gigabitowy tylko przydatny byłby w momentach przerzucania większej ilości danych. Lapek z routerem gada po wi-fi n, więc idzie nieźle, a nas ma port gigabitowy, więc switch jest wąskim gardłem, niemniej jednak tak jak piszesz, w normalnym użytkowaniu wszystko śmiga dostatecznie szybko i nic się nie tnie.

Wracając do tematu.
    Doszedłem do tego, że po zmianie mediaserwera wgranego w nas na inny może być lepiej.
    Zainstalowałem w nsa-310 ffp stick 0,7 i próbowałem zainstalować minidlna.
    Wbijałem komendy przez putty i coś tam się działo, ale efektu brak. Nie wiem co robię źle i nie mam niestety pojęcia dostatecznego o linuxie, żeby na tym nasie minidlna odpalić

angelica_n napisał:
    - przy ustawieniu wysokiej jakosci obrazu film odtwarza sie z przerwami

Może to się komp nie wyrabia. Ja mam core i3 2,4G i film *.m2ts 2,5 godziny, 4GB chodził bez problemu.

Przewijanie rzeczywiście chyba nie działa i odtwarzanie od momentu w którym było zamknięte też nie. Przynajmniej i u mnie tak było.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo