Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór systemu operacyjnego - innego niż Windows czy Linux

09 Lis 2012 13:05 2073 23
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 34  
    ChromeOS to też linux kolego.
  • Poziom 43  
    raf092 napisał:
    na Windowsie się zawiodłem bo jest niestabilny

O jakiej wersji mówisz?

Jaka konfiguracja komputera?
  • Moderator Samochody
    W zasadzie to nie ma innych systemów niż Windows NT, Windows CE, GNU/Linux (również MacOS, Chromium i Android bazują na jądrze linuksa) i ew. do oddzielnej rodziny można zaliczyć BSD i Uniksy (Solaris). Każdy system Open Source jest tworzony przez "przypadkowe osoby".

http://lifehacker.com/5416968/the-humans-guide-to-running-google-chrome-os
    Cytat:
    Also, a Chromium live CD is not available because it needs to write to the disk; therefore, a writable USB stick is the way to go.

Bardzo fajną dystrybucją działającą z USB jest SLAX (http://www.slax.org/), dostępna jest też wersja RC1 SLAX7 (http://www.tomas-m.com/blog/).
  • Poziom 34  
    Kasek21 napisał:
    raf092 napisał:
    na Windowsie się zawiodłem bo jest niestabilny

O jakiej wersji mówisz?

Pewnie o "oryginalnej" :)
  • Moderator Samochody
  • Poziom 34  
    Można mówić wiele o windows 7 ale na pewno nie to, że jest niestabilny.

A jak chcesz inny OS z konkretnym wsparciem to zostaje Ci iOS od apple'a ale musisz zmienić sprzęt na apple'owy bo zabronione jest instalowanie ich os'a na innych komputerach.
  • Spec od komputerów
    Jakich to dystrybucji linuksa używałeś ? Napisz program dowolny na linuksa i spróbuj go zakwalifikować do oficjalnego repozytorium debiana to zobaczysz jak to wygląda.
    Dystrybucji jest dużo bo każdy może sobie zrobić. Wiodących dystrybucji jest nie więcej niż 10.
    Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Z twoimi wymaganiami to tylko mac z mac os x, dedykowany sprzęt z systemem.

@tzok - Mac OS X nie ma nic wspólnego z linuksem ;p
  • Poziom 34  
    Zainstalować technicznie można ale licencja na to nie zezwala więc taki system będzie nielegalny!
  • Poziom 9  
    QNX - system czasu rzeczywistego, szybki, zawsze stabilny, wygodny graficzny interfejs. Wady- mała ilość oprogramowania.
  • Poziom 27  
    Proponuję zainteresować się systemami z rodziny *BSD - najbliżej im do makówkowych systemów.
    A konkretnie do zastosowań desktopowych PC-BSD (patrz google).

Dlaczego ten akurat:
    - Dystrybucja stabilna oparta na FreeBSD (Mac OS X powstał na bazie FreeBSD) - jednak stwożona z myślą o użytkowniku i używaniu desktopowym - nie serverowym czy uniwersalnym.
    - Programy instaluje się z pakietów twożonych na wzór windowsowych instalatorów. Pakiet taki zawiera WSZYSTKO co jest potrzebne do uruchomienia. Nie ma problemu z zależnościami od innych pakietów, innych wersji innych pakietów itd. Klikasz i sie instaluje i co najważniejsze DZIAŁA !!
    - Można ściągnąć gotowy obraz dla VirtualBoxa i przetestować, jst też wersja LIVE w wersji na pendrive lub DVD.
    - Aktualizacje pojawiają się na bieżąco i instalacja ich polega na kliknięciu i zezwoleniu instalatorowi który zrobi to sam.
    - Dla zaawansowanych: system nie jest okrojony z jakichkolwiek możliwości które oferuje FreeBSD!! nadal można pakiety instalować ręcznie, kompilować, twożyć własne jądro ze źródeł itd.
    - Jak wiadomo FreeBSD i pozostałe systemy z rodziny BSD znane są ze swej solidności i stabilności.

Wady:
    - Brak wsparcia dla sterowników kart graficznych Nvidia i Ati nowszych - nie każdy to potrzebuje :)

Od siebie dodam że po przejściu z Linuxa do FreeBSD mało kto wraca do Linuxa :)

Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    willyvmm napisał:
    Od siebie dodam że po przejściu z Linuxa do FreeBSD mało kto wraca do Linuxa
    Możesz to uzasadnić?
  • Poziom 10  
    Popieram willyvmm.
    FreeBSD rządzi .
    Najlepszy system pod słońcem.
    Poza instalacją-która niestety odstręcza nowych użytkowników-wad brak :D
    Nie chcesz by system był robiony przez zgraję przypadkowych ludzi ,a korzystasz z sypiącej się windy zrobionej przez "profesjonalistów".
    Rany,nie wiem co powiedzieć.
  • Poziom 27  
    jurek.adam napisał:
    willyvmm napisał:
    Od siebie dodam że po przejściu z Linuxa do FreeBSD mało kto wraca do Linuxa
    Możesz to uzasadnić?

Przeszedłem kolejno przez:

Vax (jakiś systemV niepamiętam dokłądnie jaki)
    Linux 1.0
    Linux 1.2
    Początki *BSD (nie pamiętam dokładnie jaki)

Slackarwe - od samego początku tej dystrybucji do czasu aż gentoo odkryłem ... a w nim porty.

Gentoo - fascynacja portami i kontrolą nad systemem.

FreeBSD - pełna kontrola nad systemem a resztę wyraża jedno zdanie:
    "FreeBSD, rock solid, ultra stable and reliable (server) operating system"

W międzyczasie były romanse z debianem (gdzieniegdzie Debian lepiej się sprawdza niż FreeBSD nadal - ale to pojedyńcze przypadki), Ubuntu, Mandrax, Mandriva, PLD, i pewnie jeszcze z kilkanaście innych (także komercyjnych jak Solaris, SCO Unix, HP-UX..).

Ostatnio przypomniał mi się projekt PC-BSD i się nie zawiodłem. Gotowy STABILNY system ... prosto z pudełka !! Instalacja łatwiejsza niż windows :D

Jako Desktopa używam Win7 Pro, i Virtualboxa z PC-BSD :) Servery którymi sie opiekuję to w większości FreeBSD i 1 wirtualna maszyna z debianem.

Jak widać nie jestem ślepym zwolennikiem tego czy tamtego, ale potrafię ocenić co jest dobre i dobrać odpowiednie narzędzie do danego zadania.

Jak ktoś jest SPECJALISTą od Linuxa i czuje się w nim świetnie - nie widzę powodu aby to zmieniać. Ale jeżeli ktoś, czuje się dobrze w Linuxie, polecam spróbować czegoś w czym będzie czuł się świetnie :D

A odpowiadając na twoje pytanie:
    Inny poziom abstrakcji, inna jakość. - Jednak zwróć uwagę na to co napisałem powyżej.

Zobacz też kto tego używa:
    http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/bo...ook/nutshell.html#introduction-nutshell-users
    O czymś to też chyba świadczy.

Spróbuj a się może przekonasz.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Próbowałem BSD, ale dla mnie to na desktop średnio się nadaje, na serwery jak najbardziej. No, ale każdemu co innego potrzeba.
  • Poziom 27  
    Zgodzę się z tobą.
    Ale spróbuj jeszcze raz - tym razem system dedykowany dla desktopa :)
    PC-BSD
  • Poziom 43  
    Jakoś przegapiłem PC-BSD, oczywiście spróbuję, bo projekt wygląda zachęcająco.