Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus A7N8X-E Deluxe - Brak współpracy z Leadtek WinFast A7600GT TDH

09 Lis 2012 12:50 1341 2
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich.

Właśnie kupiłem używaną kartę Leadtek WinFast A7600GT TDH AGP 256MB DDR3. Karta zadeklarowana jako sprawna i sprawdzona przeze mnie na komputerze kolegi, gdzie również działa bez problemów. Po montażu na mojej płycie (po podłączeniu dodatkowego zasilania z Molex'a lub nie) komputer uruchamia się, ale monitor (sprawdzałem także na telewizorze Philipsa z wejściem D-Sub) się nie włącza, niezależnie czy jest podłączony kablem D-Sub czy DVI. Trzeba dodać, że wiatrak na karcie pracuje normalnie. Po ręcznym włączeniu monitora skanuje on wszystkie wejścia w poszukiwaniu sygnału i nic nie znajduje. Póki co nie zmieniałem fabrycznych ustawień BIOS'u dotyczących m. in. częstotliwości i napięcia szyny AGP w obawie przed ewentualnym uszkodzeniem karty. Cały zestaw działał wcześniej bez zarzutu z GeForce FX 5200 (w międzyczasie zmieniłem jedną kość pamięci 512MB na 1GB i zasilacz) i sprawdziłem go ponownie z GeForcem MX440 wymontowanym z komputera, na którym Leadtek działa. Również wszystko uruchomiło się bezproblemowo. Bardzo proszę o pomoc, bo nie mam pojęcia co może być przyczyną problemu, a próbę zwrotu karty uznaję za ostateczność.

Konfiguracja komputera:
    Asus A7N8X-E Deluxe (Bios 1013 z aktualizacją SATA 4402)
    Athlon XP 3200+
    2GB RAM (dwie kostki 512MB i jedna 1GB, wszystkie MT, PC3200U-30331-Z, 400MHz, CL3)
    Zasilacz Corsair 500W
    Dysk twardy IDE 40GB (chwilowo nowa 750GB Seagate SATA została odłączona)
    LG DVD-RAM
    Floppy 1.44MB
    Monitor HP ZR2240w

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

P. S. Na marginesie załączam BIOS z najnowszym modułem Sil 3112 (4402), sprawdzony na moim komputerze.
    Załączniki:
  • Poziom 37  
    Głośniczek systemowy zgłasza brak karty, gdy nie jest ona wpięta w slot ?
    Sprawdź w menadżerze urządzeń, czy wszystkie sterowniki są zainstalowane (nie może być żółtych znaków zapytań).
    Zresetował bym bios zworką c-mos.
  • Poziom 2  
    Dziękuję za odpowiedź. Pamięć CMOS resetowałem kilkukrotnie zworką na płycie, poprzez wyjęcie (nowej) baterii oraz upgrade bios, nic nie pomogło. Również nie chodzi o sterowniki (w tym przypadku Win XP), gdyż problem występuje podczas uruchamiania komputera, a nie po załadowaniu systemu (system może się ładuje, ale ja nie jestem w stanie tego zobaczyć bo monitor i/lub telewizor nie widzą żadnego sygnału). Poza tym karta chodzi na komputerze 'sąsiada' również z Win XP (główna różnica jaką zauważyłem na jego płycie głównej to fakt, że jego szyna AGP nie jest Pro, czyli jest krótsza) i na tych samych odbiornikach. Podczas uruchamiania komputera słyszę jeden sygnał z głośniczka (tak jak podczas zwykłego restartu). Proszę o dalsze sugestie i pozdrawiam.

Dla uściślenia. Podczas uruchamiania bez karty w slocie AGP nie słyszę nic z głośniczka. Podczas uruchamia z kartą wsuniętą w szynę AGP słyszę pojedynczy dźwięk z głośniczka. Jeżeli w slocie jest GF MX440 komputer, monitor i system uruchamiają się bez problemu, natomiast gdy zamontowany jest GF 7600GT TDH monitor nic nie wyświetla. Przypominam, że karta Leadtek'a chodzi bez problemu na innej płycie, więc wygląda na to, że jest sprawna. Z kolei płyta ASUS'a chodzi z dwoma innymi produktami Nvidii, więc również jest sprawna. Zmieniłem w BIOS'ie 'Primary VGA BIOS' na 'AGP VGA Card' oraz zwiększyłem 'AGP VDDQ Voltage' z 1.5V na 1.7V i sytuacja nie uległa zmianie. MX440 działa bez problemu, natomiast po włożeniu WinFast'a niby komputer uruchamia się poprawnie (z pojedynczym dźwiękiem), ale monitor się nie włącza i nie ma wizji. Jeszcze raz z góry dziękuję za pomoc.Witam ponownie. W międzyczasie sprzęt spędził tydzień w serwisie komputerowym. Panowie wpięli kartę Leadtek'a do pierwszego lepszego komputera z szyną AGP i cały zestaw uruchomił się bez problemu. Z kolei na mojej płycie głównej Asus'a przetestowane zostały trzy kolejne karty graficzne, w tym GF 6200 z 256MB RAM'u. Za każdym razem komputer startował jak powinien. Wniosek: oba komponenty sprawne, ale nie kompatybilne. Ale tak naprawdę temat pozostaje otwarty. Jeszcze raz z góry dziękuję za sugestie.