Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

T-65, MUX-2 - Dekoder T-65, nie odbiera MUX-2 (MUX-1 i 3 są)

09 Lis 2012 15:25 4215 4
  • Poziom 2  
    Witam,
    zakupiłem dekoder Ariva T65, bardzo dobrze odbiera MUX-1, MUX-3 a są problemy z odbiorem MUX-2.
    Mieszkam 14 km od Rzeszowa, jest to o tyle dziwne, że MUX-1 i MUX-2 idą z Krosno/Sucha Góra, pierwszy na kanale 42 i jak wyczytałem mocy 18 kW a drugi MUX-2 z kanału 32 o mocy 50 Kw (czyli dużo mocniejszy niż ten pierwszy).
    Gdyby coś było nie tak z anteną to powinny być chyba problemy z jednym i drugim MUX-em a są tylko z MUX-2 (czyli tym mocniejszym).
    Czasem jest tak, i to też jest bardzo dziwne, że ten MUX-2 się nagle pojawia, są wszystkie programy TVN, Polsat ... a za 1 godzinę albo następnego dnia już ich nie ma i automatyczne czy ręczne wyszukiwanie nic nie daje, zerowy poziom sygnału na kanale 32. Jak on (MUX-2) jest to siła sygnału i jakość jest bardzo dobra bo w okolicach 80.
    Mam 3 anteny zewnętrzne, dwie ustawione na Krosno, jedną na Rzeszów (bez wzmacniaczy), na nich sygnał analogowy mam bardzo dobry (TVP-1, TVP-2, Polskat, TVN ..)
    Od paru dni próbuję dzwonić na infolinię do Fergusona ale porażka – ciągle zajęte, oprogramowanie do dekodera uaktualniłem, przeglądam też tu artykuły z tego tematu i widzę, że są tu trochę podobne problemy.
    Nie wiem czy to wina anteny i są jakieś zakłócenia związane z kanałem 32 (które czasami znikają i MUX-2 się pojawia) czy to wina tego dekodera?
    Jakby ktoś miała podobne problemy (że z tego samego nadajnika jeden MUX jest a drugiego nie ma) i jakoś je rozwiązała lub nie rozwiązał to proszę i informacje
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    andrewl1234 napisał:
    Gdyby coś było nie tak z anteną to powinny być chyba problemy z jednym i drugim MUX-em a są tylko z MUX-2 (czyli tym mocniejszym).
    Niekoniecznie, w przypadków odbioru DVB-T w trudnych, górskich warunkach takie rzeczy się zdarzają.

andrewl1234 napisał:
    zerowy poziom sygnału na kanale 32.
    Jeśli odbiornik nie łapie synchronizacji do mux-a, to tak wyświetla - zerową wartość poziomu sygnału, pomimo tego, że poziom sygnału może być niezmieniony.

andrewl1234 napisał:
    Nie wiem czy to wina anteny i są jakieś zakłócenia związane z kanałem 32 (które czasami znikają i MUX-2 się pojawia) czy to wina tego dekodera?
    Typowo, jest to problem instalacji antenowej lub bardzo trudnych warunków odbiorczych, a bardzo możliwe, że w twoim wypadku jest to wina odbioru mux-2 w SFN-ie z nadajników na Suchej Górze i Górze Jawor.
    Na początek trzeba by sprawdzić ustawienie anteny na mux-2, tak by wyeliminować możliwy sygnał z Jawora.
  • Poziom 20  
    A może kolega ma o dziwo za silny (pomymo symetryzatorów) sygnał MUX2 i jak spada to się odbiór pojawia. Może zaryzykowac zakup pułapki kanałowej. Ewentualnie w drugą stronę - wzmacniacz kanałowy.
  • Poziom 24  
    Kolego andrewl1234 Napisz gdzie dokładnie Mieszkasz ,jaka to miejscowość
    bo określenie 14 km od Rzeszowa to zbyt mało.
  • Poziom 2  
    Dziękuję wszystkim za info a szczególne "_cheetah_", tak jak pisałem mama trzy anteny, dwie skierowane na Krosno a jedną na Rzeszów, zacząłem je stopniowo odłączać i sprawdzać kiedy pojawi mi się ten MUX-2 i był sukces gdy odłączyłem tą na Rzeszów. Z tego co pisze "_cheetah_" to ta ustawiona na Rzeszów faktycznie mogła też łapać sygnał z Solina/ G.Jawor (bo to ten sam kierunek co na Rzeszów).
    Potem robiłem jeszcze inne próby tzn. podłączyłem ponownie tą skierowaną na Rzeszów i zmieniałem jej trochę kierunek i też był sukces bo MUX-2 już był a na sygnale analogowym miałem w miarę dobry Polsat, TVN i lokalną z Rzeszowa (bo gdy ta antena była odłączna to analogowo tych programów praktycznie nie było).
    Wniosek jest taki, że faktycznie przyczyną było to, że jedna z anten odbierała kanał 32 z Krosna a druga łapała go też z Solina/G. Jawor.
    Po tych moich doświadczeniach z DEKODEREM (moja rada jako laika) to przy tego typu problemach zanim zaczniemy podejrzewać problemy dekoder odłączać poszczególne anteny (gdy jest ich kilka) oraz faktycznie sprawdzić instalację antenowa (stan przewodów, styków ...). bo tym co zobaczyłem (a nie zaglądałem tam od ładnych paru lat) to ja na swojej planuję wymienić przewody.
    Dziękuję!
    Jestem już szczęśliwym posiadaczem MUX-1,2 i 3 (jakość wszystkich jest bardzo dobra) i co też bardzo ważne dekoder FERG.. T65 jest sprawny.