Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów.

09 Lis 2012 11:20 4302 9
  • Poziom 9  
    Witajcie,
    Podjąłem się projektu wykonania obudowy z walizki wytarganej na złomie po jakimś sprzęcie. Mam całkiem precyzyjną wizję stylu: zachowanie siermiężności budy - taki "alu punk", z podkreśleniem wykorzystania elementów z recyklingu.

zdjęcia budy:

projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów.

Zestaw do środka to:
    płyta micro atx gigabyte a75m-ds2
    procesor amd athlon II
    ram 4GB
    grafika assus gt520 z pasywnym chłodzeniem.
    zasilacz modecom feel 2 400W (dopóki nie doinwestuję)

Podstawowy problem to umiejscowienie zasilacza. Tradycyjny montaż w poziomie nad i pod płytą jest niemożliwy z uwagi na wymiary skrzyni - brakuje ok 3 cm i walizka się nie zamyka. Rozważam zatem montaż w pionie ale mam wątpliwości czy tak może pracować zasilacz. Nie znalazłem żadnego gotowego projektu z podobnie zamontowanym zasilaczem. Główkuję również nad kierunkiem wentylatora zasilacza - czy na zewnątrz skrzyni go wypuścić, czy do wewnątrz. Nie da się ukryć, że stanąłem w miejscu na podstawowej sprawie. Od montażu zasilacza będzie zależało wszystko: montaż dodatkowego wentylatora na obudowie (umiejscowienie), podobnie rzecz się ma z kratkami wentylacyjnymi.

Sprawę komplikuję również drugi wymiar skrzyni. Zasilacz nad/pod płytą montowany w pionie wchodzi "na styk". Nie zostaje nic luzu. Bliskie sąsiedztwo elementów może zaszkodzić?

Podzielcie się proszę radami i sugestiami.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 19  
    Z tego co mi wiadomo, to nie ma znaczenia, w jakiej pozycji pracuje zasilacz ATX, musisz mu jedynie zapewnić odpowiednie chłodzenie. Pamiętaj, że jeśli wyprowadzisz wentylator na zewnątrz, to musisz dać osłonę, by nie wpadło coś, i nie zablokowało go, ani nie zrobiło nikomu krzywdy;)
  • Poziom 21  
    Witam!
    Jest jeszcze możliwość wyjęcia zasilacza z jego obudowy, lecz w tym wypadku potrzebna byłaby izolacja od metalowej obudowy i ewentualne osłonięcie go przed ciekawskimi rączkami/metalowymi elementami które mogłyby na niego upaść.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 9  
    Jeszcze 10 lat temu, kiedy były już zasilacze ATX montowano je pionowo, więc nie powinno to w niczym przeszkadzać. No a poza tym to elektronika, nie sprężynki :-)
    Moja sugestia to zamontuj zasilacz w lewym lub prawym dolnym rogu. No i nie proponuj odwracać wentylatora, jeśli nad tym się zastanawiasz(o ile dobrze zrozumiałem)
  • Poziom 13  
    Moim zdaniem autor stwarza sobie sam problemy .
    Zasilacz można wyjąć z obudowy nawet zasilanie można doprowadzić na stałe (nie musi zajmować tylnej ściany)
    Płasko na dnie zasilacz (obudowany odgrodzony choćby panelem podłogowym lub z pleksi na stałe od góry .
    Obok kolejno dysk 3.5” lub 2.5” napęd zwykły lub z lapka (ewentualnie na USB) .
    Na górze czyli na panelu płyta główna (chłodzenie dobrać na „rurkach cieplnych - heat-pipe” byle niskie .
    Grafika na „Riser kontowy lub taśmowy” są przeróżne nawet na PCI x1.
    projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów.
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję za rady.

Cytat:
    Jeszcze 10 lat temu, kiedy były już zasilacze ATX montowano je pionowo, więc nie powinno to w niczym przeszkadzać.

Nie dalej jak w piątek dotarłem do takich rozwiązań. Mam nawet już takie mocowanie do PSU wyciągnięte z jakiejś obudowy IBM (klasa Penitum II). Dużo szukałem na modders-inc i znalazłem tylko jeden względnie współczesny projekt z zasilaczem w pionie. Zastanawiam się czy wynika to z konformizmu, czy ma to może uzasadnienie techniczne.

Cytat:
    Jest jeszcze możliwość wyjęcia zasilacza z jego obudowy

Nawet nie biorę takiego rozwiązania pod uwagę, z uwagi na szeroki konflikt z moją wizją. Case to case i wszystko ma być w środku.

Cytat:
    Moim zdaniem autor stwarza sobie sam problemy .
    Zasilacz można wyjąć z obudowy nawet zasilanie można doprowadzić na stałe (nie musi zajmować tylnej ściany)
    Płasko na dnie zasilacz (obudowany odgrodzony choćby panelem podłogowym lub z pleksi na stałe od góry .
    Obok kolejno dysk 3.5” lub 2.5” napęd zwykły lub z lapka (ewentualnie na USB) .
    Na górze czyli na panelu płyta główna (chłodzenie dobrać na „rurkach cieplnych - heat-pipe” byle niskie .
    Grafika na „Riser kontowy lub taśmowy” są przeróżne nawet na PCI x1.

Żona też uważa, że sam sobie schody robię. Rozważałem montaż zasilacza bez obudowy. Niestety będzie on wymieniany w bliżej nieokreślonej przyszłości i nie chcę po zakupie nowego od razu pozbawiać się gwarancji.

Skrzynia wcale nie jest mała i nie ma konieczności kombinowania z kątowym montażem kart. Największym problemem jest zasilacz. W zasadzie odpuszczam też urządzenia 5,25" - choć gdybym uparł się na desktop to dałbym radę. Od obudowy oczekuję miejsca na wmontowanie, podłączenie wszelakich dysków 3,5" i 2,5" z przejściówkami. Aktualnie pracuję na dysku 2,5" IDE 44 pin z przejściówką na 40 pin i przejściówką na SATA. Zestaw ten ma z 15 cm.

O heat pipe nie mam pojęcia. poczytam i rozważę jeśli to nie są kosmiczne koszta.

Wkurzyłem się na kartki, rysunki i notatki i ciągłe mierzenie. Wyciąłem sobie z płyty meblowej atrapę płyty głównej i teraz układam klocki w skrzyni analizując za i przeciw. W najbliższym czasie poproszę Was o wytknięcie wszelkich błędów w zamyśle zagospodarowania skrzyni.
  • Poziom 13  
    Witam czemu akurat taką skrzynkę wybrałeś ?
    Widziałem już PC robione na wzór radiostacji (fajny projekt duży wkład pracy) w obudowach po sprzęcie audio (obudowa wzmacniacza) .
    Sam robiłem nie dawno PC (ze śmieci komputowych ogólnie zbędnych) ale pod kontem audio z kartą dźwiękową Prodigy HD2 .
    Za obudowę posłużyła mi przeskakująca niegdyś zmieniarka CD (PD-888).
    Pasowałaby do zestawu z małym monitorem .
    Myślałem nawet o wykorzystaniu oryginalnego jej wyświetlacza na jakieś podstawowe komunikaty.
    Może jest ktoś chętny dokończyć to coś ? ha ha ha
    projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów.
  • Poziom 9  
    Nie przemyślałem jakoś specjalnie wyboru skrzyni. Od pierwszego spojrzenia miał to być mój nowy komputer :).

Poukładałem wstępnie to tak jak widać na foto. Zasilacz ułożony wentylatorem do dołu, maksymalnie zdystansowany od podłogi (praca w pozycji desktop). Pod pojęciem siatki kryje się alu blacha-sito o prześwicie najchętniej <30%

Miejsce panelu na włączniki i diodę wykorzystam z oryginału.

Jak widać miejsca na dyski zostało dużo. Mogę montować je w obu pozycjach, czyli nie zamykam sobie możliwości łatwego "przezbrojenia" z tower na desktop i odwrotnie. Tacki na dyski chcę żeby były demontowalne. Dyski do tacek chcę przykręcać poza obudową i szybko montować w budzie tackę z dyskiem.

Dodatkowy wentylator nie ma jeszcze swojego miejsca. Rozsądne alternatywy są według mnie takie:
    - duży wyciągający na siatce na dole,
    - mały wyciągający na drzwiczkach na górze,
    - duży/mały wyciągający na górze obok rączki walizki,

Proszę o opinie, czy takie rozmieszczenie zda egzamin na chłodzenie i funkcjonalność.

projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów.
  • Poziom 13  
    Dobrze ze kombinujesz z tymi dwoma „wentlami” 1 IN z 2 OUT .
    Ale czy nie lepiej dać dwie 120mm podpięte na (czerwony czarny 5V) będzie o wiele ciszej a ilość powietrza będzie
    taka sama na wejściu co wyjściu ze skrzyni .
    Od zewnątrz dasz chromowaną siatkę ochronną będzie miało dodatkowy urok i zabezpieczy „ciekawskie paluszki”
  • Poziom 9  
    Witajcie,
    Projekt został ukończony na wiosnę 2013 roku i od tamtej pory służy jako jedyny PC w rodzinie. Zasilacz może pracować w takiej pozycji :)

Karta graficzna ma chłodzenie pasywne ale i tak hałas jest na poziomie umiarkowanym. Nie wiem czy to wina tak zamontowanego czerwonego wentyla, czy generalnie już trochę wysłużenia wentyli.

W środku mieszczą się dwa dyski 3,5. Aktualnie jest jeden 3,5 i jeden 2,5 (odpięty)

Kable - patrz koncepcja alu punk :) Często coś dopinam dyski i tak mi wygodniej.

projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów.