Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów.

avioniq 09 Nov 2012 11:20 4383 9
    avioniq
    Level 10  
    Witajcie,
    Podjąłem się projektu wykonania obudowy z walizki wytarganej na złomie po jakimś sprzęcie. Mam całkiem precyzyjną wizję stylu: zachowanie siermiężności budy - taki "alu punk", z podkreśleniem wykorzystania elementów z recyklingu.

zdjęcia budy:

projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów.

Zestaw do środka to:
    płyta micro atx gigabyte a75m-ds2
    procesor amd athlon II
    ram 4GB
    grafika assus gt520 z pasywnym chłodzeniem.
    zasilacz modecom feel 2 400W (dopóki nie doinwestuję)

Podstawowy problem to umiejscowienie zasilacza. Tradycyjny montaż w poziomie nad i pod płytą jest niemożliwy z uwagi na wymiary skrzyni - brakuje ok 3 cm i walizka się nie zamyka. Rozważam zatem montaż w pionie ale mam wątpliwości czy tak może pracować zasilacz. Nie znalazłem żadnego gotowego projektu z podobnie zamontowanym zasilaczem. Główkuję również nad kierunkiem wentylatora zasilacza - czy na zewnątrz skrzyni go wypuścić, czy do wewnątrz. Nie da się ukryć, że stanąłem w miejscu na podstawowej sprawie. Od montażu zasilacza będzie zależało wszystko: montaż dodatkowego wentylatora na obudowie (umiejscowienie), podobnie rzecz się ma z kratkami wentylacyjnymi.

Sprawę komplikuję również drugi wymiar skrzyni. Zasilacz nad/pod płytą montowany w pionie wchodzi "na styk". Nie zostaje nic luzu. Bliskie sąsiedztwo elementów może zaszkodzić?

Podzielcie się proszę radami i sugestiami.
    dywanelektronik
    Level 20  
    Z tego co mi wiadomo, to nie ma znaczenia, w jakiej pozycji pracuje zasilacz ATX, musisz mu jedynie zapewnić odpowiednie chłodzenie. Pamiętaj, że jeśli wyprowadzisz wentylator na zewnątrz, to musisz dać osłonę, by nie wpadło coś, i nie zablokowało go, ani nie zrobiło nikomu krzywdy;)
    konior966
    Level 21  
    Witam!
    Jest jeszcze możliwość wyjęcia zasilacza z jego obudowy, lecz w tym wypadku potrzebna byłaby izolacja od metalowej obudowy i ewentualne osłonięcie go przed ciekawskimi rączkami/metalowymi elementami które mogłyby na niego upaść.
    milion
    Level 9  
    Jeszcze 10 lat temu, kiedy były już zasilacze ATX montowano je pionowo, więc nie powinno to w niczym przeszkadzać. No a poza tym to elektronika, nie sprężynki :-)
    Moja sugestia to zamontuj zasilacz w lewym lub prawym dolnym rogu. No i nie proponuj odwracać wentylatora, jeśli nad tym się zastanawiasz(o ile dobrze zrozumiałem)
    Disconect
    Level 13  
    Moim zdaniem autor stwarza sobie sam problemy .
    Zasilacz można wyjąć z obudowy nawet zasilanie można doprowadzić na stałe (nie musi zajmować tylnej ściany)
    Płasko na dnie zasilacz (obudowany odgrodzony choćby panelem podłogowym lub z pleksi na stałe od góry .
    Obok kolejno dysk 3.5” lub 2.5” napęd zwykły lub z lapka (ewentualnie na USB) .
    Na górze czyli na panelu płyta główna (chłodzenie dobrać na „rurkach cieplnych - heat-pipe” byle niskie .
    Grafika na „Riser kontowy lub taśmowy” są przeróżne nawet na PCI x1.
    projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów.
    avioniq
    Level 10  
    Bardzo dziękuję za rady.

Quote:
    Jeszcze 10 lat temu, kiedy były już zasilacze ATX montowano je pionowo, więc nie powinno to w niczym przeszkadzać.

Nie dalej jak w piątek dotarłem do takich rozwiązań. Mam nawet już takie mocowanie do PSU wyciągnięte z jakiejś obudowy IBM (klasa Penitum II). Dużo szukałem na modders-inc i znalazłem tylko jeden względnie współczesny projekt z zasilaczem w pionie. Zastanawiam się czy wynika to z konformizmu, czy ma to może uzasadnienie techniczne.

Quote:
    Jest jeszcze możliwość wyjęcia zasilacza z jego obudowy

Nawet nie biorę takiego rozwiązania pod uwagę, z uwagi na szeroki konflikt z moją wizją. Case to case i wszystko ma być w środku.

Quote:
    Moim zdaniem autor stwarza sobie sam problemy .
    Zasilacz można wyjąć z obudowy nawet zasilanie można doprowadzić na stałe (nie musi zajmować tylnej ściany)
    Płasko na dnie zasilacz (obudowany odgrodzony choćby panelem podłogowym lub z pleksi na stałe od góry .
    Obok kolejno dysk 3.5” lub 2.5” napęd zwykły lub z lapka (ewentualnie na USB) .
    Na górze czyli na panelu płyta główna (chłodzenie dobrać na „rurkach cieplnych - heat-pipe” byle niskie .
    Grafika na „Riser kontowy lub taśmowy” są przeróżne nawet na PCI x1.

Żona też uważa, że sam sobie schody robię. Rozważałem montaż zasilacza bez obudowy. Niestety będzie on wymieniany w bliżej nieokreślonej przyszłości i nie chcę po zakupie nowego od razu pozbawiać się gwarancji.

Skrzynia wcale nie jest mała i nie ma konieczności kombinowania z kątowym montażem kart. Największym problemem jest zasilacz. W zasadzie odpuszczam też urządzenia 5,25" - choć gdybym uparł się na desktop to dałbym radę. Od obudowy oczekuję miejsca na wmontowanie, podłączenie wszelakich dysków 3,5" i 2,5" z przejściówkami. Aktualnie pracuję na dysku 2,5" IDE 44 pin z przejściówką na 40 pin i przejściówką na SATA. Zestaw ten ma z 15 cm.

O heat pipe nie mam pojęcia. poczytam i rozważę jeśli to nie są kosmiczne koszta.

Wkurzyłem się na kartki, rysunki i notatki i ciągłe mierzenie. Wyciąłem sobie z płyty meblowej atrapę płyty głównej i teraz układam klocki w skrzyni analizując za i przeciw. W najbliższym czasie poproszę Was o wytknięcie wszelkich błędów w zamyśle zagospodarowania skrzyni.
    Disconect
    Level 13  
    Witam czemu akurat taką skrzynkę wybrałeś ?
    Widziałem już PC robione na wzór radiostacji (fajny projekt duży wkład pracy) w obudowach po sprzęcie audio (obudowa wzmacniacza) .
    Sam robiłem nie dawno PC (ze śmieci komputowych ogólnie zbędnych) ale pod kontem audio z kartą dźwiękową Prodigy HD2 .
    Za obudowę posłużyła mi przeskakująca niegdyś zmieniarka CD (PD-888).
    Pasowałaby do zestawu z małym monitorem .
    Myślałem nawet o wykorzystaniu oryginalnego jej wyświetlacza na jakieś podstawowe komunikaty.
    Może jest ktoś chętny dokończyć to coś ? ha ha ha
    projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów.
    avioniq
    Level 10  
    Nie przemyślałem jakoś specjalnie wyboru skrzyni. Od pierwszego spojrzenia miał to być mój nowy komputer :).

Poukładałem wstępnie to tak jak widać na foto. Zasilacz ułożony wentylatorem do dołu, maksymalnie zdystansowany od podłogi (praca w pozycji desktop). Pod pojęciem siatki kryje się alu blacha-sito o prześwicie najchętniej <30%

Miejsce panelu na włączniki i diodę wykorzystam z oryginału.

Jak widać miejsca na dyski zostało dużo. Mogę montować je w obu pozycjach, czyli nie zamykam sobie możliwości łatwego "przezbrojenia" z tower na desktop i odwrotnie. Tacki na dyski chcę żeby były demontowalne. Dyski do tacek chcę przykręcać poza obudową i szybko montować w budzie tackę z dyskiem.

Dodatkowy wentylator nie ma jeszcze swojego miejsca. Rozsądne alternatywy są według mnie takie:
    - duży wyciągający na siatce na dole,
    - mały wyciągający na drzwiczkach na górze,
    - duży/mały wyciągający na górze obok rączki walizki,

Proszę o opinie, czy takie rozmieszczenie zda egzamin na chłodzenie i funkcjonalność.

projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów.
    Disconect
    Level 13  
    Dobrze ze kombinujesz z tymi dwoma „wentlami” 1 IN z 2 OUT .
    Ale czy nie lepiej dać dwie 120mm podpięte na (czerwony czarny 5V) będzie o wiele ciszej a ilość powietrza będzie
    taka sama na wejściu co wyjściu ze skrzyni .
    Od zewnątrz dasz chromowaną siatkę ochronną będzie miało dodatkowy urok i zabezpieczy „ciekawskie paluszki”
    avioniq
    Level 10  
    Witajcie,
    Projekt został ukończony na wiosnę 2013 roku i od tamtej pory służy jako jedyny PC w rodzinie. Zasilacz może pracować w takiej pozycji :)

Karta graficzna ma chłodzenie pasywne ale i tak hałas jest na poziomie umiarkowanym. Nie wiem czy to wina tak zamontowanego czerwonego wentyla, czy generalnie już trochę wysłużenia wentyli.

W środku mieszczą się dwa dyski 3,5. Aktualnie jest jeden 3,5 i jeden 2,5 (odpięty)

Kable - patrz koncepcja alu punk :) Często coś dopinam dyski i tak mi wygodniej.

projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów. projekt obudowy komputerowej "alu punk" - kilka dylematów.