Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór sprzętu audio do salonu 70m2 - wariant stereo.

bobanr 09 Lis 2012 17:27 11505 46
  • #1 09 Lis 2012 17:27
    bobanr
    Poziom 14  

Witam,

jestem na etapie planowania budżetu na przyszły rok i potrzebuję Was o pewną pomoc. Potrzebuję dobrać zestaw audio do salonu (wysokość pomieszczenia 2,5 [m]) o powierzchni 70 [m2], wraz z aneksem kuchennym. Meble będą rozmieszczone jak na rysunku poniżej. Uwaga w pokoju ma stanąć akwarium (0,5x0,5x2,0 [m]). Ściany wykończone tapetą - grubszą - podłogi panele.

Zakodowałem sobie w głowie, że dopełnieniem mieszkania będzie zestaw audio z prawdziwego zdarzenia (oczywiście w miarę możliwości finansowych oraz możliwości docenienia jego walorów). Chciałbym kupić sprzęt audio, który będzie grał przyzwoicie i również się ładnie prezentował.

Celuję w sprzęt stereo, kolumny wolnostojące. Najlepiej aby to był tylko amplituner + kolumny. Dobrze by było, gdyby ampli był produkcji Pioneer (posiadam DVD tej firmy - DV 420V), ale nie jest to konieczność. Czasami przez amplituner chciałbym puścić dźwięk z TV - Panasonic TX P50V20E.

Muzyka jakiej słucham: nie jest sprecyzowana. Potrafię docenić każdy rodzaj, który ładnie brzmi. Od klasyki przez jazz po rock. Lubię wspominać Queen i Pet Shop Boys. Nie potrzebuję mega basu, ani pękających szyb w oknach.

Budżet. Chciałbym podzielić na dwa pułapy. Pierwszy do 5 tys., a drugi do 8 tys. Powiedzmy, że te granice mogą być płynne w małym stopniu. Sprzęt chciałbym aby był nowy.

Piszcie, a będę odpowiadał. Temat traktuję przyszłościowo i dość emocjonalnie.

Układ pomieszczenia - sprzęt audio po lewej stronie.
    Dobór sprzętu audio do salonu 70m2 - wariant stereo.

0 29
  • #2 09 Lis 2012 17:49
    irek6311
    Poziom 33  

Polecę wzmacniacz Pioneer A-50 http://www.skapiec.pl/site/cat/34/comp/4939658
    do tego kolumny DALI IKON 6 mk II http://www.skapiec.pl/site/cat/29/comp/1084140
    zamiast tunera Pioneer N-30 http://www.skapiec.pl/site/cat/96/comp/3550940
    amplituner spełniającego twe oczekiwania od Pioneer w miarę sensowny w polskich sklepach niedostępny ...
    Pioneer SX-20-K http://www.pioneer.pl/pl/products/42/98/405/SX-20-K/page.html

0
  • #3 10 Lis 2012 19:15
    bobanr
    Poziom 14  

Tak sobie myślę, że zamiast amplitunera może być sam wzmacniacz. Mylę się?

Ten A-50 podoba mi się, ale czy nie jest za słaby do zaproponowanych kolumn? Na jakie parametry zwracać uwagę? Co z jego dostępnością, tylko 3 sklepy internetowe.

Cena za kolumny podana na stronie, to cena za sztukę?

Jeszcze raz podkreślam to nie musi być Pioneer.

0
  • #4 10 Lis 2012 19:37
    irek6311
    Poziom 33  

Wzmacniacz od Pioneer cenowo przystępny / w stereo bardzo dobry dżwięk bo słuchałem go w salonie i w domu / do twojego pomieszczenia jego moc wystarczy ,
    odnośnie kolumn to cena za jedną sztukę ,
    kolumny można odsłuchać bo oni mają salony w większości miast http://www.sklep.megahz.com.pl/monitor-audio-...6-5-lat-gwarancji-dostawa-i-kable-gratis.html
    te też zaproponuję do odsłuchania i ewentualnego zakupu .

oferta Pioneer jest bogata więc warto jednej Firmy się trzymać i z czasem rozbudować zestaw ,
    Yamaha ma też dobre wzmacniacze ale kontaktu z nimi nie mam wię trudno mi od nich coś polecić .

0
  • #5 11 Lis 2012 01:39
    petrus
    Poziom 24  

Dali Ikon 6mk2, są za małe na 70m salon, nawet Ikon 7mk2 będą zbyt słabe wg mnie. Podobnie Monitor Audio RX6. Nie chodzi o siłę basu tylko dźwięk się zagubi, nie będzie nasycony w takim metrażu.

0
  • #6 11 Lis 2012 10:11
    irek6311
    Poziom 33  

petrus masz dużo racji ale kto ustawia kolumny w rogach pokoju tak dużego i słucha stereo z 5 metrów czy 7 metrów (trójkąt równoboczny) ,
    ~ 3,5 metra pomiędzy kolumnami i tyle samo do miejsca odsłuch a te kolumny co zaproponowałem zagrają dobrze w całym paśmie (to gwarantuję bo tak mam u siebie ustawione kolumny) ,
    tu artykuł naświetlający aspekt ustawiania kolumn /
    http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php
    autor tematu mógłby dać szkic/obraz salonu tak na marginesie .

0
  • #7 11 Lis 2012 12:25
    bobanr
    Poziom 14  

irek6311 napisał:
    autor tematu mógłby dać szkic/obraz salonu tak na marginesie .

Nie widać załączonego obrazka? W pierwszym poście jest schemat pokoju.

Kanapa, na której miałby się skupiać dźwięk jest oddalona o 4 [m] od TV. Po obu stronach szafki pod TV planuję rozmieścić kolumny - odległość między nimi ok 2,5 [m].

Jedyne czego się obawiam to akustyka w dalszej części pomieszczenia.

0
  • #8 11 Lis 2012 12:47
    irek6311
    Poziom 33  

bobanr obrazek jest ale ustawienia kolumn w metrach nie podałeś i odległości od kanapy ;)
    FOCAL CHORUS 716V mogę też polecić i w tym pomieszczeniu się nie zagubią (dżwiękowo) /
    http://www.sklep.megahz.com.pl/focal-chorus-7...toryzowany-dealer-dostawa-i-kable-gratis.html < cena za 1 kolumnę ,
    na koniec dodam że budżetowe kolumny w takim pomieszczeniu nie zagrają dobrze więc oszczędzanie odradzam ,
    najlepiej jakby wypożyczyć na odsłuch kolumny do domu i zdecydować dopiero potem ....
    pomieszczenie stawia duże wymagania względem kolumn ale te co zaproponowałem powinny się tam sprawdzić .

0
  • #9 11 Lis 2012 15:37
    LOCOLOCO
    sprzedawca - konsultant

DO tak dużego pomieszczenia wymagania są nieco wyższe.
    Byłbym za rozwiązaniem wyboru:
    Marantz PM 7004
    Harman 980 lub 990
    CA Azur 651
    Nad 365

Kolumny
    JBL Studio 5
    Klipsch Reference REF 82 II
    Klipsch Synergy II F-20
    Monitor Audio RX8

0
  • #11 11 Lis 2012 19:10
    bobanr
    Poziom 14  

LOCOLOCO napisał:
    Harman 980 lub 990

Pomijając aspekt techniczny, to pod względem estetyki przemawiają do mnie produkty HK. Wyjaśnijcie mi różnicę w cenie pomiędzy 980 a 990.

LOCOLOCO napisał:
    Monitor Audio RX8

Kolumny zacne, ale czy warte ceny w porównaniu do wcześniej wskazanych?

Jutro zaktualizuję schemat rozmieszczenia kolumn.

PS. Widzę, że mierzymy w wyższy (do 8000 zł) przedział cenowy.

irek6311 napisał:
    Amplituner YAMAHA R-S700 http://www.ceneo.pl/9154488
    Wzmacniacz chyba najodpowiedniejszy pomijając cenę zakupu reszta to zalety /
    http://www.ceneo.pl/1626143

Słuchałem kiedyś Yamahy(ę) i dźwięk wydaje mi się metaliczny. Czy tak jest z każdym produktem tej firmy?

0
  • #12 11 Lis 2012 19:27
    irek6311
    Poziom 33  

bobanr przy tak dużym pomieszczeniu sprzęt musi odpowiednio kosztować by podołać wymogom poprawnego nagłośnienia ,
    jeśli podchodzisz do zakupu poważnie to nie możesz oszczędzać na wzmacniaczu li kolumnach ,
    MONITOR AUDIO SILVER RX-8 warte swej ceny bo sekcja niskotonowa mocniejsza a to in plus u ciebie ,
    wspinając się wyżej w cenach kolumn zyskujesz większą efektywność kolumn i jakość dżwięku ,
    jeśli kupujesz zestaw na Lata to kolumny kupiłbym porządne i najlepsze na jakie cię stać ...
    wzmacniacz zawsze można taniej zmienić i z mniejsza stratą $ .

0
  • #13 11 Lis 2012 19:38
    petrus
    Poziom 24  

irek6311 napisał:
    petrus masz dużo racji ale kto ustawia kolumny w rogach pokoju tak dużego i słucha stereo z 5 metrów czy 7 metrów (trójkąt równoboczny) ,
    ~ 3,5 metra pomiędzy kolumnami i tyle samo do miejsca odsłuch a te kolumny co zaproponowałem zagrają dobrze w całym paśmie (to gwarantuję bo tak mam u siebie ustawione kolumny) ,
    .

Ustawienie możesz mieć takie same ale nie masz zapewne 70m. Ikony 6 to są małe kolumny nawet na 30m, obojętnie czy pomieszczenie jest częściowo wydzielone czy nie. Jeśli załóżmy siedzisz na kanapie, ale tylna ściana jest oddalona o kolejne 3-4 metry (czyli tak jak tutaj), to wielkość kolumn ma znacznie większe znaczenie, bo muszą przepompować więcej powietrza, bez takiej pomocy ścian, jak w przypadku mniejszego pomieszczenia.
    Kolejne które wymieniasz, Focal 716v to znowu podobnej wielkości konstrukcja do Ikon 6.

Ja bym pomyślał o gabarytach typu JBL Studio 590 lub Paradigm 11 v7.

Cytat:
    Natomiast nie rozumiem różnicy w cenie pomiędzy HK 980 a 990

Wystarczy zerknąć na dane techniczne. HK 990 to lepsza jakość dźwięku, moc 2x wyższa, konstrukcja dual mono, korekcja basu. Na ten model jednak nie patrz przy takim budżecie.

0
  • #14 11 Lis 2012 19:40
    bobanr
    Poziom 14  

irek6311 napisał:
    MONITOR AUDIO SILVER RX-8 warte swej ceny bo sekcja niskotonowa mocniejsza a to in plus u ciebie ,
    wspinając się wyżej w cenach kolumn zyskujesz większą efektywność kolumn i jakość dżwięku ,

Dlatego z tej propozycji kolumn jestem zadowolony. Natomiast nie rozumiem różnicy w cenie pomiędzy HK 980 a 990.

Co ze źródłem dźwięku jeśli chodzi o CD. Czy to co posiadam DV 420v może zostać czy rozglądać się również za tym składnikiem.

petrus napisał:
    Paradigm 11 v7

Właśnie chciałem zapytać o ten zestaw.

Proszę o porównanie do MS RX-8.

To są pierwsi kandydaci do odsłuchu.

0
  • #15 11 Lis 2012 20:11
    petrus
    Poziom 24  

bobanr napisał:

Co ze źródłem dźwięku jeśli chodzi o CD. Czy to co posiadam DV 420v może zostać czy rozglądać się również za tym składnikiem.

Przy takim budżecie już nie ma co oszczędzać na najtańszych składnikach systemu.

Cytat:
    petrus napisał:
    Paradigm 11 v7

Właśnie chciałem zapytać o ten zestaw.

Proszę o porównanie do MS RX-8.

To są pierwsi kandydaci do odsłuchu.

To co można ogólnie powiedzieć - Paradigm z tej serii ma wyraźnie lepszy bas (w mniejszych modelach), w 11-stkach z pewnością dojdzie większa moc i szersze pasmo od dołu. Brzmienie z głębią, lekko ocieplone w zakresie średnicy w obydwu, wysokie tony bardzo detaliczne (ze wskazaniem na RX8). Różnice mogą się zmieniać w zależności od użytej elektroniki, najlepiej aby nie była zbyt jasna (oczywiście nie chodzi o kolorystykę ;))

0
  • #16 11 Lis 2012 21:34
    irek6311
    Poziom 33  

Odtwarzacz CD na miarę zestawu to Pioneer PD-30-K bobanr ,
    jeśli masz bogatą kolekcję CD to warto pomyśleć nad zakupem tego odtwarzacza CD ,
    jakość dżwięku będzie bez porównania lepsza niż ze zwykłego odtwarzacza CD czy DVD .

0
  • #18 12 Lis 2012 11:00
    irek6311
    Poziom 33  

LOCOLOCO po co kupować tak drogi wzmacniacz do tych kolumn ?
    zakup HK 990 ma sens jak para kolumn ~ 10tyś zł kosztuje ....
    co chcesz z tych MONITOR AUDIO SILVER RX-8 wycisnąć LOCOLOCO ?
    za 50% ceny HK 990 można nabyć Yamaha A-S1000 i takie zestawienie byłoby sensowne tak ekonomicznie jak i brzmieniowo ,
    jakby trochę zwiększyć budżet to Denon PMA-1510AE z MONITOR AUDIO SILVER RX-8 < chyba najlepszy zestaw w tym pułapie cenowym ,
    tu testy i opis tego wzmacniacza http://audio.com.pl/testy/denon-dcd-1510ae-+-pma-1510ae:3

0
  • #19 12 Lis 2012 12:02
    LOCOLOCO
    sprzedawca - konsultant

Dlatego wystarczy Harman 980

0
  • #21 12 Lis 2012 12:18
    irek6311
    Poziom 33  

LOCOLOCO napisał:
    Dlatego wystarczy Harman 980
    Może rozwiń to dlaczego akurat ten model ,
    to mocno okrojona wersja HK 990 więc oferuje to samo co reszta wzmacniaczy z tego pułapu cenowego ,
    moim zdaniem Pioneer/Yamaha/Denon wcale nie są gorsze w konfrontacji a moc (W) zbliżona lub wyższa .

0
  • #22 12 Lis 2012 12:22
    LOCOLOCO
    sprzedawca - konsultant

Masz rację gorsze nie są.
    Ale to Harman mieszcząc się w klasie cenowej da największą realizację potrzeb.
    Ale HK 990 to oczywiście target nr 1 do tych kolumn.

0
  • #23 12 Lis 2012 15:40
    irek6311
    Poziom 33  

LOCOLOCO napisał:
    Masz rację gorsze nie są.
    Ale to Harman mieszcząc się w klasie cenowej da największą realizację potrzeb.
    Ale HK 990 to oczywiście target nr 1 do tych kolumn.
    Uparcie promujesz Harman Kardon bez uzasadnienia czym tak przewyższa ta firma inne ,
    realizacja potrzeb to ogólnikowy zwrot < dla mnie znaczy tyle co ... (sami sobie wymyślcie) ,
    HK 990 w budżecie jaki ma na sprzęt autor tematu to przerost formy nad treścią < jak masz jakiś argument za to napisz !
    ja jeszcze dorzucę EPOS ELAN 35 bo wzmacniacze te odpowiednie już zaproponowałem .

0
  • #25 12 Lis 2012 18:45
    RADUL
    Poziom 21  

Zamiast przereklamowanego HK za podobne pieniądze można kupić znacznie lepszego "rasowego Chinola" (np. Xindak, Vicent, Advance Acoustic)
    Zamiast przepłacać za "ładniutkie" gazetkowe MA z serii RX lepiej postawić na STX FX300 lub nowe Tagi Platinum.

0
  • #26 12 Lis 2012 19:07
    bobanr
    Poziom 14  

RADUL napisał:
    Zamiast przereklamowanego HK za podobne pieniądze można kupić znacznie lepszego "rasowego Chinola" (np. Xindak, Vicent, Advance Acoustic)
    Zamiast przepłacać za "ładniutkie" gazetkowe MA z serii RX lepiej postawić na STX FX300 lub nowe Tagi Platinum.

hmm, czuję się zmieszany taką wypowiedzią. Nie wiem czy traktować ją poważnie, czy pół żartem.

Dziękuję za burzliwą konwersację.

0
  • #27 12 Lis 2012 19:27
    Pablo1964
    Moderator

Taka burzliwa dyskusja świadczy o tym, że trzeba posłuchać sporo modeli przed zakupem. LOCOLOLCO jest doświadczonym sprzedawcą i z pewnością poleca najbardziej odpowiedni sprzęt spośród tego co ma w ofercie. Inni polecają najbardziej odpowiedni spośród tego, co mieli okazję odsłuchać. Na pewno warto skonfrontować te opinie poprzez osobisty odsłuch.

0
  • #28 12 Lis 2012 19:35
    RADUL
    Poziom 21  

bobanr napisał:

hmm, czuję się zmieszany taką wypowiedzią. Nie wiem czy traktować ją poważnie, czy pół żartem.

Przecież powszechnie wiadomo, że "rdzennie" chińskie wzmaki wykonane są lepiej i lepiej grają od tych "markowych" (ale również wykonanych w Chinach) w zbliżonej cenie.
    Ze swojej strony polecam Xindaka XA-6950V.
    Monitor Audio to niestety żaden "Hit Sezonu" nie jest - przeciętne (ale ładne i świetnie zareklamowane) kolumienki w dosyć wysokiej cenie.
    Jedyny plus - większość sklepów sprzedaje je nawet z 30% upustem i z odsprzedażą nie ma problemów.
    Taga Platinum i Stx FX300 (choć tańsze) to kolumny bazujące na lepszych głośnikach i do tego grające lepiej od MA z serii RX.

Moderowany przez Pablo1964:

3.1.9. Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich. Wtrącenia pozamerytoryczne usunąłem.

0
  • #29 12 Lis 2012 19:42
    irek6311
    Poziom 33  

Advance Acoustic MAX 250 i Xindak XA-6950V można by polecić bo są to udane konstrukcje wzmacniaczy ...
    wcale nie są tanie jak można by myśleć bo z Chin ale te Firmy robią dobry sprzęt a to kosztuje ,
    Kolumny STX czy Taga to strefa Kina Domowego i Hi-Fi z tych kolumn nie do uzyskania bo komponenty z najniższej półki ...
    to można wyczytać nawet na Forum a w Internecie reszta recenzji ,
    ja słuchałem produkty STX/Taga i podobnie jak Tonsil Altus odradzam do Stereo < do robienia hałasu ok .

0
  • #30 12 Lis 2012 19:48
    RADUL
    Poziom 21  

To posłuchaj tych konkretnych serii :FX na AWXach (od STX) i Platinum (od Tagi) - ciekawe gdzie wyczytałeś o tych rzekomych "elementach z najniższej półki" w tychże seriach...

Opinie na podstawie kontaktu z konstrukcjami z niższych serii mogą trochę zmylić...

0
  Szukaj w 5mln produktów