Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS APC Smart 1000VA czarny - brak przełączania pracy na baterię...

09 Lis 2012 11:47 1953 1
  • Poziom 27  
    Witam

Mam APC Smart 1000VA czarny, rok produkcji 2000 rok, więc ma już 12 lat. To jeszcze model z samym com-em(940-0024C). Dwa miesiące temu wymieniłem w nim akumulatory na nowe 2x 12V 12Ah. Ładnie skalibrowałem, miał poprawny runtime, jakość baterii miałem na 8C, wszystko OK aż do wczoraj.

Pierwszy objaw to zaczęły mrugać wszystkie diody od stanu naładowania baterii i sukcesywnie diody od góry zaczęły gasnąć pomału tak jakby wirtualnie UPS nie miał prądu z gniazdka a go miał i z niego korzystał. Szybko terminalowo zalogowałem się do UPS-a, wciskam 0(zero), który pokazuje jakość baterii wszystko ok, nadal jest poprawne 8C. Wciskam "j" czyli runtime i jest zerowy 0000, wciskam "f" czyli stan baterii w procentach, jest 0%. Wciskam Shift+B czyli pokazuje napięcie ładowania akumulatora i jest 15,72( powinno być 27 z groszami po przecinku, 27.x).

OK, biorę w łapę multimetr i sprawdzam napięcia. Wiadomo te dwie baterie są połączone szeregowo, ok sprawdzam i jest poprawnie 27V. Sprawdzam każdą baterię oddzielnie i jest na każdej równo po 13,5V, więc wszystko w porządku. Baterie są fizycznie naładowane na maxa. Odłączam baterie od UPS-a i sprawdzam napięcie ładowania z kabli od UPS-a i jest 27,1V, więc jest poprawnie. Wygląda na to, że fizycznie UPS poprawnie ładuje baterie. Od strony prądowej wygląda na to, że wszystko jest w porządku.

OK, podłączam z powrotem baterie i robię Self-Test, a UPS w ogóle nie przełącza się na baterię. Wszystko co jest podłączone do UPS-a gaśnie np. żarówka. Przy chwilowym Self-Teście w UPS-ie następuje jakieś tam klapnięcie, coś się dzieje, jest efekt tak jakby przełączenia na baterię, ale UPS fizycznie tych baterii nie widzi. Przy włączonym UPS i podłączonego do niego np. żarówki i odłączeniu UPS-a od prądu żarówka gaśnie, więc UPS nie przełącza się na baterię.

OK, idę z powrotem do terminala i chcę wcisnąć kalibracje, kalibrację robi się kombinacją Shift+D i co? i nic, zero reakcji. W tym momencie po wciśnięciu Shift+D powinna nastąpić kalibracja, czyli po prostu odcięcie prądu i praca na baterii. Nic się nie dzieje, mam odpowiedź tylko NO czy NA (not available).

Wygląda na to, że układ logiczny nie widzi baterii albo widzi źle bo zamiast napięcia ładowania 27V non-stop pokazuje stałą wartość 15,72V i nie ważne co się robi z tym UPS-em to i tak ta wartość 15,72V jest stała.

Niby jakoś napięcie ładowania można ręcznie przestawić. W trybie PROG niby Shift+B i plusem lub minusem sobie ustawiamy daną wartość napięcia, ale u mnie to nie działa. Jak wciskam +/- to zmienia mi tylko wartość jakości baterii np. te 8C lub inne do FF.

Panie i Panowie co to może być? Czytałem, że może coś tam się zwierać, sklejają się styki od przekaźników i "durnieje" UPS? Tylko jak to sprawdzić, gdzie to jest?
    Co w nim mogło paść?

Jakieś sugestie? Dziękuję z góry za zainteresowanie się tematem.

Na poniższym screenshocie widać kilka wyników z terminala:

UPS APC Smart 1000VA czarny - brak przełączania pracy na baterię...
  • Relpol przekaźniki
  • Spec od drukarek
    Wymień przekaźniki i problem na 90% zniknie.